Zpět

Svět se řítí do nesmírně nebezpečné situace. Připomíná to karibskou krizi, kde byl svět na samé hraně strašné války. Pokud to politici nezastaví, neodvratně dojde ke střetu

Text 22.4.202142 min Přehrát

Po zveřejnění podezření, že za výbuchem munice ve Vrběticích před sedmi lety mohli stát ruští agenti, se rozbouřily emoce na všech stranách. Střízlivý a racionální pohled, hodnotící realistická a ověřená fakta – kterých doposud známe neobyčejně málo – aby člověk hledal jako onu příslovečnou jehlu v kupce sena. Ale jak už se v podobných situacích stává zvykem, oč méně je věrohodných a nezpochybnitelných informací, o to hysteričtěji se projevují zastánci různých „instantních, všeobjímajících a všezahrnujících pravd“. Proč tolik lidí opět zapomnělo na starou dávnou moudrost, že nevázanými emocemi ještě nikdo nikdy nic zdárně nevyřešil, ale naopak vždy všechno jen spolehlivě zhoršil? V tomto případě jde přitom opravdu o hodně, tedy o mezinárodní vztahy, které jsou reálně nejnapjatější od konce takzvané studené války. A možná už i tuto magickou hranici dokonce v napětí překonávají. Jaké následky bude tohle všechno mít? O tom budeme hovořit s jedním z nejzkušenějších odborníků v oblasti mezinárodních vztahů, od nějž očekáváme právě to, co se dnes tolik nedostává: střízlivost, racionalitu a realismus. Dlouholetý diplomat, bezpečnostní expert, člověk, který přivedl naši republiku do NATO, inženýr Jaromír Novotný.

 • Především mě zarazil fakt, v jaké době to bylo zveřejněno. Hned poté, kdy ministr průmyslu Havlíček oznámil, že bude bezpečnostní dotazník zaslán všem zájemcům o dostavbu Dukovan, a mezi nimi i Rosatomu, tak nastal hon na Havlíčka a na vládu ze strany opozice, co si to dovolila, že to je bezpečnostní riziko. A druhý den se objevili Hamáček a premiér Babiš – a oznamují, že naše tajné služby odhalily komplot.
 • Proč až teď? Naše policie a vyšetřovatelé jsou tak neschopní, že neodhalili, že se tam tehdy pohybovali nějací agenti?
 • Bylo ohlášeno cvičení NATO v blízkosti ruských hranic, kterého se účastní 40 000 vojáků. Všichni vykřikují, že Rusko eskaluje situaci, jenže Rusko jen reagovalo na toto cvičení, a ke svým vlastním hranicím stáhlo asi 90 000 vojáků, aby zabránilo jakékoli možné provokaci.
 • Mně to celé připomíná karibskou krizi, která byla kvůli ruským raketám na Kubě a americkým raketám v Turecku. Tenkrát byl svět na hraně války. A teď to vnímám stejně. Podle mě je to zpravodajská hra.
 • Vnímám to tak, že naše tajné služby nemají moc důkazů o tom, jak to ve Vrběticích bylo. Zvýší to napětí mezi Východem a Západem. Je to škrtání sirkou vedle sudu s dynamitem.
 • Podle mě vůbec nebude spuštěna dostavba Dukovan, a tím skončí naše energetická nezávislost.
 • Může se stát, že to všechno dopadne tak, že ruský plyn a ropu nebudeme kupovat napřímo od Ruska, ale od Německa. Může také zkolabovat přímý obchod a můžeme vyvážet do Ruska jen jako subdodavatelé západních firem.
 • Američané se domnívají, že srazí Rusko na kolena, ale jen tlačí Rusko ke spolupráci s Čínou. A proti tomu spojenectví nemá Amerika šanci.
 • Rusko může klidně plyn a ropu dodávat do Číny a už na to má postavené ropovody a plynovody.
 • Pokud ta eskalace vztahů Východu a Západu bude takto pokračovat, tak se Západ a Východ úplně roztrhne. A moc si přeji, aby to neskončilo válkou.
 • Američané jsou grandiózně zadlužení. Navíc situace ve společnosti je dost špatná, hrozí to tam střetem. Je to daleko větší rozdělení, než bylo za války ve Vietnamu. Orwel by se divil, jak se jeho myšlenky ujaly.
 • Svět se řítí do velmi nebezpečného období. A pokud se nenajdou politici ve Spojených státech, Rusku a Číně, kteří to zastaví, pak to půjde neodvratně ke střetu.
 • Američané nechtějí uznat rostoucí sílu Číny, stále se chtějí chovat tak, jako když byli jedinou supervelmocí.
 • Bojím se, aby nějaký hlupák nezmáčkl spoušť na linii dotyku vojsk NATO a Ruska. Bojím se, aby to nebyl nějaký Ukrajinec.
Všechny příspěvky s Jaromír Novotný

Diskuze:

 1. „Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme …“
  Ovšem, podívejte se! Za předpokladu, že zvládáte perfektně jediný uznávaný světový jazyk – v ČR zvláště!
  Angličtinu.

 2. Mně zase připadalo podivné až směšné, že celé Rusko má k mání jen dva schopné špiony! Ti musejí zvládnout jak skřípala s dcerou v Británii, tak také vrbětický muničák. To jsou povídačky, že by tomu nemohly věřit ani malé děti!
  Trapné.

 3. Připomíná současná situace „karibskou krizi“ z roku ’63?!
  Ano. Jenže tehdy byl v Americe Pan prezident J.F.K. Ne nadarmo se ho vládnoucí Mafie zbavila. Co je tam dnes? Dementní infantilní popleta!
  Zanechejte toho provokování Ruska, dokud je ještě čas. Putin prokázal neskutečnou a obdivuhodnou trpělivost. Všechno má ale své meze.

 4. Děkuji za Váš názor, pane Novotný. Z mého pohledu je to velmi reálné zhodnocení celé situace. Já sama vidím momentální politické dění a umělé šroubování napětí stejně. Bohužel od Fialovy vlády můžeme čekat ještě mnohem méně než od vlády Babišovy.

 5. Pan Novotny ma skutecne rozhled. Ve vsem co povidal mel pravdu. Jen mam pocit, ze pani Kocianova ma porad vuci USA a „zapadu“ na nose ty ruzove bryle, zatimco vuci Rusku a Cine ty nejcernejsi, pres ktere nejde nic videt. Doporucoval bych ji alespon pul roku pobyt na ulicich (nikoliv v hotelich) toho jejiho raje na zemi, z tech ruzovych bryli pak nezbude nic. A taky odvahu prekonat svoje predsudky a podivat se do te „jamy lvove“ a pekla na zemi – do te hrozne spatne Ciny a Ruska. A rovnez i tam doporucuji misto hotelu interakci s lidmi na ulicich. To by ji mozna pomohlo, i kdyz stare kabaty se jen tezko prevlekaji.

 6. Tržní hospodářství a honba za mamonem způsobí celosvětový kolaps. Zastavit to nelze.

 7. Pravý důvod toho, co se děje okolo Vrbětic se zřejmě nikdy nedozvíme. Vždy když se děje něco musíme se ptát Cui bono-komu to slouží. Že by Rusku ?? co by tím získalo ?? mělo zájem o dostavbu Dukovan, tak proč by dělalo takovou okatou akci. Každá podobná kauza má vždy dva důvody, jeden, který se prezentuje navenek, všichni politici se vzájemně překřikují, vydávají silná prohlášení a pak je tu ten druhý důvod, ten PRAVÝ, ale o tom se nedozvíme, můžeme jen tušit. Paní Martino, díky za vaší práci, pokračujte.

 8. Pan Novotný říká, že američané se domnívají, že tímto vrážením klínů mezi západ a Rusko srazí Rusko na kolena, ale výsledkem že je posilování vazeb mezi Ruskem a Čínou. A co když to američané velice dobře vědí? Třeba pochopili, že na Rusko s Čínou už nemají a místo toho se snaží těmi všemi kroky cíleně poškozovat především Evropu, aby byla co nejslabší, na nich závislá a nevysmekla se jim z područí? Protože kdyby přišli o kontrolu nad Evropou, tak už zůstanou osamocení jako ten kůl v plotě, nebudou mít téměř s kým „výhodně obchodovat“ a při své „oblíbenosti“ ve světě by jim ztráta „spojenců“ také nepřidala. Já jsem přesvědčen, že zabránění sblížení Ruska a Evropy je přinejmenším vedlejším, kalkulovaným cílem američanů.

 9. Někdo upozornil na to, že vyhodit do povětří munici nejde poplašnákem, že se tam muselo dostat x kg výbušnin, jak se tam dostali? do střeženého prostoru?

 10. Pokud pan Novotný chtěl říci že s Ruskem se má především jednat, pak okolo toho nemusel publikovta řadu zavádějících a i nepravdivých informací. Např. „naše tajné služby nemají moc důkazů o tom, jak to ve Vrběticích bylo“,
  „Bylo ohlášeno cvičení NATO v blízkosti ruských hranic, kterého se účastní 40 000 vojáků.“, „Američané nechtějí uznat rostoucí sílu Číny, stále se chtějí chovat tak, jako když byli jedinou supervelmocí.“ …………

 11. Tydle kecy, víte hovno, ale budete o tom přemýšlet. Prostě tady vojenská rozvědka Ruska chtěla zabránit obchodování se zbraněmi a municí. A pojebali to. Zemřeli u toho naši lidé! Reakce je adekvátní. Spekulujte si nad tím, že to bude mít takové a makové důsledky. Já žiji v České republice a budu svoji zemi bránit.

 12. Já televizi ani rádio už nesleduju, vždy mně úplně vyvedou z míry lidé okolo jak všemu věří a co z nich leze, poslouchám vaše pořady a ještě Zitu Senkovou s jejimy hosty, posílám vaše pořady známým přátelům ať si udělají svůj úsudek,ale moc to nevidím, držím vám palce,vy asi taky sedíte na rozbušce,moc vám fandím vaše posluchačka

 13. Mám několik pochybností. Jak se dostali ruští agenti do muničního skladu? Jak tam mohli umístit výbušný systéma to dokonce ve 2 případech? Co vté době dělal BIS? Jak to, že k odhalení ruských agentů došlo až po úvaze o vypsání soutěže o výstavbě atomové elektrárny Dukovany?

 14. Pane Novotný, Martino, děkuji za otevřenost. Neposlouchá se to dobře, ale lepší slyšet možné varianty, než poslouchat jak je vše jasné a že se razantně zakročí… Pan Novotný mluví otevřeně, říká jak situaci vidí a upozorňuje na případy z minulosti, kdy se vrtělo psem ze všech sil. Pro ty, co si myslí, že to jsou výmysly doporuručuji film Official Secrets. Takhle se vyráběla fakta o válce v Iráku.

  Ráda uslyším pana Novotného častěji, má co říct.

 15. Pro budoucnost naši i našich dětí dosti zásadní informace a souvislosti, které naše t.zv. veřejnoprávní média zcela ignorují.
  Poslední opomíjené praménky pravdy – jako tento – zvolna vysychají a možná budou v rámci počínající nové studené války zničeny zcela podobnými cíleně desorientovanými ignoranty jako pan Hochel …. (to prosím není hate – ale konstatování)

  Máme ještě vůbec nějakou naději?

 16. Toľko dojmológie, subjektívnych pocitov i vyslovene hlúpostí pohromade. Pán sa nezdá … a dal to na suterén …

 17. Děkuji paní Kociánová za to, co děláte. Vy a Vaši hosté mi pomáte pochopit aktuální dění. Sleduji Vás již dlouho a vždy mi vadila jediná věc: Přílišná dramatičnost úvodní hudební znělky. Dnes mám buhužel pocit, že ta dramatičnost je na místě a přeji si jen, aby mi zase začala vadit!

Napsat komentář