Zpět

Vosy

Text 13.9.2011

Leto konči a situace v našich městach a vesnicach je čim dal vic drsnějši. Misto, abyzme se snažili pochopit skupinky živočichu s odlišnym zpusobem života a chovani a pomoci jim integrovat se do společnosti, pomahame jinemu hmyzu, o kerem si myslime, že je pracovitějši a společnosti prospiva vic.

Zrovna včera vyšel nenavistny, rasistycky članek o tom, že žlutočerne vosy se přemnožily, su koncem leta agresivnějši, su špinave od zraleho ovoca, malo se věnuju hygijeně a hrozi od nich přenašeni chorob. V članku se dokonce objevuje tvrzeni, že byzme jim neměli věnovat pozornost, že už stejně brzo pochcipaju.

Ale cosik takeho si přece multykulturni tisk nemože dovolit napsat. Přece nemožeme na zakladě chovani několika jednotlivcu odsudit celu skupinu! Určitě existuju aji vosy, kere su čistotne. A ty byzme měli motyvovat a davat za přiklad cele komunytě! Podobne članky ničemu neprospěju, enem podporoju nenavist, rasizmus a vosofobiju. Je to prostě enem sprosta generalizace, kera poškozuje všechny slušne vosy, kerych určitě neni malo. A take se pak boji vyletnut z hnizda a nemožu se integrovat do společnosti.

Dokonce už aji prezident vyzyva k použivani sily proti agresivnim. Ale položme se na otazku, k čemu to povede? A přiznejme si, neni to tak trochu naša vina, že se vosy chovaju tajak se chovaju? Vosy, kere se chovaju slušně, řadně zbiraju sladku šťavu, by od nas pravem očekavaly, že je podpořime, aby se staly vzory pro ostatni. Vosy, kere posilaju svoje děcka na zkušenu k fčelam, aby se naučily stavět plastve a řadně robit, by měly byt davane za přiklad. Misto teho su take vosy obvykle terčem posměchu ostatnich, nezřidka je vlastni komunyta vyobcuje z hnizda.

A přitom pravě stavěni hnizd v odlehlych prostorach, v nehygyjenyckych podminkach, mnohdy pod zemi, je hlavni přičinu teho, že vosy žiju odděleně od zbytku společnosti a vytvařaju si vlastně jakesik geta. Je naša povinnosť tyto vosy přivest zpět, podpořit je finančně a začlenit tak mezi ostatni. Fakt, že sem tam jakasik vosa opicha člověka, přece nesmi hazat zle světlo na ostatni vosy. Je faktem, že zme aji letos byli svědky hromadneho utoku vos na jednotlivca. Ale zase se položme na otazku. Nebyl pravě taky jednotlivec přičinu takeho utoku? Neprovokoval vosy verbalně a pak se divi, že je dopichany?
Neprovokoval vosy frivolnim, vyzyvavym oblečenim a pak se divi, že je opichany? Neprovokoval velkym nakupem, naditu šrajtoflu a drahym mobilem, a pak se divi, že si vosy zeberu to, na co si mysli, že maju přirozeny narok? Tady je jednoznačně chyba na straně jednotlivca. Vosa si drahy mobil, naditu šrajtoflu ani velky nakup pořidit nemože.

Neda se nic robit, vosy tady su odjakživa, po staleti. Napady, že jim vyhradime jakesik uzemi a ony tam dobrovolně odleti, je nesmysel. Podpořme vosy, dejme penize na jejich vzdělavani, podpořme jejich komunyty, dyskriminujme je pozityvně na ukor majority. Vždyť jejich ruznorodost je přece přinosem pro našu multykulturni společnost.

Anebo ni?

Všechny příspěvky s Ladislav Větvička

Diskuze:

Napsat komentář