Zpět

Od čeho tady není stát

Text 22.4.20246 min Přehrát

Z řečí, které vedl předseda ODS na jejich stranické sešlosti, se pozornosti dočkal citát, že „stát zde není od toho, aby vodil lidi za ručičku“. Pikantní je, že právě za to je současná vláda kritizována pravicovými ekonomy, podle kterých jsme od Fialova týmu svědky „soft socialismu,“ anebo „již z poloviny socialistického kapitalismu“. Neprivilegovaná většina občanů ovšem Fialovi rozumí tak, že vláda kašle na lidi. A přijde jí to zcela v pořádku.

Určitě není na škodu si ozřejmit, od čeho tady stát není, a od čeho stát je. Začněme tím, že stát není nějaká obluda, co jde člověku po krku, protože to my, občané, jsme sami sobě státem. Jako jiné státy je i ten náš definovaný mezinárodně uznanými hranicemi, společným jazykem a zákony, především pak ústavou konstatující státní svrchovanost.

Až v dalším významu toho slova jsou státem míněny instituce, které si občané zřizují a které financují, aby jim zajišťovaly servis. Ne všechno se hodí řešit individuálně, něco je praktičtější řešit společně. Určitě má smysl přispívat formou daní na kolektivní bezpečnost, na vzdělávání, zdravotnictví a na sociální služby zaměřené na pomoc lidem potřebným. Stát je zde proto, aby svému občanovi podal pomocnou ruku, je-li to třeba.

Nakonec se státem myslí také státní byrokracie, která se občanovi plete do života, obtěžuje ho různými příkazy, zákazy a regulacemi. Jedná se o zcizení státu, nešvar, jehož viníkem jsou politici, kteří místo servisu pro občany vykonávají nad občany dozor. Činí tak formou protistátních zákonů, a zaplevelováním tuzemské judikatury přejímáním cizích hloupých nápadů. U politiků je třeba rozlišovat, kdy slouží občanům, a jejich činnost lze vnímat jako službu státu, a kdy občany poškozují službou cizím zájmům, takže vyvíjejí činnost protistátní.

Stát zde není od toho, aby z něj profitovali paraziti. Těmi se chybně označují lidé slabí, kteří nejsou schopni spolufinancovat servis, který stát poskytuje občanům. Skutečnými parazity jsou lidé nestoudně bohatí, kteří bezpracně hromadí zisky na úkor občanů, kteří se živí prací. Typickým parazitem je globální obchodník, který si účtuje nemravně vysokou marži. Parazitem je banka, která poskytuje lichvářské úvěry, a cílevědomě zadlužuje občany a celé státy. Parazitem je nadnárodní korporace, likvidující lokální soběstačnost a následně těžící z monopolního postavení a kartelových dohod.

Za současné situace, kdy se státy staly vlastnictvím kapitálu, který je ovládá skrze zprivatizované politiky, ztrácí smysl dobře míněná zásada: „Neptej se, co stát může udělat pro tebe, ale ptej se, co ty můžeš udělat pro stát.“ Prvním předpokladem návratu důstojného a užitečného státu je jeho převzetí občany do společného vlastnictví. To samozřejmě vyžaduje upřímnou víru, že bonusem bude lepší státní servis, než jakého se nám dostává za vlády politiků, jako je výše citovaný předseda Fiala, kterého si vodí za ručičku lobbisté korporací odněkud z Bruselu či Washingtonu.

Náš stát má zkušenost s dvěma různými režimy, zajišťujícími pro občany servis různými způsoby. Oba režimy, tedy lidovou demokracii a liberální demokracii (anebo také byrokratický socialismus a globální kapitalismus) přitom zdiskreditovala stejná systémová vada – neochota politiků zeptat se občanů, jaký servis od státu poptávají, čili absence respektu k názoru občanů, od čeho stát není, a od čeho je. Aby si občan mohl vážit svého státu, musí být subjektem, nikoli objektem politiky. Musí mít možnost vyjádřit se v referendu k zásadním otázkám ve věci národní suverenity: Má smysl zůstávat v EU? Je bezpečné být v NATO? Chceme se starat o nelegální migranty? Chceme být za každou cenu zelení? A především: Je nějaký důvod, proč bychom o těchto otázkách měli nechat rozhodovat nějakého arogantního narcise, anebo fabrikanta provozujícího z jakéhosi rozmaru politický alibismus? Protože od toho tady stát určitě není.

