Zpět

Musíš se angažovat!

Text 25.1.2023

Pamatujete na Karla Gotta? Zbytečná otázka, že? Všichni pamatují Karla Gotta. Málokoho v této zemi doprovodilo na poslední cestě tolik lidí. Málokdo byl v této zemi tak oblíbený, málokdo udělal tolik pro propagaci České republiky v zahraničí. Vzhledem k tomu, že Karel Gott vydělával peníze především zpěvem, řekl bych, že daně, které našemu státu zaplatil, měly asi nejmenší uhlíkovou stopu.

Přes toto všechno takřka žádné médium v této zemi neopomnělo k úmrtnímu oznámení přidat i komentář ohledně Gottova podpisu Anticharty. Ani v rakvi neměl mít Mistr klid od své minulosti. Události staré desítky let nebyly zapomenuty a bylo úplně jedno, kolikrát se k nim Karel Gott vyjádřil. Nepomohlo, že se nikdy politicky neprojevoval. Nepomohlo, že takřka třicet let důstojně reprezentoval naši republiku, nepomohlo jeho impozantní umělecké dílo. Ani o mrtvém se nemluvilo jen dobře.

Přitom Karel Gott nikdy neryl do nových poměrů. Nemluvil o návratu starých pořádků. Nepřivolával z východu Rusko, nevysvětloval lidem, koho mají volit, nedělal politického aktivistu. Nedštil síru na NATO, neříkal o Evropské unii, že je to zlo, nebojoval proti zelené budoucnosti. Já vlastně ani nevím, komu to ve volbách házel. Možná ani nevolil… Fakt nevím. Ale vím, že před rokem 89 pomohl mnoha umělcům, kteří byli u režimu v nemilosti.

Přesto to nestačilo. Ani třicet let nepolitiky nestačilo. Takřka v každém rozhovoru mu někdo připomněl, jak byl v mládí pomýlený. Nikdy mu novináři neodpustili.

Vzpomněl jsem si na to teď, před volbami, kdy má největší šanci Petr Pavel, který si s režimem zadal zcela dobrovolně. Karel Gott nevěděl, že podepisuje Antichartu, protože takhle se ten dokument nejmenoval. Mělo to velmi vágní název i vágní obsah a člověk musel být znalý poměrů, aby věděl, proti komu je celý ten pamflet namířený. Petr Pavel naproti tomu naprosto přesně věděl, co podepisuje a pro jakou budoucnost se připravuje. Karel Gott posílal peníze Landovskému, aby měl z čeho žít – a Petr Pavel se učil, jak takovým Landovským zatnout tipec.

I kdyby se Petr Pavel stal prezidentem a za pět let funkci obhájil, nikdy pro naši zemi neudělá ani desetinu toho, co vykonal Karel Gott. Dovedu si představit, že se o Petru Pavlovi bude mluvit jako o prezidentovi, který přišel do funkce chvíli po éře Karla Gotta.

Přesto… Petru Pavlovi bylo odpuštěno. Jeho minulost je před novináři napravená, jeho charakter byl uznán za rovný. Proč? Záměrně neporovnávám Petra Pavla s druhým kandidátem Andrejem Babišem, který u nás už deset let svědomitě plní roli Belzebuba. Proč bylo generálovi odpuštěno, a zpěvákovi ne?

Proč bylo odpuštěno Zdeňku Svěrákovi a velké části ansámblu Divadla Járy Cimrmana, ale Gottovi ne?

Inu, protože Karel Gott zůstal svůj. Nikomu nepatřil. Nebylo mu odpuštěno právě proto, že se neangažoval. Nebylo mu odpuštěno, protože se držel svého uměleckého kopyta. Slovy Karla Kryla: Gott prostě stál, místo aby zaujal postoj.

A o tom to je, vážení přátelé. Odpuštěno je tomu, kdo se přidal na správnou stranu. Kdo vítá členství v NATO, kdo podporuje Evropské hodnoty, kdo přemlouvá bábu… Kdo okázale nenávidí jakýkoliv jiný názor než euroatlantický, tomu je odpuštěna Anticharta, členství ve straně, ba i kariéra rozvědčíka.

