Ladislav Větvička: Neni mrtvy vězeň jako mrtvy vězeň

Dne 16. unora zemřel kajsik na Sibiři, v napravne kolonyji čislo 3 rusky opozični polityk Alexej Navalnyj. Pry se mu uvolnila jakasik krevni sraženina, to už je ve věznicach taky zvyk.

Byl to synek, kery na jednu stranu krytyzoval poměry v Rusku, zapadni medyja z něho zrobila vyvěsni štit opozice, na druhu stranu to byl nekompromisni rusky vlastenec. Jarda Štefec ho přirovnal k admiralu Kolčakovi.

Na jedne straně mu zapad fandil, bo zapad by fandil komukoliv, kdo je krytycky k Putinovi a jeho straně Jednotne Rusko a nadava jim za zkorumpovany režim. Pro lidskopravni neziskovky to byl ovšem zloduch, kereho odsuzovali za krajně nacionalistycke, proruske postoje, požadoval třeba, aby vlada přestala dotovat severokavkazske republiky a zavedla vizovy režim pro oblast středni Asie, což se agentum za lidska prava nikdy nelibi.

Proruske postoje asi byly hlavnim duvodem, proč mu tak dluho tolerovali jeho vystupovani proti zpronevěram a špatnemu hospodařeni ruskych společnosti, včetně Gazpromu a Rosněfti, ale i mnoha zahraničních, v Rusku pusobicich korporaci.

Po zname afeře s dosud neobjasněnou otravou, z kere byl lečeny v Německu, se přes rady zahraničních organizací, domácí ruské opozice a dost možna aji ruskyh tajnych služeb vrátil do Ruska, bez kereho nemohl žit. Při návratu byl zadrženy, obviněny z několika trestných činů a odsuzeny k devatenacti rokam kryminalu, což se mu nakonec stalo osudným. Už davno před valkou varoval ten děda, kery fčil robi Ameryčanum prezidenta Putina, že jak se Sašovi ve vězeni cosik stane, tak teho bude litovat a pro Rusko to bude mět ničive nasledky. Tuž to su zvědavy, so ten synek fčil vymysli.

Americko-čilsky novinař Gonzalo Lira, měl před měsicem podobny problem.

Lira, americký blogař a novinař, žijici v Charkově se svoju ukrajinsku staru, krytyzoval Zelenskeho režim a vyslovoval se proti valce, vedene s Ruskem s tym, že snahy USA a Ukrajiny nemaju žadnu šancu na uspěch a su to enem „zbytečni mrtvi ve ztratovem podniku“. Za tyto politycke nazory byl 1. května 2023 zatčeny a uvězněny.

Jeho zadrženi zduvodnil ukrajinský režim tym, že „podporuje ruske okupanty a oslavuje jejich valečné zločiny“ a podili se na dyskredytaci vojenskeho a polityckeho vedeni Ukrajiny. To je na Ukrajině zločin smrtelny.

A to doslova. V řijnu loňskeho roka onemocněl Lira zapalem plic. Podle svědectvi jeho taty vězeňské orgány Lirovu nemoc ignorovaly, snažily se ji utajit před rodinou i pravniky a odmitaly mu zajistit potřebnu lečbu. Když Lira 12. ledna 2024 ve věku 55 let zemřel, vlada USA pokrytecky vyjadřila rodině hlubokou soustrast, ale realně pro jeho zachranu nezrobila nic.

Dva lidi, dva podobne osudy. Ale zatimco nad smrťu Navalného breči evropšti i češti polityci a maju jasno i v tom, kdo za to može (samozřejmě Putin a jeho zločinecky režim), po Gonzalu Lirovi ani pes v českych ani evropskych medyjach neštěkne.

Asi proto, že stejně jako se vyjadřují o Putinovi v případě Navalnyj, museli by se vyjádřit i o Zelenskem v případě Lima.

A to se přece dneska nesmi. Ani trochu.

PS: Dik za inspiraci Jaroslavu Štefecovi

 
 

Amerycky svatek 14. unora…

Je temu 79 roku od chvile, kdy na tzv. Amerycky svatek provedly amerycke vzdušne sily operaci, během kere byly bombardovane civilni čtvrtě českeho města Prahy.

Nebylo to poprve, co amerycke letectvo robilo taka zvěrstva a bombardovalo civilni cile. Začalo s tym už v roce 1942, kdy se cilem naletu stala německa města. Je třeba přiznat, že bombardovani vojenskych objektu je legitymnim vojenskym cilem. Ovšem bombardovani civilnich objektu patřilo do třicatych roku minuleho stoleti k barbarskym zločinum proti lidskosti, připomeňme španělsku Guernicu nebo anglicke Coventry.

Ale vymluva, že „to oni“ začali, neobstoji. Bombardovani civilnich cilu je zvěrstvo a nemože byt ničim ospravedlněne, ať už se jednalo o Guernicu, Coventry, Hamburg, Dražďany, Harašimu, Bělehrad nebo Donbas.

V dusledku naletu na Prahu bylo tenkrat zabitych přes 700 lidi, mezi nima i horolezkyně a maliř Vlasta a Otakar Štaflovi nebo Eva Ladova, dcera Josefa Lady.
Oběti tvořily teměř vyhradně civilisti. Američani se vymluvili na to, že si spletli Prahu s Dražďanama, což ovšem neni omluva. I vyhlazeni centra Dražďan byl zločin. A zločin proti lidskosti zustane navždy zločinem proti lidskosti. Přes 80 lidí zustalo tenkrat nezvěstnych. Až v roce 1971 objevili stavaři ve sklepě domu na Vinohradske třidě mrtvoly do te doby nezvěstnych lidi, keři až po mnoha dňach zahynuli v zasypanem sklepeni, kere v unoru 1945 nebylo objevene…

Svět neni taky, jaky nam jej maluju režimni medyja, nezapominejme…

Ladik Větvička, hlasatel Radio Universum, Faustuv barak Praha

Ladislav Větvička: Sudruh Putin monologoval a pitomci se možu vzteknut…

Všeci mluvi o poslednim rozhovoru jakehosik ameryckeho synečka s ruskym prezidentem, tuž sem si to poslechnul tež.

Vcelku zajimavy monolog, keremu by se dalo vytknut par nepřesnosti, ale vzhledem k temu, že to byly dvě hodiny povidani zpatra, tak se da jakasik drobnost odpustit, ať temu ruskemu synkovi nekřivdime.

Zaujalo mě par drobnosti, kere ještě nikdy nezazněly, anebo nezazněly tak jasně, bo režimni propagandysti maju za ukol tvrdit, že Polsko nespolupracovalo s hytlerovskym Německem.

V prve řadě mě zaujal ten seznam smluv, kere podle Rusu tzv. „zapad“ porušuje. Že si Rusi nenechali potvrdit v devadesatem roce „nerozšiřovani NATO“ na papiře, to už asi dobře vědi, že zrobili chybu a spolehali se na gentlemanske podani ruky. Aji sudruh Hytler se spolehal na gentlemanske podani ruky stareho Čumbrlina, když mu v Mnichově sliboval, že Anglie už proti Německu nikdy nepovede valku. Dokonce aji na papiru mu to potvrdil. Přesto o rok později, 3. zaři 1939 Anglie vyhlasila valku Německu. Ale to je jina kapitola, o tym sem mluvit nechtěl.

 • Zajimava zminka je o Budapešťskem memorandu z roku 1994, kde se Ukrajina zavazuje odevzdat jaderne zbraně a zustat neutralni zemi, za což velmoci garantovaly jeji hranice.
  Když ovšem slibili neutralitu, jak to přide dohromady se snahu vlezt do agresivniho vojenskeho paktu, kere jim bylo oficialně nabidnute v roce 2008?
 • Po roce 2014 byly uzavřene Minske dohody 1 a 2. Jak už dneska vime z vyjadřeni představitelu „zapadu“, oni nikdy neuvažovali o naplněni těchto dohod a mirovem urovnani sporu na vychodě Ukrajiny a považovali je enem za kus papiru, kery měl sloužit k ziskani času, vyzbrojeni Ukrajiny a zabarikadovani všech pozic.
 • Co ovšem zaznělo naprosto poprve je konstatovani, že v prosincu 2013 a pozdějšich tydňach to bylo Rusko, kere přinutilo tehdejšiho ukrajinskeho prezidenta Janukovyča, aby nepoužil nasili proti teroryzujicim bojuvkam na Majdanu, kere zapalovaly policajty molotovovyma koktejlama.
  Překvapive je, že to Rusko udělalo na žadost USA.
  To ovšem byla enem zdržovaci taktyka, jak už dneska vime.
  Nemožeme se divit, že dohoda, keru Janukovyč s opozicu podepsal a jako garanti mu asistovaly zapadni země, vydržela enem jeden den a pak kdosik nechal rozstřilat Majdan, Janukovyč musel opustit zem a nastupil čokoladovy kral Porošenko.

A ještě par zajimavych citatu z rozhovoru:

 • Nerozumím, proč by měli pravidelní američtí vojáci bojovat na Ukrajině. Jsou tam žoldáci ze Spojených států. Více žoldáků pochází z Polska, na druhém místě jsou žoldáci ze Spojených států a na třetím místě žoldáci z Gruzie.
 • Mají to Spojené státy zapotřebí? K čemu? Tisíce mil od svého státního území.
  To nemáte nic lepšího na práci? Máte problémy na hranicích. Problémy s migrací. Problémy se státním dluhem, více než 33 bilionů dolarů. Nemáte nic lepšího na práci, tak byste měli bojovat na Ukrajině? Nebylo by lepší jednat s Ruskem?
 • Ve válce propagandy je velmi těžké porazit Spojené státy. Protože Spojené státy kontrolují všechna světová média a mnoho evropských médií. Konečným vlastníkem největších evropských médií jsou americké finanční instituce. Copak to nevíte?
 • Německo je druhým sponzorem Ukrajiny po Spojených státech, pokud jde o finanční pomoc Ukrajině. Němci jí dodávají zbraně a dávají peníze. Přes Ukrajinu vedou dvě plynové trasy. Ukrajinci prostě zavřeli jednu trasu. Otevřete druhou trasu a prosím, dostanete plyn z Ruska. Oni ji nechtějí otevřít.
 • Proč Němci neřeknou: Podívejte se, kluci, my vám dáváme peníze a zbraně, otevřete kohoutek, prosím, nechte nám projít plyn z Ruska. Kupujeme v Evropě zkapalněný plyn za přemrštěné ceny. Což sráží úroveň naší konkurenceschopnosti a ekonomiky vůbec na nulu. Chcete, abychom vám dávali peníze? Nechte nám slušnou existenci, abychom vydělávali peníze pro naši ekonomiku, protože odtud pocházejí peníze, které vám dáváme. Odmítají to udělat, proč? Zeptejte se jich. Tak to vypadá v jejich hlavách. Jsou to vysoce neschopní lidé.
 • Do roku 2022 přibližně 80 % ruských zahraničněobchodních transakcí se uskutečňovalo v amerických dolarech a eurech. Americké dolary tvořily přibližně 50 % našich transakcí se třetími zeměmi.
  No, v současné době se to snížilo na 13 %. Proč to Spojené státy udělaly? Hádám, že jen z vlastní ješitnosti. Ostatní země, včetně producentů ropy, přemýšlejí a již přijímají platby za ropu v jüanech. Uvědomujete si vůbec, co se děje, nebo ne? Uvědomuje si to někdo ve Spojených státech? Co děláte? Sami si podřezáváte pod sebou větev.
 • V roce 1992 činil podíl zemí G7 na světové ekonomice 47 %. Zatímco v roce 2022 to bylo, myslím, něco přes 30 %. Na země BRICS připadalo v roce 1992 pouze 16 %.
 • Čínská ekonomika se stala první ekonomikou na světě v paritě kupní síly. Z hlediska objemu již dávno předstihla USA.
  Na druhém místě jsou USA, pak Indie, která má jeden a půl miliardy obyvatel, a pak Japonsko s Ruskem na pátém místě. Rusko byla v loňském roce první ekonomikou v Evropě navzdory všem sankcím a omezením. Je to z vašeho pohledu normální? Sankce, omezení, nemožnost plateb a odříznutí dolarů od služeb Swift, sankce proti našim lodím převážejícím ropu, sankce proti letadlům, sankce na všechno. Nejvíce sankcí na světě, které jsou uplatňovány, je uplatňováno proti Rusku.
  A my jsme se během tohoto období stali první ekonomikou Evropy. Nástroje, které USA používají, nefungují.
 • Znovu opakuji, že jsme opakovaně navrhovali hledat řešení problémů, které vznikly na Ukrajině po převratu v roce 2014, a to mírumilovně, ale nikdo nás neposlouchal. A navíc ukrajinští představitelé, kteří byli pod naprostou kontrolou USA, najednou prohlásili, že nebudou dodržovat minské dohody. Nelíbilo se jim tam všechno a pokračovali ve vojenské činnosti na tomto území. A souběžně bylo toto území využíváno vojenskými strukturami NATO pod rouškou různých center pro výcvik a přeškolení personálu. V podstatě tam začaly vytvářet základny, to je všechno.
  Ukrajina vyhlásila, že Rusové jsou netitulární národnost, a zároveň přijala zákony, které omezují práva netitulárních národností na Ukrajině. Ukrajina, která dostala všechna jihovýchodní území darem od ruského národa, najednou oznámila, že Rusové jsou na tomto území netitulární národností. Je to normální? To všechno dohromady vedlo k rozhodnutí ukončit válku, kterou na Ukrajině v roce 2014 rozpoutali neonacisté.
 • Zelenský se dostal k moci na základě očekávání ukrajinského lidu, že dovede Ukrajinu k míru. On o tom mluvil. Právě díky tomu drtivě vyhrál volby. Ale pak, když se dostal k moci, si podle mého názoru uvědomil dvě věci. Za prvé, že je lepší se nestřetávat s neonacisty a nacionalisty, protože ti jsou agresivní a velmi aktivní. Od nich můžete čekat cokoli. A za druhé, Západ v čele s USA je podporuje a vždy bude podporovat ty, kteří působí proti Rusku, je to výhodné a bezpečné. Takže zaujal příslušné stanovisko, přestože slíbil svým lidem, že ukončí válku na Ukrajině. Podvedl své voliče.

Tuž tak. Cely rozhovor si možete přečitat, anebo se na něho podivat TADY.

Prvnim kosmonautem byla černa amerycka lesba samoživitelka, to vi každy

Je to šedesat roku, co Gustav Brom zvednul hlavu z posledni zatačky před Vidňu a na obloze spatřil amerycku černošku, lesbičku, matku samoživitelku, Lady Gaga Rin, kera mu vnuknula myšlenku na moravsky hit.

Schvalně sem se k temu šedesatemu vyroči uspěšneho vypuštěni a navratu živeho člověka do vesmiru nechtěl vyjadřovat, bo sem čekal, co na to naša medyjalni scena. Třeba řict, že se zachovala slušně. Vystřeleni Rusa se dostalo relatyvně slušne pozornosti, což v dnešni zvrhle době neni malo.

Že prvnim vypuštěnym a navrativšim živym člověkem nebyla amerycka černošska lesba, to by mohlo potvrdit ještě hodně našich lidi, keři ho osobně viděli, bo prvni zahranični zemi, keru sudruh Gaga navštivil, bylo pravě Československo.

V zemi našeho velkeho zapadniho bratra však už tolik pamětniku pravděpodobně nemaju, bo oficialni stranka ameryckeho minysterstva u přiležitosti odstřeleni prvniho člověka do vesmira uvedlo v ruske verzi tento text:

США по-pусски – U.S. Department of State: Сегодня — Международный день полета человека в космос. В этот день мы отмечаем 60-летие пребывания человека в космосе, а также технический прогресс и международное сотрудничество, которым способствует освоение космического пространства.

Pro mlade, hlupe, keři už neumi čist azbuku, je tu překlad:

„Dnes je Mezinárodní den kosmických letů člověka. V tento den oslavujeme 60. výročí pobytu člověka ve vesmíru, stejně jako technický pokrok a mezinárodní spolupráci, které usnadňuje průzkum vesmíru.“

Tuž, je hezke, že si tež vzpomněli. A nemožeme se divit, že k tomuto textu přidali fotku ameryckeho kosmonauta s amerycku vlajku na rukavu a logem US government. To už je prostě taka divna doba, že Osvětim osvobodili spojenci a za blyskavu masku ameryckeho kosmonauta se možna skryva černa lesba s mexickyma kořenama.

Ladik Větvička, ostravsky kosmonaut Mlade Fronty Fčil