Zpět

Ukrajina – bitva o inauguraci a pasová válka

Text 5.5.2019

Na Ukrajině po volbách prezidenta momentálně probíhá velmi bouřlivé období. Jedná se o to, zda budou předčasné parlamentní volby někdy v průběhu léta, nebo zda budou v řádném termínu někdy po 27. říjnu letošního roku.

Zvolený prezident by svou inauguraci chtěl mít 19. května, zatímco poslanci Nejvyšší rady, kteří podporovali Petra Porošenka, by byli rádi, kdyby inaugurace byla až 28. května. To je nyní jedna z nejdůležitějších záležitostí, která se odehrává v rámci prezidentských voleb na Ukrajině.

Druhá věc, která hýbe ukrajinskou politickou scénou, je takzvaná „pasová válka“, která tady probíhá ze strany Ruské federace, speciálně prezidenta Vladimíra Putina. Ten podepsal krátce po sobě dva dekrety, jež umožňují získání ruského občanství a ruského pasu ukrajinským občanům. První dekret se vztahuje na lidi, kteří žijí v takzvaných povstaleckých republikách, Doněcké a Luhanské. Týká se to především těch, kdo už mají pasy těchto (povstaleckých) republik – ti se poté, co odpřisáhnou věrnost Ruské federaci, stanou ruskými občany. Ukrajinci, speciálně nově zvolený prezident, na to reagují dost podrážděně. Nazývají tento čin dalším aktem ruské agrese vůči Ukrajině.

Není zcela jasný důvod, proč Vladimír Putin přišel s tímto rozdáváním ruských pasů právě teď. Nepochybně to však bude souviset s dalším vyjednáváním, které se povede po inauguraci Vladimíra Zelenského o míru na Donbase. Už teď je jasné, že bude pokračovat v takzvaném Normanském formátu, tedy kromě Ruska a Ukrajiny ještě s Německem a Francií.

A nakonec jedna spíše zábavnější věc. Ukázalo se, že Vladimír Zelenskyj bude se svými velmi vtipnými komentáři zřejmě vystupovat i v politice. Nedávno v tomto duchu odpověděl Zelenskyj Vladimíru Putinovi na jeho nabídku, že jednání mezi Ukrajinou a Ruskem by mělo probíhat co nejrychleji a ve velmi přátelském duchu, protože obě země mají velmi mnoho společného, glosou, že on se domnívá, že po anexi Krymu a po válce na Donbase mají obě země společnou pouze státní hranici.

Všechny příspěvky s Jaroslav Bašta /ČSSD/

Diskuze:

Napsat komentář