Ale kdo nestojí s námi, ten stojí proti nám. Nezáleží na tom, že se nepletl do věcí, kterým nerozuměl. Nezáleží na tom, že si hleděl svého nadání a rozvíjel ho. Nezáleží na tom, že tuto zemi miloval a neopustil ji kvůli nižším daním a přepychu velkého světa. Nezáleží na tom, že po koncertě si vždycky udělal čas i na poslední uklízečku, aby jí podepsal fotografii…

„Musíš se angažovat,“ tak to říkal ředitel podniku z filmu Báječná léta pod psa, kterého skvěle sehrál Vladimír Javorský. To nám z předchozího režimu přetrvalo jak vytesané do žuly. „Musíš být vidět.“ Kdo se angažuje, tomu je odpuštěno. Bez ohledu na pravdu i realitu. „Musíš se angažovat!“

Všechny příspěvky s Vidlák

Diskuze:

 1. Svěráka lze použít jako kladivo nového režimu proto, že humor cimrmanů je populární mezi mládeží, a proto, že je ochoten to kladivo dělat.
  Gott nebyl použitelný, protože ženy 40+, které dokáží ocenit romantický tenor, nemají na rozdíl od mládeže fašizoidní tendence. (nemají pocit, že jsou lepší než jejich zaostalí rodiče, protože už rodiče nemají a nebo je vnímají jinak než lidé do třiceti)

  Že něco není skoro vidět a jiné se naopak zdůrazňuje, to je záležitost reklamního průmyslu.

  U Gotta je poměrně málo vyhrabávaný „škraloup“ film Strakonický dudák z poloviny 70. let – Švanda posazený do moderní doby odejde muzicírovat do světa, aby nakonec zjistil, že v našej rozvinutej socialistickej krajině je to přece jen lepší, než v nějakém Las Vegas.

  Řekl bych, že teprve osobní selhání a jeho uvědomění si je to, co z člověka dělá dospělého. Ne ale každý dojde k tomu uvědomění si…

 2. Pokud jde o pana Gotta, hrál to na obě strany. Tak jako naprostá většina národa. Jsem přesvědčen, že věděl, co podpisuje a co říká. A také věděl, jak dopadla kolegyně Kubišová.

  Nevadí mi, že oba současní kandidáti na prezidenta jsou bývalí komunisté. Vadí mi, že to jsou bývalí kariérní komunisté z 80 let. To jsou lidé, kteří mění názory podle toho, jaký je zrovna pro ně výhodný. Takoví lidé se na vrcholnou funkci nehodí. Pan Pavel vypadá reprezentativně a je rozvážnější, než pan Babiš, ale nemá jeho jazykové vybavení, ani politické zkušenosti. Pokud USA, nebo EU budou po nás požadovat něco, co pro nás není výhodné, pan Pavel řízně zasalutuje a vykoná rozkaz. Pan Babiš za to bude něco chtít.
  To, co se píše v médiích, že prezident u nás je hlavně kladeč věnců a nemá žádnou moc je naprostá blbost. Prezident řídí zemi, stejně jako majitel svůj podnik. Vybírá lidi, kteří budou řídit jednotlivé státní složky. Ať již formou jmenování, nebo návrhu.
  To, že si máme mezi nimi vybírat, hodně svědčí o naší společnosti. Pokud zvolíme pana Pavla, bude to začátek éry mediokracie. Zatím média v protlačování svého koně v prezidentských volbách pravidelně selhávala.

  https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Ti-co-stvorili-Petra-Pavla-Na-papiru-z-archivu-Pohromade-726589

 3. Vidlák mě neuchvátil ani jedním svým příspěvkem, který od něj na Rádiu U je. Postrádá přehled i nadhled, mele si jen svoje. Jeho příspěvky mne netěší a asi mi i vadí.

  1. Mě naopak jeho příspěvky uchvacují. Je to nezávislý pohled na realitu. Je subjektivní, a to je v pořádku.

 4. Ano, Karel Gott nikdy nevysvětloval lidem, koho mají volit. Možná by si z něho mohl vzít Vidlák příklad.

 5. Článek vám nic nepodsouvá, oba případy jsou nesouměřitelné. Pokud to sám necítíte, je zbytečné vám něco vysvětlovat.

 6. Odpuštění není kolektivní záležitost, to je věc každého člověka. Článek se nám snaží podsunout, že Karlovi Gottovi nebylo nikdy odpuštěno, protože se občas někdo zmíní o tom, že podepsal Antichartu. To je fakt, který s odpuštěním nemá nic společného. Stejně jako je fakt, že Petr Pavel dělal kariéru v ČSL. Každý člověk udělal nějaké přešlapy a každý člověk se může posouvat. Proč bych měl na někoho koukat skrz prsty kvůli tomu, co udělal před desítkami let? Pro mě Karel Gott i Petr Pavel svými činy překryli prohřešky svého mládí.

 7. Stejně jako v minulém režimu, tak i dnes záleží na propagandě. 90% lidí si svůj názor utváří z blábolů, které vidí a slyší z televize. Pak i nesprávný názor přejímají jako svůj.
  Tudíž chameleón Pavel je vydáván za vzor poctivosti, čestnosti a za vzor pro všechny a jako jediná naděje.
  Těžko komukoliv vysvětlovat cokoliv.
  Já jsem zjistil například, že nikdo z mého okolí v práci, v rodině, v zájmových organizacích neví, co je to ASPEN. Pak se ani nemá cenu s nikým bavit.

Napsat komentář