Zpět

Když už působím celosvětový skandál, mohl bych aspoň zapracovat na nějakém informačním krytí akce…

Text 5.5.2021

Pojďme do ČR. „Celosvětová ostuda pro Česko“. Napsal jste ve svém blogu ohledně „případu Vrbětice“. Co si o celé té „kauze“ myslíte?

Jestli si dosud někdo o republice České myslel, že jsme samostatnou a svéprávnou zemí, tak předpokládám, že o tu iluzi už přišel. Legrace o Patovi s Matem z mého blogu, kteří po sedmi letech odhalili agenty Čuka a Geka, už dávno nabrala vlastní život. Z blogu o dvou agentech, kteří přistanou v Praze, v Pardubicích nakoupí kýbl semtexu, v hotelu na ostravské cikánské ulici se potkají s dalšími čtyřmi agenty, koupí od „stareho haviřa zetlele zapalovaci šňury k perunitu“ převezou je Žigulem pod Luhačovice a způsobí výbuch za miliardu a druhý výbuch v dokonale zablokovaném prostoru o pár týdnů později, už se stala díky Červenáčkovi Patovi a Slovákovi Matovi legendou.

Když se na situaci podíváme trochu vážněji, pak situace vypadá z ruských zdrojů takto, nyní cituji: „Pokud jde o nepříjemné tajemství, týká se dodávek zbraní a střeliva. Američané, včetně zástupců zvláštních služeb, vysávali Evropu. Ruční palné a jiné zbraně byly soustředěny prostřednictvím bulharského zbrojního barona Emiliana Gebreva ve skladech v České republice, odkud bylo zboží hromadně vyváženo do zemí Středního východu. Všechny obchodní operace byly prováděny tajně a v rozporu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN. A tehdy na ně dohlížel současný americký prezident Joe Biden.“

Spekulace o skladování zakázaných nášlapných min a prodej zbraní teroristům nepřispějí k našemu dobrému obrazu, ať už jsou pravdivé nebo ne.

A co říci na vystupování Andreje Babiše či ministra Hamáčka k této věci, kdy velkou vlnu nevole zvedlo například vyjádření Babiše, že nešlo o teroristický čin, ale „útok na zboží“, za což se později tedy omluvil?

Podívejte se na „řeč těla“ těch dvou, Pata a Mata. Zajíkají se, ošívají se, vykrucují se, nemají důkazy, ale mají silné podezření, načasují „bombu“ do hlavních sobotních večerních zpráv, ale nic nesmí říci…Koudelka pracuje sedm let na něčem, co se sedm let prezentuje jako typický český šlendrián. A najednou hle – ruská stopa! A Koudelka si nedokáže připravit ani věrohodnou zprávu pro veřejnost? Nikdo po něm nechce tajné informace. Vykrucuje se, že nic nesmí říci. Ale když už způsobím celosvětový skandál, mohl bych aspoň zapracovat na nějakém informačním krytí celé akce. Takhle jsme pro smích všem.

Co k tomu říci? Asi jsou ty Chvojkovice-Brod fakt slušný oddíl, já bych mu tu medaili na generála letos už konečně dal, třeba už dá pokoj…

Podle všeho ovšem Pat a Mat přes veškerou absurditu obvinění a přes veškeré škody, které to způsobilo a způsobí České republice, vybruslili z celé situace jak nejlépe mohli a minimalizovali škody, které hrozily. Na zveřejnění celé té šarády se totiž třásli politici tzv. demobloku a Pat s Matem je předešli a sebrali vítr z plachet. Ta překotná tiskovka Pata s Matem byla východiskem z nouze v poslední chvíli v okamžiku, kdy demoblok se svými novináři už rozjel svou akci. Text o celém případu byl v časopise Respekt zveřejněn už skoro o dvě hodiny dříve než tiskovka začala, akce byla v plném proudu. Vláda nás tak rychlou akcí sice poškodila, ale zabránila podstatně větším škodám a veškeré následující řeči politiků demobloku už byly jen vlamováním se do otevřených dveří.

Senát vyzval vládu k vypovězení smlouvy o přátelství a spolupráci a ponechání jediného ruského diplomata.Je to dobré řešení?

Už teď, po týdnu od vystoupení Pata a Mata víme, že jsme se střelili do nohy a ničeho tím nedosáhli. Obvinili jsme ruské agenty a vyhostili 18 diplomatů. OSMNÁCT diplomatů! No tak to jsme geroji (pro neznalé ruského jazyka „hrdinové“). Copak se asi tak v diplomatické oblasti dělá? Reciproční opatření. Rus vyhostil 20 našich diplomatů. Pat se chytil za srdce a zatvářil se, že to nečekal. To je zajímavé, i Helmut z hospody Na rožku by to čekal. I vykřikl, jestli toho do zítřejšího poledne nenecháš a nezavoláš naše agenty zpět, vlku, zavolám si strýčka! Nu, vlk toho nenechal, strýček ze západu zatím pobaveně sleduje stav bratrovražedného souboje a Pat přemýšlí, kde udělal chybu.“Chci, abyste měli tolik lidí v Praze, tak jako máme teď my v Moskvě!“ zvolal Pat. Rus se zamyslel a souhlasil. A tak na každé straně má být 7 diplomatů a pár dalších agentů.

