Zpět

Můžeme si pomoci udělat svůj malý svět, abychom se nemuseli rozčilovat, že nás řídí lidé, kteří nemají o naši zemi vůbec zájem

Text 4.11.202333 min Přehrát

Milí posluchači, vítejte u pořadu Právě teď. Zdraví máme všichni jenom jedno – to svoje. A za péči o zdraví, či její nedostatek, tak či onak platíme. Ze zdraví se tak stal i veliký byznys, v němž je někdy zisk důležitější než zmíněné zdraví, a jednotliví konkurenti se označují za podvodníky, mastičkáře či šarlatány. Až si jeden není jistý, komu věřit – jestli obvodnímu lékaři nebo léčiteli, či raději receptu po babičce. Inu, není nad osobní zkušenost. Je proto na každém z nás, jakými cestami se vydáme. A nikdo neříká, že je to snadné, ale náš host, naturopatka Helena Neumannová k tomu v předchozí části rozhovoru poznamenala: „Když se budu správně chovat ke svému tělu, mysli a duši, a pokud přijmu zodpovědnost a vystoupím z role oběti: „Dobrý den, pane doktore, opravte mě,“– tak mám obrovskou šanci žít nádherný, hojný, radostný, vitální a zdravý život.“

Martina: Pojďme se ještě podívat na rozpor, který si v poslední době čím dál víc uvědomuji, že dřív to byla tak trošku západní medicína, konvenční medicína, proti tak zvané alternativní, nebo přírodní, řekněme. Můžeme to říct. A teď najednou tu vidím další pukliny, mám pocit, že proti sobě trošku stojí někdy i čínská medicína proti ajurvédské, a ty obě stojí proti třeba té české tradiční, slovanské naturopatii, o které teď tady mluvíš ty. A to nyní ještě nepřineslo nikomu nic dobrého.

Helena Neumannová: Absolutně máš pravdu. A to je třeba ten důvod, proč já s pokorou jezdím do arabského světa, abych dělala dobré jméno a renomé naší zemi a naší vědě, a reprezentovala právě naše krásné výsledky, a nejenom naši levanduli chodouňskou, ale i ty byliny, se kterými teď začínáme pracovat, viz třeba pro atopiky. Budeme pracovat s farmou Romany a Lukáše Krejzových z Orlických hor, kde jsme zjistili, že jsou úžasné biodynamické látky v pohance a bioovsi. A biooves a biopohanka jsou tisíce let prověřenými plodinami, které dokážou pomoct s obrovskými záněty na kůži, s dermatitidou, s lupus, samozřejmě psoriáza, lupenka.

Evropa je předrogováná jako Amerika kvůli síle peněz farmakomafie, přitom má nesmírné bohatství tradičního bylinkářství

Martina: Spousta rutinu tam je, takže…

Helena Neumannová: Ano, ano. A je to fantastické, jak vlastně i holky na vysoké škole, ty docentky to baví, když vědí, že to je něco, kdy český zemědělec nebude bojovat o korunu dvě na kile pohanky s Polákem, ale on bude součástí vědy. On bude reprezentovat tuhle zemi při léčbě atopických ekzémů v Emirátech. A o to mně jde. Já chápu, že se ajurvéda a čínská medicína dostala do Evropy. Protože Evropa začala být stejně overdruged, já použiji to slovo, promiň mi to, absolutně předrogovaná a přelékovaná jako Amerika a jako další země. Nemohlo dojít k ničemu jinému. Já jenom říkám, že když už jsme tací, že sem vpustíme farmakomafii, protože má obrovské peníze na marketing, vpustíme sem ajurvédu a čínskou medicínu, tak si přece proboha nenecháme zahubit bohatství, dědictví, evropské bylinoznalectví. Protože proč Švýcarsko není v Evropské unii? Jedním z důvodů je právě to, že švýcarské kapky stojí 6 000 Kč, a nikdo se s tebou ani nebude bavit, protože na té etiketě si přečteš, že umí tohle, tohle, tohle. A moje kapky umí desetkrát víc, a nesmím to říct. Stojí 3 500 a lidem přijdou příliš drahé. Přestože biorůžový olej z Bulharska, litr stojí 350 000 Kč včetně DPH, tak můj litr oleje má větší hodnotu, co do výzkumu a prokazatelných látek, ale Čechům jej prodáváme v bioesenciálním olejíčku pod cenou. Aby se mohli léčit. To neznamená, že když pojedu do Emirátů, neřeknu si o částku, která je adekvátní k tomu, co jsme dokázali s vědci a lékaři.

