Zpět

Proč je mi na Balkaně fajně?

Text 27.2.2024

Často se mě lidi ptaju, čemu furt jezdim na Vychod a na Zapad kašlu.

Tuž, za prve to je tym, že když se po převratu odevřely hranice, tak sem prolezl pěšky a projel celu Evropu od polarniho kruha na severu, až po Egejske moře v jednym směru, a od Irska po Černe moře ve směru druhem. Vychod mě moc nezajimal, bo sem si ho do devadesatek užil dost. Však to znate, zakazaneho krajica… a tak dal.

Postupem času, někdy v nultych rokach, kdy už na Vychodě fungoval poctivy kapitalistycky system a ne ten pokřiveny socansky paskvil, kery tu je fčil, sem si čim dal vic uvědomoval, že Vychod nabiza cosik, co už na Zapadě neni. Ano, dokonalost staveb, silnic, dopravy, infrastruktury byla na Zapadě na rozdil od Vychodu pořad na špičkove urovni. Ale když sem se poprve někdy v pulce nultych roku dostal na opravdovy Vychod – na Ukrajinu, na Balkan, do Karabacha, Kazachstana, do Ruska a do Syrie, pod Kavkaz… našel sem cosik, co by se dalo nazvat „obyčejny lidsky přistup“.

A to už na Zapadě chybělo. Už tenkrat se tam lidi bali mluvit odevřeně, nehledě k temu, že neegzystovalo přisednut si v hospodě k jinemu stolu, zapalit si cigaro a normalně se bavit, přestože to byli naprosto cizi lidi. To na Vychodě šlo tenkrat a ti, keři se mnu jezdi na mikrovypravy na Vychod, tak vi, že to ide aji dneska.

Fčil se mi dostal do ruky graf zemi, kaj by vam v cizim baraku dali najest a kaj v žadnem připadě ni. A naraz sem to měl před sebu černe na bilem. Asi se to dalo očekavat.

Mezi země, kde vam asi v žadnem připadě nedaju nažrat, ani kdybyste měli jazyk na vestě, patři nordycke, germanske a anglosaske kmeny – to su ty rude a ružovučke oblasti (neberte ty grafy zas tak važně, dostal sem najest od naprosto cizich lidi jak za polarnim kruhem a v Bavorsku, pravě tak jako se na mě škaredě divali v někerych balkanskych zemich.

Ne nahodu spadaju všecky slovanske země mezi oblasti, kde nemaju problem vas pohostit a když se podivame na oblasti, kde je host absolutnim kralem, patři země z poloostrova pyrenejskeho, balkanskeho a z Turecka.

Ja, a co sem tym vlastně chtěl řict?

Že dobre lidi aji kurvy možete najit v kerekoliv zemi na světě. Ale někde je ta pravděpodobnost přece enem vyšši.

Ladik Větvička, hlasatel Radia Universum, Balkan

Všechny příspěvky s Ladislav Větvička

Diskuze:

 1. O tem Balkaně je taka pisnička: Na Balkáně, na Balkáně, tam se baletí, facka přiletí, frajer odletí …

  1. Tož ono je to ináč, strycu. Na Marjánce, na Marjánce… Na Marjánce je hospoda v Břevnově, kde byl vyhlášený taneční parket. Tam se baletilo pořád. (V jiné písni jsou slova Víš, co jsem se našlapal do Břevnova až z Vršovic – já tě tolik miloval, že to pro mě nebylo nic…) No, na Balkáně bejvalo taky veselo, ale ten je na druhým konci Prahy. Ne, vlastně je to geometrický střed Prahy. Nedávno tam o tom instalovali sloupek… Tak ať se vám žije!

 2. Pane Vlku. Stane se, nemusí to udělat ani paměť. Fakt to tu bylo, ale v podobě „šedé myši“ ve víc rušné „džungli“. Naše mozky fungují (a buďme i rádi) také „si selektivně“. Jinak máte „recht“, občas je dobré se jít „vyvenčit“. (Otlačením toho „vzadu“ si někdy unavíme i „hlavní radar“ který přejde do módu „aha, známo, nemá cenu studování „derivátů“ jenž jsou dávno jen již šum.
  (Ne že by ten nálet nenechal stopu v bytě v kterém jsem bydlel „vykopatelnou“ z pod omítky ještě v r. 2006, ne že bych se o tom s dědou r. 1900 nar. jako klučík nebavil. Ale Nusle to jenom „štrejchlo“ a dědeček „hrál“ mnohem radši přítomností… když tedy obě „světovky“ přežil.