„Jak teď ale mám provozovat Český dům v Moskvě?“ začal hořekovat Pat.

Ještě je třeba komentovat výzvu Senátu k ponechání 1 diplomata? Pat asi bude muset najít českého terminátora, aby práci v Moskvě zastal.

Lídři europarlamentu označili Vrbětice za útok na celou EU. Jak by měla podle Vás EU zareagovat?

Teď se omlouvám, že jsem si nezapamatoval autora citátu, ale je skvělý a přesně tady zapadá: „Západ nás zradil mnohokrát – Východ nebyl našim spojencem nikdy!“

Podle toho bychom se měli chovat a ne pořád hledět, co řeknou na Východě, nebo na Západě. V posledním týdnu zmarnili Pat a Mat stamiliardové zakázky, které mohly našim firmám plynout z výstavby Dukovan a Temelína, zablokovali přístup k ruským vakcínám a udělali z nás Bidenův satelit. Satelitů si nikdo neváží a vážit nikdy nebude.

Mimochodem, od lídrů Euro Sajuzu (v překladu Evropské Unie) neočekávám vůbec nic. Nejsou to lídři a nemají vlastní vůli.

Jak moc důležitá je dle Vašeho názoru pro Ruskou federaci její ambasáda u nás? Co může být pravdy na spekulacích, že ji potřebují k tomu, aby z našeho území koordinovali akce v západní Evropě, a i proto je početně tak silná, tedy kolem 120 zaměstnanců, z toho přes 40 diplomatů?

To si nemyslím, že by byly spekulace, určitě z našeho území koordinovali akce v Evropě, nejen v té západní. Ale to jsme přece vždy chtěli, ne? Chtěli jsme být mostem, horoval pro to už Jan Masaryk, i když varoval, že po mostě se šlape. To je třeba si uvědomit, že když chci být mostem, tak z toho plynou i negativní důsledky. Ale i pozitivní! Nemyslete si, ty stovky osob na ambasádě, k tomu průměrně čtyřčlenné rodiny, to jsou tisíce lidí – školy, řidiči,taxikáři, opulentní hostiny s jeseterem, schůzky v restauracích (samozřejmě tajných), dovolené v Karlsbadu, Marjankách, Krkonoších… a najednou – nic. Konec. Ambasáda zhasla světla, ten jeden velvyslanec, jak si přáli chlapci ze Senátu, tomu bude stačit svíčka a černý moskevský chleba.

No tak snad se nic tak hrozného nestalo, naši evropští přátelé v Praze udělali chybu, ale my vás, naši ruští kamarádi rádi přivítáme tady u nás v *Berlíně (*Vídni, Bratislavě, Budapešti… dosaďte, co třeba). Když nebude mít Rus své agenty v Praze, bude je mít jinde.

Takže k původní otázce – Rusové z Prahy koordinovali akce v Evropě? Samozřejmě, že ano. Ale už nebudou. Můžeme si nad tím mnout ruce tak jako nad rozhodnutím VH opustit zbrojní výrobu. To bylo radosti u konkurence…

Jak moc toto všechno podle Vás ovlivní i do budoucna naše vztahy s Ruskem? Co můžeme od Ruska čekat?

Já bych se už ani nechtěl vyjadřovat k tomu, co můžeme od Ruska čekat. Pozitivního už asi nic. Během týdne jsme spálili všechny mosty, to je neuvěřitelný výkon. Všechny ekonomické aktivity povede Rusko raději mimo nás. Spíš se začínám obávat toho, co můžeme „nečekat“. A není toho málo. Jestli si myslíme, že Rusko jako poslední garant poválečného rozdělení světa bude po posledních eskapádách stát na naší straně, tak na to zapomeňme. A obávám se, že si na to při projednávání maďarských nároků na pohraničí a nároků Lichtenštejnů (o kterých si mimochodem myslím, že jsme je sprostě okradli) brzy vzpomeneme.

Co říci na postoj prezidenta Zemana k celé této záležitosti?

Prezident byl o všech krocích Pata a Mata informován, souhlasil s touto šachovou partií jako východiskem z nouzové situace, asi se nebudu mýlit, když řeknu, že si tu situaci vychutnával. I týdenní „mlčení“ bylo součástí hry, svým nedělním vystoupením zahájil kroky k minimalizování škod. O dostavbě Dukovan a Temelína bude rozhodovat až další vláda, takže ani tady nebyl proveden nevratný krok. A tak se zdá, že to nedopadlo zle, demoblok kouká jak „myš, která spadla do kyšky“ a nebýt té celosvětové ostudy, rozbití vztahů s Ruskem a omezení fungování naší ambasády, tak se nic tak hrozného nestalo.

Bohužel, stalo se. A v souvislosti s biologickou válkou, ve které jsme, toho ještě budeme litovat.

Všechny příspěvky s Ladislav Větvička

Diskuze:

Napsat komentář