Zpět

Májka zraje pro kriminál

Text 28.5.2019

O víkendu na konci května se mnohde kácely máje, ten ověnčený strom, který pro naše předky znamenal nejen symbol jara, přírody, ale také lásky.

Stavěly se velké máje na návsi, ale když ráno vykoukla děvčica z okna a uviděla, že má malou májku před domem, tak bylo jasné, že na ní nějaký ten frajír myslí. A protože postavit májku ručně, ne jeřábem či z hasičského žebříku, byl velký kumšt, museli se pak chlapi posilnit a celá vesnice s nimi. A pak už zbývalo jen ji uhlídat. Tři dny a tři noci vartovat, protože to byl čas, kdy jim mohli májku odnést chasníci ze sousední vesnice anebo alespoň uloupit věnec z vršku. Když neuhlídali, měli z ostudy kabát. Vykoupení bylo drahé a byli „za blbce…“

Máje tu a tam můžete po republice vidět, ale tím tradice končí… a začíná trestný čin… Už několik let se totiž od 1. května množí na policii trestní oznámení. Když ukradnete májku, tak nejste borec, ale dopustil jste se zcizení veřejného majetku. Když jí podetnete, tak nejste chlap, co to umí s pilou, ale dopustil jste se poškození cizí věci. Pokud jí jen naříznete, tak navíc máte na krku obecné ohrožení. (Pro ty z vás, kdo nerozumíte nadsázce – což se projevilo u mé glosy o čmelácích – zdůrazňuji, že to, že někdo shodí májku jinému na střechu, nevypovídá o tom, že tradice je špatná, ale svědčí o tom, že májový dřevorubec je rozumu mdlého. A to, že májku naříznou mladíci jen do poloviny, nesvědčí o tom, že ji chtěli nastražit tak, aby někoho zabila, ale že je kdosi vyrušil…)

V Čimelicích způsobil neznámý pachatel májkou škodu za 20 tisíc korun. V Újezdu u Plánice skoro za 30 a vloni v Nečíně za 16 tisíc… V Lomu na Mostecku dokonce chytili pachatele. Byli z 20 kilometrů vzdálených Kostomlat pod Milešovkou, kde jim jejich májku někdo ukradl den předem. Tak si došli pro jinou. Ale tradice netradice, už nebudou mít čistý trestní rejstřík… Tedy ve všech případech záleží na soudním znalci, který určí rozsah škody. Když budou mít štěstí, dostanou „jen“ pokutu za přestupek. V opačném případě si za trestný čin mohou jít na rok „sednout“. Ve vězení by pak měli dost času přemýšlet nad tím, že vyprázdněné tradice jsou asi k ničemu. A ve společnosti, která plošně ztrácí smysl pro humor, jsou možná i nebezpečné. Až začnou vesnice své májky „pojišťovat“, tak bych se přimlouvala za jejich zákaz. Pokud už nemají chlapi na to, že když si májku neohlídají, tak místo toho, aby si ji vykoupili demižónem vína či sudem piva, jdou podat trestní oznámení, tak si ji asi už nezasloužíme.

Tatínek mi vyprávěl, jak třeba o Velikonocích vstávali ráno ve čtyři a do chalup za holkami lezli vikýři na půdě či otevřeným okýnkem ve sklepě (to máme narušení domovní svobody a nedovolené vniknutí). A jelikož ti první kluci dostali největší pomlázku, tak je to nedovolené vniknutí za účelem obohacení. A pak holky vyplatili jalovcem nebo tzv. karabáčem (to máme napadení a týrání). A některé (ty nejhezčí) holky dokonce odnesli do potoka a vykoupali je, aby v příštím roce „neuschly“ (a tady se nám rýsuje paragraf ublížení na zdraví). Milý tatínku, jsem moc ráda, že to už dnes neděláš, protože bys „bručel“ tak deset let. Myslím, že příště by koledníci raději měli zvonit na zvonky už v doprovodu svého právního zástupce, člověk nikdy neví.

 

Všechny příspěvky s Martina Kociánová

Diskuze:

  1. Upsání se čertu má vždy i druhou stranu mince! Chcete státní péči, různé podpory, dotace, právo na blbost – podepište levicový úpis.

  2. To trpce absurdní divadlo dnešního Česka, potažmo celého Západu začíná ještě dříve… Vždyť už na vztyčení Májky – byť na vlastním, natožpak veřejném pozemku – potřebujeme určitě nějaké to úřední povolení, které je podmíněno řadou vyjádření úřadů, energetiků, vodáren, technických posudků… Smutné. Někdy si připadá jako ta žába v hrnci s ohřívanou vodou. Tuhle novou úřední blbinu ještě snesu, i tamtu, zajisté zvládneme také několik dalších nových předpisů a regulací… Mimochodem, jak to, paní Martino děláte, že jste po všech stránkách pořád tak báječná Ženská? :o) Prosím, vydržte nám!

  3. Tak to sedí, ale podle mě jsou za to zodpovědné nejvíc dvě věci. Rodiče se svými dětmi tradice nežijí, dečka to pak neznají, nemají k tomu žádnou hezkou vzpomínku, nebo jak se moderně říká emoci No a když takoví dospějí, dojdou třeba i na ten obecní úřad, tak to dopadá jak píšete. Druhá věc na víně je masivní příval novovesnocanu ze satelitů. Oni a jejich děti taky s tradicemi nevyrostli. A podle toho to pak i vypadá. Já ještě ledasco zažil a snažím se aby i mé děti zažily to hezké co „být Čech“ s sebou přináší. Bohužel občas jsme už div ne jak partyzáni, když metáme košťata zatímco celé město spořádaně griluje, nebo když pokoutně pouštíme Morenu, aby na MP neviděli…

Napsat komentář