Zpět

Svět se řítí do nesmírně nebezpečné situace. Připomíná to karibskou krizi, kde byl svět na samé hraně strašné války. Pokud to politici nezastaví, neodvratně dojde ke střetu

Text 22.4.202142 min Přehrát

Po zveřejnění podezření, že za výbuchem munice ve Vrběticích před sedmi lety mohli stát ruští agenti, se rozbouřily emoce na všech stranách. Střízlivý a racionální pohled, hodnotící realistická a ověřená fakta – kterých doposud známe neobyčejně málo – aby člověk hledal jako onu příslovečnou jehlu v kupce sena. Ale jak už se v podobných situacích stává zvykem, oč méně je věrohodných a nezpochybnitelných informací, o to hysteričtěji se projevují zastánci různých „instantních, všeobjímajících a všezahrnujících pravd“. Proč tolik lidí opět zapomnělo na starou dávnou moudrost, že nevázanými emocemi ještě nikdo nikdy nic zdárně nevyřešil, ale naopak vždy všechno jen spolehlivě zhoršil? V tomto případě jde přitom opravdu o hodně, tedy o mezinárodní vztahy, které jsou reálně nejnapjatější od konce takzvané studené války. A možná už i tuto magickou hranici dokonce v napětí překonávají. Jaké následky bude tohle všechno mít? O tom budeme hovořit s jedním z nejzkušenějších odborníků v oblasti mezinárodních vztahů, od nějž očekáváme právě to, co se dnes tolik nedostává: střízlivost, racionalitu a realismus. Dlouholetý diplomat, bezpečnostní expert, člověk, který přivedl naši republiku do NATO, inženýr Jaromír Novotný.

 • Především mě zarazil fakt, v jaké době to bylo zveřejněno. Hned poté, kdy ministr průmyslu Havlíček oznámil, že bude bezpečnostní dotazník zaslán všem zájemcům o dostavbu Dukovan, a mezi nimi i Rosatomu, tak nastal hon na Havlíčka a na vládu ze strany opozice, co si to dovolila, že to je bezpečnostní riziko. A druhý den se objevili Hamáček a premiér Babiš – a oznamují, že naše tajné služby odhalily komplot.
 • Proč až teď? Naše policie a vyšetřovatelé jsou tak neschopní, že neodhalili, že se tam tehdy pohybovali nějací agenti?
 • Bylo ohlášeno cvičení NATO v blízkosti ruských hranic, kterého se účastní 40 000 vojáků. Všichni vykřikují, že Rusko eskaluje situaci, jenže Rusko jen reagovalo na toto cvičení, a ke svým vlastním hranicím stáhlo asi 90 000 vojáků, aby zabránilo jakékoli možné provokaci.
 • Mně to celé připomíná karibskou krizi, která byla kvůli ruským raketám na Kubě a americkým raketám v Turecku. Tenkrát byl svět na hraně války. A teď to vnímám stejně. Podle mě je to zpravodajská hra.
 • Vnímám to tak, že naše tajné služby nemají moc důkazů o tom, jak to ve Vrběticích bylo. Zvýší to napětí mezi Východem a Západem. Je to škrtání sirkou vedle sudu s dynamitem.
 • Podle mě vůbec nebude spuštěna dostavba Dukovan, a tím skončí naše energetická nezávislost.
 • Může se stát, že to všechno dopadne tak, že ruský plyn a ropu nebudeme kupovat napřímo od Ruska, ale od Německa. Může také zkolabovat přímý obchod a můžeme vyvážet do Ruska jen jako subdodavatelé západních firem.
 • Američané se domnívají, že srazí Rusko na kolena, ale jen tlačí Rusko ke spolupráci s Čínou. A proti tomu spojenectví nemá Amerika šanci.
 • Rusko může klidně plyn a ropu dodávat do Číny a už na to má postavené ropovody a plynovody.
 • Pokud ta eskalace vztahů Východu a Západu bude takto pokračovat, tak se Západ a Východ úplně roztrhne. A moc si přeji, aby to neskončilo válkou.
 • Američané jsou grandiózně zadlužení. Navíc situace ve společnosti je dost špatná, hrozí to tam střetem. Je to daleko větší rozdělení, než bylo za války ve Vietnamu. Orwel by se divil, jak se jeho myšlenky ujaly.
 • Svět se řítí do velmi nebezpečného období. A pokud se nenajdou politici ve Spojených státech, Rusku a Číně, kteří to zastaví, pak to půjde neodvratně ke střetu.
 • Američané nechtějí uznat rostoucí sílu Číny, stále se chtějí chovat tak, jako když byli jedinou supervelmocí.
 • Bojím se, aby nějaký hlupák nezmáčkl spoušť na linii dotyku vojsk NATO a Ruska. Bojím se, aby to nebyl nějaký Ukrajinec.
Všechny příspěvky s Jaromír Novotný
Loading comments...