Zpět

Volby skončily šokujicim vysledkem

Text 24.5.2010

Tak, a je to tady. Vysledky voleb su překvapive, ale zme demokrati, takže nezbyva, než je respektovat a poblahopřat nečekanemu vitězovi – Konradu Henlajnovi z Liberca.

O volbach se teho napiše tento tyden ještě moc, tuž dovolte, abych aji ja okomentoval nečekane vysledky našich parlamentnich voleb.

1. misto – Konrád Henlajn (Sudetoněmecká strana) 15,2% hlasů.

Tuž přiznejme si, nečekali zme to. Strana, kera v minulych volbach ještě neexistovala, zvitězila. Dodejme, že zasluženě. Jeji mlady, sotva 37-lety předseda je symbolem mladi a změny. Jako bankovni uřednik, sportovec, tramp, syn česke matky a německeho otca ztělesňuje vše, co se očekava od stranickeho předsedy, zvlaště v teto těžke krizove době. Konrad ve svych předvolebnich vyjadřenich sliboval, že chce větši demokratycka prava pro německu menšinu v ramci ČSR. Ostře se dystancoval od narodnich socijalistu v Německu. Neni duvod mu nevěřit, držime vitězovi palce a přejeme rychle sestaveni vlady.

2. misto – Rudolf Beran (Agrarni strana) 14,3% hlasů

Všechny volebni prognozy hovořily o jasnem vitězi, nakonec Rudolf Beran a jeho zemědělska strana skončila těsně druha. Neni čas ronit slzy, druhe misto o necelych 9 desetin procenta svědči otym, že zemědělska strana ma svoju stalu voličsku zakladnu a je naprosto jiste, že ju neztrati ani třeba za dvacet let. Bez zemědělcu byzme byli ztraceni, bo by nebylo co jest, že?

3. misto Antonin Hampl (ČSSD) a Židovska strana 12,6% hlasu

Nebudeme si zastirat, že vysledky ČSSD su zklamanim, hlavně pro jejiho předsedu. Strana dosahla horšiho vysledku než v předchozich volbach, což asi v době po velike krizi neočekavala. Naštěsti předseda Hampl je natolik vyrazna osobnost, že je naprosto jiste, že se na něj nemože zapomenut při jednani o jakekoliv vladni koalici. Aji za sto let bude lid teto země vědět, kdo to byl Antonin Hampl.

4. misto Klement Gottwald (KSČ) 10,3% hlasu

Pote, co dělnicky vudce Gottwald nevybiravě utočil na všecky, keři maju jakysik majetek a agresivně se choval v parlamentu, se asi nedal čekat vyrazny posun preferenci, přesto však ziskal o desetinu procenta vice, než v předchozich volbach. Tato strana je velice komicka a nikdo s ni nebude chtět vlezt do koalice. Strana samotna je seskupenim zkrachovalych existenci a podezřelych živlu, da se očekavat, že v několika malo letech ji čeka pravděpodobně zanik.

Všechny ostatni strany dosahly meně než 10% hlasu, v pořadi Narodni socialisti, Strana lidova, Hlinkova strana, Narodni sjednoceni, Živnostenska strana, Němečti socijalni demokrati, Křesťansko socijalni strana, Fašisticka strana, Německa lidova strana a Německa zemědělska strana.

Nikdo dalši se nedostal přes 1% hlasujicich. Někteři demokrati tvrdi, že by stalo za to zvyšit volebni hranicu alespoň na 5%, ale domnivam se, že tym by utrpěly zvlaště male strany. Každopadně 92% povinna volebni učast ukazala, že vyspělost československeho lidu je na vysoke urovni. Československy lid si neda demokratycke vymoženosti zebrat za žadnu cenu.

Gratuluji Konradu Henlajnovi, vitězovi demokratyckych voleb 1935 a přeju mu hodně štěsti při vytvařeni nove vladni koalice.

PS: Přesne vysledky voleb z 19.5.1935, poslednich demokratyckych voleb na dalšich 55 let, su tady.

Všechny příspěvky s Ladislav Větvička

Diskuze:

Napsat komentář