Zpět

Polsko a Česko – Opatrná láska a spousta stereotypů

Text 23.5.2024

Češi mají za bratry Slováky, Poláci Maďary za bratrance. Co tedy jsou Češi pro Poláky? Určitě jsme Polákům sympatičtí, dlouhodobě a v průzkumech nad 60 %, což je místo na pódiu, spolu s Italy a Američany. Bratr Poláka může ale být jen Polák. Tak jsme asi sympatičtí sousedé. Asi, to je špatné slovo. Určitě jsme sympatičtí a dobří sousedé. To není málo a někdy je to na evropském pavlači k nezaplacení.

Do roku 1945 jsme se hádali o hranice. Poslední větší hádku zapříčinil sovětský válečný podplukovník, který spravoval dobytá území, a bez znalosti slezských poměrů vzal tužku a udělal čáru, která měla být novou hranicí. Na zachovalé štábní mapě z roku 1945 je vidět jasná čára zakreslená tužkou až 70 kilometrů do polského vnitrozemí. Poláci vypadali na zarděnky a Češi sedli do tanků. Poláci vzápětí povolali posily a do července 1945 to vypadalo, že ztratíme Karvinou. Tu a tam se i střílelo. Pak se někdo v Moskvě naštval, milého podplukovníka poslal do civilu a Čechy a Poláky v porobené oblasti seřval dokulata. Hranice se pak trochu zbrkle zakreslila tak, jak je dodnes.

Výsledkem je, že nyní stále dlužíme Polákům 368 hektarů. Čas od času to diplomaté mají na programu jednání. Svého času na pravdě boží jsoucí kníže Karel Schwarzenberg navrhoval posunout hraniční kameny o deset centimetrů. Ukázalo se, že tato varianta je drahá a muselo by to projít oběma komorami českého parlamentu. Praktičtější by bylo za územní dluh věnovat Polsku budovu a pozemky malostranského polského velvyslanectví. Varianta je pro Poláky skousnutelná, protože cenově to dává v majetku mnohem více, než 368 hektarů vytěženého lesa někde u Zlatých Hor. Jednání podle diplomatických zdrojů roky pokračují, ale konce nevidět.

Další „sousedskou“ potíží jsou stereotypy. Poláci mají o Češích stereotypy typu – jsou zbabělí a vyčůraní. Nikdy moc nebojovali, a proto mají stojící staleté památky v Praze. V intelektuálních kruzích je častý názor na Čechy jako o národu hrabalovských pivních pábitelů či Švejků. Poláci mají v mentalitě neustálou nespokojenost se svým – hlavně finančním – stavem. Jsou impulzivnější a agresivnější. Jsou ochotni se za lepší prací stěhovat, logicky na Západ, ale i na jiné kontinenty. Češi jsou podle nich zaprdění ve svém „málo, ale naše“. Také se v polských hlavách uhnízdil dojem, že Češi jim závidí moře. Obecně jsou ale polské stereotypy jaksi pozitivnější než české.

Za časů Solidarity čeští komunisté ze strachu spustili protipolskou propagandu doraženou nenávistí nalévanou při vojenských školeních PŠM vojákům, kteří měli s armádami socialistického bloku „pomoci chránit“ Polsko před Solidaritou a kapitalistickým imperialismem. K vojenskému vpádu nakonec nedošlo, ale z vojny domů se vracelo mnoho mladých mužů se zcela pomýleným a negativním vztahem k Polsku a Polákům. Celá osmdesátá léta hleděli komunisti na Polsko se strachem. Nepracují, jen kšeftují a podvádějí, psalo Rudé právo. Ostatně dodnes publikuje v Právu exot, který už tehdy psal bolševické kydy o Solidaritě a který Polsko a Poláky popisuje zásadně negativně dodnes.

Pokud sjedete z Tater, Beskyd, Jeseníků či Krkonoš na polskou stranu, po pár desítkách kilometrů se před vámi otevře jen mírně pahorkatá polská placka končící až v moři. Kdo jel někdy k Baltu či zabrousil do polských obchodů trochu dál od hranic, tak to zná. Půda je zde průměrná, ale na rozdíl od nás se v Polsku komunistům nepodařila kolektivizace, takže většina zemědělců zde stále hospodaří na malých rodinných farmách. Češi by pak měli opustit už dávno neplatný názor o koňských povozech jezdících po polských dálnicích, ale naopak se zamyslet nad tím, jak si malé moderní farmy navzájem konkurují a jak tím posouvají kvalitu a cenu například polské zeleniny a ovoce.

A jsme u dalšího vžitého českého stereotypu, a tím je kvalita polských potravin. Dnes už není potřeba Čechy moc přesvědčovat, že polské vejce je stejně dobré, jako to české. U nás máme farmy nosnic čítající desetitisíce, nejvíce pak statisíce kusů. V Polsku jsou producenti vajec s miliony nosnic. „Vyrobit“ vejce v polském konglomerátu, větším než Agrofert, je pak levnější než kdekoli v Čechách. Nejsilnějším argumentem proti tomuto stereotypu ovšem byl rozdíl v ceně polských potravin, který donutil loni statisíce Čechů nakupovat za nižší ceny v Polsku. Češi si „ohmatali“ sami kvalitu polských potravin v polských obchodech, a už je nikdo nepřesvědčí o tom, že české jsou kvalitnější než polské. Spíše je to dnes u mnoha produktů naopak.

Zažitým českým stereotypem je pak ten o katolické zemi. Polská katolická církev byla v minulosti silným hybatelem společenských přeměn v devadesátých letech. Papež Jan Pavel II. byl v té době velkou osobností a jeho návštěvy v Polsku byly důležité pro pád komunistického režimu. Ano, Poláci mají k náboženství silnější vztah než Češi, ale už dávno má většina z nich velmi labilní až negativní vztah k církevním katolickým hodnostářům, kteří mají tendenci i v digitální době tvrdošíjně setrvávat uvnitř staletých mantinelů. Pro již několik generací Poláků jsou ony mantinely nepřijatelné a svazující a v jejich životech byly odsunuty do obsahu historických učebnic. Poláci se stále většinově hlásí ke katolicismu, ale už odmítají pustit církev k účasti na jejich víře.

Poláci často jezdí na dovolenou na jih k Jadranu. Cestu autem někde od Gdaňska často stráví den či dva někde u nás na Moravě, v Krumlově či v Praze. Jejich povědomí o českých památkách a turisticky zajímavých místech je proto mnohem větší. U nás stále stereotypně uvažujeme o Polsku jako o „východě“. Tento stereotyp se ale mění a s výhodným kurzem polského zlotého a dramaticky se rozvíjejícím zázemím pro turisty se Polsko pro Čechy stává zajímavou turistickou destinací. Češi s otevřenou pusou objevují Mazury, Bieszczady či pláže u Baltu. Každému, kdo cestoval autem, pak spadne čelist z kvality nových polských dálnic.

Pro mnoho Čechů jsou naši sousedé stále neznámou položkou. Máme je v povědomí, víme o nich, že nedělají větší problémy a mají kulturně podobné představy o dobru a zlu. Pamatujeme si ale také Čtyři z tanku a psa, a z poslední doby Zaklínače. Víme o nich, že mají rádi české pivo, ale musíme už zapřemýšlet, proč se ofrňují nad českou vodkou. Utkvělo nám sousloví „polská posypová sůl“, ale že jsme zabili několik Poláků v metylové aféře, nepřijímáme, protože to přeci udělalo jen pár českých zločinců. Ťukáme si na hlavu, když jeden polský premiér prohlásil: „Češi nám posílají povodně“ – ale nerozumíme jim, proč si oni ťukají na hlavu, když říkáme: „Sebrali jste našim třem vesnicím spodní vodu, proto vám vypneme elektrárnu pro 2,5 milionů lidí.“

Cesta od letmého pozdravu na schodech k sousedskému veselému večírku s českým pivem a polskou vodkou může být kratší či delší. Každý to má jinak a lidi jsou různí. Vynaložená energie ke společnému spřátelení se nám ale může být v budoucnu užitečná. Oba totiž vidíme, jak o pár ulic dál používá soused na souseda těžký kalibr.

