Zpět

Ach, Čechy fajne, Mordor muj…

Text 3.2.2010

Dva tisice kilaku. Hafo lidi se boji na taku štreku vydat autem. Franta Lizna se na ňu vydal pěšky.

Piše o tym ve svoji knižce „Musim jit dal“. Zajimavy synek se zajimavu historiju. Šedesatilety chlop, čtyry razy seděl v kriminale, hlasi se ku ciganum, přidal se k jezuitum, podepsal Chartu. Dost teho stihnul. A na stare kolena se, nijak specijalně netrenovany, vydal na štreku z Čech do španělske Compostely. A došel!

Denni pruměr 30 kilaku, naklady na třiměsični cestu: 55 tisíc Kč. Dobre, ni?

Došel přesto, že mu chytři doktoři našli rakovinu v tzv. „nevylečitelnem“ stadyju a varovali ho před jakukoliv fyzicku aktyvitu. O dva roky později se vydal na další pěši štreku ze Slovenska na ukrajinsky Krym. Opět uspěšně dorazil do cile. Jake bylo překvapeni doktoru, když nevylečitelne parametry po jeho navratu opět proměřili a vše bylo v podstatně lepšim stavu jak předtim… Zazrak? Anebo další dukaz, že doktorum, blogerum, novinařum a politykum nesmite věřit?

Tuž myslete si, co chcete, temu řikam puť! Štreka. Ne ty parodyje, o kerych sem psal třeba tady v članku o „Štramberske puti“. Tak mě ty knižky od patera Lizny zaujaly, že sem se rozhodnul, že prubnu, kolik kilaku može taky lenivy, tlusty, ospaly cyp jak sem ja, zrobit za den. Prubnul sem štreku z Roudnice přes Řip do Praglu, bo tam sem ještě nebyl. Asi čtyrycet kilaku sem zrobil pěšky za jakychsi 9 hodin. Dobre, ni? Tuž tady su fotky:


…jak hrdy a udatny musi byt mistni narod, když ma tak bytelna, nadherna muzea.

…tuž to zme radi, že Češi umi fajně zebrat do ruky to, co pro ně synci z Moravy a z Mordoru pod šikmookym protektoratem vyrobili.

…hezke to tu mate. Hezke.

…možma s tyma cedulkama to trochu přehaňate, ale nakonec sem to aji ja pochopil. Řip je vpravo a neni to řeka, jak sem si puvodně myslel. Je to hora. Dole vidite novu bolševicku kampaň: Po červene doleva.

…tady je vysvětleni, proč praotec Čech musel jit nahoru pěšky. Byl jednim z mala poctivych polityku a nejen, že nebral drogy ani uplatky, on dokonce neporušoval ani dopravni předpisy.

…typicky Čech. Zase komusik leze do řiti.

…ale rotunda je to hezka. Bude z ni pěkna mešita s minaretem.

…stromy na Řipu nasadil jakysik Lobkovic v roce 1880, bo se mu to nechtělo kosit travu. Dobře zrobil. Toto je krasna vyhlidka na Roudnicu.

…a toto je krasna vyhlidka na Mělnik. Vpravo setkani Moldavy s Elbem. Fakt hezke. To by ekoteroristi vyskakovali, kdyby to kdosik chtěl vykacat. Naštěsti Češi su lini jak vši a nestaraju se o svoje kultovni mista.

…kdyby se starali, vypadala by vyhlidka třeba takhle.

..ani s občerstvenim to nebylo valne. Voda byla sice vynikajici,…

…ale všecky knajpy po cele šestihodinove štrece zavřene. Aji tato.

…česka pohostinnost.

…eště, že smysl pro humor zustal.

…a pak, že se Lajka upekla ve vesmiru. Žije pod Řipem. Lajka věčně živa, na věčne časy a nikdy jinak.

…přirodni scenerije fajne. Ale bez hospody smutne.

…a na co by tež měli hospody, když nemaju ani na zaplaceni eletriky? Ja, tak je to spravne. Nezaplatiš, lumpe, vypneme tě. Po pravdě řečene, do vesnic s takyma nazvama bych ani ty draty netahal.

…to u nas v Kozlovicach mame smysl pro humor tež.

…a hospody mame odevřene. Frgal? Klobasku? Kyselicu? Neni problem, synku. Poď dal…

…a prubni trochu prejtu, fakt se poved. Škoda, že nam dementi z Bruselu zakazali tyto produkty prodavat. Ale my si poradime.

…toto nesu erojelitka z hytlermarketu.

…ani eurotlačenka s ečkama. To je cosik jineho. Uplně jineho. Ale to se uřednikum těžko vysvětluje. Kurňa, včil sem dostal chuť na cosik dobreho, asi vlezu do sklepka a uřnu kus uzeneho. A vy si dejte tež, ať už ste z Mordoru, z Moravy, nebo z Čech. A nenechejte si skakat po hlavě eurohňupama..

Dobru chuť!

Všechny příspěvky s Ladislav Větvička

Diskuze:

Napsat komentář