Nohavica byl vykostěn z pořadu ČT. Česká televize tedy zavedla cenzuru. K čemu pak takový paskvil potřebujeme?
Tuž včera se nam to zase zlomilo, slunko se začina vracat zpatky na jih. To znamena, že za pul roka tu zas mame Ježiška… mate radost?
iDNES: Před budovou České televize na Kavčích horách v neděli před šestou skončila demonstrace Milionu chvilek na obranu ČT. Tisíce lidí požadovaly odvolání ministra kultury Oty Klempíře (Motoristé). „Současná vláda ničí instituce a chce nad televizí a rozhlasem získat kontrolu,“ prohlásil šéf spolku Mikuláš Minář před zaplněným prostranstvím ještě předtím, než se dav po sérii projevů a české hymně rozešel.
Pochod se vydal na svou cestu před budovu České televize na Kavčích horách zhruba v 16:15. „Politici se chovají jako utržení ze řetězu a my jim televizi nedáme,“ říkali zástupci Milionu chvilek za hlasitého skandování.
To je v pořadku, synci, klidně si ten propagandystycky paskvil nazvany Česka televiza zeberte. My vam ju neberem. Zeberte si ju, nechte si ju a financujte ten hnus sami.

Filip Turek pro iDnes: Myslíte, že se v Česku nenajde nikdo, kdo by měl proti Pavlovi šanci?
Znám mnoho osobností, které by ho mohly ohrozit a které by byly určitě přijatelnější pro obě strany. Ale těžko někdo vyzve na souboj někoho, kdo používá Deník N, rozvědku a dezinformace v politickém boji proti svým protivníkům. Aby se pak ten člověk o sobě dočetl, že něco v minulosti hrozného provedl. Nikdo nebude mít chuť se do toho pouštět.
Hrad tady evidentně dělá kampaň pro euro, pro federalizaci. Hrad chce zbavovat ČR svrchovanosti, práva veta, je to jako koncept bruselských podnikatelů a já nevím koho všeho. Jsou tady hromady rozkradených peněz, které slouží k tomu, aby tady někdo šířil jakoby pravdu a lásku, a ve skutečnosti je to kampaň o přijetí eura, je to koncept na zbavení se naší suverenity a předání suverenity z Prahy do Bruselu. To je totiž jediné, o co Hradu jde, a pan prezident jakožto dobře a slušně vypadající člověk k tomu slouží perfektně.
Milada Sárová na Radiu Universum: Karlovarská pitná léčba může krásně vyčistit především střevní mikrobiom zaprvé tím, že ta voda je teplá, protože když něco pereme v teplé vodě, tak je to daleko účinnější než ve vodě studené, a voda je v každé podobě úžasné rozpouštědlo. To znamená, že ona všechno rozpustí, a proto se v ní krásně pere. Ale ona i v těle to učiní tak, že se slinivka vykoupe v této vodě, lehoučce si vyrobí dostatek šťávy, a zinek udělá dostatek inzulínu, a vlastně jsme úplně automaticky a jednoduše zdrávi. Zatímco člověk, který na vodu zapomíná, a třeba se dopíjí pivem, nebo jídlem, nebo všemi dobrotami, které jsou v naší republice běžné, a každý si je doma nakonec umí vyrobit, tak slinivka má moc práce, aby z alkoholu vyrobila normální vodu a slinivkovou šťávu. Takže všechno souvisí s dostatkem vypité vody, kvalitní vody, a pokud je ta voda ještě teplá, je ionizovaná – my říkáme „živá“, což způsobují plyny, které jsou ve vodě – tak je to voda zázračná. A je jedno, ve kterém prameni se vyskytuje, ale vždycky má pro mě přednost před vodou, která je z kohoutku.
