Podpořte nás prosím

Podpořte svobodnou, demokratickou společnost

Hledáme staré recepty na nové problémy, i nové recepty na staré problémy.
Jsme přesvědčeni, že v moudrosti předků je více dobra, než ve všech módních ideologiích dohromady, že ideály lidskosti a hodnoty naší civilizace nemají a nesmí být rozbity, ztraceny, zapomenuty.
Zajímají nás lidé a jejich myšlenky, proto s lidmi rádi mluvíme, nevyslýcháme je.

Bez vás to nepůjde

Platba přes bankovní účet

Číslo účtu pro tuzemské platby: 1010349016/2700
IBAN pro platby ze zahraničí: CZ5227000000001010349016
SWIFT (BIC): BACXCZPP


Pro rychlé provedení platby z mobilního telefonu můžete využít následující QR kódy:

100 Kč
250 Kč
500 Kč
1000 Kč
2500 Kč
5000 Kč
10000 Kč
15000 Kč
20000 Kč
25000 Kč

Platba přes PayPal

Příspěvek nám můžete poskytnout také platbou s využitím systému PayPal. Klikněte na tlačítko Donate, vyplňte částku a platbu potvrďte přihlášením do svého PayPal účtu. Můžete také využít nastavení pravidelného měsíčního příspěvku.

qrcode_RU2023

Platbu můžete provést i v případě, že nemáte PayPal účet: klikněte na tlačítko Darujte, poté klikněte na tlačítko Přispět z debetní nebo kreditní karty a budete přesměrováni na formulář, kde vyplníte údaje Vaší karty.

Milí posluchači, bez vás to nedokážeme, bez vás to nepůjde…

Pokud chceme vysílat opravdu svobodně, tak musíme sami. Nikam nepatřit, nikomu nesloužit. Ovšem děkovat budeme rádi a vděčně – každému, kdo s námi do toho půjde a pomůže nám, abychom mohli vysílat…

Množí se dopisy a maily, ve kterých nám sdělujete své obavy o svobodu projevu v naší zemi. Často s námětem, zda by bylo možné nějak pravidelněji informovat o tom, jak se vyvíjí na jedné straně snahy o zužování svobody slova a na straně druhé kroky, směřující k její obraně. Vnímáme tuto hrozbu stejně jako vy. Rozhodli jsme se proto věnovat tuto stranu pravidelným informacím o svobodě slova a to nejen na našem území. Věříme, že tato potřeba snad nebude trvat dlouho, tyto informace se stanou zbytečnými a budeme se moci vrátit k původní náplni této strany.

Samozřejmě kdokoli z vás bude potřebovat potvrzení o svém finančním daru pro Rádio Universum, pošlete nám, prosím, vyplněné toto daňové potvrzení pro fyzické osoby / pro pravnické osoby a OSVČ, a my vám ho potvrzené odešleme obratem zpět.

Budeme vděčni za každou vaši podporu, jednorázovou i občasnou, ale pokud se rozhodnete přispívat pravidelně, pak se stáváte skutečnou „skálou, na které můžeme stavět“.

Velmi vám děkujeme za vaši dosavadní přízeň, vysíláme jen a jen díky ní, tedy jen díky vám.

Děkujeme Vám za vše!


Svoboda slova: aktuální události

V USA přibývá útoků na svobodu projevu

V Idahu zakázali umělkyni vystavovat některá díla. Ve Washingtonu státní zákonodárce navrhl zřízení telefonní linky, díky níž by vláda mohla mapovat urážlivá vyjádření. Na Floridě bojují blogeři proti návrhu zákona, který by od nich vyžadoval úřední registraci, pakliže by kritizovali veřejné činitele. A mezitím se množí zákazy knih či vystoupení mužů v ženských kostýmech.
Zákazy knih, mapování urážek, registrace. V USA přibývá útoků na svobodu projevu – iDNES.cz

Klempíř: Odmítám pálit Watersovy desky. Za odlišné názory by se koncerty rušit neměly

Názory hudebníka Rogera Waterse na ruskou agresi jsou sice kontroverzní, koncerty bychom ale hvězdě kapely Pink Floyd rušit neměli. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to říká politický marketér a zpěvák Oto Klempíř ze skupiny J.A.R.
Klempíř: Za odlišné názory by se Watersovy koncerty rušit neměly – CNN Prima NEWS (iprima.cz)

Průzkum: Více než polovina Čechů se bojí vyjádřit názor, vrací se cenzura

Nadpoloviční většina Čechů se bojí otevřeně vyjádřit své názory a má pocit, že se nám do života vrací cenzura. O jakých tématech se lidé bojí veřejně mluvit? Jde o migraci, očkování, gender nebo volby. Vyplývá to z průzkumu, který si u agentury SANEP zadala Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP).
Průzkum, který agentury nechtěly: Polovina Čechů se bojí vyjádřit názor, vrací se cenzura – Echo24.cz

Půjdeme cestou křižácké demokracie a mccarthismu?