Všechny příspěvky s Ivan Hoffman

Diskuze:

 1. Bohužel, velké zklamání z kdysi oblíbeného komentátora. Vyčítá státu, že se nezeptá lidí, co a jak má být. Takže ztrácí představu, co je demokracie. To je stát založený na tom, že se stát opakovaně ptá, jak a comá být. Na to právě jsou volby. A pokudto kdokoliv přehlíží, je proti tomu, proti demokracii, ať už vědomě nebo mimoděk.

  1. Ach, tak proto to u nás vypadá, jak to vypadá… Představovat si pod pojmem demokracie, že jednou za čas jdu k volbám, a tím to pro mě končí, to je velice pohodlné a alibistické.

   A to už ani nemá smysl zmiňovat, že si ve volbách zvolíte stranu, která svůj program začne po ustavení vlády ignorovat a je vleku cizích zájmů… To všechno je pro vás demokracie?

   Já se necítím, že žiji v demokracii, jako občan nemám naprosto na nic vliv, přijdu k volbám, které jsou naprostou fraškou, a pak se jen další čtyři roky dívám na to, co politici vyvádí, co před volbami proklamovali a jak se nyní chovají, jak pohrdají občany a jsou pod vlivem lobbistů, pokud projevíte protest, jste samotnými vládními představiteli označeni za ruské agenty, dezinformátory apod. To se na mě nezlobte, ale silně mi to připomíná román 1984, a ten o demokracii rozhodně není…

   Je neskutečné, jak jsou už lidé totálně zmanipulovaní a stále slepě věří, že žijí svobodně…

 2. Pro Vidláka… zkusil jsem to do tvý sféry dostat komplet dostat třikrát. Do čtveřice?
  Pozdě… Opatruj se ve svý bublině. V městech bez „lidí“, mezi „svými“, pro mne MASKAMI.

 3. Někomu jsem slíbil… někomu jsem napsal… někoho se zeptám jak bezvadně vidí… vadí, míní.
  A někdy … nečekám až mne zas …
  A kdyby… TAK SVEDU NÁSOBNĚ PŘIDAT.
  Takže? Vím že je tu… na té Zemi spoustu duší věrných tolik svému osudu…
  Že pro ty dál „nebudu“. Totiž maso umím ne jen ode duše oddělit… ale také „zbytek“ za ním mlít. (Bezpochyby také chlastat, chlemtat, pálit ropu, tabák a vyrobit střený PUŠNÝ prach. Posílám Vás níže… kam jsem pustil ten film s depresí… ale najdete tam cosi co některé okouzlí a potěší.
  Jděte „níž“… tam kde pokračuju a překročím „limit“ jenž mi tady (a i jinde) hlavy plné AI „vytíply“.
  Ps. Zab mě a uvidíš MNE. Ne staříka, ne mladíka. Něco jinšího… a nebude vůbec snadný sednout si s „tím“ DIVNÝM na pívo… Nebo jo… ale nepoznáš … „KOLIK UŽ BIJE“-
  Ne, nebudu zdržovat, slíbil jsem to— tak tady je zkouška, zkuste si povědět že „babča“ je „NULA“:
  https://www.youtube.com/watch?v=vfo7ZCvjt9M

  1. Bacha… na „Vidlích“ (Vidlákovejch stránkách také sedí „ta“… a vypadá že zavylá.
   (Bude „sejmut“ Vidlák nebo „TA“?
   (Netrápí mě .. klidně.. jak si přáli… tak je… pošlu „tam“.

 4. Začněme tím, že stát je obluda, co jde člověku po krku, přestože my, občané, jsme sami sobě státem. Je to umožněno tím, že občané nerozhodují o zákonech, ale o lidech kteří ta rozhodnutí budou za ně dělat a kteří nejsou nijak vázáni předvolebními sliby. Nejúspěšnější ve volbách jsou tak ti největší lháři.

  1. Tak to jsou jen takové kecy, že jsme sami sobě státem. Aspoň teda jak kdo. Můžu se cítit být součástí této země, tohoto národa, nikoli však tohoto státu představovaného Fialou a Rakušanem, případně MPA a tím Tajvancem.
   Leda analogicky k tomu, že otrok je vlastnictvím svého pána. Pak ano, pak jsme všichni součástí státu. Ovšem není to nic, čím bychom se mohli chlubit.

  2. Ano, přesně, politici nemají žádnou trestní odpovědnost vůči svému předvolebnímu programu, zvykli si jen propagandisticky lhát a pak ještě po volbách tvrdí, že jsme si je přece zvolili, což je ta největší lež…

 5. A ještě k tomu „vodění za ručičku“.

  Za ručičku se vodí malé děti či mentálně postižení. Tihle se sami dožadují, aby byli pověřeni úkoly a s nadšením je plní, často na 150 a víc %. Neboť poturčenec horší Turka …

 6. Dnes to tedy zkusím pojmout trošku méně kontrastně než aby mi AI nebo která gumohlava VYMAZALA… příspěvek postavený tak, aby se těm pomalejším mysl v „dilematu“ smažila.
  Přes to, že někdy nacházím v projevu toho či toho větší či menší „mouchu“, jakési ALE na nějž je potřeba dávati set safra bacha KDYBY právě toto ALE mělo určit hlavní směr… a zase umožnit „HYDŘE“ to, že si na duších a lidech smlsne, UZNÁVÁM že jak pan Hoffman teď, tak i často „podivňous“ Radek, tak i pan Toníček praxe již jistě znalý nesváděj do směru který je fatálně zcestný.
  Já vím. Umím být nepříjemný když „zvedám prst“, ne tak že ve „fuckáči“, ale aby se tu tedy fakt rychle zpozornělo a (to povím takto: nenalítlo upgrade verzi hajzloviny opět za zákrutou na „vidle“.
  Abychom si (i Vy Radku) rozuměli aspoň přibližně posadím sem docela i umělecké dílo z něhož na „sto honů“ čiší deprese.
  NE, není tímto činem cílem (děda) šířit tudy tady tu!
  Opravdu jde o to pořádně si uvědomit kam se (věřím vůbec nikdo) dobrovolně A BEZHLAVĚ a státu a poradcům z PEKEL SVĚŘENĚ dostat nechceme.
  Chce to mít se sebou jak soucit tak trpělivost… jenže i neblbnout nad rámec „své vlastní osobnosti“ s tím, že nás stát, víra či jiné síly a „moci“ přicházej říká se vytáhnout z … dělnicky řečeno „řiti“ či „P´čy“
  PROTOŽE? Proto, že úkol náš není nechat se v „kočáru“ vozit… ale probrat se a vzbudit z „hypnózy“ kterou sem zavádí falešný matrix … vespolek ovšem však ZE VNITŘ.
  Sebevědomí… Jít za ním znamená po cestě (do VOLNÉHO DECHU) nacházet a odkládat přemnohou „deku“. (O technikách dnes, teď sem vícero nedám, by se „mi“ (nám) to snadno „rozplizlo“.
  Ale prosím, STRAŠIDLO zde přisazené z Youtube možnost je tu prohlédnout:
  Ještě něco. Toto bude v „analogu“, prosto „digitálu možností“… tím spíš ale jeví se mi účinným.
  Tak? Tak pohledy do deprese, do stavů rozpadu v němž se fakt zabydlet nechcem:
  (Je to přes hodinu dlouhý dobře udělaný film)
  https://www.youtube.com/watch?v=yvG3WPYAXHM

 7. pan Hoffman má pekné myšlienky, lenže ich smeruje tak akosi do luftu.
  Odmieta pochopiť, odmieta povedať, že tie buzeracie a teror od politikov si vyžadujú priamo ovčania. Ovčania si pozorne vo voľbách vyberajú gaunerov, ktorí im sľubujú viac okrádania (cez dane) , viac buzerácie (cez karanténu) ,viac vakcínovania a viac demagogie (cez TV).
  Ľudia dostavajú to, čo chceli, čo si zvolili – gaunerských politikov.

  1. Té buzerace je mnohem víc. A hlavně za každý úkon poplatek. Např. za povoleni vykopat si studnu 10.000 Kč. Tak mě napadlo, kolik by asi chtěli, kdybych si chtěl vykopat protiatomový kryt? Nebo by to zacálovala Černochová z rozpočtu na obranu? 🙂 🙂

   1. a co mi příjde nejsmutnější – vždy se najde dostatek poslanců a senátorů, kteří tyhle sviňárny schválí. Jistě, pak se vymlouvají, že za to nemůžou, že to ti druzí, a ejhle, projde jim to.

    Tudiž ano, je to problém voličů, kteří TOHLE volí. A samozřejmě i těch, kteří si naivně myslí, že něco změní, když to hodí nějakému velkohubému spasiteli, který si založil novou ministraničku a jeho hlavním cílem je dosáhnout na státní podporu za volební výsledek. A nebo nejdou volit vůbec ….