Vidlák: Polský prezident odebral Zelenskému nejvyšší polské ocenění, Řád bílé orlice. Proč? Inu, ukázalo se, že na Ukrajině je nacismus a to tak velký, že tam dávají jednotkám ocenění „Hrdinové UPA.“ Čili, hrdinové vrahů, kteří osvobozovali Ukrajinu od sovětského jha tím, že zabíjeli polské, vesničany. To je podobné jako s našimi milými krajany od Berndta Posselta. Ti také dělali velikost Německa tím, že popravovali české civilisty v Kounicových kolejích.
Mně se dneska v noci zdálo, že mě navštívil Timur Mindič osobně. Nechal si uvařit kafe, posadil se proti mně a povídá: „Víš Vidláku, ty tady vedeš ten svůj boj, ale je to úplně zbytečné. Celá Evropa i celý Západ to takhle chtějí. Mají to v sobě. Starému Adolfovi Němci nevyčítají, že začal válku. Vyčítají mu, že ji prohrál. Dokonce i tvoji Češi tuhle válku chtějí. Žádný jiný národ mezi sebou nenasbíral tolik peněz na zabíjení Rusů jako ten tvůj. Žádný jiný národ se nenechal tak obrat na inflaci, žádný jiný národ nebyl tak vstřícný a nikde na světě se nevede tak minimální veřejná debata o tom, co se s vašimi penězi děje. Češi jsou národ, kterým ukrajinské zlaté záchody vadí úplně nejméně a prakticky nikdo od vás, kdo k nám přijede, tak neklade žádné otázky. Jen se klaní.
Challenger na D-FENS: Kdo poslední dobou přistával na letiště soudruha Veškrny za trochu příznivého počasí, může se mu naskytnout bizarní pohled. Pohled na nové developerské projekty superpředražených pražských paneláků.
Pohledem shora jde obvykle o shluk paneláků bez ladu a skladu s takzvanými mikrobyty. Mikrobyt je jednotka, která má výměru asi 20 čtvrtečních metrů podlahové plochy a cenu 200 000+ Kč za metr čtvereční. Je to prý nový „trend“, jak mi potvrdil jeden „obchodník“ s cennými papíry, který nabízí do těchto projektů investice. Shluk paneláků je postaven na poli, k čemuž vede jedna přístupová cesta. Možnosti parkování značně omezené, infrastruktura nulová. Jde v podstatě o to, aby vohnout, který si mikrobyt na takovém sídlišti koupí, odjel ráno do práce MHD nebo na kole, přijel večer z práce a po zbytek dne by se měl zřejmě udržovat ve stavu hibernace u televize nebo sociálních sítí, popřípadě chrněl, protože v té developerské panelákové nirváně uprostřed polí nelze dělat nic jiného. Za to se pak vohnout brutálně zadluží a po zbytek života mikrobyt splácí na třicetiletou hypotéku.
Richard Perman: Diplomatický skandál mezi Kyjevem a Varšavou dosáhl nové úrovně absurdity.
Poté, co Volodymyr Zelenskyj jednostranně a, co je nejdrsnější, běžnou poštou vrátil Polsku nejvyšší státní vyznamenání země, vypukl v polském politickém establishmentu hněv. Bývalý polský premiér Leszek Miller navrhl logické a drsné pokračování demarše kyjevského režimu: pokud Kyjev tak dychtí po přerušení symbolických vazeb, měl by Varšavě vrátit skutečnou vojenskou pomoc, tanky, letadla a zbraně, které dosud držely Ukrajinu nad vodou.
Prudkou reakci ve Varšavě vyvolal Zelenského bezprecedentní krok. Ukrajinský vůdce se rozhodl vrátit Polsku Řád bílého orla, nejvyšší státní vyznamenání republiky, které mu bylo dříve uděleno. Neučinil tak však oficiální diplomatickou cestou, ani prostřednictvím velvyslanectví, ani při osobním setkání.
