Zpět

Praha 2020

Text 26.3.2020

Napsane a zveřejněne 13. 05. 2009 12:51:50 na blogu iDnes

Jsem rad, že se všechny katastroficke vize, kere sem měl v roce 2009, nenaplnily. Zatim teda…

———————————————–

23.12.2020: Muj mily deničku. Dnes je středa, ale do školy netřeba. Prezident Paroubek vyhlasil volno na počest desateho vyroči podepsani Lisabonske dohody.

Všude je klid, nikdo nerobi. On ani tak nikdo moc nerobi. Tata řikal, že od krize v desatem roce se teho hodně změnilo. Zepar Čechu vymřelo na tu sviňsku epidemyju. Naštěsti nam s chybějicim obyvatelstvem pomohli kamoši ze zapadu, hlavně Francuzi s Němcama. Stačil zakon o tym, že každy može pobirat socialni davky v puvodni vyšce v kerekoliv zemi Unyje. Sedum milijonu novych francuzkych nezaměstnanych nahradilo chybějici lid. Popravdě řečeno se jim robit nechce ani tady, ale vubec se jim nedivim, když ty daně su take vysoke. A tak se zatim uči česky a ze socky beru skoro 30 klacku měsičně tajak na zapadě.

Někteři z nich robi taxikaře. Vlastně dneska su všichni taxikaři ze zapadu. Su moc hodni, akorat mi vadi, že nechtěji vozit mojeho Bobika. Citim se s nima bezpečně, vždycky vědi, jak mě zavezt do školy přes ty nove čtvrti. Tam se ještě moc bezpečně necitim, ale je to jen otazka času, než se nam novi lide přizpusobi. Hlavně jim musime pomoci, než si na nas zvyknu. Nesmime je dyskriminovat. Mama řikala, že když nebudu provokovat a budu nosit šatek, tak se mi nikdo na ulici ani ve škole smat nebude.

Začala jsem se učit nove jazyky, abych se mohla s novyma kamošama bavit v jejich jazyce. Tata sice řikal, že by se měli naučit česky, ale ja si myslim, že čeština je těžky jazyk, musime jim vyjit vstřic. Ja tež ještě trochu mluvim ostravskym dyjalektem a stydim se za to. Ale brzy se naučim pražsky jazyk tak fajně jak mluvi ty blondynky v televizi.

Mama mi slibila, že si dnes odpoledne zajedem do města na falafel. Centrum Prahy je fakt krasne. Už se těšim, až si novočeši opravi svoje předměsti Vinohrady, Dejvice a Smichov. Pry to kdysi byly tež hezke čtvrti, ale moc se mi nezda, že by se daly baraky zničit za tak kratku dobu. Libi se mi, že si v centru možu vybrat z ruznych světovych kuchyni. Minule jsem zahlidla aji par českych hospod, ale moc se mi nelibily. Maju licenci na prodej alkoholu, je to tam zakuřene a lidi žeru prasata. Naštěsti takych hospod už moc nima. U nas na ostravsku tež byly take špeluňky, ale od te doby, co aji posledni alkoholicku hospodu Na Mexiku převzala novočeska rodina, už se ani tam nic tak hnusneho nevyskytuje. Bylo to tam fakt hrozne. Dneska tam je fajna čajovňa.

Od te doby, co zme se přestěhovali do satelitu v Pruhonicach, je konečně klid a pořadek. Ochranka zvenku do satelitu nikoho ciziho nepusti a nam je tu fajně. Ne jak na lenince v Porubě. Tam sem se bala. Před tym, než v Bruselu odsuhlasili to odškodněni pro sudetske Němce, pry ani nemusely byt ostnate ploty kolem satelitu, ale to se mi zda divne. Jak by se tenkrat branili proti krimynalitě? Odškodněni bylo nutne, bo zme tym Němcum fakt moc ubližili. Stejně jina možnost nebyla, bo to schvalila Unyje. Němci dostali odškodněni anebo si mohli u nas vybrat barak. Moc jich to nevyužilo, kdo by tež u nas chtěl barak? Většinou ti staři prodali svoje naroky mladym novoněmcum. A to bylo dobre řešeni. Dnes jich ze tři milijony žije v Sudetoslezskem kraji a chovaji stada ovci. Miluju ovečky a jehněči kebab.

Škoda, že už s nama nežije tata, vzala bych ho tež s sebu na kebab. Ale mama stejně řikala, že tata byl prase. Kuřil, jedl bravky a pil alkohol. Nevim, proč to robil, když to je škodlive, smrdi to a niči mozek. Na každe lahvi je dneska z poloviny napsane varovani, jake to je svinstvo. Ale dneska už to neni taky problem jak kdysik. Tenkrat se pry chlast prodaval všude, aji v potravinach. Nedavno sem jela okolo specialky na alkohol a bylo to fakt hrozne. Dobře, že naš premier Rath se švedskym premierem l’Rathanem inycyjovali zakaz prodeje teho jedu v obchodech s potravinama. Měl by zakazat aji ty zbyvajici specialky. Po přištich volbach se mu to určitě povede. Všichni přistěhovalci stejně voli socijalisty a ti maju spolu s MDU-ČSL sedumdesat procent hlasu. Už se těšim, až ja budu moct tež volit, určitě dam Davidovi hlas! Je to doktor, je hezky oblikany a to, jak kdysi zatočil s tym nacionalistyckym prezidentem a jak prosadil mnohokulturni republiku, bylo super.

Tak ahoj, deničku, musim končit. Za chvilu přijede řidič z ochranky a odveze nas do centra.

Tvoja Amalie Větvičkova

Autor: Ladislav Větvička | středa 13.5.2009 12:51 | karma článku: 45.96 | přečteno: 13706x

Všechny příspěvky s Ladislav Větvička

Diskuze:

Napsat komentář