Zpět

Oranžovy maras zaplavuje republiku a odmita komunykovat

Text 7.5.2010

Je to všude a utoči to ze všeckych stran. Na podzim po zrušenych volbach sem si myslel, že je konečně klid, ale přišlo par hnusnych deštivych dnu a je to tady zase. Jak se otepli a zvlhne ovzduši, přileze to ze všeckych stran a je to agresivnějši vic a vic. A co huř. Když na to šlapnete, přestane to komunykovat. Tuž to je maras, velebnosti.

Prochazel sem se včera kolem kravařskeho zamku a v ranni mlze sem musel davat velky pozor. Všude kolem byly take male bytosti s nadherně vystavěnyma barakama. Byly jich desitky. Nevim jak vam, mně su sympatycke. Ten, kery se dokaže postarat o svuj barak a o svoju rodinu, je mi dycky sympatyčtějši, než jakasik sviňa, kera za par let necha zdevastovat to, v čem jini žiju staleti.

Opatrně sem kračel mezi baračkama, když sem zahlednul podivneho tučneho oranžoveho tvora bez baraku. Bezdomovec? Nevim. Tuž barak neměl, ale možna byl v podnajmu, řikal sem si. Tvor vypadal podobně, jak ten obyvatel s hypoteku. Tež taky maly, slizky, s parohama. Kurňa, ale když nema barak, kaj dava všechny prachy? Chlasta? Fetuje? Kaj je ten rozdil mezi tym malym slizkym s barakem a malym slizkym oranžovym bez baraku?

Nedavno mi přišla složenka na zaplaceni daně z nemovitosti. Desetkrat vyšši než v minulych rokach! Kurva, co to je za spravedlnost? Tuž my, keři zme si utrhli od huby, nechlastali, nefetovali a neprožrali celu vyplatu, fčil mame platit za cosik, co zme už stokrat zdanili? Co to je za socijalni spravedlnost? Tuž odevřel sem si ajiDNES a dočet se hrozne věci: „…tento tvor se poslední dobou šíří Evropou. Jde o velice nepříjemný invazní druh, který vytlačuje původní druhy a páchá obrovské škody…”. Co s tym?

Nalákejte je na pivo, upijí se k smrti, radí jeden specialista. Zkuste parazity, mám s nimi dobrou zkušenost, doporučuje jiný. Sbírat, sbírat, sbírat, nic jiného neplatí, nesouhlasí třetí. Co člověk, to jiná zkušenost a metoda. Které z nich jsou účinnější než jiné a jaká při nich hrozí rizika?

Ruční metoda
Jak se shodují odborníci, nejúčinnější metodou je ničit je ručně. „Je to ale možné jen v noci, kdy opouštějí úkryty,“ upozorňuje Petr Stýblo z ČSOP. Tito tvorové totiž k životu potřebují humus, na slunci by uhynuli.
Riziko: Pokud je neodnesete dostatečně daleko, vrátí se. Míra humánnosti: 1

Otevřený boj
Osvědčeným způsobem je napichovat je na tyč s bodcem, rozkrojit napůl anebo zašlápnout. I když tento způsob působí drasticky, patří k šetrnějším, protože umírají okamžitě.
Riziko: Metoda jen pro silnější povahy. Míra humánnosti: 2

Teplá, či studená voda
“Dobrým způsobem je spaření horkou vodou. Zahynou hned a netrápí se. Je možné je zalít i studenou vodou. Brzy se utopí a rychle shnijí. Pro rychlejší účinek lze do vody přidat ocet nebo mýdlo. Komu se pomalé topení zdá drastické, může použít sodovku, která dusí rychleji,“ říká Vladimír Vrabec z ČZU.
Riziko: Pokud otálíte nebo je kbelík příliš plný, někteří mohou uniknout. Míra humánnosti: 2

Pivní návnada
Můžete je nalákat na pivo. „Pivo přitahuje a pokud ho použijete dostatečné množství, brzo se v něm utopí,“ vysvětluje Alena Míkovcová z AOPK. Pokud se neutopí, otráví se alkoholem. Pivo nalijte do mělké nádobky, a tu zakopejte do země. Pasti dostanete i v obchodech, dva kusy za 114 korun.
Riziko: Do pivní pasti mohou padat i jiní, navíc můžete přilákat jiné netvory z okolí. Míra humánnosti: 3

(cely članek a dalši drastycke metody zde)

Tuž přečital sem to a zustal sem v šoku. Zda se, že se jedna o velice zavažnu evropsku nakazu, keru nesmime podceňovat. Pohled na kvanta tych malych oranžovych luder plazicich se od zbytku kompostu směrem ku mně byl hrozny.

„Přece to su rozumne bytosti, aji když zatím nemaju barak na zadech,“ řikal sem si. Však si ho možu postavit. Aji bezdomovec ma přece pravo se podilat na věcach veřejnych. O majetku to přece neni, ni? Zaslintany oranžovy bezdomovec ma přece stejnu hodnotu jak ten zaslintany profesor s barakem, no ni?

Sednul sem si do travy a pokušel se s nima zapřist rozhovor. Byli bliž a bliž. Kaj to lezete, ludry? Co si to dovolujete? Vite, kdo ja sem? Ja sem střibrny bloger ajiDNESu! To si někdo z vas hezky odskače! O co vam ide? Proč se se mnu nebavite? Proč nekomunykujete? Proč mi ucpavate nos? Uši? Hubu? AUUU!

Tuž nic. Taky už je život. Vemte si z teho poučeni. Když nemate co řict, tvařte se, že nemate hubu, anebo že za to može někdo jiny.

PS: Toto neni text proti oranžovym. Mimochodem, daň z baraku chtěji přišti rok zase několikanasobně navyšit jak oranžovi, tak modři.

Všechny příspěvky s Ladislav Větvička

Diskuze:

Napsat komentář