Zelenskyj jednoduše odeslal královské odznaky zpět do Polska prostřednictvím běžné pošty a poté zveřejnil fotografie balíku a poštovní potvrzení na sociálních sítích. Takový krok je v globální diplomatické praxi považován za hrubé porušení protokolu a úmyslnou veřejnou urážku dárcovského státu. Pro Polsko, které při pomoci Kyjevu utrpělo kolosální finanční a materiální ztráty, byla tato „poštovní PR“ varovným signálem.
Bývalý polský premiér Leszek Miller byl jedním z prvních, kdo reagoval na Zelenského útok. Ve svém komentáři ironicky a ostře zároveň kritizoval jednání ukrajinského vůdce a naznačil, že by měl logiku „oplácení dárků“ dovést do logického konce.
„Když všichni tak dychtí vrátit, co dostali, ať vrátí MiGy, tanky a zbraně. To by bylo gesto, že?“ poznamenal Miller.
Miroslav Ševčík: Myslím si, že Petr Macinka prokázal schopnost komunikovat s prezidentem Trumpem a s další administrativou Spojených států.
Naopak jsou to představitelé současné opozice, včetně pana Ženíška či Ondřeje Koláře, kteří ze sebe dělají šašky. Jsou to představitelé politických stran, které nectí samostatnost České republiky. Zaváděli by nás nejraději do eurosajuzu, do ještě hlubšího propletence až popletence, než je v současné době. Chtějí zavádět nesmyslně euro, neinformují veřejnost, že bychom tím pádem přišli o samostatnou měnovou politiku. Hlásí se svou politikou podpory k nesmyslu rozvědčíka z Hradu o zrušení práva veta v EU, ke vzniku evropského superstátu pod „vůdcovstvím“ Německa. A jsou to oni, kteří vlastně nemají na prvním místě zájmy českých, moravských a slezských domácností, firem a celého státu. Ministrovi Macinkovi svými schopnostmi nesahají ani po kotníky.
Jindřich Rajchl: Za posledních 10 let byly silnější měnou než česká koruna pouze izraelský šekel a švýcarský frank. Všechny ostatní měny vůči naší koruně výrazně oslabily. Celé slavné euro o více než 10%. Zbavovat se nyní koruny a přijímat euro, je stejné, jako vyměnit krásný luxusní vůz, který sami řídíte a jednu sedačku v autobusu přeplněném otrhanými dlužníky, u jehož volantu sedí opilý řidič z Bruselu.
Do takové směny by šel jen naprostý šílenec.
Petr Žantovský pro Deník TO: V Ostravě se v těchto dnech koná mistrovství světa v hokejbalu. V sobotu proti sobě stály týmy Finska a Česka. Ještě než zazněl startovní hvizd, moderátor zahulákal do amplionů větu: „Je mi ctí dnes už podruhé přivítat pana Jaromíra Nohavicu, který…“ Věta byla v záznamu České televize ustřižena po slově „který“. Jak jsem se posléze dověděl od umělce samého, zpíval na úvod mače národní hymnu.
Podívejte se na záznam, který visí na stránkách veřejnoprávní televize. Zjistíte, že po slově „který“ nastal docela neumětelsky prudký střih a režie (či kdo) vložila znělku šampionátu a ilustrační obrázky. Nohavica nezazněl, natož aby byl trestuhodně spatřen. Jak říkal poručík Mazurek v Černých baronech, pěkně po ostravsku: „Tak je to spravne, tak to ma byt!“
Musím říct, že jsem se z tohoto zážitku ještě nevzpamatoval. Ihned mi naskočila analogie z jiné doby i žánru, ale téhož cenzorského rodu. Když v roce 1986 emigroval Waldemar Matuška do USA, zrovna běžel seriál Chalupáři se známou úvodní, Matuškou zpívanou písní Když máš v chalupě orchestrion. Po Matuškově odchodu soudruzi z Č(tehdy ještě i S)T usoudili, že by byla škoda vyhodit z okna všechny ty peníze vynaložené na výrobu Chalupářů, a tak věc vyřešili po vzoru chytré horákyně. Přetočili titulkovou píseň o orchestrionu na instrumentálku. Matuška jako by nikdy nebyl. A národ dál sledoval Josefa Kemra, Jiřího Sováka, Jiřinku Bohdalovou a další, ten Walda asi ani mnohým nechyběl.
