Zpět

Když na vylet, tak do Běloruska.

Text 25.9.2020

Tuž co s tym Běloruskem? Jet? Nejet? Předpokladam, že pokud ste tam nebyli v dobach klidnějšich, tak fčil ste tak vystrašeni ze zprav koronovize, že tam nepojedete. Přitom to je kusek. Z Poruby do Brestu to je stejně daleko

jako z Poruby do Aše. Teda jako kilometrově. Časově budete podstatně rychleji v Brestu po špičkovych polskych silnicach, než přes Ťokuv prusmyk u Brna.

Ale pokud se rozhodnete jet, doporučuju letecke spojeni. Za 350,- korun se dostanete ze Svinova vlakem na varšavske letiště a po padesatiminutovem letu za 1,390,-Kč (jednosměrny, bo když vas zatknu, zpatečni nebudete potřebovat) vystupite na minskem letišťu.

Celnica, švarna děvucha, byla sice překvapena, když viděla hezkeho cizinca jako sem ja, bo jinak obvykle litaju z Česka enem mladi, dredati aktyvisti, keři tam podle Lukyho organyzuju nepokoje, ale po pětiminutovem pohovoru, kdy zjistila, že sem naprosto neškodny cyp, mi vlepila razitko do pasu a popřala fajny pobyt.

Letecka cesta ma vyhodu, že na rozdil od vjezdu autem nepotřebujete do 30 dnu viza. A to se vyplati, bo to neni zrovna malo.

Letiště je třicet kilaku od města, tak se nenechejte okrast taxikařama, keři budu chtět za jizdu 500 korun, ale nainstalujte se aplikaci Yandex taxi a cesta vas přijde na 350,- korun, taxikaři okradaju na všech světovych letišťach a každa kačka je dobra.

Tuž co v Minsku? V prve řadě se nemichejte do polityky. Demonstrace probihaju obvykle v nedělu, bo přes tyden musi normalni Bělorus robit. Jak uvidite sroceni lidi, pryč od teho. Neni dobre si fotit budovu minysterstva vnitřku, odkud vyjižďaju auta ze synkama KGB, sorry, chtěl sem řict OMONu. Neni dobry napad strkat jim karafyjaty za plesklisklove štity. Nevim čemu, asi maju pylovu alergiju, bo to nemaju radi. Nechoďte po ulicach v biločervenem tryčku a nenoste biločervenu vlajku. nerobte si v batohu zasobu žulovych kostek a neberte s sebu ani lahve s benzinem. Pokud budete dodržovat tato zakladni pravidla, nic se vam nestane a prožijete nadhernu dovolenu.

Možete klidně jest pravy bělorusky falafel na naměstičku před centralou OMONu a sledovat stovky plně vyztuženych ozbrojencu, jak se štosujou po třiceti do vojenskych aut. Možete se kolem nich prochazat, neni ovšem dobry zvyk robit si s nima selfička. Každu nedělu je zatčenych okolo 500 lidi, celkem už sedi okolo deseti tisic učastniku demonstraci a nejsem si jisty, že běloruske kryminaly su tak komfortni a maju take dobre žradlo, jako hotely a restaurace mimo zamřižovane cely.

Pokud tedy nebudete robit cypoviny, zažijete přijemny vylet. Prachy si vyměňte hned na letišťu, kurzy su všude stejne, takže se nemusite bat, že vas okradu jako v Praze, nebo si je možete vytahnut kdekoliv z bankomata. Ne, nebojte se, penize tam su a nestoji před nima fronty.

Všechny příspěvky s Ladislav Větvička

Diskuze:

Napsat komentář