    1. „Tudiž ano, je to problém voličů, kteří TOHLE volí. “

     – je riešenie – NEVOLIŤ NIKOHO . Ale toto riešenie vyvoláva u 99% oviec pocit, že bez politikov zo všetkých strán dobehnu vlci. A pre ovce je lepšie dať sa zarezať v bitúnku, ako utekať pred vlkmi. Útek nedáva istotu, bitúnok istotu dáva.

     1. Nevolit nikoho v tomto volebním systému znamená volit každého v poměru jeho volebniho vysledku. Takže třeba 10% Okamurovi, 30% Babišovi a 60% Fialovi a spol. To myslite vážně?

 8. Princip, na kterém funguje tento stát, formuloval Jaroslav Hašek ústy feldkuráta Katze:

  „To se nám to hoduje, když nám lidi pujčujou“.

  1. Jinými slovy: voliči opakovaně stát svěřují do rukou grázlům, aniž by kontrolovali, na co jimi zaplacené daně ti grázlové použijí ….

 9. Titulek mi připomněl předscénu „Interview“:
  Werich: „vy jste od novin?“
  Horníček: (prohlíží se) „kde?“

  V tomto smyslu si dovedu docela dobře představit, od čeho že ten náš stát je ….

 10. A jde tisk a media tak napojeny Spojené Státy Americké či falešné Evropských státech falešných korporaci Chaose Tejmonajta všeho tvořitele všeho zlého a temného a zvráceného a hnusného a odporného Despace a Kabalu ovládá kvantového počítače duch holografického není napodobenína ducha není astrální skutečný duch není zrozen bílé magie . A zkaženého počítačového holografického ducha není enetircký dá vymazat EMP energie a Magenetickou energie. A Morad a Mosadit úplně zničit velké firmy giganty na něj napojen to vysílání televize zpravodajktví kanálu reportérů at v radiu kde vysílají zaměstanci. A tabelet počítač je na napojen , či mobily moderní tak mozek bio počítač naprogramují virovým počítačovým vyrem. A  tak přes monarchy debily ovládat otroky lidské programů a volby v USA tak vyhrát Joe Biden což podvod či volby světě. A 1 politickou stranu pokud existuje či mezy lidem najdou srdcem láskou přátelstvím či vizualizace očištěny tak podpora Brigs skupina světla dobra od aliance světla, A Gesaru a Nesaru finance budou svobodné podlé skutečného zákona světla dobra! A državy vesnice moderní kulaté stavět ! Kde budou civilisté bydlet.

 11. Dobře.
  Jenom bych upřesnil, že fialový hnus si NEvodí „za ručičku lobbisté korporací odněkud z Brusele či Washingtonu“, alébrž ti, ke kterým přijel s kumpány na pravidelný test na detektoru lži – CIA.

   1. Zajímavá myšlenka. Popravdě si tím nejsem jistý (pokud nemyslíte vlastní řídicí strukturu firmy. Že to není Bidet, to je zřejmé, ale ani jinak nevidím nikoho, kdo by mohl a dokázal. Myslíte, že by se dali někým řídit? Proč?
    Možná Chaos Tejmonajt? 🙂
    Nebo Chaos Tejmonajt je CIA sama? Doufám, že Radek by v tom mohl udělat jasněji.

    1. Proč by se dali někým řídit?
     No je to přece jenom státní úřad, do kterého někdo jmenuje a odvolává figurky. Kdyby byli oni sami těmi hlavními loutkovodiči, byli by prakticky neodvolatelní. Ale od války se ve funkci šéfa CIA vystřídalo přes třicet lidí. Toho Chaose neznám, ale nabízejí se známější jména.

     1. Rozhodně to není „jenom státní úřad“. Spíše by bylo namístě označení „stát ve státě“. O tom, jestli něco řeší jmenování nebo odvolávání figurek, by mohl vyprávět JFK, kdyby mohl. On ty figurky odvolal a odvolaný šéf CIA po atentátu zajišťoval Firmu ve Warrenově komisi. A to už je šedesát let a tehdy byla Firma teprve „nezkušenou puberťačkou“. To si spíš CIA zařídí vlastního prezidenta, než by se nechala někým nezainteresovaným řídit.
      Já myslím, že ono je to tam v té bažině hlubokého státu všechno totálně prorostlé. CIA má své lidi v exekutivě, v zákonodárství, v soudnictví. Všichni jsou „gogo“. Nikdo zvnějšku firmu určitě neřídí, naopak je to reálnější.

     2. Tak jsou to samozřejmě jen spekulace, teda spíš konspirační teorie (i když na těch teoriích není nic konspirativního – takže spíš otevřené teorie o tajných operacích). Ale ty já mám rád.
      Tak zkusím třeba:
      Black Rock (Barclays, Merrill Lynch, PNC)
      Rotschild, Rockefeller, DuPont, Vanderbilt
      Bush, Clinton, Schwab, Soros
      Trilateral Commission, Bilderberg, Aspen
      Atd. Už jsem se vyčerpal.

     3. Škoda, těšil jsem se na nějaká jména, která neznám 🙂
      Finančníci, bankéři či průmyslníci to určitě neřídí. Spíše jsou spolupracujícími povšechně informovanými klienty nebo i dílčími vykonavateli určitých politik. Může být, že i okrajovými zadavateli cílů v oblasti jejich působnosti. Podle mě mají dost své práce ve svém byznysu, než aby k tomu řídili ještě takový složitý kolos a pytel blech. A určitě nedostávají ani dostatečně komplexní informace, aby to vůbec mělo smysl. Tak blízko pod kůži si je Firma nemůže pustit ani kdyby chtěla.
      Bushovi, Clintonovi a pod. – spotřební figurky, byť asi do sítě zakomponované. Šváb snad ani není Američan. Soroš mi přijde jako nezávislý samorost, iniciativní blb. Asi má kontakty, ale rozhoduje se a koná nejspíš samostatně, aktivisticky. Nejspíš nemá chuť se dohadovat s nějakými oficíry a radši si to dělá po svém. Rychle, účinně, ale značně dekonspirovaně.
      Ta poslední skupina nic řídit nemůže. Jsou to nezbytné pomocné organizace, převodní páky na institucionální a další vykonavatele. Může být, že mají i nějakou poradní a inspirativní roli, ale většinou si tam jen chodí vrcholoví agenti a vykonavatelé pro úkoly. Aby nemuseli všichni do Langley.

     4. No, je to možné. Stupeň zapojení a propojení jednotlivých složek nedokážu vyvrátit ani potvrdit, to určitě nemůže ani čuč.gen.Koudelka, kterej je tam pečenej vařenej… 🙂

     5. Ovšem propojení mocenských a finančních institucí musí být velmi těsné a asi i rovnocenné. K čemu by jim byla moc, kdyby z toho neměli prachy? A když ti druzí mají ty obrovské prachy, určitě si za ně dokážou koupit pořádný kus globální moci.

     6. Velmi těsné ano, rovnocenné v žádném případě. „Ti druzí“ jsou zapojeni ze dvou důvodů – aby z toho případně těžili (jednak informačně, jednak i z aktivních operací ve prospěch CIA se zajištěným krytím) a na druhé straně aby nebyli poškozováni, popřípadě sankcionováni v případě nezapojení. Podíl na globální moci mají už z titulu ekonomické síly, to úplně stačí. K tomu nemusí být přímo řídící složkou.
      „Ti první“ nepotřebují vlastnit, stačí když jsou schopni ovládat. Aby to bylo správně pochopeno – myslím institucionálně, nikoli personifikovaně. Firma má bohatě zajištěno financování od daňových poplatníků (a nepochybně si dovede i sama vydělat). Osobně jsou nepochybně jednotlivé figury naprosto hmotně zajištěny, popřípadě jsou jim zajištěny (i ve spolupráci s druhými), bohaté exitové existence při ukončení aktivní působnosti.
      Čuč.gen. je jen subalterní koloniální poskok. Tomu musí stačit financování od chudého českého daňového poplatníka.

     7. Máte to dobře vyargumentované. Nemám nic, čím bych mohl oponovat.

    2. 🙂
     Škoda, že Radek je takový nekomunikativní autista. Dost by mě zajímalo, jak je to s CIA a Chaosem Tejmonajtem.

 12. Krásný příspěvek, jen kdyby se lidé už konečně shodli, že to takto dál nechtějí a co s tím bude nejlepší udělat…

  1. Lenže – ľudia TO CHCÚ.
   Ľudia chcú štát, ktorý ich bude okrádať, buzerovať, VAKCÍNOVAŤ a držať v domácom väzení .
   Ľudia sa zdomestikovali na blbé ovce, a nedokážu, NECHCÚ žiť bez buzerovania politikmi.

Napsat komentář