Martina: A nepřijdeš tím pádem o další důležitou věc tvého podnikání, to jest ta země původu? Pokud vím, tak když se někde objeví velké peníze, tak to chtějí všechno schramstnout, a nemyslím si, že by někde v Emirátech trpěli nějakým sentimentem, že tam dají českou vlaječku.

Helena Neumannová: Tak, a na to, na co nejvíce hrdá, že já tam jezdím už pět let a nepodlehla jsem velkým penězům, nepodlehla jsem těm privátkám, které tady realizují další firmy, které dneska na to dojíždí a budou dojíždět, a všude hlásám: „Chcete Levandula bohemia a naše tradiční slovanské byliny pod touto značkou? Nebo chcete poznávat jenom léčbu těžkými indickými oleji z ajurvédy?“ Protože tam když skutečně navštívím svého kamaráda v nemocnici, prestižní klinika, tak všude jsou indičtí lékaři. A je jedno, jestli jedeš Kuvajt, Katar, Abú Dhabí, Dubaj. Všude jsou Indové. Co si Ind s sebou přinese? Samozřejmě že ajurvédický olej, ajurvédickou medicínu, a tak dále. A já říkám, vy jste nejbohatší oblast světa, chrlíte tady obrovské peníze, říkáte, že chcete to nejlepší, a vy neznáte tradiční slovanské bylinoznalectví? Vaše chyba. A oni na to začínají slyšet, a vypadá to, že se nám zadaří skutečně podpořit Levandula bohemia. A proto ty české rodiny, a dneska i bulharské a polské, se mnou chtějí spolupracovat a Slováci, protože oni cítí, že tam nejezdím pro peníze, ale primárně proto, aby se sakra vědělo, že nejenom Švýcarsko, ale i my máme fantastické lázeňství, fantastickou naturopatii a skvělou vědu.

Martina: Tak ses rozčílila. Ty jsi říkala, podpořit slovanské bylinoznalectví. Jaké má kořeny? Z čeho vlastně čerpáš?

Helena Neumannová: To je velice zajímavá otázka.

Keltové byli takoví předskokani slovanského bylinoznalectví, a v Británii mají skoro každý měsíc nový dokument, co se o nich zjistilo nového

Martina: Protože já jsem teď viděla, jak jsi třeba v Itálii nesmírně váží, a v jedné lékárně je taková jedna kniha, celé to je v takovém sarkofágu, a v té knize jsou původní receptury dominikánských mnichů, a pak je tam takových šest ampulek, zašlých, vypadá to, jako by je tam zapomněla Angelika du Plessis-Bellière, a tam je k tomu prostě celá ta legenda, že oni stále pokračují stejnou technologií. Tak k jakým kořenům saháš nyní?

Helena Neumannová: Já se tedy musím přiznat, že když vidím, jak málo stále víme o Keltech, kteří jsou vlastně předskokanem tradičního slovanského bylinoznalectví, tak mě až děsí s novými výzkumy, a já jsem to tady říkala, asi v květnu jsem tady byla, kdy na BBC i v dalších dokumentárních pořadech, kanálech, vidíš každý měsíc nový dokument, a s každým měsícem přijde nová zpráva o tom, co se zjistilo o Keltech, neznámé prameny, čili oni jsou opravdu těmi lasery do těch hrobek, do těch míst, do těch nalezišť, a přináší nové a nové zprávy. A mě neskutečně potěšil pan Václav Cílek, byla jsi svědkem, kdy jsi nás koneckonců seznámila ty, a pro mě to byla neskutečně dojemná chvíle, já si ho hrozně vážím a říkám, že každý kámen v této zemi miluji díky Václavu Cílkovi, jeho práci a péči o naši zemi.

A já jsem vlastně po skončení toho nádherného setkání u nás v Levandulovém údolí s tebou a s Václavem a s dalšími hosty, tak jsme seděli s Václavem a on říká: Víš, já mám takové schované receptury a různé jakoby bylinno-znalecké slovníky a já jsem teď pochopil, ty jsi ta bláznivá vlastenka, která to musí dostat do rukou– pojďme to spolu sepsat. A já jsem úplně zkoprněla, protože já si samozřejmě to, co mám ze Sudet, díky doktoru Hájíčkovi, který tady otevřel u Václavského náměstí špičkovou rehabilitační kliniku, že se navrátil po dvaceti letech ze Švýcarska, kde pomáhal právě nechat vzniknout prestižní kliniky a rehabilitační centra se znalostmi našich předků, tak takhle já si hájím ty svoje receptury ze Sudet a od babičky Jáji a z dalších a dalších míst, protože tím, že jsem jezdili farmářské slavnosti, tak jsme se skutečně dostali k nádherným recepturám, které by skončily v kamnech, nebo někde prostě možná na skládce.

Ale on mě fascinoval tím, že on sám říká, mně se líbí na tom tvém příběhu, že já si myslím, že ten šaman si tě totiž vybral proto, že ty sem netaháš ayahuasku a žáby, ale ty jsi se rozhodla jít ke kořenům předků. A on to musel cítit. A Václav něco ví o indiánech a o těchhle věcech, protože sám má tyto zkušenosti. A já jsem se úplně začervenala, protože jsem pochopila, to je to, co já nikdy do médií nikdy neřekla, u tebe to tady říkám poprvé, to byl ten důvod, kdy on mi po mém odchodu z Amazonie řekl, přijde tvůj čas a ty najdeš sílu, obrovskou sílu pomoci tvým lidem z tvé Mekky a z bohatství tvé země. Já jsem vůbec nechápala, co mi říká. To teď překládám z lámané španělštiny, kdy mi můj tehdejší partner překládal, protože jim rozuměl trochu, ale takhle nějak to bylo.

A ten Václav, aniž by o mně věděl cokoliv, tak to takhle řekl. Já jsem úplně zkoprněla. Protože všichni novináři vždycky ze mě tahali, Helenko, řekněte nám trošku, jak to tam bylo, a já jsem se vždycky zapřisáhla, že o tom nebudu mluvit. Protože já jsem se tam jela pouze podívat a ověřit, jestli naše medicína jde správnou cestou.

Martina: A?

Helena Neumannová: Bohužel nejde.

Martina: A naturopatie?

Helena Neumannová: Naturopatie, ta celostní, říkejme tomu celostní péče, skutečně dneska se říká cestou funkční medicíny, ta rozhodně ano. Protože prostě pospojuje péči o mysl, tělo a duši. A to je to nejcennější

Nemůžeme už využít všechny receptury z dávné minulosti, jednoduše i proto, že jsme do půdy napumpovali spoustu svinstev

Martina: Přesto člověk doby Hildegardy von Binden, abatyše, byl jiným člověkem po všech těchto stránkách, tělo, mysl, duše. Ona také sepsala mnoho receptur, mnoho můžeme najít v Matioliho herbáři a podobně, ale lze tyto věci třeba beze změny aplikovat na člověka dnešního?

Helena Neumannová: Beze změny určitě ne. A je to pochopitelně dáno tím, že jak už jsem řekla, my jsme si do té půdy vpumpovali příliš věcí, které tam nepatří. Jsou to mikroplasty, hormony, antibiotika, všude je chemie. V tom se právě s Václavem shodujeme, že říkáme, jděte za sousedem a řeknete mu, prosím vás, nehnojte si ty muškáty, ony budou pěkné i tak a budeme mít byliny, které bude možné jíst a pít, protože tam nebude to svinstvo v půdě, protože ta bylina bohužel chrání obrovské okolí, a vlastně vstřebává všechno to svinstvo. Ale víš co, já bych možná tady použila vlastně nové poznání, protože on je to špičkový, velice považovaný psychiatr, profesor Bessel A. Van der Kolk, který řekl, že pro léčbu nejen traumatu– on se primárně věnuje traumatu ve své vědecké práci celoživotní– ale v léčbě nejen traumatu, ale všech emočních šoků a toho všeho, co jsme si právě přivodili životem, který dneska žijeme, je potřeba zapojit tělo, mysl a duši.