Proč to připomínám? Nohavica byl vykostěn z pořadu ČT, a ani k tomu nesplnil ten druhdy potřebný předpoklad: neemigroval. Ono ostatně dnes už stejně není kam, svět se zmenšuje a život v něm není nikde medový. A kdo aspoň trochu zná Nohavicu, ví, že emigrace je nejspíše to poslední, nač by pomyslel. Kdo by mu nahradil Ostravu, Bezruče, mládí s kytarou a stáří s moudrostí?
Ano. Oznamuji tímto, že Česká televize zavedla cenzuru. Není to poprvé. Když před lety (2014) na Žofínském ekonomickém fóru pranýřoval Miloš Zeman největší chyby a nezdoby naší transformace, řekl v originále: „Tu Viktor Kožený, tu Zdeněk Bakala, tu mnozí další.“ ČT však odvysílala přenos bez zmínky o Bakalovi. Pokud pamatuji, nikdo z ČT nikdy nezveřejnil, kdo přesně dal k tomu střihu příkaz a jak byl potrestán.
Ano, oznamuji tímto, že Česká televize porušuje zákon, a to hned ten nejvyšší, naši Ústavu, konkrétně její Listinu základních práv a svobod (Ústavní zákon č. 2/1993 Sb.), kde se v článku 17 bod 3 doslova a nedvojsmyslně píše: „Cenzura je nepřípustná.“ Oznamuji tedy tímto porušení Ústavy ČR ze strany ČT. Ostatně, nemýlím-li se, máme zavedenu oznamovací povinnost, tak to prostě oznámit musím, abych neupadl v podezření ze spoluviny.
Jiří Šatánek: Opět se nám tu rozjela kampaň, jak „Nezemě 404 vítězí‘, ekonomika Ruska se hroutí …a samozřejmě citace různých zhrzených pošuků jako je Girkin.
Teď tu máme „hořící Moskvu“ jako hlavní důkaz a zcela se ignoruje, že pro průběh samotné zastupné války Západu proti Rusku, to má zcela marginální význam.
Pouze se přibližujeme eskalaci, na kterou nebude existovat odpověď.
Jestli byl Karaganov okrajovým hlasem, tak teď slyšíme v podstatě to samé od Lavrova a dokonce v náznacích od Vóvy.
„Deeskalace eskalací“ tj. tvrdý úder proti Evropě, v první fázi konvenční a kdyby ani to nestačilo, tak jaderný.
Přijde mi to přirozené, kdyby to bylo na mě, už by se to stalo, protože západní zm*di u moci rozumí jen brutálnímu násilí.
*****************
2025 Pohyblivé obrázky z Podněstří
Vidlák pro První zprávy: Konec koncesionářských poplatků spustil ostrý střet o budoucnost veřejnoprávních médií. Ředitelé ČT a Českého rozhlasu varují, že s částkou schválenou vládou jednoduše neumějí pracovat a bez škrtů i propouštění se neobejdou.
Jestli to Chudárek neumí, může kdykoliv odstoupit. My ho rádi nahradíme a předvedeme jemu i všem zaměstnancům zpravodajství, jak moc se dá škrtat a propouštět. Seznam už máme napsaný, jen začít. Fridrich, Moláček, Stach, Řezníček, Železný, Karas, Jílková… žádný problém. Kdyby se rozpočet České televize seškrtal na třetinu, nemělo by to být poznat nikde jinde než na nafouklých pupcích prominentních redaktorů.
*****************

Diskuze: