Milí posluchači, milí přátelé,

je to už třetí rok, co vás takto můžeme oslovovat v rámci platformy Svobodné universum a v pořadu Kupředu do minulosti – a nepřestáváme se z toho radovat. A také mě nepřestává udivovat a naplňovat vděčností vaše soudržnost, pozornost, návštěvnost a podpora!

Když jsme s tímto pořadem začínali před léty, ještě v Českém rozhlase, tak jsme mnoho dílů postavili na upozorňování a varování, že nejsme na jakékoliv krizové situace, nebo i jen vybočení z normálu připraveni …ani stát, ani obce, ani občané… A musím říci, že navzdory tomu, že jsem žena, tak si vůbec neužívám ono: „Já jsem to říkala“…

Letos v březnu, kdy byla situace zcela nová, a šok z ní příliš čerstvý, jsme začali vysílat každý den – a to nám vydrželo skoro dva měsíce. Pak jsme zjistili, že nevíme, zda bychom dříve padli hladem, či vyčerpáním, ale přesto jsme přidali jeden rozhovor týdně navíc a vysíláme tak premiérové díly třikrát v týdnu: v úterý, pátek a neděli.

Od 28. 10. jsme také začali vysílat nový pořad Rada starších, ve kterém se budu setkávat se skutečnými osobnostmi staršími padesáti let a povídat si o jejich osudech, zkušenostech, poznatcích, zklamáních i smířeních. V prvním díle byl hostem neurochirurg Vladimír Beneš a v dalších se můžete těšit na Františka Ringo Čecha, Václava Cílka staršího, Václava Hudečka, Štěpána Raka, Deanu Jakubiskovou a další. Rada starších bude zatím nepravidelné vysílání, ale do budoucna se budeme snažit vysílání stále rozšiřovat.

Toto vše, podtrženo, sečteno je také důvodem, proč se nám zvyšují náklady. Natáčecích frekvencí je mnohem více, tím pádem mnohem více hodin v pronajatém studiu. Našim „přepisovačům“ a editorům mluvených rozhovorů přibylo násobně více pořadů, stejně jako střihači, grafikovi, korektorovi atd. A to nemluvím o počtu hodin, které trávíme s Ladislavem Henkem nad scénáři, vybíráním hostů a jejich hledáním. Zatím jsme to, s vaší laskavou podporou, všechno zvládali s původními 77 000 Kč, ale to už je po téměř třech letech neudržitelné. Měsíční náklady stouply už dávno, ale čekali jsme s jejich zveřejněním až rozjedeme nejen třetí rozhovor v týdnu, ale také nový pořad. Nyní činí 103 000 Kč. Věříme, že nás v tom opět nenecháte. Vážíme si sebemenší částky, zejména, když je pravidelná, a my tak máme představu, s kolika penězi můžeme každý měsíc počítat. Protože vysíláme jen díky vám, vaší podpoře, vaší přízni.

Milí přátelé, děkuji vám za to, že nepřestáváte přemýšlet, dumat, hledat odpovědi, fakta a pravdu. Že nepřestáváte naslouchat lidem, se kterými souzníte, i těm, jejichž názory jsou vám cizí, protože jen tak si můžeme tříbit ty vlastní.

Děkuji vám, že máme pro koho pracovat!
Vaše Martina Kociánová

Nový pořad: Rada starších

Milí posluchači, milí přátelé,

potkáváme se spolu už několik let u pořadu Kupředu do minulosti. Těší mě, že si k zásadním tématům mohu zvát zásadní hosty. Ale najednou se mi zastesklo po rozhovorech – kvůli hostům samotným. Po těch příjemných setkáních s lidmi, které chci poznat a léta z dálky pozoruji, anebo už je znám a mám ráda. A tak vznikl další projekt Rádia Svobodné universum – pořad Rada starších.

Proč Rada starších? Protože jsem dlouholetým pozorováním zjistila, že po padesátce se přestáváme brát tak vážně. Protože po padesátce už víte, že některé věci nestihnete, a tak mnohem pečlivěji zvažujete, čím život naplníte. Už nepotřebujete dělat dojem na každého, a tak nevysíláte signály, aby si vás ten či onen všiml – a nabídl vám roli či práci. Už víte, že nedobudete svět, a jste-li moudří, tak se s tím smíříte a rozhodnete se trávit čas tím, že svět nedobýváte, ale obdivujete. A toto zjištění osvobozuje! Neplatí to stoprocentně, ale dá se říci, že obecně ano. A přesně s těmito lidmi si budu povídat.

Prvním hostem bude neurochirurg prof. Vladimír Beneš a společně otevřeme nejednu hlavu.

Záznam z 2. setkání příznivců Svobodného universa 6. října 2019

Druhé setkání přátel, příznivců a hostů Rádia Svobodné universum


Milí přátelé,

na druhé setkání přátel, příznivců, hostů a společenstva Rádia Svobodné universum a pořadu Kupředu do minulosti přijali pozvání profesor Maxmilián Kašparů, právnička Daniela Kovářová a matematik a komentátor Marian Kechlibar.

Těšíme se v neděli 6. října od 13:00 hodin v restauraci Odpočívadlo, Na Bělidle 527/40, 150 00 Praha 5 – Smíchov (GPS: 50°4’17.906″N, 14°24’17.608″E – 50 metrů od stanice metra Anděl – www.odpocivadlo.com).

Těšíme se na vás!

Další činnosti KDM

Milí přátelé, na tomto místě se budete dozvídat o dalších činnostech Kupředu do minulosti a Svobodného universa. V prvních týdnech musíme především vyladit vysílání, ale potom hodláme na něm stavět dále. Rozhlasové vysílání bude vždy základem a podstatou, ale chystáme toho více, například knihy, videodokumenty, ale také třeba veřejné besedy s našimi hosty a podobné akce. Všechno bude záležet především na Vašem zájmu.

Vaše KDM SU.