A ono když se zase napojíme na Candace Beebe Pert, slavnou vědkyni americkou, která málem dostala Nobelovu cenu za objevení neuropeptidů, kdy ona řekla jako první, dobře, páni vědci, když chcete vědět, co je ta duše, a ona tehdy řekla, jsou to tyto neuropeptidy, my už dneska víme, jsou to neurony, neuropeptidy a neurotransmitery, díky těm výzkumům špičkových analýz, ale já bych řekla, že když si máme lidsky říct, má-li každý náš orgán a pochod v těle svoji mysl a paměť, pak přeci není nic jiného potřeba, než tu mysl a paměť každého orgánu vyživovat tak, jak mi nejlepší mé svědomí, znalosti a rozhled dává možnost, nebo nabízí. To znamená, když vím, že se rodí příliš mnoho dětí s ADHD a dalších prostě poruch, které vůbec nejsou jednoduché, a ty maminky kolikrát by potřebovaly více péče než tyto děti, protože ony jsou vlastně geniální, ty děti, jak říká Jaroslav Dušek, a nejenom on, spousta psychiatrů se k tomu váže, anebo přiklání, ony nám přináší určitý dar do života, protože vidí ten svět jinak, tak ale pojďme pracovat i na tom, abychom tu půdu do budoucna ochránili.

A teď zase jsme u toho. Ajurvéda, odkud přichází ajurvéda? Z Indie. Která část planety nejvíc infikuje tuhle planetu svinstvem a bordelem? Indie. A jsme u toho. Čína. V jedné kádi barvíš modré džíny, v druhá kádi vzniká čínská medicína. Tak to je. To je realita. A my si to sem vozíme s tím, že zachraňujeme lidské životy. Když už bychom šli takhle úplně do jádra pudla. Vedle toho máš šanci naprosto ověřeně mít z Evropy produkt, bio-certifikovaný produkt, kdy máme velmi přísné kontroly těch paniček, co jsi říkala, které se probudí na jaře, protože je sluníčko, tak jedou do terénu, a když je zima, tak jezdí do těch manufaktur a dělají nám: „Tytyty, takhle to musí být. Máte výklepnu vajec? A máte tohle, a máte támhleto?“ Tímhle vás nebudu zatěžovat, to je velká legrace. Tak právě tyto etikety slouží k tomu, abychom se aspoň trochu chránili před tím, kdo lže a kdo tvrdí pravdu, že tam v tom produktu je jenom to nejlepší.

Martina: Teď by se mohlo zdát, že jsi tak trochu řekla, že ty produkty, které dostaneme z indické ajurvédy, nebo z čínské medicíny, tak nemusí být vždycky kvalitní, ale ony také asi někdy mohou. Věnují se tomu mniši, vyrábí mnohé produkty v klášterech a má to určitě i takovou tu biodynamickou sílu, velmi dobrou. Ale řekni mi, opravdu všechny léky, které potřebujeme pro naše nejčastější choroby tady u nás v Evropě, nebo u nás ve střední Evropě, najdeme tady u nás? Protože občas se říká, kurkumin, ten je ale opravdu výborný na mozek, má antirakovinné účinky, jsou tady léky, které velmi pomáhají s imunitou a tak dále…

Helena Neumannová: Třeba francouzský camembert…

Martina: Ano, poslouchalas, poslouchalas, a resveratrol ve víně….

Helena Neumannová: Jasné. Podívej, rozhodně nejsem ten člověk, který by říkal, nevař si zázvor, když přijde chřipka. Ale zase jak zjistíš na ploše v jakémkoliv Tescu, Kauflandu, nebo cokoliv, že ten zázvor je v biokvalitě? U produktu, který pochází z tvého nejbližšího okolí, tedy z Evropy, to aspoň máš šanci zjistit.

Martina: Čím ho tedy nahradíš?

Helena Neumannová: Dobře. Tak zrovna zázvor nahradíš úplně jednoduše kombinací lípa, rakytník, levandule, že ano. Budeš si dělat tyhle tři byliny a jsi zdravá za čtyři dny. Mimochodem konopí s levandulí přinese tu horečku samo, protože vyčistí detoxikace, které dělá, tu detoxikaci organismu, a projdeš horečkou, anebo potřeš syrovou bramborou chodidla a zápěstí, tak jako to dělaly babičky, a horečka je do dvou dnů pryč. A co Priessnitz, proboha? Jako kdybychom neměli Priessnitze. Jako kdybychom neměli Kneippa. Zase jsem u toho. Nepoužíváme hydroterapii a obklady. Vždyť vzpomeň na kostival, kaštan na bolavé koleno. A jsme u toho. Já jenom říkám, že stoprocentní ajurvédické produkty jsou i kvalitní. Moje sestra studovala ajurvédu v Kérale, a já s pokorou vzhlížím k tomu, co si přivezla za znalosti, a neustále se dohadujeme a diskutujeme nad tím, jak pomoci konkrétnímu člověku, když mu něco nezabere. Ale já vždycky tvrdím, a za tím si stojím, že daleko lépe se mi ověří mateřídouška z Břeclavi, nebo třeba i z Rakouska, než prostě jeden klášter v Indii, o kterém nevím zhola nic. Protože prostě nemám šanci tam dojet a zjistit, jestli je to tedy klášter, nebo to není klášter. Ty to poznáš z hinduistického písma? Já ne. A překlad, pardon. Kdyby jsi viděla, s kolika podvodníky v Indii jsme jednali, kteří řekli, že chtějí dovážet naše produkty do Indie, a nakonec se z nich stali pouze vykradači know-how. To bych tady mohla vyprávět pohádky tisíce a jedné noci.

