Obnovitelný rozum v časech kacířských

„Vrcholem veškerého kacířství je zdravý rozum,“ pravil geniální anglický prorok, spisovatel a novinář George Orwell. Jeho slova byla určena strůjcům rudé a hnědé totality, kdy byl zdravý rozum pro vládce nenáviděným veřejným nepřítelem. Před pětatřiceti lety jsme si oddechli, že tyto zlé časy odešly na smetiště dějin a rozum se zase ujme vlády. Jenže nyní se zdá, že po pár svobodných a rozumných dekádách se většina současných evropských politiků rozhodla dokázat lidem, že žijeme opět v časech, kdy je rozum projevem kacířství. Těžko si jinak vysvětlit, proč rozum, coby klenot člověka a jeho lidství, politici a bruselští úředníci odložili jako nepotřebný odpad.
Předvádí nám to dnes a denně v mnoha oblastech. Právě nedávno třeba v debatách o blackoutech, které nás – stejně jako vždy na podzim první sníh silničáře – dokonale překvapily. Nejdříve ve Španělsku. Přičemž zajímavější než samotný výpadek elektřiny byly panické reakce na něj. Vyrojila se celá hejna oficiálních spekulací, kdo nebo co je viníkem. K předním se zařadil „vzácný meteorologický jev“, pak také „silný vítr“ a přidala se i „náhlá změna teplot“. Ti všichni seděli na lavici obžalovaných ještě ve chvíli, kdy španělská energetická společnost Red Eléctrica už vysílala jasné signály, že to bylo jinak. Po řadě týdnů, kdy za španělský blackout mohlo snad cokoli, jen ne zelené šílení, se ukázalo, že příčinou byla selhání řízení elektroenergetické sítě v souvislosti s vysokým podílem solární a větrné produkce. Zjednodušeně řečeno – extrémní zelená politika, tedy Green Deal.
Náš blackout pojali vládní propagandisté podobně jako jejich španělští soudruzi. Bylo by zbytečné popisovat všechny argumenty a pseudoargumenty, které do dnešního dne zazněly. Za všechny stačí jediný, všezahrnující: Ihned po blackoutu jsme byli informováni, že zatím nikdo nezná skutečné příčiny výpadku elektřiny. Ale – a pozor, teď to přijde – ačkoli nevíme co to způsobilo, tak víme zcela jistě, co to nezpůsobilo. Jinými slovy: Viníka neznáme, ale jsme si jisti, kdo viníkem není. Ano, hádáte správně, že oním viníkem dozajista, v žádném případě nemůže být zelená politika Bruselu.
Příčina našeho nedávného výpadku elektřiny je sice důležitá, ale v této chvíli druhotná. Odborníci, ti skuteční, nikoli ti placení Evropskou unií a zelenými lobbisty, varují už mnoho let, že energetickou stabilitu v oblasti elektřiny nelze v žádném případě zajistit nestabilními zdroji. Což je tak logické a jednoduché, že to pochopí i dítě, absolvující základní školu. Proto ideologickou víru dnešních evropských vůdců rozumem skutečně nelze pochopit. Nutí nás věřit tomu, že stability dosáhneme tím, že stabilních zdrojů bude ubývat a nestabilních přibývat. To je moudro hodné Milouše Jakeše.
Všechen tento nerozum se děje pod nadšenými hesly o „ekologii“, krásném čistém světě obnovitelných energetických zdrojů. Odhlédněme od toho, že už slovo „obnovitelné“ je lež. Na solárních a větrných elektrárnách nic obnovitelného není; naopak patří k nejhorším ekologickým zátěžím. Ale to by bylo na jiný text. Důležité je, že zatímco se vedou vášnivé debaty „zachránců planety“ a jejich odpůrců, celkové emise ve světě dál rostou. Dokonce překonaly historické maximum.
Komukoli, kdo ještě vládne alespoň zbytkem soudnosti, je z toho jasné, že jestli je něco slepá ulička, tak je to dnešní bruselská cesta vášní a ideologických domněnek. Ostatně to už věděl skoro před dvěma tisícovkami let římský císař a filozof Marcus Aurelius, když říkal: „Vyhlaď domněnky, zadrž chtíče, udus žádosti, a rozumu dopřej vlády nad sebou.“ Slova císařova mají v sobě více pravdy a rozumu než všechny slovní výplody zelených ideologů dohromady. Protože údajné „obnovitelné zdroje“ nás určitě nezachrání. To jediné, co bychom se měli snažit obnovit, je zdravý lidský rozum. Má navíc velkou výhodu, že ho lze zcela udržitelně rozvíjet až do netušených výšin. Neboť, jak pravil slovutný filozof a matematik Pythagoras, „Rozum je nesmrtelný, vše ostatní je smrtelné.“
Všechny příspěvky s Ladislav Henek
Rádio Univesum se sice hlásí k zdravému rozumu, pan Henek píše o přínosech svobodné diskuse a pracovníci redakce vystupují proti jejímu omezování, ovšem pod cypovinami pana Větvičky už diskuse zmizela.
Je to pochopitelné, to, co tam přetiskuje nesnese konfrontaci se zdravým rozumem, měl tedy na vybranou nechat si své dezinformace kazit čtenáři poukazujícími na očividné nesmysly, nebo cenzurovat nepohodlné, či diskusi úplně zrušit. Svobodné diskuse se nemusí bát jen ti, co píší pravdu. Pro dezinformátory a demagogy je to trn který jim neustále znepříjemňuje život, až to nevydrží a rozhodnou se ho odstranit. Na ideologii kterou zastávají nezáleží. Umlčení svobodných názorů hlásajících zdravý rozum a poukazujícím na chyby a rozpory se hodilo jak komunistům, tak těm co si nyní říkají demokraté, církvi, stejně jako diktátorům. Hodilo se iDnes, či Parlamentním listům, hodí se i Rádiu Univesum.
Termín „obnovitelné zdroje“ je vymyšlen s cílem zmanipulovat myšlení lidí. Jedná se přece o občasné zdroje, závislé na okamžité přírodní situaci. Vítr fouká občas, někdy více někdy méně nebo vůbec. Umí ho někdo obnovit? Podobné je to i se slunečním svitem. Jsou období, kdy sluneční svit neobnoví ani upřímné modlení. Lepší termín by snad mohl být „občasné zdroje“.
U obnovitelných zdrojů nejde o to, jestli je vy umíte obnovit, ale o to, že nám je obnovuje příroda v přiměřeně krátkém čase z hlediska trvání našeho života. Neříká se jim přece člověkem obnovitelné zdroje. I neobnovitelné zdroje dokáže příroda obnovit, ale vznik uhlí, nebo ropy je ve srovnání s délkou našeho života neobnovitelný.
Sluneční svit je ve srovnání s naší existencí trvalý, mění se jen naše schopnost ho zachytit. I vítr je na naší zemi vždy přítomný, jen stále mění místo.