Zpět

Kute si medojnu, pane. Za čižicet. Provaz za čicet….

Text 1.12.2009

Jestli to nevite, tak Hukvaldy, to je taky fajny hrad na Ostravsku, nedaleko od Mordoru. A na Hukvaldach byla pouť. Jestli to nevite, tak POUŤ, to je Prodej Okotin U Ťamanu. Ťamani neni hanlive označeni našich šikmookych spoluobčanu jako kdysi, dnes to je označeni pro prodavače jakychkoliv cypovin. A co to je okotina, to vam snad nemusim vysvětlovat. Chybi tam první pismenko, ale to by mi nevychazela ta zkratka, to da rozum, ni?

Kdysik sem si myslel, že pouť je cosik vznešeneho, že to znamena putovani kajsik. Že se partyja zebere a o vikendu vali pěšky kajsik ke kostelu do vzdalene vesnice, tam vystupi na volnem prostranstvi jakysik kazatel, cosik jako Jan Hus, prohovoři lidem do duše, oni pak zežeru klobasku, zaleju ju svařakem a pivem a vali do dom. Zase pěšky. Tak se chodilo kdysik třeba do Hrabyně. Bylo to fajne, jak zme ze strykem od konečne pětky z Kyjovic valili lesem do kopca, jazyk vyplazeny na vestě a v cili sem dostal nadherně lepivu žlutu sodovku, stryk do sebe nalel ze tři Ostravary z voskovanych kelimku a zase zme valili zpatky. A tak chodili všici. Cestička přes les byla plna putniku, žadne auta.

Ty doby su pryč. Lidi su lini jak prasata. Co to je za pouť, když se rodina nasklada do bavoraka, ujede dvacet kilaku, zaparkuje na kraju cesty, bo parkoviště su natřiskane, baby protivne, bo musí šlapat dvě sta metru do kopca…

Co to je za pouť, když místo stanku s klobaskama a jinym duchovnim zbožim prodavaju ťamani zaclony, svetry a jiné duperele?

Co to je za pout, když to prave poutni místo, kostel, je oblepeny stankama s tričkama Džudas Prist a Helovin?

Tuž podivejte se na ten humus:

…Džizus smutně hledi k zemi, bo tak farebneho ptaka ještě neviděl.

…hezke to tu mate, to u nas na svateho Či-Mina tak zničit vino rozvařenim neumime…

…svata Madona chudinka hledi z křaku.

…a vchod do kostela pro jistotu zablokovany tretkama.

…zato prodej zaclon jde dokonale.

…združstevněny svaty Ondřej nevěři vlastnim očim. Až se mu kolem hlavy zrobily hvězdičky EU. Znalci tvrdi, že to neni svaty Ondra, ale svaty Pomucky, připadně sv. Ba-Rosso.

…tuž to mame radost, že se tak starate o naše haksny.

…fakt krasne sveterky, kvuli nim přijedu aji přišti rok.

….škoda komentovat, radši se připojtě na fejsbuk, tam je větši sranda:

Všechny příspěvky s Ladislav Větvička

Diskuze:

Napsat komentář