Zpět

Symposium = společna pitka

Text 26.8.2010

Tuž nevim jak ve zbytku republiky, ale na Ostravsku znamena pitka uplně cosik jineho, než myslel autor textu o starych řeckych oslavach. To, co se v Čechach nazyva pitka, ma na Ostravsku něžny a romantycky nazev pijatyka.

V časopise VinoRevue sem našel text s nazvem Jak se pilo vino ve starověkem Řecku od Radka Stolařa. Některe detaily su velice zajimave, a myslim, že je škoda, že se na některe aktyvity zapomina. Bliži se vikend, tuž možna to može byt fajna inspirace, ni?

Řekove totiž chlastali vino pro potěšeni a věřili, že vino zlepšuje traveni a tim padem aji zdravi. Asi u nich nebyli žadni komisaři, keři by lidem tlačili do hlav, že alkohol niči jatro. A pokud se takovi našli, Řekove je svrhli ze skaly a byl klid.

Zakladem fajnych mravu bylo pořadani společnych hostin, tzv. Symposii. Dneska považujeme slovo symposium za cosik honosneho. V doslovnem překladu to ale fakt neznamena nic jineho, než pravě „společna pijatyka“.

Taka klasicky pijatyka byla potěšenim nejenom pro žaludek a ledviny, ale aji pro duši takeho stareho Řeka, bo obvykle se u teho debatovalo, zpivalo, tancovalo a věnovalo se sexualnim radovankam. Hoste leželi po dvuch na lehatkach rozestavjanych do kruhu. Jidlo nosili otroci a otrokyně na malych stolkach. Přestože se pily většinou silne, sladke, huste vina, nebylo taktni se opit do němoty. To byl zvyk buranu a barbarskych narodu. Do meně kvalitnich vin se přidaval med nebo fiky pro zvyšeno cukernatosti a chuti. Chleb namačeny v takem vině byl dokonce typicku oblibenu snidačku. Švedske stoly ani kontynentalni snidaně ještě neznali.

Po jidle nasledovala společna pijatyka a zabava. Kdo nechtěl nebo nemohl pit, musel odejit. Chlastej, nebo zmizni. To bylo zakladni pravidlo symposii. Pijatyka přesto nebyla hlavnim cilem programu, tim byl pravě tanec mladych synku a děvuch, nejruznějši hry včetně sexu. Každe symposium mělo sveho krala, tzv. Symposiarchosa, keru určoval, jakym směrem se bude zabava ubirat. Taky synek měl aji pravo rozhodnut, co kdo bude chlastat. Kdo neposlechl, nebo nezvladal, mohl byt potrestan. Typickym trestem bylo to, že musel za trest obsluhovat jine učastniky symposia. To byl fakt hrozny trest, bo jinak musely obsluhovat slične otrokyně.

Kdo po takem symposiu nebyl schopny dojit do dom po svojich, měl ostudu po celem městě a dluho se na taky prohřešek nezapomnělo. Bo pit se musi umět, ni?

Zatim nemam program na vikend. Nevite nahodu, kaj se daju zehnat otrokyňa?

Všechny příspěvky s Ladislav Větvička

Diskuze:

Napsat komentář