Zpět

Pat a Mat, nebo ruský James Bond?

Text 20.4.2021

Když jsem se v sobotu večer díval na mimořádnou tiskovou konferenci českého premiéra, Andreje Babiše, s vicepremiérem, ministrem vnitra a zahraničí, Janem Hamáčkem, a vyslechl si historku o dvou skladech munice a zbraní vyhozených do povětří dvěma agenty ruské vojenské služby GRU v roce 2014, měl jsem z toho velmi smíšené pocity. Na jedné straně to jako důvod pro vyhoštění 18 ruských diplomatů z Velvyslanectví Ruské federace v Praze znělo logičtěji, než kauza „kufřík s ricinem“ právě před rokem, na druhé straně pak celou zprávu zpochybňuje identita údajných pachatelů, Alexandra Miškina a Anatolije Čepigy.

Jsou to totiž jediní dva mediálně známí agenti obávané ruské vojenské tajné služby GRU v posledních třech letech. Jejich identitu a údajnou příslušnost k nejutajenější výkonné jednotce č. 29155 již před třemi lety vyzradila skupina amatérských žurnalistů Bellingcat v souvislosti s otravou novičokem otce a dcery Skripalových v britském Salisbury. Svou trochou do mlýna přispěl český týdeník Respekt, který uvedl, že oba jmenovaní, s pasy na jména Alexander Petrov a Ruslan Boširov, navštívili ČR na podzim 2014. Popsali délku jejich pobytu, i kde v ČR byli.

Výbuchy ve Vrběticích se vyšetřují již sedmým rokem, podezření, že nešlo o nehodu, se opírají o skutečnost, že po skladu číslo 16, který explodoval 16. října, následně 3. prosince vyletěl do vzduchu sklad 12, v němž se nacházely mimo jiné samopaly vzor 58. Sabotážní akce zaměřené na likvidaci munice během transportu mají více než stoletou tradici. Poprvé je používali za první světové války agenti císařského Německa ve Spojených státech, kteří do lodí se zbraněmi a municí vkládali jednoduše konstruované časované zápalné bomby, které vybuchly až na moři. Proto nevysvětlitelný opožděný výbuch skladu číslo 12 musel vést k podobné vyšetřovací verzi s tím, že říjnová exploze asi byla důsledkem technické chyby.

Již více než šest let policie prověřovala každého, kdo příslušné dva sklady v říjnu 2014 navštívil. Tři roky se občas v tisku probírá fakt, že agenti GRU podezřelí z útoku novičokem ve Velké Británii byli pár let předtím v Čechách. A náhle v dubnu letošního roku jsou odhaleni jako pravděpodobní pachatelé exploze. Zřejmě proto, že v roce 2014 i v roce 2018 používali stejné pasy. Nejen naši novináři a politici nám je představují jako zabijáckou dvojici, která se chová jako Pat a Mat z Večerníčku. A ještě dostali vyznamenání od prezidenta Putina. Například za to, že v roce 2014 zachránili bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

V celé kauze jsou dle mého názoru klíčovým prvkem časové údaje. Na jedné straně dlouhodobé policejní vyšetřování trvající bezvýsledně šest let. V roce 2018 se BIS podělila s Respektem o informaci, že Petrov a Boširov pobývali v České republice v říjnu 2014. Až letos v dubnu se tyto informace propojily, a vypukla česko – ruská diplomatická válka. Ta pozoruhodně zapadá do smrště vzájemných úderů mezi USA a Ruskou federací minulý týden.

Prezident Joe Biden vyhlásil 15. 4. rozsáhlé protiruské sankce a nechal vyhostit 10 ruských diplomatů. Den poté, 16. dubna, přišla se svými sankcemi Ruská federace, vyhostila 10 amerických diplomatů a velvyslanci USA v Moskvě důrazně doporučili, aby neprodleně odjel do Washingtonu na konzultace. V sobotu přišla se svou trochou do mlýna česká vláda. Současně s ní vystoupil běloruský prezident Alexander Lukašenko se zprávou o zmařeném plánu na státní převrat organizovaném nepřátelskými tajnými službami. Nějaké další pokračování jistě přijde.

Pokud bych měl své předběžné odhady o celé kauze Vrbětice shrnout, tak předpokládám, že scénář, který se v tyto dny naplňuje, byl vyhotoven v roce 2018, kdy se oba agenti GRU, Miškin a Čepiga, stali mediálně známými. S ohledem na politiku bývalého prezidenta USA, Donalda Trumpa, ho služby uložily k ledu na pozdější použití. Vhodná doba přišla minulý týden.

Všechny příspěvky s Jaroslav Bašta /ČSSD/

Diskuze:

 1. Pokud by otázka stála tak, že medium nedává prostor názorům s nimiž souzníte, pak je váš přístup zcela legitimní. Pokud ovšem seznáváte závadným, že dává prostor i jiným názorům, myslím že je čas se zamyslet o svém přístupu , pokud jde o to, jestli chcete podporovat svobodu slova, nebo stranické agitky.

 2. Ale já se také snažím poslouchat i lidi se kterými nesouhlasím (dokonce jsem měl i upřínou snahu poslechnout si propitého vlastizrádce z hradu, ale to jsem fakt nedal), ovšem Bašta už mi připadá opravdu trochu moc.

 3. „předpokládám, že scénář, který se v tyto dny naplňuje, byl vyhotoven v roce 2018, kdy se oba agenti GRU, Miškin a Čepiga, stali mediálně známými“

  To je přeci nesmysl. To by ten kdo připravoval „scénář“ musel v roce 2018 zfalšovat záznamy leteckých společností za rok 2014, pravděpodobně včetně záznamů Aeroflotu. A pořád by se mohlo stát, že by ti agenti GRU měli neprůstřelné alibi a těmi lety letět nemohli.

  Nechápu, pane Bašto, jak jste mohl pracovat v různých bezpečnostních komisích českého státu.

 4. Ted jste mě skutečně pobavil, trefná poznámka. Já si naivně myslela, že Univerzum si všichni platíme proto, aby nám Martina zvala toho koho považuje, že nám má co říct a jasně jsou hosté se kterými nesouhlasím, a je mi to jedno, a stejně si je poslechnu a ono si u Martinky někoho „předplácíme????tsssk hihi tak to snad díky bohu ne

 5. ad) Kovařík – A pak mě napadlo podívat se jak štědrou podporu poskytujete Vy.

  ostatní:
  Ale já přece nechci nikoho cenzurovat ani mu odebírat slovo. Ať si klidně své názory hlásá, ale nejsem si jistý, že mu v tom mám napomáhat. Jedna věc je dát mu možnost – nechat mu účet na Twitteru ( i když ani to už není jednoznačné), jiná věc je zničit celou platformu – Parler.

 6. Bojím se zániku Svobodného Universa, jestliže přijde o vaši štědrou podporu!
  Myslím, že by výběr hostů měli s vámi důkladně konzultovat ?

 7. Už to, že připouštíte možnost odebrat právo slova, je špatné. Znate to:Jeden naznačí, druhý rozpracuje a třetí už to považuje za hotovou věc.

 8. Dobrý den,
  já netrvdím, že by lidé jako Bašta neměli mít možnost svobodně vyjadřovat své názory (naopak v žádném přápadě se jim v tom nesmí bránit), jen se budu muset zamyslet nad tím, jestli mám podporovat médium, které jim k tomu dává prostor.

  S pozdravem
  Marek Grossman

Napsat komentář