Zpět

Migrace a Istanbulská úmluva

Text 23.11.2023

Mohlo by se zdát, že nelegální migrace a Istanbulská úmluva jsou dvě různá témata. Podíváme-li se ovšem do článků 60 a 61 Istanbulské úmluvy (a nejen tam), zjistíme, že spolu souvisí. Hned na začátku je důležité si uvědomit, jak Istanbulská úmluva chápe pojmy „násilí“ a „žena“. Stručně řečeno – velmi široce. Podrobněji jsem o tom psal v předchozím článku.

Istanbulská úmluva v podstatě říká, že i hrozba genderově podmíněného násilí v zemi původu se má považovat za perzekuci, a tedy za důvod k přiznání postavení uprchlíka, tedy udělení ochrany, volně řečeno, azylu. Pro zákaz vyhoštění má stačit i to, pokud by měl migrant být vydán do země, kde mu sice genderově podmíněné násilí nehrozí, ale může být odtamtud vydán do další země, kde by mu už genderově podmíněné násilí hrozilo. Asi bych neměl psát o migrantech v mužském rodě, jde přece o ženy. Anebo, že by to vlastně nebylo tak jasné? Jak jsem už psal v minulém článku, je velkou otázkou, kdo všechno se vlastně ženou v Istanbulské úmluvě rozumí. Obávám se, že se ještě budeme divit, kolik genderů se pod tento pojem schová.

Istanbulská úmluva výslovně zakazuje vyhoštění migranta, který se dokáže vejít do definice oběti násilí na ženách, která potřebuje ochranu. Z metodického materiálu Rady Evropy se dozvídáme, že zákaz má platit bez výjimek. To zatím není nikde výslovně upraveno, ale z rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva už dnes obecně vyplývá, že ani migranta, který představuje nebezpečí, nelze vyhostit do země, kde mu hrozí perzekuce. Istanbulská úmluva z toho má pro oběti genderového násilí udělat pravidlo stojící nad běžnými zákony. Pokud tedy hranice překročí nějaká „žena“, která ve své zemi čelila genderovému násilí a potřebuje ochranu, bude zakázáno ji vyhostit, i kdyby znamenala bezpečnostní riziko.

Teď si představme země severní Afriky a Blízkého východu. Jaké je v nich postavení žen a lidí se všemi různými gendery? Diplomaticky řečeno, nic moc. Jak se vlastně bude zkoumat, jestli migrant tvrdící, že má kdovíkolikátý gender, pro který v jeho zemi nemají moc pochopení, ho skutečně má? Bude nějak testován? Nebo se mu to prostě bude věřit? Kolik lidí z těchto oblastí světa získá kvůli Istanbulské úmluvě ochranu bez ohledu na to, jak jsou nebezpeční? Jen proto, že budou tvrdit, že jsou oběti genderového násilí, což v těchto oblastech není nic neobvyklého?

Istanbulská úmluva je pozvánka pro nemalou část obyvatel severoafrických a blízkovýchodních zemí. Je dalším návodem, jak proplout azylovým systémem evropských zemí, které již Istanbulskou úmluvu ratifikovaly. Co ve skutečnosti Istanbulská úmluva napáchá v oblasti migrace, poznáme až s velkým zpožděním. Ale důvody k vážným obavám jsou na místě.

Pro EU se Istanbulská úmluva stala závaznou 1. října. Prostřednictvím EU tak Istanbulská úmluva v oblasti migrace dopadne i na nás, ať chceme, nebo ne. Vynechal jsem dopady případného slučování rodin. Nejprve přijde jedna utlačovaná žena, ať už je to kdokoli, a pak jeden po druhém rodinní příslušníci. Brzy bude schválen migrační pakt, který obsahuje migrační kvóty, a nyní bude povinně vykládán genderově citlivě. Zdá se, že tento právní mix nepřinese nic dobrého, i kdybychom se ratifikaci Istanbulské úmluvy na národní úrovni nakonec ubránili.

Všechny příspěvky s Robert Kotzian

Diskuze:

 1. „Už v bibli se píše.. “ A mám dost :))). Pomatenci všech zemí, spojte se. Nikdo vás nenutí myslet 🙂

 2. Historicky, byla Evropa vždy xenofobní, rasistická a násilně autoritativní. S postupem času as vlnami migrace z jihu na sever je nevyhnutelné, že v Evropě ne v daleké budoucnosti dojde k rasové a náboženské konfrontaci. Schůdné řešení, jak se této existenciální krizi vyhnout, spočívá ve vzájemně přijatelné kontrole směru migrace. Konkrétně je zde jeden možný scénář.

  V současné době se Ukrajina stala klientským státem a evropští daňoví poplatníci ji udržují nad vodou, aniž by na oplátku nejen něco dostali, ale byli i potenciálně negativně ovlivněni sníženou konkurenceschopností jejich zemí (vezměte v úvahu, co nyní probíhá s ukrajinským obilím), i když se Ukrajina nestane členem Evropské unie. Od devadesátých let ztratila Ukrajina asi 50 % své populace a její ekonomika se ještě před současnou válkou propadla asi o třetinu. Je to tedy obrovská a vylidněná země se spoustou zdrojů, aby byla soběstačná.

  Proto by bylo logické vytvořit prostředí, které usnadní migraci migrantů z Blízkého východu a Afriky z Evropy na Ukrajinu, počínaje segmenty, které se do dvou let od svého příchodu v evropských zemích neasimilovaly a které jsou příjemci veřejnosti financování placené daňovými poplatníky. Vzhledem k veškeré podpoře, kterou obyvatelé Evropy poskytují Ukrajině, by bylo spravedlivým a racionálním řešením pro všechny postižené požádat Ukrajinu o usazení migrantů, obnovení její demografie a přebudování ekonomiky tak, aby Ukrajina byla schopna splatit svůj dluh, nahromaděné v posledních několika desetiletích, zatímco se Evropa vyhýbá potenciálně výbušné situaci.

  1. Takze Zidovska junta v nesmyslne valce vyhladi Ukrajinske muze, zadluzi se u zidovskych bank, a vy ted navrhujete tam presidlit lidi vyhnane politikou Zidu z blizkeho vychodu a severni Afriky aby byla Ukrajina schopna splacet dluh zidovskym bankam. Chce se mi z Vas a vasi „sekty“ zvracet.

   1. Není to poprvé, co vaše slova dokazují vaši hloupost. Jaké židovské banky, když všechny půjčky Ukrajině poskytly vlády a to znamená daňoví poplatníci. Jste také hloupý, že nechápete, proč jsem musel politicky korektně napsat to, co jsem napsal a použít argumenty, které jsem použil.
    A vaše neustálé zaměření na Židy mě nutí zeptat se vás na toto: když tak nenávidíte Židy, proč nejdete do Gazy nebo Libanonu a některé z nich tam nezabijete?
    Ale dokud to neuděláte, určitě „bite me“, jak se říká v mé „sektě“.
    A konečně, mám velmi tlustou kůži a mám mnohem více schopností vás zde ponižovat, než si vůbec dokážete představit, a provokovat vás, dokud nebudete na této stránce zakázáni. Takže buď „go and screw yourself“, nebo mi dej příležitost zbystřit svůj důvtip na tvých nervech. Volba je na tobě.

    1. Neni treba vrazdit. Stacilo by odstavit vase soukmenovce z mocenskych pozic, kde mohou rozhodovat o likvidaci celych narodu.

    2. Jste opravdu nechutný, navíc píšete naprosté nesmysly. Jak slovo, tak myšlenka demokracie je evropského původu. Řeckého. Občas se tu objeví někdo, kdo nadává druhým, ale jste první koho jsem zaznamenal, kdo vyhrožuje.

  2. A nechtěl bys je posílat rovnou „velkému otci“ ve Washingtonu? Až dojdou Ukrajinci, bude se mu nějaký nový kanonenfutr hodit 🙂

   1. Pokud bych byl v pozici jednat podle takových alternativ a uspěl bych s tím, určitě bych to zvážil. Bohužel nejsem.

   2. Nebo nejdriv vratit na Ukrajinu ty miliony Ukrajincu, kteri zdrhli. To by asi slo proti jejich agende likvidace narodnich statu.

    1. Knhacke, od vás je to bizarní návrh. Není pravda, že prokletí Židé chtějí, aby ukrajinští migranti přinášeli zisky do Židy kontrolovaných evropských bank, zatímco jejich dezerce usnadňuje parazitickým Židům využívat to, co zbylo z Ukrajiny, zvláště když Žid Zelenskyj a všichni ti Židé oligarchové na Ukrajině jim pomáhají? Není pravda, že Biden, jehož němečtí ovčáci jsou židé, dostává z tohoto židovského spiknutí provize?

     1. Existuje teorie, ze sami izraelsti Zide chteji presidlit z Palestiny na Ukrajinu. Palestina je mala, sucha, obklopena militantnim obyvatestvem. Vojensky neudrzitelna. Ukrajina je urodna, velka, ma priznive mirne podnebi, obklopena snadno manipulovatelnym obyvatestvem.

     2. Knhacke:

      K vaší idiotské teorii, že o ní nikdo nikdy neslyšel, existuje „praxe“, že Ukrajina je již židovskou kolonií. Po tvé nemocné mysli, ty pitomče, ti to popíšu.

      Ostatně ukrajinský Majdan naplánovali židovští neokonzervativci v Americe a realizovala ho židovka Victoria Nuland v roce 2014. Žid Porošenko (Valtzman) se stane prezidentem a žid Groysman se stane premiérem. V čele opozice stojí židovka Timošenko, ropný a plynový oligarcha. Všichni hlavní oligarchové jsou židé. Ale židy zamořená Amerika chtěla dále kolonizovat Ukrajinu a příštím prezidentem se stává žid Zelenskij.

      A co máme my? Ve skutečnosti, dnes ukrajinský parlament ovládaný židy schvaluje zákon, který nařizuje všem vládním byrokratům mluvit anglicky – a to na Ukrajině, která bojuje za nezávislost a ukrajinizaci Ukrajiny? Dokonce ani Hitler, když okupoval Ukrajinu, neučinil němčinu povinnou pro ukrajinské nacistické kolaboranty. Nesouhlasíte s tím, že vaše teorie stojí za „praxí“, že Ukrajina už je novým Eretzem Yizraelem?

      A je to horší. Není správné, že ten tlouštík, který má na starost ministerstvo zahraničí českého protektorátu, který vypadá jako žid, staví zájmy židovské Ukrajiny nad zájmy protektorátu obývaného převážně gojími, kterými Tóra zavazuje židy pohrdat?

      Není pravda, že pokud je v Praze 6 vodovodní přípojka, je chyba v židech, kteří všechnu vodu vypili?

  3. No zajímavé diskuse tady čtu 😄
   Až se chvílemi ztrácím v tom, kdo z vás je tady více
   protižidovský (možná spíše protisionistický).
   No, už v Bibli se píše, že přijde doba, kdy svět ovládnou
   židé, kteří ovšem nejsou židé, ale synagoga Satanova…
   Tak, a teď je otázka, jaký máte vy postoj ke Stvořiteli
   a k prorokům a jak to všechno strávíte.
   Díky za fajn počtení 😉

   1. Kenji Kaya je Sionista, predstira starost o Palestince, protoze je Sioniste chteji nastehovat do Evropy.

Napsat komentář