Zpět

Irska teorie relativity aneb poděkovani za podpis Libanonske smluvy

Text 20.10.2009

Přišla zima. Snih s deštěm. Deprese jak cyp. Studene bile svinstvo zas začina padat za limec. Gruberova teorie psychicke relativity řika, že když je vam zima, mate si vlezt do mražaku. Eště radi budete vzpominat, jak vam bylo venku fajně.

Tuž hned jak se ochladilo, nevlezl sem do mražaku, ale rozhodl sem se, že se vydam do země, kde je pliskanica a dešť a mlha furt. Tim si zlepšim naladu a nebudu se citit tak depresivně. Mrknul sem na mapu a vybral Irsko. Myslel sem, že v jeho hlavnim městě Bablinu bude tak škaredě, že až se vratim, budu rad, že žiju tady.


…tuž nebyl bych to ja, abych při přestupu ve Frank-Furtu im Waldu nevyužil pohostinnosti našeho bratrskeho německeho naroda. Klobasky, zeličko aji hořčica byla německa. Servirka byla děvucha ze Strakonic…

…to fajne bile mliko za oknama slibovalo, že v Balbinu bude fakt hnusně!

 

…uvnitř letadla bylo naopak fajně. Děvuchy z Luftwaffe servirovaly fajně vychlazeny Varštajner a kolalokovu limonadu se skotsku visačku. Na tym noutbuku sem zrovna psal jakysik blog. Nebo sem si prohližel nahe baby? Už nevim…

 

…bohužel nad kanalem se všecko zkazilo. Vylezlo slunko a dole se objevilo zelene, hojně zalevane irske pobřeži.

 

…Balbin z vyšky vypada blbě tajak sidliště na Hrabuvce nebo v Porubě. Ale všimněte si teho parkoviště vpravo dole. Je vidět, že Iršti řidiči maju radi pořadek. Seřazene to je fakt krasně, ale auto bysem v tym mravenišťu nechtěl hledat…

…aha, sorry, tak to nebylo parkoviště pro auta.

 

…člověk proleze tu eustachovu trubicu a vyleze v Balbinu.

 

…konečně ve městě. Za okny taxiku se mihaji typicke irske hospudky…

…česky vyvozni artikl…botičky od Batě.

 

…a prvni setkani s irskym lidem.

…krasne Irky se za svoju krasu nestydi, škarede se bali do šatku.

 

Balbin je město cyklistu. Ti, keři su v podnapilem stavu po požiti piva, musi chodit pěšky.

 

…bajky se tady nekradu tajak u nas. Na co by vam tež bylo take škarede kolo?

…Irky v pohodě a bez nervozity čekaju na patrovy autobus…

 

Irove su velice pracoviti. Když nemaju co na praci, idu robit marketyngove manažery a propaguju mistni kulturu.

..někteři Irove vypadaju hrozivě, ale za drsnu masku se skryva něžne srdce. Tohle byl asi turista. Moc sem mu nerozuměl, bo kdo by se učil taky divny jazyk, ale myslim, že se ptal na Haš street.

…mezi mistnimi Iry někdy objevite i přislušnici puvodniho keltskeho obyvatelstva.

…spokojene irske pary se mezitim vraci do dom. Asi idu z referenda. 65% Iru řeklo Evropě konečně: Jawohl!!!

 

…nebudeme zastirat, že za pozlatkem kapitalismu vykukuje bida. Chudi se tvaři šťastně, ale podivejte se na ty roztrhane, nuzne galaty…

 

…smutni nezaměstnani Irove maji cedulky, že by chtěli pracovat, klidně aji dnes. Chudina se vraci z nakupu s prazdnyma taškama.

 

…zato bohati Irove si vozi svoje zadky v taxikach…

 

…puvodni keltske obyvatelstvo žije ve skanzenech ve vyhrazenych prostorech. Na svoje domy věšaju fangličky a vlajky puvodnich kmenu.

…ve svych rezervacich mohou dle dyskriminačniho zakona stale propagovat škodlive napoje, přestože jinde v Eurosajuzu je to již davno přežitkem. Všimněte si silně nekorektni vyzvy vlevo nahoře. Na tzv. Father’s Day (Den bilych mužu) se propagovalo piti alkoholu. Často pote dochazelo k domacimu nasili…

…některe keltske kmeny maju furt svoje nacionalistycky zaměřene svatostanky, kde se věnuji alkoholu, vepřum a jinym nezdravym aktyvitam.

…ukazka symbiozy mezi keltskymi domorodci z pobřeži a středni Evropy.

…mistni restaurace su zaostale, ale jinak velice praktycke. Levym kohutkem si spařite pracky jak bravek, puchyře, kere vam naskakaju, možete zmrazit pravym kohutkem.

…i mistni kmeny se za nezřizenu konzumaci alkoholu stydi…

…ukazka teho, čim všim si možu lidi ničit jatra.

…puvodni keltske obyvatelstvo se obvykle vyznačuje extremistyckymi rozměry. Pokud ještě nedosahlo rozměru, kerymi by mohlo šokovat okoli, zdobi se mistni děvčata křiklavymi barvami. Je to politycky zcela nekorektni.

 

…změny v Bablinu sice pokračuju šnečim tempem, ale zato neodvratně. Novi Irove přinesli městu multykulturni rozmanitost, mnoho novych nepoznanych vuni, jidel a zvyklosti.

Dešť a mlhu jsem sice v Balbinu nezažil. Ale aji tak su rad, že už su zase zpět. Pořad je tu u nas hezky, fajně a pěkně. Tak zatim…

Zapisky z minule navštěvy Balbinu v roce 2008

Všechny příspěvky s Ladislav Větvička

Diskuze:

Napsat komentář