Zpět

K čertu s vašima baličkama. Včera sem dosahnul soběstačnosti!

Text 8.12.2009

Včerejšek, neděla 6. prosinca se zapiše zlatym pismem do dějin světove ekonomiky, bo sem dosahnul plne ekonomicke soběstačnosti. Už žadny imperijalista ani Janota mě nebude vykořisťovat.

O tym, jak se robi domaci pivo, domaci uzene a domaci slivovica, jsem už psal. Mimochodem, právě sem se vratil ze sklepka, kde sem zkontroloval, jak kvasi nova varka černe 14°, keru sem naložil před tydnem. Dva tydny ju necham uležet a pak – to zas budu vesele Vanoce! Musim pochvalit staru, bo tenhle domaci pivovar byl asi nejlepšim chlapskym darkem, kery sem kdy dostal.

Tuž ale k věci. Domaci pivo je fajne a levne, klobasky a uzene od suseda tež, slivovica od stryka dokonala, vajca od susedčiny kury maju fakt žluty žlutek a bily bilek, syry a mliko od mistnich zemědělcu su poctive a chleba z čerstvě pomlete pšenice voni a možete ho jest aji za tyden. Ať si ti hňupi s baličkama strči to svoje zvyšene depeha za klobuk. Hospodařit neumi a nas by chtěli okradat…

Ale furt mi k dokonalosti cosik chybělo. Jak by se daly zrobit domaci dutniky? Neni možne, že budu platit eraru take nekřesťanske daně! Dluho mi to vrtalo v hlavě, až sem sehnal jedneho partyzanskeho producenta, kery mi poslal tři baličky se 100 semenama rostliny zvane tabak! Tuž ja sem věděl, že si poradim. Jacisi komisaři z Brusela, ani papalaši z Minysterstva nas nemožu rozhazet, ni? Dani z piva sem utekl tym, že kupuju extrakty, slad a chmel a tym padem se vyhnu spotřebni dani, bo ani ve sladu, ani v extraktach neni ještě po alkoholu ani pamatka. No a domaci produkci tabaku dosahnu dokonalosti, bo nejenže zrujnuju Janotu aji s tym jeho baličkem, ale navíc zahajim partyzansku valku proti Fidelovi. Pote, co u nas v Mordoru přestaneme kupovat Fidelovy dutniky, do roka a do dňa se ten jeho režim rozpadne na popel.

Tuž odevřel sem baliček se seminkama, ale moc nadšeny sem nebyl. Sto kusu seminek tam fakt asi bylo, ale nechapu, jak to mohli spočitat. Do makoveho zrnka by se tych seminek vlezlo aji deset. A z takeho maleho žďorba ma vyrust dvumetrova rostlina? Nevěřil sem, ale bo mi bylo lito vyhozenych peněz, nasypal sem ty šušně do hliny.

Co vas budu napinat, povedlo se. Možu si řikat Mičurin! Na jaře sem zasadil, v zaři otrhal obrovske listy z dvuchmetrovych lopuchu a dal sem je sušit. Už bylo na čase, bo stara furt mlela, že sem ji zastinil jakesik pilargonyje. Však na co take pilargonyje, když se to neda žrat ani hulit? No a včera sem vytahnul vysušene, zfermentovane listy, na stehně vyšulal tvar dutniku, čimž sem si zrobil dokonalu depilačku a poprve zapalil muj domaci dutnik.

Užasny pocit. Ty chlupy tomu dodavaly takovu rustikalni přichuť (sice nevim, co to je, ale oni v tych brožurach tež použivaju take přechytrale přirovnani, aby to znělo vědecky). Tuž bafal sem jak Temelin. Až sem malem pajšl vykašlal, jaka to byla sila. Možna sem vypěstoval cosik na vykuřovani skleniku, ale to je jedno, valka Fidelovi byla vyhlašena.

Zakladam Stranu Domacich Pěstitelu Tabaku. Jak kerysi chce, tož mi napište tady, přijmu vas za členy strany, ale musite mě nechat na předsednickem mistě, ja? Tež vam možu poslat ty nevyužite baličky semen (Viržinsky), bo včil mam tolik tabaku, že možu hulit deset roku. Z jedne rostlinky sem zrobil tak 5-10 dutniku, podle velikosti. A přišti rok to politykum a temu Janotovi natřeme. Žadne kupovane cigara, žadne kupovane pivo. Všecko domaci. Ja vam dam baličky! Co ste si nadrobili, si vyzobejte sami a nas do teho netahejte.

A vy, kdo nebudete mět domaci zdroje, robte cosik, krize přide brzo aji do Čech, Moravy aji do Mordoru a pak bude pozdě brečet, že nic nemate…

Tuž, na fejsbuku mě najdete pod fotku teho hezkeho synka vpravo, tuž se něbujtě kliknut:

A dalši ryze ostravske cypoviny najdete tu.

Všechny příspěvky s Ladislav Větvička

Diskuze:

Napsat komentář