Zpět

Smutne navraty do zmrtvěleho Česka

Text 4.10.2022

Vystupil sem z letadla a na parkovišťu našel muj stary křap. Zaplatil sem za měsični parkovne tolik, co bych na RVHP zacaloval za dvě noci. Nastartoval sem, motor překvapivě po měsicu chytnul a vyjel sem z aeroporta Katowitz.

V radyju polskim zněla znama melodyja:

Szatan Was gnał, wy szliście jak barany,
Każdy z was miał hełm, pałkę, był zalany
I każdy z was, gorliwy moczarowiec
Bił pałką jak brutalny gestapowiec
Na oczy ślepota, sam do uszu pchasz watęJe
st z ciebie despota i syna dajesz katu
I gna was czart, idziecie jak te owce
To nie jest żart, już zwierzem stał się łowca
Studenci, wprzód! Idziemy nikt nie woła
Wprzód, tylko w przód!
A w przodzie śmierć i smoła…

Kura, to zme to dopracovali, že Kryla hraju častěji v polskem radyju, bo v českem maju strach…

Kusek od Gleiwitz sem nabral liter naturalu za 31,5 Kč, liter LPG za 15,-, kupil sem pakel cigar 75,-Kč za krabicu, jakesik mrtve ryby z komina, dembove mocne za 14 kaček a vplul sem do republiky česke.

Za čaru chtěli za ten samy benzin štyrycet, LPG za osumnact, cigara o padesat procent dražši a lahvače tež. To přece nemože ekonomika dluho vydržet…

Přeladil sem na česke radyjo. Harrachovska sklarna, založena před 300 rokama, zastavila vyrobu a propusti všecky zaměstnance. Německo je připravene přesunut otrokařsku vyrobu z montoven v Protektoratu kajsik pryč. Osmdesat procent českych pivovaru uvažuje o zastaveni vyroby. Veškere česke pivo je vařene na plynu a slad s chmelem se na plynu suši tež…

Kura, sama depresa. Se nedivim, že su lidi taci nervozni. Na palubě se ještě tancuje, vlada fialoveho hnusu se tvaři, že ma všecko pod kontrolu a přitem pod palubu už se všecko borti a lidem teče do bot. Procesy, kere nastartovali zločinci, už su praktycky nezastavitelne. Je zvlaštni, že lidi furt drži hubu a krok. Asi fakt musime padnut na držku, abyzme pochopili, v jakem zme pruseru a vyhazali ty kurvy z oken. Jak piše Cilek – člověk musi padnut do problemu, aby si ho uvědomil.

Za posledni měsic zbankrotovaly legendarni porubske knajpy, kere fungovaly nepřetržitě od te doby, co je Klema nechal postavit – Zuzana, Slovan, aji Panorama. Mnohe dalši se zuby nehty drži, ale dluho nevydrži. Pivo za štyrycet už je na mistni kupni silu přiliš a knajpy su prazdne.

Nejdyl asi vydrži Kompas, bo tam chodi taka fajna klijentela, kera přežije aji atomovu valku, stači se zaposluchat do hovoru mistnich štamgastu:

„Chovej se jak džentlmen, pičo!“

Ke stolu štamgastu přide baba, keru sem tam nikdy neviděl: „Ja su Jarka, holička,“ představila se. „Ja su Liba, alkoholička,“ odpovi baba od vedlejšiho stola.

Ke stolu se vracaju dva z venkovniho kuřeni: „Pročs to platil, cype?“ Druhy udiveně: „Ja nic neplatil, tys platil, než zme šli kuřit!“ Prvni se na chvilu zamyslel: „Aha, tak už mi to nikdy nerob, pičo…“

Ladik Větvička, hlasatel Mlade Fronty Fčil, Poruba

Všechny příspěvky s Ladislav Větvička

Diskuze:

Napsat komentář