Zpět

Maďarska genocida

Text 16.11.2010

Když tak o tym přemyšlam, je to asi prvni zažitek, kery mi utkvěl v paměti a nenechal se přemazat dalšima věcma. Asi to musel byt silny zažitek. Ani nevim, jestli pro mě, třileteho synka, nebo pro ty male pruhovane slizke ludry.

Na severni straně Blatenskeho jezera stala stanova osada. Kemp. Stany napevno zrobene na dřevěne podsadě. Dvacet pět stanu v jedne řadě pod řidkyma maďarskyma topolama, vyšlapana ulička se žlutu travu. A naproti v řadě dalšich pětadvacet stanu.

Hrozna představa.

Rano sem vystrčil hlavu ze zalepenyma očama ven a na druhe straně čuměla jina hlava z jineho stanu. Hnus. Stanove sidliště. Koncentračni tabor ROH. Pionyrsky tabor pro dospěle. Jak je daleko od pionyrskeho tabora ke koncentračnimu? Nevim. Naštěsti znam jen ten jeden typ – tabor ROH. Zatim. Lidstvo neměni zaběhane modely sveho chovani. Co se raz osvědčilo, použije se zas.

Tata s mamu ještě chrapali. Vystrčil sem hlavu ven. Kupodivu žadna internacijonalni hlava netrčela. Asi bylo ještě brzo. A pak se to stalo. Cosik maleho, pevneho, slizkeho se mi skutalelo za krk a pomalu se to po mojich holych zadach dostalo až ke gumě pyžama. Jako když ve stlačenem valcu prskne jiskra.

Explodoval sem a vystřelil ze stanu šalenu rychlosťu. Valil sem uličku mezi stanama až na konec. Tam sem se zarazil, bo tam stal stary Mercedes se zapadoněmecku poznavaci značku, rok vyroby 1964. Jeho trojcypa hvězda na předku ve mně asi probudila vzpominku na snajpery a jejich zaměřovaci křiž! Otočil sem se a s hroznym jekotem valil uličku zpatky. No ja, kurva, ale jak poznate mezi padesati stejnyma stanama ten vaš, když vam su 3 roky? Do kereho bloku ja vlastně patřim?

Totalně zničeny, v depresi, sem si sednul mezi stany a rozšlapnul maleho, barevneho šneka, kery si to šinul zapadnim směrem. Nedošel. Možna to bylo nespravedlive, bo šnek, kery všecko zavinil a enem ten měl byt po pravu potrestany, zpoza pyžama kajsik vypadnul a zdrhnul, jak už to šneci umi. Po vlhkem platnu stanu, z kereho pod prvnima paprskama vychazejiciho maďarskeho slunka stupaly kromě pary z ranni rosy aji desitky a snad stovky jinych malych obrněncu.

Nedošli.

Tenkrat, v letě roku 70 došlo v maďarske rovině ke genocidě. Princip kolektivni viny byl opět uplatněn, tak jako mnohokrat před tym. A mnohokrat pote…

Všechny příspěvky s Ladislav Větvička

Diskuze:

Napsat komentář