Všechny příspěvky s Jaromír Piskoř

Diskuze:

  1. Nemám rád Poláky pro to, že nás spolu s Němci napadli v roce 39′. O 68′ nemluvě . Taky proto, že Nám mělo být vráceno Slezsko minimálně jako válečné reparace a teď si tam lebedí Polák. Jsou ostudou Evropy a nedbalostí Marie Terezie, Kateřiny Veliké i Hitlera a Stalina!

  2. Nejlepší je osobní zkušenost, proto jsem před pár lety vzal tehdy dospívající vnuky na pár dní do Krakova, což je tak trochu polská výkladní skříň.
    Naučil jsem se číst polsky za studií, kdy mě osvícený kantor nasměroval do prodejny Polského kulturního střediska v Jindřišské, protože Poláci vydávali knihy a dováželi/překládali západní tisk, o nichž se nám ani nesnilo.

    Dva roky nato jsem vzal vnuky do Budapešti, to ovšem bez znalosti jejich řeči 🙂 . Ale klobásy a haláslé….. lázně v Gelertu… a tak.

    Chtěl jsem je vzít i do Moskvy, ale to už jsem nestihl.

    Tyto moje snahy pramenily z toho, aby kluci poznali, že nejen v Londýně, Paříži či na Krétě a jinde (kde už všude byli), ale i v bývalých soc. zemích žijí lidé a působí celkem normálním dojmem. Snad se mi to povedlo, byť jen částečně.

    Kdo má osobní zkušenost jen s polskými gastarbajtry v montovnách na periferii našeho statutárního městyse, možná si ovšem myslí, že Polsko je jeden velký Chánov.

  3. YouTube . Novija Gána Sepata. Skutečné informace archyv dění planetě zemi reálném čase jen další díly sem nemhly dát že firma Google zablokovala z Youtube, a šíří lásku dobro přátelství a svobodu pro člověka a národy a léčí lidi a informují a vzdělávají a jsou z lidských rodů z vesmíru z jiné planety Gany. SLUČENJA s Aurím 14.1.2023 u Trnavy – YouTube .

  4. Do Polska už pár let jezdím za Unesco památkami, levnějšími cenami, odlišnou kuchyní a trochu jinou západoslovanskou mentalitou, ale rád využívám i výhodná spojení do západní a severní Evropy přes Katowice, a Krakov, častokrát za hubičku. Je co objevovat…

  5. Určitě. Od Poláků se stále můžeme učit hrdosti a pospolitosti. Pražská kavárna se může v mnohém za co stydět. Orientace na tohoto souseda i v dějinách přinášela spíše dobré pro naše země.

    1. Polaci nám v dějinach občas přes Jagelonce vladli, ješte dřive jsme se o to snažili my Češi a tak jsme tam jezdili aspoň na křížové výpravy. Malér nastal pi vzniku velkeho Pruska, proradně nám ve válkách sebrali Slezsko a Kladsko a to dost velký kus. Po vzniku Československa jsme s nimi bojovali v r. 1919 v sedmidenni valce o územi, které si nárokovali. V 1938.39 využili Mnichovského diktátu a  s poradci z Wehrmachtu nam sebrali co se jim před 20 lety nepodařilo. Užili si to kratce, ale taky jsme o to bojovali se zbrani v ruce. Rok 1945 už autor článku zminil. V r. 1968 to byli zase “bratři” Poláci, kteří se přidali k invazi k nám. Rumuni to např. odmitli. Tak ono se není čemu divit, že názor na Poláky v ČR je takový, jaký je. Vždy když šlo o území a majetek tak jim velky bratr za zady vzdy vyhovoval. Velke plus v dějinách maji, že v roce 1683 jejich okřídleni kyrysnici pomohli vyhnat Turky od Vidně.

      1. Tohle sice napsal jiný Vlk, než který je tu nejrozšířenější, ale nemám s obsahem problém 🙂

  6. Moc hezký článek O Polsku a Polácích jsem opravdu slyšela jen ty obligátní hlášky o vejcích a nekvalitních levných potravinách a o tom, že jsou tam chudí a jezdí sem za prací.Je milé se dozvědět o něco víc..Díky

    1. Mistni Polsky obchod v Irsku prodava prosle vyrobky. Kdyz jsem je na to upozornila, tak predstirali (velmi vlazne a na oko), ze ‚to nevedeli‘.. Jednou jsem jim ochutnala sunku na pultiku a umite si predstavit, jak to dopadlo.
      A mistni Cinsky obchodnik take prodava prosle susenky se slevou 50% (ale jde o vyjimku). Hold jiny kraj, jiny mrav. Jinak je to docela mily chlapik. Ale s hygienou je jeho obchod malicko pozadu.
      Prvni Polaci, ktere jsem v Irsku potkala pili hodne vodky, pasovali cigara a byli desne mili a o vsechno se delili (jidlo, vecere). Kdyz jim ale hrabne, nebo zacnou rvat, tak je to fakt vyzva. Musite ustat tunu agrese nez se uklidni. A to fakt rada nemam. Ale jinak to snad s nimi neni nejhorsi. Zas tolik je neznam. .. Potkala jsem i velice mile (srdecne), usmevave a laskave Polky a Polaky. Ale take jsem nedavno pracovala se dvema Polaky .. jedna kradla, lhala a jeste me jednou mozna podvedla a jeji kamarad byl stejny, chovali se krive s poker face hodny Inda).
      Je to (hold) ruzne!

      1. Můj příbuzný pracoval nějakou dobu v Anglii jako kuchař a měl za ‚kolegy‘ právě Poláky (kromě jiných národností). A udělal si na ně velice rychlý názor – jsou líní a vyčůraní. Nepamatuji si, že by o nich řekl něco pěkného, jen na ně nadával.

        Pan Piskoř má velice zkreslené představy o tom, že náš názor na Poláky vytvořila nějaká sovětská propaganda. To tedy opravdu ne – pamatuju si, jak jsme s rodiči jezdívali na jejich obří tržiště na hranicích, a to se nezměnilo, je to pár let, co jsme tam byli znovu. Kvalita naprosto šílená a rozhodně za žádné přívětivé ceny. Nedávno jsme byli na dovolené v Krakově, opět v centru velké tržiště přímo na náměstí, během celé procházky centrem nás neustále obtěžovali a řvali na nás, ať jdeme k nim do restaurace, a to dost nevybíravě a agresivně.

        Několik let jsme jezdili lyžovat s dětmi do Harrachova, kam jezdívá i dost Poláků. To, jak se tam chovali, rozhodně nebylo slušné, pokaždé, když vás někdo předbíhal, strkal do vás, choval se jako buran, byl to Polák. Dva roky jsme byli na lyžích i v Polsku (vytáhli nás tam známí, jak je to tam super), no, názor jsem si vůbec neupravila, zanedlouho jsem pochopila, proč vlekař neustále řve (doslova) na všechny, kdo se řadí k lanovce, a ukazuje, kam si mají stoupnout. Tak pošlapané lyže jsem nikdy neměla. Několikrát za den se stalo, že jim přestala jet lanovka, a ne na krátkou dobu.

        Jídlo tedy mají výborné, vždycky jsem si pochutnala, škoda jen, že to méně chutné a kvalitní vozí k nám, kdyby to nedělali, tak by třeba zdejší lidé na ně neměli názor, že jsou vyčůraní a že mají nekvalitní potraviny…

Napsat komentář