Zpět

Začíná „byznys“ se suchem?

Text 16.9.2018

Letošní tropické počasí a podle hydrometeorologů již celkově pět let trvající období nedostatku srážek a vysokých teplot na území ČR konečně vybudily z letargie laickou veřejnost, která očekávání a požaduje od politiků nějaké řešení. Protože se totiž veřejnosti začínají projevy počasí bezprostředně týkat. A politici to vnímají.

Veřejnost – to jsou přece voliči, a minimálně komunální volby jsou za dveřmi. A tak se přijímají strategie, vznikají internetové stránky, vymýšlejí se nové projekty, oživují myšlenky na další přehrady a politici se předhánějí ve slibech, kolik dají na prevenci rizik sucha peněz. V praxi tak začíná období, které lze nazvat „byznys se suchem“.

Svou polívčičku, jak už to v takových případech bývá, si přihřívají lobisté, stavebníci, ochránci, zemědělci a celá řada spasitelů lidstva, novelizují se zákony, k suchu se vyjadřují lidé bez vědomí širších souvislostí, není dne, ba ani hodiny, kdy by téma sucha nezaznělo v některém z našich médií. To podstatné ale neříká nikdo. Totiž, že ke skutečně funkční prevencí rizik sucha nejsou ani tak třeba miliardové investice, jako spíše změna myšlení a přístupu k naší krajině, stejně tak je lepším řešením než dále zatěžovat krajinu stavbami proti suchu naopak stavět méně a uvážlivěji.

Nikdo navíc nemůže vědět (a kdo to tvrdí, ten pouze spekuluje – a to je hodně slabý výraz pro takový přístup), jestli naopak v příštím roce nedorazí povodně a vody v Česku nebude pro změnu příliš. Je tak kontraproduktivní připravovat se zvlášť na sucho a zvlášť na povodně, protože jediným správným přístupem je připravovat se na obojí, což v praxi znamená se na předpokládané, ale ne stoprocentně jisté změny adaptovat, a neměnit životy lidí, ale právě jejich myšlení. Což je ovšem to nejtěžší, a nelze toho dosáhnout zákony. A nejsou k tomu třeba nová data. Těch máme dost, stejně tak jako strategií, a to nejen za posledních pár let, ale minimálně za celou dobu existence České, ale i Československé republiky. Není tak problém vzít si z toho poučení, problém je ve vůli si jej vzít. „Byznys“ se suchem naší krajinu nezachrání.

Všechny příspěvky s Petr Havel

Diskuze:

  1. Ten web http://www.nase-voda.cz je sice zajímavý, ale nikde tam není ani slůvkem uvedeno, kdo ho zřídil a provozuje, nikde ani jedno jméno, což je docela podezřelé. Takže by to klidně mohla být třeba VEOLIA či jiní „agenti s vodou“ :-(.

  2. Tvrdíte, že jste agrární analytik. Co to znamená? Jaké má vzdělání, co jste vystudoval a kdy?

    Tvrdíte, že jste novinář. Kdo a kdy vám vystavil novinářský průkaz?

    Kdo jsou hlavní partneři portálu http://www.nase-voda.cz , na kterém zveřejňujete různé články?

Napsat komentář