Co dnes nejvíce ohrožuje demokracii, je zárodečná verze českého mccarthismu, spjatá s nenávistnou ideologií dobra a zla. Právě agresivní ideologie, šířená novodobými jestřáby a inkvizitory, způsobuje primárně rozkol a nárůst extremismu.
Půjdeme cestou křižácké demokracie a mccarthismu? – Blogosvět.cz (blogosvet.cz)

Unie vydavatelů důrazně protestuje proti cenzorským snahám vlády

Profesní organizace Unie vydavatelů zastupuje 90 % tiskové a velkou část online zpravodajské a obsahové produkce v České republice. V dopise předsedovi vlády důrazně protestujeme proti postupu přípravy a obsahu plánovaného Akčního plánu pro čelení dezinformacím. Obsah Akčního plánu označuje Unie vydavatelů za v řadě pohledů mylný, v důsledcích chybný a pro mediální prostředí škodlivý. Za nešťastný rovněž považujeme i postup, který byl při přípravě tohoto materiálu zvolen.
Unie vydavatelů: Otevřený dopis premiérovi Fialovi | Blesk.cz

Zmocněnec pro média a boj s dezinformacemi Klíma končí ve funkci

Vláda zrušila pozici zmocněnce pro oblast médií a dezinformací. Ve funkci končí Michal Klíma. Jeho agenda připadne národnímu bezpečnostnímu poradci Tomáši Pojarovi, potvrdil premiér Petr Fiala. Klíma byl pod palbou kritiky kvůli chystanému Akčnímu plánu boje proti dezinformacím. Proti němu se ohradili i vydavatelé.
Zmocněnec pro média a boj s dezinformacemi Klíma končí ve funkci – iDNES.cz

Premiér Fiala: Stát by mohl vypínat weby s dezinformacemi

Stát by mohl mít nástroj, jímž by byl schopen bojovat proti dezinformacím například vypnutím webů, jež jsou prokazatelně pod vlivem cizích mocností. Během diskuse se studenty Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě to řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS). Co je to dezinformace, kdo by určil, co je a co není dezinformace a kdo a jak by byl schopen prokázat, zda je ten či onen web pod vlivem cizích možností, není stále známo.
Stát by mohl vypínat weby s dezinformacemi, uvedl Fiala – Novinky

Zdravotnici v Británii na profesním kurzu ideologové učili, že je provinilá bílá rasistka. Když se ozvala, vyhodili ji

Jako otřesný zážitek popisuje londýnská zdravotní sestra progresivní politickou agitaci, která byla součástí profesního kurzu Národní zdravotní služby. Při výuce musela poslouchat řeči o tom, jací jsou běloši rasisté a že je třeba společnost z rasismu bělochů vyléčit. Lektoři budoucí psychoterapeuty poučovali mimo jiné o tom, že „běloši nerozumí světu“ nebo že „křesťanství je rasistické, protože je evropské.“ Na dalším semináři zaznělo, že je „bělošství problémem dnešní doby“ nebo že „problém rasismu je problém bílých“. Když se proti tomu ozvala, z kurzu ji vyhodili.
Zdravotnici na britském kurzu učili, že je provinilá bílá rasistka. Když se ozvala, vyhodili ji – Novinky

Jak Manipulátoři manipulují a žonglují s fakty

Server Manipulátoři.cz, který se podle vlastní definice mimo jiné věnuje ověřování faktů, vydal v neděli na svém webu článek, v němž obvinil deník Echo24 z hoaxu a vymýšlení faktů. Šlo o zprávu, v níž deník Echo24 informoval o shořelém elektromobilu v Tyrolsku. Šéfredaktor serveru Manipulátoři.cz Jan Cemper ve svém textu se čtenáři manipuluje, když zamlčel fakt, že deník Echo24 ve své zprávě čerpá mimo jiné z informací deníku Kronen Zeitung, který hned v úvodu celého textu citoval.
Jak Manipulátoři manipulují a žonglují s fakty – Echo24.cz

Extrémní levice v USA používá stejně děsivou propagandu jako v Severní Koreji

Yeonmi Parková, uprchlice ze Severní Koreje přirovnává extrémistickou levicovou woke ideologii na amerických univerzitách k režimní propagandě používané v totalitní Severní Koreji. Kolumbijskou univerzitu, svou alma mater, nazvala „čistě indoktrinačním táborem“. Dodala, že mnoho jejích spolužáků má podobně „vymyté mozky jako severokorejští studenti“.
https://nypost.com/2023/02/11/north-korea-defector-yeonmi-park-slams-woke-us-ideology/