Teď na podzim je nejlepší levandule, máta, ostropestřec, rakytník a heřmánek, bylinky které podpoří vnitřního lékaře

Martina: Podívej, já tady nelobuji za dovoz něčeho, co nám roste na paloučku před domem, vždycky je to lepší. Dokonce jsem jednou byla na vycházce s jedním bylinkářem, a vlastně jsme si měli každý měli utrhnout bylinku, která se nám líbí, a on podle toho identifikoval, co nám nejspíše je. A docela se trefil.

Helena Neumannová: No jasně. Tělo si jde automaticky, to je jasné.

Martina: Ono se říká, že když se vám ty bylinky opravdu nějak hodně nelíbí, anebo vám nevoní, tak pravděpodobně nejsou úplně správně indikované. Protože pokud máte třeba něco se žlučníkem, tak vám i ten puškvorec bude chutnat, protože přesně tuto hořčinu v tu chvíli potřebujete. Pověz mi, teď tedy rady. Protože už jsme v listopadu, nebo říjen, listopad, jak vysíláme naše povídání, všichni máme nabouranou imunitu. Teď chci stručné a rychlé recepty, jako je snadné vzít si ibubrufen.

Helena Neumannová: Jo, jo, jasné. No tak podívej, určitě musíš podpořit svůj mikrobiom právě pro tvorbu imunity a toho vnitřního lékaře. Takže máš na výběr. Máš skvělou levanduli, máš skvělý ostropestřec, máš skvělý rakytník. Máš skvělý heřmánek, máš skvělý lipový květ. Máš ale i skvělou mateřídoušku a máš skvělou mátu. Máta je skvělý detoxikátor, navýší ti stejně, protože má velký obsah terpenů a flavonoidů jako levandule, takže navýší ideálně spolu, kdyby to bylo, to tedy nemáme, to ani nelobuji za nás tady, kombinaci, máme zvlášť mátu, máme zvlášť levanduli, ale opravdu dokážou opravdu fantasticky zvednout hladiny hormonů v mikrobiomu.

Martina: A co když někdo si půjde tyto bylinky koupit do lékárny?

Helena Neumannová: Tak jednoznačně v biocertifikaci. V biokvalitě, to je léčivá bylina, zbytek jsou kytky, jak jsi správně řekla, ač kytky neléčí, kytky nám tak maximálně voní. Čili na kůži možná, ale rozhodně ne in vitro. A pochopitelně, prosím, sanování, procházky, pohyb na čerstvém vzduchu, koupele, hydroterapie, zábaly, i ten Priessnitz a Knneip jsou prosím pěkně našimi předky, a já je ctím, my je děláme, respektujeme, realizujeme a doporučujeme. Protože jsou fantasticky úspěšné.

Martina: A když někomu teď před Vánocemi dochází energie, dochází mu síly, když vyjde do města, tak začne trpět panickými atakami z lidí, a místo aby se na Vánoce těšil, tak se jich drobně děsí, co bys doporučila na toto?

Helena Neumannová: Tak tam 100% levandule chodouňská, proboha, je to klenot, opravdu, to že se poštěstilo mít takovouhle bylinu, která je světovým unikátem, je deset polí na světě s levandulí lékařskou, a tahle levandule lékařská je prokazatelně vědecky nejlepší na světě co do léčivých látek. Čili, my už za tři dny máme klienty, kteří spí. Máme klienty, kterým odchází deprese a úzkost. Zlepšuje se jim imunita, i vlastně celkově, řekla bych, vitalita. My záměrně používáme ten „claim“ klidná mysl, veselý mikrobiom, protože prostě víme, že je to pravda. Že to funguje, že to má skvělé výsledky, a jsme na to nesmírně hrdí.

Většina bylin – kromě snad třezalky a několika dalších málo používaných – tak většina bylin může být kombinovatelná s léky a léčivy, a často je dokonce podpoří

Martina: My jsme se tady bavili o výsledcích studie vědců Národního ústavu duševního zdraví, že až 40 % žáků devátých tříd základní školy má známky střední až těžké deprese. A to především dívky. Zabere to i na děti?

Helena Neumannová: U dívek stačí bohatě, když rodiče nemají na non-stress kapky, které bohužel stály obrovské peníze, ten vývoj a výzkum, stačí bohatě dvě lžičky na půl litru, sedmdesát stupňů teplota vody, hlavně to dodržet u jakéhokoliv čaje v biokvalitě, protože potřebujeme tuto biodynamiku dostat do těla, uvařit večer levandulový čaj a aplikovat esenciální olejíček na vnitřní zápěstí a spánky. Je to zázrak.

Martina: Počkej, jestli mi pak budou lidé psát, no, tak vám píši ve čtyři ráno, a zázrak se nedostavil. Může to na někoho nefungovat? Jsou lidé, kteří jsou prostě tak odolní, že na ně tyto léčivé bylinky prostě nefungují?

Helena Neumannová: Nebudu říkat, že to nefunguje, ale funguje to na některé lidi mnohem déle, než by mělo podle těch výzkumů, které jsou nám k dispozici a podle těchto klinických studií. I s těmito lidmi pracujeme, a bohužel jsou to lidé, kteří mají dalších x problémů, které je potřeba řešit. Ale oni to třeba napíšou až v druhém mailu.

Podotýkám, my máme například na info Levandulové údolí zdarma poradenství. To znamená, mně chodí skutečně emaily od lidí, kde oni stručně popíšou, co jim je, nebo případně co jim bylo diagnostikováno, a my víme, že pravděpodobně… A ptáme se, berete tyto léky, nebo neberete tyto léky, protože nejčastější otázky jsou: „Paní Helenko, my bereme tento lék. Můžeme tuto bylinku?“ Prosím vás, většina bylin, kromě snad třezalky a deseti vybraných bylin, které jsou z toho břehu bohyně Hekaté – a s těmi tady málokdo pracuje, protože si na to netroufá – tak většina bylin může být kombinovatelná s léky, či léčivy, že zase ten lékařský slovník, něco jsou léčiva, něco jsou léky, protože nemají nežádoucí účinky, ba naopak, například levandule podněcuje vlastně vliv toho léku a jeho účinek. Jo. Což my bychom si ani nepřáli, ale děje se to.

Martina: A co když někdo bere častý lék na tlak a k tomu si dá tu bylinku, která by mohla pak způsobit to…

Helena Neumannová: …že se sníží příliš.

Martina: Že se nám nějak svalí.

Helena Neumannová: Chápu. Já vždycky říkám, dobrá, když víte, že jdete experimentovat, chtěli byste postupně chemický lék nahrazovat bylinkami, snižujte dávku léku, lámejte klasicky na půlku, na čtvrtku, a když víte, že jdete experimentovat, vyzkoušejte si, že jste v klidu – když byste měl andělíčky, což se tedy vůbec nikdy nestává, ale když byste měl andělíčky, abyste se v klidu zastavil, díval se na jedno místo, jako klasická rada babská, a ono se to srovná. Protože, ono vlastně, co je práce s cirkadiálním kódem?

Práce s cirkadiálním kódem znamená, že levandule lékařská je královnou bylin, protože dopoledne to tělo připraví na vitalitu. Ona ho nakopne. A večer ho zklidňuje, už od odpoledne ho zklidňuje. Takže otázka: Mohu pít levandulový čaj dopoledne? Co když budu řídit? A já vždycky říkám, skvěle, budete se lépe soustředit, budete mít víc dopaminu, serotoninu a budete hezky koncentrovaný. Aha, já myslela, že budu spát. Jo, to jsou nejčastější otázky. Ale ta bylina, to je ten rozdíl mezi léky a bylinami, že byliny si dovedou poradit s tím, jak tělo má fungovat od přírody. Tam vrací to tělo. Zpátky úplně na začátek. Na start, tak jak jsme se narodili a byli jsme od přírody postaveni. Jenom v sobě máme příliš hnoje, včetně léků, z půdy, z vody, z jídla a stresu, a proto to trvá samozřejmě déle. Protože druhá nejčastější otázka je: A jak dlouho to budu pít? A moje odpověď zní: „Navždy.“

Martina: To uklidní. A jak dlouho tedy lidé, kteří mají vysoký tlak, protože to je taky epidemie, se mají léčit, čím?

