Manuál Petra Robejška – část 2.

Petr Robejšek v poslední sérii rozhovorů v Rádiu Universum slíbil, že zveřejní manuály, ve kterých srozumitelně popisuje, co může každý dnes a denně dělat a přispět ke změně. Tento „Robejškův manuál“ kvůli délce zveřejňujeme na čtyři části.
Komentář k manuálům
Čtyři manuály obsahují pravidla, která mají inspirovat všechny, kteří chtějí změnit chování tak, aby o svém životě více rozhodovali sami – a zároveň přispěli ke zlidštění celé společnosti.
Každé z pravidel Petr Robejšek objasňuje a upřesňuje pomocí příkladů. Ty mají sloužit nejenom jako návody ke konkrétnímu jednání, ale zároveň i jako inspirace k přemýšlení o tom, jak pravidla uplatnit v nejrůznějších společenských oblastech a životních situacích.
Některým lidem by mohly manuály připadat jako nedostatečné účelné, účinné a promyšlené.
Pokud jde o účelnost pravidel, tak tu umožňuje právě jejich jednoduchost, to znamená všeobecná použitelnost.
Účinnost pravidel je přímo úměrná počtu těch, kteří je používají. Každý jejich uživatel je zároveň příkladem pro další.
___________________________
Část 2.: Zpomalte
Po staletí lidé pracovali jen tak dlouho, jak potřebovali pro zajištění živobytí. Cílem hospodaření nebyl zisk, ale dostatek. Teprve v 18. století nakynul čas trávený prací a pohltil celý den.
Práce byla celodenní mší, život odříkáním a bohatnout se smělo jen pro slávu Boží. Když ale „zvítězil“ rozum nad Bohem, ztratilo odříkání smysl. Zbyla jen práce jako náplň života, Boha nahradily peníze a odříkání vystřídala hrabivost.
Dnes je život závod o nejrychlejší práci. Vítěz stihne již dnes to, co by včera zvládl až zítra a za odměnu dostane peníze. Dnešek nemá smysl sám o sobě, ale pouze jako odrazový můstek do zítřka. Životy lidí se zvrhly ve štvanici za budoucností přecpanou věcmi, a rychlost je pokřivená páteř západní civilizace.
A proto zpomalte a odmítněte všechno, co prý šetří čas. Proč? Protože to zkracuje váš život přeneseně i doslovně. Tím, že vsadíte na rychlost, tak systému pomůžete, aby se vás co nejrychleji zbavil, protože i ta (jen) přibližná protihodnota práce, kterou dostáváte, snižuje profit.
Tak se braňte a plňte požadavky a potřeby systému co nejpomaleji. A když to jen trochu jde, nereagujte nebo jen nepravidelně.
Pročesejte počet věcí, které děláte, otázkou proč vůbec a proč tak rychle.
Vždy a všude dejte přednost „pomalému“ osobnímu setkání před hysterickým elektronickým překřikováním.
Nikdy nekupujte jen proto, že je to levné, ale vždy jen kvalitu, jedinečnost a trvalost.
Žijte dnešek jako nejdůležitější den roku a nejen jako překážku k pozítřku.
Proč zpomalit? Protože to znamená přemýšlet o smyslu toho, co dělám. Zpomalit znamená poznat, že skutečný blahobyt je vlastnictví životního času, svobody, tvořivosti, lásky a důstojného života. Zpomalit znamená být sami sebou a nejen nástroji pro jejich zisk. Zpomalit znamená pochopit, že jste jedinečné osobnosti, a nejen motyky přišpendlené na internet, že práce je jen část vašeho bytí, a ne jeho jediný smysl.
Jen mi, prosím, neříkejte, že pak bude všechno dražší. Znamenalo by to, že ještě pořád netušíte, o co skutečně jde a jakou cenu má váš život. Na vybranou máte jenom mezi skromnější, ale svobodnou společností, nebo chudobou v tyranii.
A proto musíme zastavit lochnesku do pozítří, začít žít pomaleji, lokálně a skromněji a vytvořit společnost postavenou na službě, soucitu, obětavosti a na víře v něco vyššího než vyrobit, koupit, mít a vyhodit.
Příklad legálního zpomalování
Při přednášce jsem mluvil o dvou formách zpomalování, jednak odkládáním konzumu, ale i vymknutí se nevyslovenému očekávání systému, že budeme sami od sebe zrychlovat. Jak to odmítnout a oslabit tím systém, vidíte na tomto příkladu.
Během stávky řidičů České pošty 28/9/2021 jim odbory doporučily následující způsoby chování:
1. Dodržovat pracovní dobu, být na pracovišti v určenou hodinu danou přílohou rozvrhu práce, nechodit na pracoviště dříve a práci ukončit ve stanovenou dobu.
2. Provést veškeré stanovené pracovní postupy nařízené zaměstnavatelem, jako je kontrola vozidla, příprava pracoviště a příprava před pochůzkou apod.
3. Během pracovní doby dodržovat veškeré nařízené k pracovní činnosti, a to řádně s veškerou odpovědností a bez ohledu na časovou náročnost.
4. Uzpůsobit pracovní tempo, neběhat ani nechodit rychle, při používání vozidla dodržovat silniční předpisy, i jako chodec využívat jen určené přechody pro chodce.
5. Nepřebírat k přepravě zásilky nesplňující zasílací podmínky.
6. Na přepážkách při výdeji zásilek i ostatních činností řádně kontrolovat předložené osobní doklady zákazníků (foto, platnost) a v případě pochybností odmítnout zákazníka obsloužit.
7. Zásilky neodpovídající zasílacím podmínkám vyloučit z přepravy, například nejsou úchopy u zásilek nad 15 kg, nesouhlasící hmotnost na vážním lístku (uvedeno na štítku) oproti skutečnosti, není nálepka nad 15 kg, popřípadě nad 30 kg, rozměrově překračující povolené limity, nebezpečný obsah, nemají obal apod.
8. Při své práci používat veškeré určené OOPP (osobní ochranné pracovní prostředky) jako pracovní obuv, rukavice, vesty, stejnokroj apod.
„Domácí úkol“: Přemýšlejte o použitelnosti těchto pravidel v různých profesních skupinách.
___________________________
Všechny příspěvky s Petr Robejšek
Diskuze: