Zpět

Jsme cenzurováni. Ale nedáme se vydírat. Pokud to nezastavíme, bude pozdě

Text 12.1.202253 min Přehrát

Hned na začátku bez dlouhých úvodů přečtu část mailu, která přišla od dnešního hosta, dá se říci, před pár hodinami: „Píši vám jako zástupce policistů Policie České republiky, kteří se rozhodli postavit nezákonné vyhlášce o povinném očkování profesních skupin a lidí nad 60 let. Vzal jsem na sebe roli toho, kdo jde s kůží na trh, a odhalí svou identitu, aby mohl promluvit k veřejnosti. Jsme cenzurováni, ale chceme mluvit. Vydal jsem veřejné prohlášení, kde oslovuji své kolegy, aby se nebáli, že na to nejsou sami, aby nepodléhali nátlaku. Podařilo se nám vytvořit organizovanou strukturu uvnitř policie. V každém kraji máme koordinátora, postupujeme rozvážně a jednotně, a ozývá se nám čím dál více kolegů, kteří děkují, vyjadřují podporu a zapojují se do naší iniciativy.“ Mail, který jsem obdržela, byl mnohem delší, ale toto je to podstatné, jasné, přímočaré a odvážné.

Martina: Tak řekněte sami, nepozvali byste si tohoto muže, a nechtěli se od něj dozvědět více? Já tedy rozhodně, a proto vítám kapitána Tomáše Ježka: Jsem ráda, že jste tady, dobrý den.

Tomáš Ježek: Dobrý den. Mockrát děkuju za tohle pozvání a za šanci být slyšen, protože, jak už tady bylo řečeno, jsme cenzurováni, není nám dopřáno sluchu. Moc si vážím Vás i vašeho pořadu, který s kolegy pravidelně posloucháme, takže jsem teď mezi mými kolegy hvězda.

Martina: Já jsem moc ráda dvojnásobně. A abych vás mohla lépe představit, protože na internetu jsem zjistila, že se vaše totožnost různě zpochybňuje, a podobně, tak prosím, pane kapitáne, co děláte u Policie České republiky? Pokud tedy není vaše pracovní zařazení jakkoliv tajné.

Tomáš Ježek: Tajné není, pracuji, nebo sloužím, protože jsme ve služebním poměru, ve kterém sloužíme lidu, 22 let, a z toho posledních devět na oddělení kybernetické kriminality, kde jsem IT specialistou na zajišťování digitálních důkazů.

Jsme cenzurováni. Pozvali mě do ČT, udělali jsme dvacetiminutový rozhovor, a nakonec z toho odvysílali 10 vteřin, a to tak, aby to vypadalo, že nemám argumenty.

Martina: Děkuji za představení. Pane kapitáne Tomáši Ježku, už jste řekl, když jsme se zdravili, že jste cenzurováni. Myslíte tím sebe policií, a že to máte těžší, nebo obecně?

Tomáš Ježek: Mám s tím přímou zkušenost. Měli jsme podezření o cenzuře celé mašinérie, která tady už je asi dva roky, tedy že tady probíhá nějaká cenzura. Mluvili jsme o tom, ale neměli jsme žádný přímý důkaz. Ale teď ho mám, mám přímou zkušenost: Byl jsem například pozván na rozhovor s Českou televizí. Bylo to ve chvíli, kdy senátoři podali ústavní stížnost na nezákonnou vyhlášku o povinném očkování, a pár dní před tím volala reportérka jednomu mému kolegovi, jestli by nevěděl o nějakém zástupci z řad policie, který by se o tom nebál promluvit. A protože jsme v té době už měli vytvořenou strukturu, kterou máme, a už jsme v té době věděli, že já budu tváří, nebo tím, který za nás bude mluvit, tak okamžitě přeposlal kontakt na mě, a já jsem se s nimi sešel. Natáčeli jsme 20 minut, pokládali mi otázky, a padlo tam spousta, řekněme, zásadních věcí, ale oni to sestříhali takovým způsobem, že z 20 minut bylo 10 vteřin.

Martina: …není čas…

Tomáš Ježek: Nebyly tam ani dvě celé věty. Ustřihli obě věty, které tam dali, a udělali ze mě neškodného človíčka, který si ani nezaslouží pozornost. Takže jsme tam prostor nedostali, a bylo vidět, že to je záměr a že zadáním bylo: Ať působí neškodně, ať se jich nebojíme.

Rozumím tomu, že někteří kolegové si drží zadní vrátka, nebo se bojí zviditelnit, protože by se situace mohla zase obrátit

Martina: Větší počet lidí vás zaznamenal až na demonstracích proti povinnému očkování, zejména na té poslední na Václavském náměstí, tuto neděli. A vy jste řekl, že když jste se vy, policisté, zkoordinovali, tak jste dospěli k závěru, že budete tváří. Jak jste se k tomu dostal, proč zrovna vy jste se rozhodl jít s kůží na trh, když je vás spousta, nebo více, kteří mají tento názor? Navíc máte čtyři děti, a to je vždycky dobrý prostředek k tomu, abyste řekl: „To víte, já mám děti.“

Tomáš Ježek: Riskujeme všichni, kdo jsme se do toho pustili. Já jsem stál u zrodu tohoto propojování a koordinace společně s dalšími kolegy, nebudu zmiňovat jejich jména, protože jsem se rozhodl, že budu zmiňovat své, abych ostatní chránil. Rozumím tomu, že někteří kolegové si drží zadní vrátka, nebo se bojí zviditelnit, protože přece jenom by se situace mohla zase obrátit.

Já jsem se rozhodl z několika důvodů: První důvod je, že už mám nějaké mediální zkušenosti s rozhovory, takže jsem vzal na sebe tu roli, že budu mluvit. Druhý důvod je, že v jednu chvíli jsem si uvědomil, že pokud to nebudu já, tak si vyberou někoho jiného, a že se může stát, že podlehne strachu, nebo tlaku, a pak všechno, energie a síla, kterou jsme do toho vložili, padne vniveč. Proto jsem si řekl, že mi nic jiného nezbývá, že je mojí zodpovědností vzít to na sebe. Takže to byl druhý důvod, proč jsem to udělal.

Martina: Když začínají „stávkovat“ policisté, tak to myslím, že je důvod pro občany i politiky, aby jim nadočnicové obloučky vyjely vysoko na čele. Protože si říkám, že když by teď byla nějaká obecná demonstrace pro všechny občany, třeba proti očkování, tak kdo jim vlastně teď nabančí? Protože vy jste byli na Staroměstském náměstí, i na Letné a podobně, a dohlíželi jste na pořádek, aby nedocházelo k nějakým nepokojům, a vždycky jste působili jako represivní složka, která je tam od toho, aby takzvané antivaxery naučila pořádku, kdyby si začali vyskakovat. Tak co to teď s vámi je?

Tomáš Ježek: Upřesnil bych to. Vy jste řekla „stávkovat“, ale my nestávkujeme, ze zákona stávkovat nemůžeme. My jsme demonstrovali.

Martina: Ano, demonstrovali, hledala jsem správný termín.

Tomáš Ježek: Demonstrace, která proběhla v neděli, byla první, kde jsme se zapojili jako policisté, jako demonstranti. Je možné, že v minulosti se někteří skrytí policisté zúčastnili třeba jiných demonstrací, ale tentokrát jsme o sobě dali jasně vědět. Dopředu jsme si řekli, že budeme mít jednotnou ústroj, abychom se navzájem poznali, aby bylo vidět, že tam policisté jsou. Navíc jsme tam i veřejně vystoupili, aby nás všichni slyšeli a aby potom média zase nemohla říct, že se to nedělo, protože třeba na minulé demonstraci vystoupili hasiči, a médií proběhlo, že to byly nastrčené figurky, které měly kostýmy. Z toho důvodu jsme vystoupili tak, jak jsme vystoupili, tedy že jsme se za sebe nestyděli, a šli s kůží na trh.

Na začátku na tom byli policisté stejně jako ostatní populace. Důvěřovali jsme autoritám, vědcům, poradcům, politikům, že to s námi myslí dobře a že záměrem je ochrana společnosti

Martina: Také se na sítích můžeme dočíst, že mnozí, kteří s vámi příliš nesouhlasí, nebo třeba i souhlasí, vám nyní říkají: „A kde jste byli doteď, páni policisté? Teď najednou, když se to začalo týkat přímo vás, jste pozvedli hlavy?“ Co jim na to můžete říct?

Tomáš Ježek: Nemůžu mluvit za policii jako instituci, ani za policisty obecně. Můžu mluvit sám za sebe, jako živou bytost, která slouží 22 let u Policie České republiky, a můžu mluvit za mé kolegy, kterých jsem v tuto chvíli mluvčím, a kteří se živelně samo-organizovali, aby vyjádřili nahlas svůj nesouhlas s něčím, co v současné době vypadá jako absolutní nesmysl. Rozumím tomu, že se na policisty lidé dívají přes určitý filtr stereotypů, které si lidé z běžného setkávání s policistou vytvořili, třeba při nějakém přestupkovém řízení, kdy vás zastavil na ulici, nebo něco podobného, a tak si vytvořili lidé nějaké stereotypy a teď to lidem nějak neštymuje v tom smyslu, že policisté, kteří po nich šlapali, a někde je kontrolovali, najednou zvedli hlavy a šli do ulic.

Martina: Anebo dohlíželi na jejich stávky, když stávkovali.

Tomáš Ježek: Viděli je na druhé straně barikády. My jsme tady byli vždycky, můžu mluvit za mě, a za kolegy, které tady zastupuju, že my jsme po nikom nikdy nešlapali. Toto můžu říct takhle upřímně. Pokud lidi mají problém s nějakými zákonnými normami, nemůžou se obracet na policisty, kteří jsou tady od toho, aby bděli nad tím, jestli se tyto zákonné normy dodržují. Měli by se obrátit na zákonodárce, kteří právní normy tvoří. Naše práce není filozofovat nad tím, jestli je právní norma správná, nebo není.

Martina: Svým způsobem je to tak, že plníte rozkazy, nařízení a podobně.

Tomáš Ježek: Pokud je tady nějaká právní norma. Není to úplně jako u vojska, je tady nějaká právní norma, a policista má dle svého uvážení přihlížet i na nějaké další okolnosti spáchání přestupku, a tak dále, a potom uplatní nějaký rozsah právní normy. Chtěl jsem tím říct, že před těmi dvěma lety jsme nikdo nevěděli, co to je. Byla to nejistota, najednou jsme spadli do covidu, a všichni jsme, řekněme…

Martina: Váhali, čekali?

Tomáš Ježek: Ano – improvizovali. A v té době na tom byli policisté, stejně jako obecná populace, stejně. Důvěřovali jsme autoritám, vědcům, poradcům, politikům, že to s námi myslí dobře, a v takovém případě ani policisté neměli důvod podezřívat nikoho, že nařízení je nějakým způsobem špatné. Mysleli jsme si, že to děláme kvůli zdraví našich občanů a že záměrem je ochrana společnosti.

Mnoho policistů otevírá oči a vidí, že politici se chovají jako obvinění při výslechu. Lžou, a když jsou usvědčeni ze lži, tak kličkují, a snaží se hledat jiné, opět lživé fabulace.

Martina: Teď už si to nemyslíte?

Tomáš Ježek: To je právě to, že v průběhu těchto dvou let se spousta věcí měnila. Všiml jsem si, že mnoho policistů postupně otevírá oči a vidí věci, které my vidíme běžně. Dám příklad: Při výslechu obviněného může obviněný využít všechny možné prostředky k tomu, aby se obhájil, včetně lži. Výslech obviněného je veden vyšetřovatelem takovým způsobem, že obviněný ví, že se může hájit, že může jakýmkoliv způsobem lhát, takže vyšetřovatel používá takové důkazní prostředky, a vede rozhovor tak, aby dospěl k pravdě. A když je nějaká pravda rozkryta, tak obviněný ustoupí za nějakou další čáru, kde může zase fabulovat, mlžit a opět lhát, a policista zase musí dosáhnout nějaké další mety, a obviněný se zase posune, a tak dále. Je to jakási hra kočky s myší.

A mně přijde, když vidím politiky, jak mluví v televizi, jako kdyby byli u výslechu obviněného, a pracovali s informacemi tak, že můžou lhát, pokud se na to nepřijde. A pak zase se ukáže, že třeba to, co oni říkají, není pravda, protože se pravda nějakým způsobem prolomí, a oni zase ustoupí za nějakou pomyslnou čáru, kam už my zase nevidíme, a kde zase můžu fabulovat. To jsou takové maličkosti, které…

Nejdřív zakázali chodit do bazénů, posiloven a do kina. Pak říkali, že očkovaný nemůže šířit nemoc, a kdo tvrdí opak, je dezinformátor. Ale ukázalo se, že očkovaní mohou nemoc roznášet. A potom tvrdili, že očkování nebude povinné, a najednou je.

Martina: Promiňte, že vás ještě doplním: Ono je to vlastně oboustranné, protože i my pořád ustupujeme, a pravděpodobně se stalo to, že i vy, jako policisté, jste zjistili, že už jste narazili na zeď. A touto zdí je možná vaše trpělivost, nebo také představa, že buďto vakcinace, nebo odchod z práce. Dlouhou dobu to bylo postaveno opravdu takto, teď se o tom začíná diskutovat, ale výsledek ještě vůbec není jistý. Vy ale jednoznačně odmítáte být označováni za antivaxery, tak jak se v tom mohu celkově zorientovat?

Tomáš Ježek: Ještě bych k tomu, o čem jsme mluvili předtím, že nejdříve tam byly nějaké tlaky a manipulace, aby nás dotlačili do očkování, tedy populaci jako takovou, včetně policistů. To znamená, že nám zakázali chodit do bazénů, posiloven, do kina, sociální život, a toto vše. A to ještě někteří policisté, nebo většina policistů, dokázala skousnout, protože jsme věřili, že to je pro dobrou věc. Ale jak se postupně začalo ukazovat, že to není úplně tak, jak nám říkali předtím, například, že očkovaný nemůže šířit nemoc, a že kdo tvrdí opak, tak je to dezinformátor, který šíří dezinformace. Ale rozdíl mezi dezinformací a pravdu je několik měsíců, takže se ukázalo, že to je skutečně tak, že očkovaní mohou roznášet nemoc. A takovéto věci, které se postupně začaly rozkrývat, otevíraly oči i policistům.

A poslední kapkou bylo povinné očkování, což bylo vnímáno jako zrada, protože bylo řečeno, řekl to sám premiér, že povinné očkování nebude, a každý, kdo říká, že bude, je dezinformátor, a že je to konspirace. A podívejte se, uplynulo pár měsíců – a najednou to tady je. A jak se říká – pod tlakem vzniká diamant, takže policisté, kteří byli v nejistotě ve smyslu: „Je to tak? Není to tak? Sice nám lžou, ale co když je to jinak,“ za této situace najednou uviděli, že to byla poslední kapka, kdy se to rozdělilo na ty, kteří to třeba vzdali, a řekli si: „Ok, dám si tu dávku. Půjdu, ale na Johnsona, dám si jednodávkovou vakcínu, protože si jich do sebe nechci píchat víc.“ Ale po pár měsících se ukázalo, že nás zase zradili, když nám bylo řečeno: „Dejte si dvě dávky, jinak půjdete.“

Tvrdili: Jedna dávka vakcíny – a je to tečka za koronavirem. Pak dvě dávky, nyní tři, a takto nás tlačí ke zdi.

Martina: A na Johnsona už vůbec ne, že?

Tomáš Ježek: Ano. A byli další kolegové, kteří zase věřili, důvěřovali, že když si dají dvě dávky, tak je to tečka za koronavirem, a tak si nechali dát dvě dávky. A teď je jim řečeno: „Ale musíte si dát třetí.“ A přesně takhle tlačili kolegy ke zdi.

V rámci naší iniciativy se mi neozývají pouze neočkovaní policisté, ale i policisté, kteří mají třeba dvě dávky, a říkají, že už nechtějí jít na třetí, a děkují mi, že tedy je takováto iniciativa a že to nemusí podstupovat. Jsou to policisté, kteří mi volají a říkají: „Děkuju, děkuju, už jsem si podal výpověď, a právě jsem ji stáhl, protože tady vidím světlo na konci tunelu, že se za nás někdo postaví, že tady je nějaká možnost, protože já už jsem jinou neviděl.“

Martina: Že každý nejste sám ostrov.

Tomáš Ježek: Je to tak. To byla naše motivace – nejsi v tom sám.

Martina: Na této situaci s povinným očkováním některých profesních skupin mnozí vyzdvihují ten paradox, že když naočkujeme policisty a hasiče, tak vlastně očkujeme nejzdravější jedince z naší populace, protože přece jenom byste měli mít nějakou fyzičku. Předpokládám, že procházíte pravidelnými testy, chodíte na pravidelné zdravotní prohlídky, takže bychom si opravdu naočkovali ty, kteří jsou, dá se říci, nejméně ohroženi. Vnímáte to takto?

Tomáš Ježek: Vnímám. Poté, co pan ministr Válek řekl, že vakcína nás má chránit proti smrti, a testování nás má chránit proti tomu, abychom dál nešířili tuto nemoc, tak nevidíme vůbec žádný smysl v tom, proč bychom se měli povinně očkovat. Pokud očkování chrání nás, tu nejzdravější populaci, proti smrti, tak já říkám, že se smrti nebojím. A je pravda, co jste říkala, chodíme na pravidelné prohlídky, procházíme pravidelně fyzickými testy. Ale nejde jenom o policisty, ale i o vojáky a hasiče.

Já v tom postrádám smysl. Použijme jednoduchou matematiku a podívejme se na to, že doba trvanlivosti vakcín je do 28. 2., což je zároveň doba, do které mají být povinně naočkováni zaměstnanci, nebo vybrané profese. To je podezřelé. Já tam nevidím jinou motivaci než marketing, nevidím tam zdravotní přínosy, protože zdravotní přínos tam pro nás není.

To, co říkali pan Hořejší a Kubek, je velká neúcta k policistům, vojákům, hasičům, zdravotníkům a dalším

Martina: Vylekali jste se, když třeba imunolog Václav Hořejší říkal, že si myslí, že jenom kalíte vodu a že hromadně od policie odcházet nebudete, protože nebudete chtít přijít o místo, a že se necháte naočkovat, protože jinak byste museli odejít? Zvedlo to ve vás adrenalin?

Tomáš Ježek: Musím se přiznat, že ano. Je to velká neúcta. Tohle je jeho argument na otázku: Co když odejde velké množství policistů, hasičů, zdravotníků, a tak dále?

Martina: Neodejdou, mají děcka, chtějí výsluhu.

Tomáš Ježek: To přece není argument, protože pokud se to stane, tak to skutečně bude mít velký negativní dopad na zdravotnictví, bezpečnost státu, a tak dále. Tento člověk na otázku: Co když se to stane? – odpoví: „Nestane.“ Co to je za argument? A pak on, a pan Kubek ještě říkají, že jsme neinteligentní? Když oni takto neinteligentně argumentují?

Martina: Máte zbraň?

Tomáš Ježek: U sebe, teď?

Martina: Ne, celkově. Předpokládám, že máte?

Tomáš Ježek: Samozřejmě.

Martina: Dost bych se totiž divila, že se v naší zemi rozdávají neinteligentním lidem zbraně.

Tomáš Ježek: Samozřejmě.

Hasiči, vojáci a policisté sepsali Deklaraci integrovaného záchranného sboru, ve spolupráci s JUDr. Rajchlem. A existují další podobné deklarace: Deklarace sester, Deklarace lékařů, Deklarace právníků a Deklarace studentů.

Martina: Pane kapitáne, my se tady bavíme o policistech, hasičích, eventuálně vojácích. Svatopluk ukazoval svým třem synům, že musí spojit ty tři pruty, a teprve pak budou nezlomní. A vy jste několikrát ve svých proslovech mluvil o deklaracích profesních skupin, deklaracích proti nátlaku na očkování proti covidu-19. Kdo všechno, kromě hasičů, vojáků a policistů, do toho ještě patří?

Tomáš Ježek: Hasiči, vojáci a policisté sepsali Deklaraci IZS, Deklaraci integrovaného záchranného sboru, ve spolupráci s JUDr. Rajchlem. My jsme u toho byli. A potom ještě existují další deklarace: Deklarace sester, Deklarace lékařů, Deklarace právníků a Deklarace studentů. Možná jsem na nějakou zapomněl.

Martina: Lékaře jsme, myslím, říkali, že ano.

Tomáš Ježek: Ano. Tyto deklarace jsou volně přístupné na internetu, a jsou to dnes desítky tisíc podpisů. Když jsem se díval předevčírem naposledy, tak na naší deklaraci je jich zhruba 26 000, a z toho je asi 5300 podpisů příslušníků. Vnímám to minimálně jako podnět k diskusi, která zatím neproběhla, což považuji opravdu za zradu. Ve chvíli, kdy někdo vydá vyhlášku, která takto zásadně ovlivňuje životy lidí, a ani nevyzval k diskusi, k nějakému jednání? Prostě z fleku, ze dne na den řekl: „Budete se povinně očkovat a hotovo,“ přestože my tam nevidíme žádné logické vysvětlení, proč by to tak mělo být, a ani nám to nikdo nevysvětlil. Prostě řekl: „Takhle to bude.“

Martina: Jak třeba u vás, u policistů, reagují nadřízení? Řeknou vám: „Budete poslouchat,“ nebo se s vámi snaží diskutovat? Nebo třeba stojí za vámi?

Tomáš Ježek: Myslím, že jsme na tom mnohem líp, než třeba armáda. Máme signály, že tam to je velmi tvrdé a nesmlouvavé. Policie České republiky má postoj spíše smířlivý, a za to děkujeme. Nicméně poslední signály jsou takové, že nás nebudou pod nátlakem vyhazovat, ale že nás budou trestat.

Vedení policie asi neočekávalo takový odpor a jednotu. Teď ani oni přesně nevědí, co mají dělat, a snaží se něco vymyslet.

Martina: Jak třeba? Pětadvacet?

Tomáš Ježek: Nevím, myslím, že ani oni to ještě nevědí. Možná neočekávali takový odpor, možná neočekávali, že budeme postupovat takto jednotně. Možná čekali, že se všichni bezpodmínečně podřídí. Ale nestalo se, a přijde mi, že teď nevědí, co s tím, a snaží se to nějak vymyslet. Ze signálů, které máme z různých oddělení, se sem tam vyskytne nějaký exces, že třeba nadřízený „doporučuje“ dát si první dávku do 15. 1., aby se dotyčný stihl celkově naočkovat do konce února, což vůbec z vyhlášky nevyplývá. Ale to jsou opravdu ojedinělé případy. Ve většině případů z nás nadřízení tahají informace a mají spíš marketingové řeči, že by to bylo dobré, a „Nechceš si to ještě rozmyslet?“, a tak dále. Oni mají své zadání, a já tomu rozumím, máme pro to pochopení. Mají seshora své zadání, dopadlo to zrovna na ně, a oni mají tu smůlu, že na svém oddělení mají zrovna neočkované. To je velká smůla a velká starost. Oni to musí nějak zpracovat, a zatím mi přijde, že nevědí, jak si s tím poradit.

Martina: Použiji slova, která jste tady fabuloval: „Tak nechceš si to ještě rozmyslet?“ Mohou přijít postihy, a právě vy, a vaši kolegové, můžete být exemplárními příklady.

Tomáš Ježek: My počítáme s tím, že se budou nějakým způsobem snažit. Počítáme s tím poté, co jsem veřejně vystoupil, že se budou snažit nás nějakým exemplárním způsobem, jak jste řekla potrestat, aby zastrašili ostatní. Jsme na to připraveni, protože, jak jste řekla, proutky jsou nezlomné ve chvíli, kdy spolupracujeme, táhneme za jeden provaz. To už se nyní děje. A postavili se za nás špičkoví právníci, kteří stojí za Deklarací právníků, jako je pan Nielsen, Svoboda, Rajchl, Hamplová. A od nich máme takové informace, že když od vedení přijde jakýkoliv podnět, když nás budou chtít nějakým způsobem trestat, nebo s námi kvůli očkování zacházet diskriminačně, tak se okamžitě zapojí do řízení.

Martina: Když jste teď vyjmenoval právnická esa, která za vámi stojí a pomáhají vám, zaznamenal jste, že by se někteří policisté začali chovat jinak, protože zjistili, že je naděje něco zvrátit, takže by za vámi najednou přicházeli s tím: „Aha, ty jsi se dosud tvářil jako tichá voda, ale máš názor, a teď se najednou nebojíš.“ Dá se to vysledovat?

Tomáš Ježek: Dá se to vysledovat, ale nemyslím, že to je přímo tím, že jsou tady tato právnická esa. To nebude úplně ten důvod. Samotný důvodem je, že si policisté většinou připadali opuštění, že jsou na to sami, že se za ně nikdo nepostaví, a začali nás oslovovat poté, co zjistili, jak už jsme tady mluvili o médiích a videích z demonstrace a z tiskové konference, kde jsem vystupoval, a měl proslov, že tady je tato struktura a že se za ně postavíme, a ať nás oslovují. Přestože jak na demonstraci, tak na tiskovce byla média, tak o tom, co tam proběhlo, neinformovala.

Díval jsem se třeba na zprávy na Primě, která tam byla, já je tam viděl, celou dobu jsem se díval na jejich kameru, a oni z celé tiskové konference nedali ani vteřinu, nebylo tam nic. Byl to vlastně jenom záběr na nás, jak tam stojíme, a pak střih, odchytili si na konci asi tři lidi, a každého zvlášť se na něco zeptali, ale z tiskové konference tam nepadlo ani slovo. Na demonstraci opět byla i Prima CNN, a další média, a zase ticho po pěšině. A naopak jsem si všiml, že jsme byli v některých internetových médiích dehonestováni. Mně to z jejich strany přijde jako manipulace. A pokud si myslí, že to z naší strany nebylo v pořádku, tak mohli přece uveřejnit celé proslovy.

Média se o nás snaží vytvořit obraz, že jsme neškodní, že je nás málo a že jsme skupinka cvoků, kteří to nakonec vzdají

Martina: Celé asi většinou ne. Ale vy jste mi napsal poměrně důslednou analýzu vašich pokusů proniknout do médií. Napsal jste, že v České televizi z 20minutového rozhovoru bylo 10 vteřin, ze kterých jste vyšel jako chlápek, co nemá moc co říct, a nemá argumenty.

Dokážu pochopit, že takto by asi služba veřejnosti vypadat neměla, ale řekněme, že k tomu jsou nějaké důvody: Česká televize, Český rozhlas informují určitým způsobem, mají určité zadání. Vy jste pak řekl, že v pátek 7. 1. byla tisková konference zástupců všech deklarací, kde jste měl proslov, a média vás ignorovala úplně. Pak tam byla přítomná Prima CNN, a jak jste mi říkal, natáčela celé dvě hodiny, ale o tiskovce se vůbec nezmínili, a tak dále.

A mně vám vrtá hlavou jedna věc, třeba na to máte odpověď, že alespoň Nova, Prima a komerční média, jako taková, po tom konfliktu nejdou? Protože tady se schyluje k jakési neshodě, a to je pro každé zpravodajství ráj, protože to přitahuje, má větší sledovanost, a tak dále. Máte vy, policisté, vojáci, nějaké zdůvodnění, proč, když jste teď vy, ozbrojená složka státu pozvedli hlavu, je to každému úplně jedno?

Tomáš Ježek: Myslím, že oni ve veřejnosti potřebují vytvořit takový náš obraz, že jsme neškodní, že je nás velmi málo a že to vlastně stejně nakonec vzdáme. Když posloucháte, co říkal pan Hořejší, a pan Kubek říká to samé, tak jsou asi domluveni, a vytvářejí takový obraz, že je tady pár cvoků, kteří to stejně nakonec vzdají, takže není potřeba to ani nějak rozdmýchávat. Ale ve chvíli, kdyby tam dali záznam z uvedené tiskové konference, kde mluvím, tak to by jim úplně všechno obrátilo naruby.

Martina: Říkal jste, že si všichni myslí, že je vás málo. Není vás málo? Dá se říct, třeba alespoň odhadem, kolik je to policistů?

Tomáš Ježek: I kdybych to věděl přesně, tak to číslo neřeknu, aby si s tím někdo nepohrával. Za prvé proto, že toto číslo neustále stoupá, a po tiskové konferenci a demonstraci nestačím zvedat telefony, a to přesto, že nás média vlastně zablokovala, ale na Facebooku se podařilo, že se to dostalo k mnoha lidem. Vyzval jsem tam policisty i další, aby oslovovali, a předávali tuto informaci dál, ať nemají pocit, že jsou opuštění a že jsou na to sami.

Nechceme se nechat vydírat. Přestože jsme policisté, tak jsme také živé bytosti, a neakceptujeme, když s námi někdo manipuluje a lže nám.

Martina: No, vidíte, „předejte informaci dál“ – ale jakou? Co vlastně chystáte, a co policista, který je někde na malé služebně, a třeba o vaší iniciativě třeba vůbec neví? Co má dělat? Co ho čeká?

Tomáš Ježek: Rád bych touto cestou naši iniciativu představil. Vytvořili jsme ji za relativně krátkou dobu, protože tlak se zvyšoval, a viděli jsme okolo sebe kolegy, kteří to začali vzdávat. Můžu říct, že první věc, která mě napadla, bylo začít se propojovat se stejně smýšlejícími, kteří se začali v mém okolí úplně samovolně objevovat. Začali jsme o tom mluvit, vytvořili jsme na patře partičku, pak na dvou patrech, a chtěli jsme oslovovat své známé a kolegy, a další kolegové zase oslovili své kolegy. To byla první vlaštovička. Poté jsme se dozvěděli, že v Ústeckém kraji existuje nějaký člověk, který už tam dělá to samé, tak jsme se s ním spojili.

Napojili jsme se na odbory ProLibertate, vytvořili jsme paralelní odbory pro policii, a postupně jsme vytvořili koordinátory. V každém kraji máme jednoho zástupce, který je zároveň předsedou odborové organizace v daném kraji, a každý koordinátor komunikuje směrem ven, i směrem dovnitř. A předáváme si informace s dalšími deklaracemi nebo zástupci těchto profesních skupin. Živelně se vytvořila jakási struktura, která je víceméně odborová, i když to nejsou úplně odbory, jsou to obyčejní lidé, kteří mají stejný záměr.

Záměrem je, že se nechceme nechat vydírat. Myslíme si, že i přesto, že jsme policisté, jsme také živé bytosti, a neakceptujeme, pokud s námi někdo manipuluje, pokud nám někdo lže, nebo nás někdo vydírá.

Vyzývám všechny kolegy, neočkované i očkované, kteří nesouhlasí s nezákonnou vyhláškou o povinném očkování, ani s nátlakem, aby se na mě obrátili a zapojili se do naší organizace. Postavíme se za ně.

Martina: Pane kapitáne Tomáši Ježku. Když jsme se tady bavili o deklaracích, tak zaznělo několik deklarací: sester, právníků, studentů, vaše IZS, deklarace lékařů, a tak dále. Koordinujete se nějak mezi sebou? Máte už mezi sebou nějakou strukturu, aby levá ruka věděla, co dělá pravá, a ne jako v Bibli, kde by to vědět neměla? Tady by to vědět měla.

Tomáš Ježek: Mohu mluvit jen za tu naši. Tato struktura vznikla velmi rychle, a myslím, že to je proto, že policisté jsou na to zvyklí. Pro nás nebyl problém to vytvořit a začít spolupracovat, koordinovat a jednotně jednat. O ostatních deklaracích nevím, v jaké fázi je jejich vlastní sebeorganizace. Naše už je plně postavena v každém kraji, koordinátoři jsou na sebe navázáni, komunikujeme každý den, a přicházejí stále noví. Poté, co se v alternativních médiích objevila jak tisková konference, tak můj, nebo náš proslov, protože jsme na demonstraci vystoupili tři, mi neustále zvonil telefon, a přicházely maily, že se neustále ozývají další.

Chtěl bych touto cestou vyzvat všechny kolegy, kteří mě slyší, a nesouhlasí s touto nezákonnou vyhláškou, nesouhlasí s nátlakem, ani s tím, abychom byli trestáni, aby se na mě obrátili. Kolegové budou vědět, a najdou si sami cestu, jak mě oslovit, nemusím říkat, jak to mají dělat, a já jim dám kontakt na jejich krajského koordinátora, aby se mohli zapojit. Ve chvíli, kdy se zapojí do naší organizace, budou mít přístup k právním stanoviskům a postupům – postavíme se za ně. Nehovořím pouze k neočkovaným policistům, protože my na toto nehrajeme, tady se někdo snažil rozdělit tuto společnost, a my jsme k tomu řekli: „Ne, my nehrajeme vaši hru na rozdělování. My jsme jednotní.“ A já oslovuji jak neočkované, tak očkované, a očkovaným bych chtěl vzkázat, že jakmile se vypořádají s námi, tak jako další přijdete na řadu vy. Ti, kteří mají jednu dávku, si budou muset dát další, a ti, co mají dvě, si budu muset dát třetí, pak třeba čtvrtou, pátou, šestou a bůhví, kam až to dospěje. Třeba si budeme muset dávat další dávky každé tři měsíce, jinak budeme trestáni.

Mně už to připadá, že už to je takové, a já bych nerad, aby to do takové fáze dospělo, že nakonec zastaví před vaším domem, že jdou naočkovat vaše děti, jinak vám je seberou. Možná to zní jako utopie, ale my jsme si i o tom, co se děje dneska, mysleli, že to je utopie a že to není možné. A podívejte se, co všechno je dneska možné. Tvrdím, že pokud to nezastavíme teď, tak pak už bude pozdě. V tu chvíli, kdy se zbaví policistů, kteří se jim postaví, tak tady už nebude nikdo, kdo se zastane obyčejných lidí.

Tento vlak se už rozjel, a nedá se zastavit. Nechceme pro sebe získat nějaké výhody, a pak toho nechat. Celá společnost je prosáklá odérem nedůstojnosti, arogance a strachu. Máme rodiny, a naše děti jsou nuceny do očkování.

Martina: Odešli už někteří policisté?

Tomáš Ježek: Ano, někteří odešli. Mám signály od hasičů, i od některých policistů, kteří třeba neodešli úplně kvůli tomu, že na ně bylo tlačeno s povinným očkováním. Řekněme, že už měli odslouženo spousty let, a uvažovali už delší dobu, kdy to zabalit, a když přišlo na řadu toto, tak si řekli: „To nemám zapotřebí, tak jdu.“ Takže asi z tohoto důvodu.

Martina: Vedení policie ale oznámilo, že nehodlá policisty, kteří jsou pod nátlakem, propouštět, takže se zdá, že vyhráváte. Tím, že jste dali najevo nevoli, tak vyhráváte, a třeba dojde k tomu, že se zruší doktrína, podle níž mají být určité skupiny takto přednostně očkovány. Bude vám to stačit?

Tomáš Ježek: Vnímáme to jako taktiku. Za prvé, policisté vyjádřili svůj nesouhlas, a to i na demonstraci, na tiskové konferenci, a na jejich straně je i nějaká část lidu. Rozumím, že museli zaujmout smířlivější postoj, aby se situace nevyhrotila. Zdá se, že tady je teď jakási bublina, všichni jsou v nejistotě. Pan Válek řekl, že rozhodne do 15. února, a teď nejsou v nejistotě pouze policisté, kteří nejsou očkováni, ale v nejistotě je i vedení policie, které neví, jak se k tomu teď postavit. Vnímám, že zaujali smířlivý postoj právě z toho důvodu, aby se situace nevyhrotila, když vlastně stejně nevíme, jak to nakonec bude. Další rozměr vidím v tom, že sice řekli, že nás nebudou pod nátlakem propouštět, ale „B“ bylo to, že nás budou trestat. S tím nemůžeme souhlasit a nemůžeme na to ani přistoupit. Prostě nás nebudou ani trestat.

Martina: Dobře, vy policie, hasiči, vojáci, vybojujete svůj boj, nebudou vás ani trestat, ale situace ve společnosti zůstane stejná. To znamená, že přesto, že nebudeme očkování, tak nebudeme moct jít do restaurace, nebudeme moci chodit do divadel, a tak dále. Je toto také ještě věc, když už jste jednou začali, která vás nenechá v klidu, nebo to už je okamžik, kdy řeknete: „To už jde mimo naši kompetenci?“

Tomáš Ježek: Za sebe a za koordinátory mohu říci, že tento vlak se už rozjel, a nedá se zastavit. Nešli jsme do toho z vypočítavosti, abychom si pro sebe zajistili nějakou výhodu, a když jí dosáhneme, tak zase půjdeme na své pozice, protože odér nedůstojnosti, arogance a strachu je tady všude prosáklý společností. Máme také své rodiny, a naše děti jsou nuceny do očkování, i když se tvrdí, že nejsou. Ale oni prostě lžou. Mojí dceři řekli, že ji vyhodí ze školy, pokud se nenaočkuje. Druhá dcera je mladší, ale manipulace ve škole je taková, že ona, přestože mě má doma, a mluvíme o tom spolu, a ona souhlasí s tím, co říkám, tak přesto mě několikrát žádala, aby se mohla nechat naočkovat, protože přišla o sociální život, nemůže chodit do kina a podobně.

Už je to opravdu dlouhé. Děti jsou z toho unavené. Poslechněte si, prosím vás, všichni přednes studentky z tiskové konference za Deklaraci studentů. Poslechněte si vyjádření té samé studentky na demonstraci. Ona to tam pojmenovala velmi dobře. Je to moc dlouhé, a netýká se to pouze studentů, prosakuje úplně do všech částí společnosti, celé populace, všech oblastí.

Už jsem to naznačil v e-mailu, který jsem vám psal. Na demonstraci jsem byl poprvé, a musím říct…

Na demonstraci jsem vnímal napojení na obyčejný lid, který viděl, že ti, kteří stáli na druhé straně barikády jako represivní složka, jsou také lidé, a ne stroje, a že jsou na straně lidu, který získal pocit štítu, když tam s nimi je takováto složka.

Martina: Skutečně jste nikdy nebyl na demonstraci? Ani jako policista?

Tomáš Ježek: Ne. Byl jsem 11 let na ulici, ale nikdy jsem nebyl na demonstraci. Takže to byl velmi zvláštní pocit, protože jsem tam vnímal napojení, oživení obyčejného lidu, který najednou viděl, že ti, kteří stáli celou dobu na druhé straně barikády, a byli vnímáni jako represe, represivní složka, jsou také lidi, že to nejsou naprogramované stroje. Ukázalo se, že jsou na straně lidu, který tam přišel. Vnímal jsem tam takové napojení, že lidé získali pocit jakéhosi štítu, že tam s nimi je takováto složka. Poté, co jsme se vydali na pochod, tak jsme jako policisté a hasiči šli v čele, ale viděl jsem tam třeba i celníky, nebo Vězeňskou službu. Myslím, že jsme jim dodali zase novou šťávu, která už jim možná docházela, protože už to bylo únavné, bylo toho moc, a pořád se nic nedělo. Myslím, že můžeme být rozbuškou, nebo jiskrou toho, kdy by se to mohlo začít obracet.

Martina: Možná i doutnákem. Proto se chci zeptat: Co plánujete? Nejbližší krok?

Tomáš Ježek: Nejbližší krok je 13. 1. ve čtvrtek od dvou hodin. Půjdeme, pouze policisté a hasiči, před ministerstvo vnitra vyzvat ministra Rakušana, aby uznal naše odbory ProLibertate jako partnera k jednání, a chtěli bychom začít jednat a otevřít diskusi.

Martina: Toto je tedy váš příští krok. A také svým způsobem také vaše pozvánka pro vaše kolegy.

Tomáš Ježek: Ano. Vnímám, že je tu většina kolegů, kteří o této iniciativě, která tady je, a kope vlastně za ně, nemá ani ponětí. Ne za všechny, protože už jsem dostal signály od některých kolegů, ať si je neberu do pusy, že za ně hru rozhodně nekopu, ale za ty kolegy, kteří nesouhlasí, aby se s námi zacházelo jako s dobytkem, za ty mluvím, a ty bych chtěl vyzvat: Je mi jedno jestli jste očkovaní, nebo neočkovaní, ale všichni vidíte, co se tady děje, a jaké to má důsledky. To je tedy moje pozvánka pro tyto kolegy, aby se dostavili, a abychom jim ukázali, že my nejsme zanedbatelná hrstka nějakých lidí, kteří nemají žádné argumenty.

Martina: Pane kapitáne, když pan ministr Rakušan ví, že ho jdete takto vyzvat, a třeba by na vás chtěl někoho poslat. Koho vlastně na vás může poslat?

Tomáš Ježek: To je vtipné, že? Chtěl bych říci, že my všichni, kteří jsme nastupovali k policii, jsme skládali slib na svou čest a svědomí. Jsem si jistý, že každý, kdo přijde na demonstraci, je čestný člověk. Mám takový názor, že policista, který skládal slib na svou čest svědomí, a není čestný, a nemá svědomí, tak to ani není policista, a v tom případě je jeho přísaha neplatná.

Je to podobné, jako když přijdete k soudu, měl byste přísahat na Bibli, že budete mluvit pravdu a nic než pravdu, a oni by Bibli odstranili. V momentě, když tam Bible není, tak přísaha neplatí. Stejně to platí u policisty. Pokud policista přísahá na svou čest a svědomí, a žádnou čest a svědomí nemá, tak podle mého je taková přísaha neplatná. Jsem si jistý, a můžu se zaručit za policisty a hasiče, kteří tam budou přítomni, že oni mají svou čest a svědomí a že není žádný důvod, aby proti nám kdokoliv zasahoval.

Martina: Ode mě to byla tak trochu řečnická otázka, protože jsme se vlastně dostali do paradoxní situace. Pane kapitáne, poslední otázka. Vy jste veřejně řekl, že už nejde ustoupit. Před chvílí jste mi říkal: „Tento vlak už se dal do pohybu, a nejde to zastavit.“ Kam až jste ochoten zajít? Určitě jste si museli sami pro sebe formulovat, co je cílem vašeho snažení, kdy řeknete: „Dosáhli jsme toho, čeho jsme chtěli.“ Co by se muselo stát?

Tomáš Ježek: My nemáme konkrétní cíl, co by se muselo stát. Požadujeme diskusi, požadujeme, aby se zasedlo k jednomu stolu a aby k tomuto stolu byli pozváni všichni, a nejen vybraní. A aby nám přestali diktovat, co smíme a nesmíme, a aby se začalo jednat. Co z těchto jednání vyjde, by mohlo být, řekněme, začátkem toho, kam až by to mohlo dojít. Ale ono se nestalo ani jedno: Nebyli jsme uznáni jako rovnocenný partner, a jsme dehonestováni.

Martina: Pane kapitáne Tomáši Ježku, moc vám děkuji za to, že jste přišel, že jste nás informoval o tom, co se mezi policisty děje. A také jsem vám vděčná, že jste mluvil o pojmech, jako je „čest“, protože toho je šlakovitě málo. Díky moc. A posluchačům slibuji, že je budu spolu s vámi informovat o tom, jak to na tomto bitevním poli, v tuto chvíli bitevním poli, vypadá. Děkuji, a budu se na vás zase těšit.

Tomáš Ježek: Já taky moc děkuji za prostor, všechny moc zdravím a dodávám – odvahu.

Všechny příspěvky s Tomáš Ježek

Diskuze:

 1. Propánajána, a co ty tisíce mrtvých co prokazatelně umřeli na Covid u nás a milony ve světě – to není nic? A co až umře někdo z vašich blízkých? Protože jste ho přesvědčili… vy jste ho svedli… Ve jménu svobody… Neblázněte, copak vám ji někdo bere? Ale já vím, co za tím je… Vy máte strach. Strach z té jehličky… Z toho píchnutí…

 2. moc děkuji za vaši odvahu, pane Tomáši, které si nesmírně vážím…odvaha je v každé době, dnešní nevyjímaje, vlastnost jako šafránu, a proto je skvělé, že se zde u paní Martiny, velmi odvážné ženy zasluhující si velikou úctu, můžeme dozvídat o dalších lidech, kteří tuto krásnou vlastnost mají

 3. Vynikající zpráva a další skvělý rozhovor! Kdo jiný by měl vystoupit, než ti, kteří mají pomáhat a chránit? Respekt všem statečným policistům, vojákům, hasičům a dalším lidem. Když nezakročí oni, dopadne to na prosté lidi, na rodiny a půjde to dál na ty nejslabší a nejvíc bezbranné, ženy a děti. A přitom stačí jediné – stát pevně spolu a říct ne.

 4. Milý pane Ježku, děkuji že jste se odvážil a vystoupil. Lépe teď než nikdy:-) zároveň se přiznám, že za vás demonstrovat nebudu, kde jste byl, když jsme byli 17. 11. na Staromáku? Doma v teple? ve službě? nebo jste snad byl mezi těmi, co „podezřelé“ sledovali? Víte, celkem chápu níže komentující, co vám bud nadávají a nebo vyjadřují pochybnosti. Argument o plnění rozkazů jitří rány už od roku 45… chápu, že v březnu 2020 se moc nevědělo, co je kovid zač, ale během loňského roku se dooost poodhrnulo a přesto se našlo tolik policistů, co zaklekávalo jedince bez roušek, klidně před jejich dětmi, které klidně nechalo n ulici (viz ten chlapeček, o kterého pečovala pekařka…) takže sorry. Vaši kolegové mně buzerovali v metru, že nemám roušku, klidně buzerujou dál, ikdyž soud opatření x krát schodil. Když bývalý ministr zdravotnictví Ahrenberger klidně řekl, že nařízení je nelegální, ale bude platit dokud ho soud nezruší, tak jste dělal co? vy a vaši kolegové? Už jste podal oznámení na paní Schillerovou, že vyhrožuje znepříjemnění života všem neočkovaným, teda i vám? tudíž se můžete vy osobně bránit, už jste to udělal? ne? tak na co čekáte? až se za vás postaví lidé, na které jste se vy zatím vybodli?

  toto vše vám píši proto, že že mi vás líto, tak jako zdravotníků i dobrovolných hasičů (tam je to ozvlášť druh vychcanosti je nutit do očkování), ale nesebral jste pana Válka, že ne? Nesebral jste ani jiné politiky… asi budete muset prokázat víc odvahy a činů, aby se za vás postavili lidé. v normální společnosti to tak dřív bylo. V Rakousku se policie postavila za lidi už na podzim, už na začátku listopadu… v té době se i  u nás demonstrovalo, kde jste byl vy? monitoroval situaci? všichni máme závazky, všichni se musíme nějak živit. Znám takové, co si to museli nechat píchnout, protože živí svoje děti a ted doufají, že se jim nic nestane. Aspon víte jaké to je, dilema co je menší zlo. Přeji vám, jen to dobré, hlavně hodně odvahy, budete ji potřebovat. Na druhou stranu na webu existuje hodně návodů jak k „povinné šmakuládě“ přistupovat, tak se inspirujte.

  Za hrdinu v podstatě považuju pana Švejdara, který rezignoval a jasně pojmenoval situaci, chápu, že bez něj vám bude asi hůř, ale sklízíte to, co jste dva roky pěstovali.

 5. Souhlasím, lidé by měli otevřít konečně oči, už teď je po 12, setkala jsem se s jednou senátorkou, která se mě zeptala co říkám na politiku, tak jsem jí odpověděla, že je mi z ní špatně, vyvalila na mě oči, tak jsem jí to nandala, přestala se mnou komunikovat a odešla. Žijí si svůj svět a lidé je nezajímají. Bojujme, jsem důchodkyně a zásadně odmítám očkování. Držme se , ať je nás víc. Buďme svorní a těch psychopatů, kteří nám vládnou se nebojme, odplata pro ně přijde a já jim to nepřeji…..

 6. Jste skvělí, děkuji za odvahu. Konečně se zvedla i policie, IZS atd. Máte mou podporu. Jsem zdravotník a se současným stavem se neztotožňují již dlouho. Chováme se k pacientům vlídně. Za celou dobu vyšetřujeme a ošetřujeme na ambulanci pacienty z celé ČR bez ohledu zda mají nějaký výsledek pozitivní, negativní, neptáme se ani zda jsou či nejsou tečkovaný. A když je někomu zle, zpravidla přidušen někde na chodbě – čekárně, prostě mu respik sundáme, ať to nenosí. Držte se, my se také držíme, neustoupíme ze svého postoje. Někdy se opět společně setkáme na demo, ať už se ta lež, nesvoboda ukončí.

 7. Já ve vystoupení kpt. Ježka nevidím žádné hrdinství, jen slova obyčejného člověka. On je policista, státní zaměstnanec a musí tedy hájit, co mu ústy nadřízených a politiků stát přikáže. Za to je placený. Je na kvalitě policisty, chová-li se vždy jako člověk!!!. A na to musí mít opravdu pevné nervy. Těm, co používají zlá nenávistná slova bych přál, aby museli absolvovat uklidnění rvaček opilců, rvaček cikánů, sousedských hádek, zdrogovaných násilníků, lhářů podvodníků, zkrátka lidí, kteří nedodržují právě ta lidská pravidla. Bez policie nemůže žádný stát fungovat. To je třeba si uvědomit. A kdo žije podle pravidel slušnosti, a dodržuje zákony, nebude mít s policií žádné nedobré zkušenosti. A když se tedy I policista ČLOVĚK staví za lidi, kteří jsou šikanováni politiky, a vnucuje jim nesmyslné očkování, je třeba ho podpořit. Určitě…

 8. Mě by zajímalo, kolik z těch, kteří teď protestují proti svému povinnému očkování, loni na jaře svědomitě šikanovalo lidi na hranicích okresů. Ale to oni jen dělali svou práci a poslouchali rozkazy – stejně jako chudák Otto Adolf Eichmann – ten vlastně taky za nic nemohl…

 9. Dobrý den, děkuji moc za takto statečné lidí. Je mi smutno když vidím jak se vytratilo lidství, člověčenství a úcta k životu. Opět ve jménu DOBRA, už pokolikáté, se rozdělují lidé. Nemůžu pochopit jak je možné, že se veřejně třídí lidé a většina mlčí. To už máme srdce tak zkamenělá, že neumíme říci dost. Přeji všem lidem ať se jejich srdce rozehrají.

 10. Chápu nedůvěru, kterou k vašemu prohlášení mohou někteří lidé pociťovat. Není to totiž zase tak dávno, kdy policisté neorouškované lidi zaklekávali, nebo je dokonce bili na demonstracích. Kdo to tehdy byl? Nějací bezejmenní policisté, se kterými nikdo z vás nemá nic společného? Nebo jste byli pomýlení? Nebo snad jste to tehdy viděli jinak? Nebo vás děsila možnost stát při lidech, proti rozkazům ministra Hamáčka? Zřejmě by nebylo od věci se od těchto praktik nějak distancovat, protože to vypadá, že se stavíte na zadní, jen když vám jde o vlastní zdraví a životy. . Ale jak přesvědčit občany, že jste na jejich straně a nejde vám jen o vlastní kůži? To bude zřejmě oříšek.

 11. Dobrý den,
  Rada bych vám poděkovala za vaši práci a zainteresovanost v otázkách každodenního života nás všech. Chtěla jsem vzkázal panu kpt. Ježkovi až se ho jako mluvčího někdo zeptá na cíl snažení možná by bylo dobře vědět ze se jedna o znovunastolení dodržování ústavy české republiky od těch, kde se to nejvíc předpokládá. …o ochranu a obranu práv a svobod lidi, tak jak je dana Ustavou, která by měla zůstat nedotknutelná a svatá v jakékoli situaci. Děkuji

 12. Karle, myslete si o mě co libo, mě je to fuk. Za čím si ale stojím, co je nad slunce jasný a co tady nikdo vidět nechce: 1) sám jako fízl a poslušný psík, pomáhal budovat covidovou totalitu. 2) ozval se až teprve, když se to na čem se podílel, dotklo se jeho samého. 3) on a jemu podobní jen využívají protest slušných lidí, aniž by se starali o něco jiného, než vlastní cíle-jsou jako paraziti. 4) vzbuzuje dojem v zoufalých lidech, že policie už je s nimi, ale to je lež. Oni jsou tady jen a jen sami pro sebe a lidi jim dělají blbce, dokud se jim to hodí. Je to úplně stejnej úlet, jako kdyby v 89′ vylezli na tribunu před lidi tři esenbáci s tím, že oni konkrétně nikoho nemlátili a že s KSČ teď už teda taky nesouhlasí.

 13. Oznacil jste se Sam pane neznamy jako povl. Kdyby jste jen venoval trochu casu a poslechnul si rozhovor na Svobodnem Universu, tak tam pan Tomas vysvetlil proc nezasahli drive. Pro Vas je to zrejme malo a hned utocite i na to, ze se neco vazneho rozhodl udelat ted. Nekdy je dulezite nacasovani a nejaky spolecensky impulse. Takze mame na vyber, ……

 14. Clovek na svem miste, zodpovedny chlap a otec , ktery jedna se cti. Pracuji v zahranici uz 18 tym rokem ale citim s Vami vsemi, kdo delate neco Pro zmenu nejen tohoto nesmyslneho stavu veci, ale myslite i do budoucnosti, a ze je treba zasadne jednat, aby se tohle uz opravdu nikdy nezopakovalo. A lidi bude pribyvat, protoze verim stale, ze nejsme takovym stadem, jak se prezentuje v diskusich. Je mnoho dobrych lidi, ale ne vsichni maji tu prilezitost, odhodlani a odvahu.

  Omlouvam se za gramatiku, pisu to na ENG klavesnici.

 15. Děkuji za rozhovor. Jako policejnímu veteránu mi bylo divné, že by se kluci nechali jen tak naočkovat, jen protože se to nějakému plukovníkovi hodí.

 16. Diky pane Jezku za odvahu vystoupit se smysluplnou myslenkou. Podporuji vsechny policajty, hasice a dalsi lidi na Zemi, kteri jsou vystaveni tomuto globalnimu vydirani a sikane a dovedou se ozvat.

 17. Díky, Tomáši! Držte se a držte při sobě! Všichni! Nenechte a nenechme se rozdělit! Jste pro nás ostatní opora.

 18. Nebude to trvat dlouho a pravda ukáže, že toto očkování je jeden veliký nesmysl a lež. Očkování lidé budou umírat a všichni jim budou říkat, že to je vrozené. Neboj se kolego, je nás hodně, ať u policie, tak vojáků a nenecháme zničit co jsme dosud budovali a naše děti už vůbec ne..jeden za všechny, všichni za jednoho..

 19. U nás na Slovensku som pri vstupe do štátnej služby, ako ten, čo sa stáva príslušníkom ozbrojenej zložky prisahal o.i., že budem chrániť práva občanov. Podľa ústavy SR majú základné práva a slobody VŠETCI občania SR a myslím, že toto musí garantovať Ústava každého štátu, aby sa mohla opravdivo nazývať Ústavou. Takže policajt má byť policajtom, nielen pokiaľ ide o poberanie služobného príjmu ale takisto pokiaľ ide o dodržiavanie služobnej prísahy pri každodennom výkone štátnej služby. Cítim, že práve takým policajtom je kpt. Tomáš Ježek. Občania štátu živia svojimi daňami o.i. aj policajtov a síce preto aby policajti používali legitímne silu na a moc im zverenú na to aby v štáte dodržiavala Ústava a zákony. Ak policajt začne robiť výnimky v dodržiavaní svojej služobnej prísahy, prestáva byť policajtom a stáva sa drábom, pandúrom, žoldnierom… Opravdivý policajt má symbolizovať baštu Svetla na Zemi, pevnosť, čo s nasadením vlastného života chráni objektívne poznané dobro, život, ľudskosť preložené do Ústavy a zákonov a usiluje o to aby pozemská spravodlivosť bola slepá a nestranná. Pozdravujem zo Slovenska a prajem veľa zdaru v Bohu milom úsilí, pán Ježek! Poprosil som Stvoriteľa o silu pre Vás. Mor ho!

 20. Blanka Vávrová, to jsem tedy nenapsal.
  Napsal jsem, co si tady o fízlovi a jemu podobných myslím. Od toho snad komentáře jsou. Na co mám nebo nemám je úplně o něčem jiném a můžu tě ujistit, že pro takovýhle vyčůránky udělám přesně to samý, co dělali oni pro ostatní, když bylo potřeba. Vůbec nic.

 21. Pane Ježku, v závěru rozhovoru říkáte, že nemáte cíl, chcete jen, aby se začalo jednat. To je hrubá taktická chyba. Tak si honem nějaký cíl najděte a zveřejněte, jinak vám ho média podsunou a budete se divit. Napadá mne třeba dobrovolnost očkování…?

 22. Chápu že nevěříte. Já si taky nejdřív myslel, že na mě haleká nějakej securiťak, nebo aktivní důchodce. Ale máte pravdu, tady by byla jakákoliv omluva zbytečná, i kdybych ji z něj nakrásně vymohl. Omluvit se má smysl za něco, co se stane omylem, nebo nějakou malou nedbalostí, chybou…. Nic to nemění na tom, že tenhle fízl měl úplně tu stejnou uniformu, jako tady ten co přišel plakat do studia. Doporučuji pozorně si poslechnout, jak odpověděl na otázku v deváté minutě.

 23. Nevěřím, že policista ČR mluvil ve výzvě tak sprostě. Samozřejmě, jestliže k tomu došlo, nemá dotyčný policista u PČR co dělat. Bohužel, jeden dokáže zkazit všechno. Byl jsem u policie, kde jsem dříve učil desítky let, ale nikdo z kolegů se takto nechoval. Bohužel, ani omluva v tomto případě nepomůže v pohledu na PČR. Mohu se pouze za něho omluvit. Jen mohu říci, že politika je v dnešní době velice špatná. J.B.

 24. Nestačím se divit, jak pod anonimitou sociálních sítí bují vulgarita, osočování. Ještě hodně lidem nedochází ,že v hodne lidech je slušnost, mají svědomí. Každý se s tim vypořádá po svém. Ale ti co nejvic uráží , nemají čisté svědomí. Pane Ježku, diky za vaši odvahu vystoupit a postavit se tomu čelem a veřejně. A přeji hodně štěstí.

 25. Děkuji, podporuji Vás. Držte se!
  Jsem čerstvá šedesátnice a o svém zdraví si nadále chci rozhodovat sama a ne aby mě neoprávněně k něčemu nutili.

 26. Fakt si myslite ze tento clovek, ktery pul hodiny nudne monotonne mele bez toho aby vubec neco rekl, je k necemu???Tento rozhovor definitivne doporucuji lidem kteri maji problemy se spankem, tato monotonni nuda je uspi do 3 minut.

 27. Je zajímavé, že na Covid ještě neumřel žádný politik!!! Souhlasím s kolegama, protože jsem byl jeden z nich…svobodné rozhodování o svém zdraví. Vyhláška není zákon. Táhne mi na 60sát, chce se po mě abych do 65 dělal a říkají mi senior s povinností se očkovat, ale zároveň po mě chtějí, abych se povinně nechal očkovat….je to jenom vyhláška…ale přesto se bojím „menšiny“ v parlamentu (k volbám šlo asi 65%lidí, dostali necelých 30%hlasů a většině velí a rozhoduje o nich…to bychom si neměli nechat líbit.

 28. Pane Tomáši, děkuji. Budu dělat, co je v mých silách, abych toto audio šířila, včetně dalších informací, kde to jen půjde, protože vím, že je to teď „buď a nebo“. Zkopírovala jsem si do dokumentů zkrácený přepis, protože tam, kde jsem sdílela link, už se začína „pracovat“: Chyba 404 Omlouváme se, ale stránka, kterou hledáte nejspíš neexistuje. Zkuste to prosím znovu, nebo se vraťte na úvodní stránku. Za mne, máte mou úctu a doufám, že se informace dostanou včas k těm, kteří je mají dostat, aby nepodlehli tomu šílenému vydírání. Skoro mám pocit, že by se mělo podat trestní oznámení na Kubka. Mám přepis jeho rozhovoru a pokud už není zablokovaný, i videozáznam, kde jednak zcela zřejmě lže a jednak naprosto otevřeně vydírání přiznává.

 29. Ti, jak vy říkáte, fízlové dělali svou práci a věděli stejné h…o jako my ostatní, byli přesvědčení, že chrání lidi před děsivou infekcí, a ona také byla, na podzim 2020 a jaro 2021 to lidi opravdu kosilo. Včetně mých příbuzných. Nyní už víme daleko více. A můžete jim nadávat jak chcete, když teď nepomůžeme my jim, i ostatním složkám, jako lékařům, sestrám, záchranářům, hasičům, vojákům, jednak nebudou mít motivaci bránit nás a pak to bude poslední krok k tomu, aby mohli zakleknout nás, fanatický Kubek a celý ten spolek.

 30. Vidím zde tolik nenávistných komentářů, až je mi to líto.
  Policisté jsou také jen lidé, jak zde bylo již zmíněno.
  Kdyby jste se raďeji postavili politikům, vyhnali ty hlupáky od dojné krávy, dosadili lidi, který mají na to z ČR udělat ekonomicky stabilní stát (minimálně). Udělali by jste mnohem lépe.

  Rád bych se dožil dne kdy českým “Pepíkům” dojde trpělivost a začnou něco dělat proto, aby se měli lépe.
  Né jen psát nenávistné komentáře na PČR, která plní příkazy těch z vyšších míst!

 31. Vážený pane josefe, že je pan Ježek tak křišťálové čistej, že ani křišťál křišťálově čistší být nemůže, to bych i věřil. Teď jsou v tom, co sami pomáhali stvořit. Pomohli nám, když jsme to potřebovali? Nepomohli. Ale teď, když došlo na ně, tak najednou se máme sjednocovat? Společně pracovat na změně? Zase jen do chvíle, než takoví jako tady pan Ježek dostanou co chtějí. Potom zase uslyším od příslušníka PČR výzvu: „nasaď si roušku ty čůráku!“. Protože přesně takovou zkušenost mám. Žádný dobrý den pane, nemáte nasazenou roušku, kdepak… Pěkně aby póvl hned věděl, že uniforma tady není pro lidi, ale proti lidem.

 32. Pane Tomáši, děkuji! Za Váš přínos, Za odvahu i  za citlivé vnímání aktuálního děje v naší společnosti. Přeji Vám i kolegům sílu a odhodlání vydržet. Jsem máma i babička a záleží mi na zdraví dětí, vnoučat, příštích generací. Právě teď a tady jim tvoříme budoucnost, držme si palce, Věra.

 33. Vážený “ Jméno neřeknu „, jako všude v každé profesi jsou lidé schopní a všeho schopní, lidé dobří a opravdu zlý, ti co ví a umí a ti co neví a nic neumí. Je to všude, lékaři, právníci, vědci a i řemeslníci. Jsou lidé, kteří mají Svědomí a jsou zde mezi námi různé bytosti, které Svědomí vůbec nemají. Vy vůbec zřejmě nevíte, o co tu jde, jen chcete urážet někoho, o kom nevíte nic. Smekám před silou a čistotou Tomáše Ježka. Můžu to napsat, protože jsem měl tu čest s ním půl roku spolupracovat na SVCS studio Třinec. Vážený “ Jméno neřeknu “ prosím, v těch sračkách jsme společně, tak začněme spolupracovat na změně společně, prosím, josef z Rodu endrych

 34. Tolik času věnováno ufňukaným fízlům … Pán se na začátku vyjádřil ve smyslu, že je v pořádku, že policie zakročila proti lidem co nedodržují nějaké zákonné normy… No tak milý pane, kde jste byli, když fízlové státní i měšťáci zaklekávali rodiče před jejich malými dětmi kvůli roušce?! To přeci police taky vynucovala dodržování „zákonných“ norem.
  Omlouvám se paní Martině, ale pro vás a vaše kolegy mám jediné: Běžte do hajzlu! Užívejte si vlastní medicíny, nebo se běžte živit jako ostatní slušní lidé.
  A k tomu, jak strašíte že „zastaví auto před domem a budou chtít očkovat vaše dítě, nebo vám ho seberou“. Pán si zřejmě taky nevidí do huby, protože kdo by ty děti násilím odebíral rodičům? No hasiči určitě ne. Zase fízlové.
  Postavili se policisté za obyčejné lidi, když to potřebovali? Nepostavili. A teď brečíte, že došlo i na vás. Dobře Vám tak. P.s a cože to dělal tady pan policista až doteď? Chytal kyberzločince? Jakože lovil ty nebožáky, co si někde ulevili na internetu, aby je dostal před soud pro „nenávistné projevy“? Táhni, šmejde! Doufám že těch šmakulád od Pfizerů dostaneš aspoň pět. Omlouvám se, že jsem dneska tak hrubý, ale na takovouhle drzost a chucpe, na to nemůžu jinak. Díky a držte se (Vy z Kupředu, ne Ježek a jeho parta fízlů)

 35. Děkuji, nakonec to dožene každého a dřív nebo později se bude muset postavit za svá práva. Je krásné vidět, že jsme toho ještě schopní.

Napsat komentář