Helena Neumannová: Levandule ho snižuje, stejně jako konopí. Konopí používali naši předkové na snížení tlaku, biokonopí je fantastická věc nejenom na snížení tlaku, ale i cholesterolu, ale právě levandule chodouňská má úplně stejné výsledky. To znamená, proto my jsme nakombinovali jako první vědecký tým, jestli si vzpomínáš, říkala jsem to tady v květnu, na to jsme byli nesmírně hrdí, že jsme nakombinovali biokonopí s biolevandulí v andělských kapkách, a v biokonopném oleji s levandulí chodouňskou, a tam se děje to, že my tím regenerujeme právě nervovou soustavu, a zároveň tím upravujeme pochody v těle tak, jak byly nastaveny. Snižujeme tlak, snižujeme cholesterol, opravujeme štítnou žlázu, opravujeme mikrobiom, zvedáme dopamin, serotonin, a děláme to se dvěma bylinami, které jsou neskutečně dynamické v tomto směru. Takže ty po deseti dnech užívání andělských kapek najednou zjistíš, že líp dýcháš. Protože ti líp funguje tělo. Nejenom, že líp spíš, nejsi nervózní a není ti blbě, ale ty líp dýcháš. Máš víc vitality při chůzi. To jsou prostě věci, já si vzpomínám, když uvedli čeští vědci Wobenzym. Vzpomínáš si na tu dobu?

Martina: Ano, ano. Dokonce i muzikál o něm vznikl.

Helena Neumannová: A já jsem Wobenzym brala, když jsem rodila, tak po porodu po mém synovi mně zkolabovala štítná žláza. A šla jsem za docentkou Liehmanovou, která věděla, jak jsem bláznivá, že nebudu brát žádné kortikoidy, hormony a tak dále, a řekla, dobře, Heleno, chcete si to vybojovat, vybojujte si to, jdeme do toho, jdeme do toho s minerály, jdeme do toho s rybami a tak dále, denně šest kilometrů jsem musela chodit ráno a šest kilometrů večer, abych rozpumpovala tělo. Bylo to úžasné, docentka Liehmanová si ze mě udělala takového toho klasického pokusného králíka, ale docentka Liehmanová způsobila, že jsem skutečně za osm týdnů ztratila dvacet kilo vody z těla. Které jsem nabrala v šestinedělí. Protože já jsem odešla z porodnice hubenější než před porodem, jsem vždycky byla hubená, a najednou jsem za šest neděl, si představ, že nabereš dvacet kilo vody. Víš, co to je s tělem? Únavový syndrom se ti rozjede, to můžeš až zemřít. Takže já jsem věděla, že je zle. A věděla jsem, asi to bude štítná žláza. Která mě už jednou v minulosti zlobila. To jsem zdaleka neměla tyhle byliny. To bylo jenom to, co bylo. To se bavíme mínus dvacet let. A docentka Liehmanová se mnou do toho šla, a tehdy mi řekla, a jestli byste svolila, nejmenší zlo pro vás, co do chemie, je Wobenzym– a je český. Zkuste to. A opravdu se mi ten metabolismus zrychlil i díky Wobenzymu. A stejným způsobem pracuje vlastně levandule chodouňská. Když bych to měla připodobnit.

Zamysleme se nad tím, jak si my vzájemně tady můžeme pomoci k tomu, abychom se denně nemuseli rozčilovat nad tím, že nás třeba řídí lidé, kterým je to fuk

Martina: Podívej, já tě tady rozhodně nemám za úkol dneska přesvědčit, že levandule chodouňská není takový zázrak, jaký si myslíš. Ba co víc, velmi ráda tomu uvěřím a budu ráda, když ty a levandule chodouňská bude pomáhat všem, kteří to potřebují. Protože, jak se zdá, ty sis tento úkol vzala na sebe, a nepovolíš a nepovolíš. A teď kolem Vánoc se to bude hodně hodit.

Helena Neumannová: Děkuji moc. A já bych strašně ráda zdůraznila na závěr, že to není opravdu jenom o té levanduli chodouňské, která mně asi byla dána z vesmíru, a já za to děkuji každým dnem, protože věř mi, když jsem sázela tuto třiceticentimetrovou bylinku, tak jsem zdaleka netušila, co sázím. A taky to trvalo deset let, než jsme došli tam, kam jsme došli, ale já bych znovu zdůraznila: Zamyslete se všichni, prosím, nad tím, jak si my vzájemně tady můžeme pomoci k tomu, abychom se denně nemuseli rozčilovat nad tím, že nás třeba řídí lidé, kterým je to fuk. Nebo lidé, kteří nemají zájem na tom, aby česká země byla ve světě vnímaná jako určitá prestiž. My sami si můžeme utvořit svůj malý svět, proto si asi trochu rozumíme, protože promlouváme k lidem, kteří možná smýšlejí podobným způsobem, nebo stejně, a je to opravdu i o tom, že ano, rakouské Alpy, tam to sviští. Já to chápu, nestojíte na lanovkách, ale přimlouvám se aspoň za jeden víkend o menší návštěvu českých hor, protože už čtvrtou sezónu české hory trpí a nemají klienty, stejně tak jsme trpěli všichni v létě, protože Pálava neměla hosty. Jižní Čechy měly méně hostů, my koneckonců také, snažte se, prosím, nejenom léčit se těmi úžasnými českými, nebo tradičními slovanskými bylinami, ale snažte se léčit i tím, že když víte, když jdete koupit dárek k Vánocům, tak třeba od českého řemeslníka, nebo designéra. Vás to zahřeje u srdce, že jste zase zvedli hrubý domácí produkt této země, ale hlavně jste zvedli sebevědomí svých dětí a nás všech, že jsme úžasný tvůrčí národ, a vždycky jsme byli.

Martina: Heleno Neumannová, máš srdce bojovníka, děkuji ti za to, že jsi se rozhodla vyrazit do boje s tím, aby nejenom levandule, ale každý člověk pochopil, že má svoji cenu. A že je zodpovědný sám za sebe. Díky moc.

Helena Neumannová: Děkuji i já a přeji krásný podzim a nádhernou zimu.

Všechny příspěvky s Helena Neumannová

Diskuze:

  1. Helena Neumannová byla pozvána, aby pohovořila o výsledcích své práce, a tak učinila. Neměla by být proto obviňována ze skrýté reklamy. Spíše je to tak, že někteří diskutující těžko vydejchávají úspěšnou ženu s jasným názorem.

    1. Já bych řekl, že tento v krátkém čase další rozhovor je protislužbou za pobyt zdarma, který od ní dostala paní Kociánová.

  2. Skvělé, dokáže se ocenit, někdo to bere jako reklamu, pro mne je to přínos informací a utužení podpory lokálních pěstitelů s návazností na tradice předků.

  3. No, svým útočným projevem mne od samého počátku odradilo jak od své firmy, tak od svých výrobků. Jak napsal Jetvart, celý rozhovor je vlastně reklama. Vrcholem všeho jsou mozkové výplody typu, že pí. Neumannová vlastně prodává pod cenou, abychom se měli lépe a radostněji. Jí chybí snad jen svatozář, ale k ní jde cesta přes šátek, hvězdu, knížku až k uvědomění si své velikosti a kandidatury na prezidentku hluchavkovitých rostlin. A to je již funkce. Přeji jí velký úspěch ve své cestě za prezidenstvím, ale já jí určitě volit nebudu. Ba naopak, šířím tento odkaz jako odrazující příklad mylného kandidáta.
    Novák Pavel

  4. Neskrývaná reklama a vychvalování svých výrobků a hanění konkurence.

    Pokud jde o ověřování, je úplně jedno, jestli je produkt z Číny, nebo z Čech. Do výrobny mne majitel na kontrolu nepustí ani v Čechách, i kdyby pustil, tak stejně nic nepoznám, když o tom nic nevím, stejně tak nemám šanci poznat, jestli na poli používali nějakou chemikálii.

  5. “ Až si jeden není jistý, komu věřit – jestli obvodnímu lékaři nebo léčiteli, “

    – a potom vláda vydá dekret, že všetci ovčania budú povinne vakcínovaní !!! Čo mi poradí pani Neumannová ???????
    Pred dvoma rokmi som si už hľadal v lese úkryt pred vládnymi vakcinátormi. Možno za mesiac to už začne znova…..

    1. – a potom vláda vydá dekret, že všetci ovčania budú povinne vakcínovaní !!! Čo mi poradí pani Neumannová ???????

      Levanduli z jejího obchodu nitrožilně. Až do smrti. Pokud si napíšete, jistě za menší, nebo spíš větší poplatek přidá i certifikát.

Napsat komentář