  1. Dědku, díky za odpověď. A za to, že byla srozumitelná, bez oblud 🙂
   A neříkejte mi pane, proboha!

   Jinak mě napadá ještě jiná možnost, jak mi to mohlo uniknout, aniž bych si musel tlouct do hlavy. Ten zdejší redakční systém, nebo jak se tomu říká, funguje nějak „svojsky“. Projevuje se to v diskusních příspěvcích, které se dost často objevují tam, kde je člověk nezamýšlel, ale také v řazení článků na hlavní stránce. Kde nejsou řazeny přísně chronologicky podle data uveřejnění, ale jaksi podivně vzhledem k seskupování článků od jednoho autora. Takže, když jsem nepřišel na web v den, kdy inkriminovaný článek byl úplně nahoře, mohl se utopit a skrýt klidně až v „dalších článcích“.

   1. Pane Vlk.. Jsem se byl… docela normálně (znavenej situací).. teď s lidma mi rovnýma tak zvaně ožrat.. A tohle si odsaď (z té „pod úroveň“ spolků nesu..
    Fandit nepřestanu ani „holce“ ani klukovi, také ani dědkům, babkám, křoví, berušce a „vepřovi“… Ne že jak to běží nevidím… /to jo.. a někdy to opravdu nudí…
    Já jsem nerad „nerovnej“… (to je k té „AI“ i jinejm kravinám o kterých nějací pravili… ehm.. že je to VYZVEDLO… a je to /významně/ (dokaž mne) JEN JENOM JEJICH…. Kousnu si… JERICH.
    (ale jako jinde pochopení dě(d) kuji… /a fakt nevím co je hřích. ///Tak asi jsem velké prase… soudruzi????? co po moci POMP.MOCI PASE?
    Zahučet vzdálená /vědeckým poznáním umím.. Vtělená nejsem tu věčná… ALE JINAK JSEM NEÚPROSNÁ..
    /potvora sebeznalá.
    TO V“BEC NEZNAMENÁ ŽE DALŠÍM (i „níkofrekvenčně/vibračním“ neděDKUJI… A ani že nezvednu KLADIVO a nezakuji… (KOVADLINU TO SI PIŠTE MÁM! (si myslite myslivnou moucha

 3. Četli jste Laďův článek z na Valentýna „Amerycky svatek 14. unora…“?
  Buď mi unikl, což se mi nezdá, bo tu v poslední době dřepím víc, než je mi milo, nebo se objevil až včil. A nebo už mi pamět neslouží, což se mi zase taky nezdá.

  1. Hezký článek.Mám podobnou zkušenost…,,Studené čumáky “ nemusím. Těší mně, že jsou stále místa, kde žijou lidi co vědí, na čem v životě opravdu záleží…

 4. „Postupem času, někdy v nultych rokach, kdy už na Vychodě fungoval poctivy kapitalistycky system a ne ten pokřiveny socansky paskvil, kery tu je fčil, sem si čim dal vic uvědomoval, že Vychod nabiza cosik, co už na Zapadě neni.“
  🙂 🙂
  Ladyk je tak troche cyp. Propagandystycky cyp. Taky reverzovany marxystycky polytruk.
  Bo kvůli takym cypum neni možná dyskuza o naši mynulosti i sučasnosti.

  Povyda take chujoviny jak ten jeho poctivy kapitalistycky system je zdroj te prave dobroty.
  Ladyku, jenom do určitého času, pak vítěz bere vše. Kupi si medyja, i ta veřejnopravny, kupi si polytiky, sudce…. vakcyny…. vše.
  A pak to je taky fofr. Co včil?

  1. Jinak cestopisy su fajne i obrazky.
   To byla prve to byla taka nasrana reakcja nu tu chujovine, bo ty snad musíš videt toho zleho socyjalistu i doma v špajsce, snad i v těch ďurach na Ostravsku, co ste tak švarně fedrovali.
   Neblbni synku.

   1. Kdybyste četl Větvičkovou tvorbu, možná byste došel k názoru, že silně mýlíte.

    PS. Hodně ho obdivuji, často s ním souhlasím. Zároveň jsem přesvědčen, že mu účelově občas není demagogie cizí.

 5. V Turecku přispívá dobrým vztahům k cizincům, hostům tamní náboženství Islám – předepisuje tak.

 6. Zduř Větva – fčíl máš pravdu.A Já se ptám , kurde kde je mlíkař.
  Kam píše – kde a koho se ptá. Co je to za vydle v našem Vydlákově.
  Oujé pyš ať je lip . Děkan.

   1. Piste si jak chcete, ja se snazim o spisovnou cestinu, i kdyz casto neuspesne. Kazdy okres ma sve nareci, ktere se lisi od spisovne cestiny. Kdybych tu psal plzenskym narecim, tak budu za burana. Spisovna cestina existuje z dobreho duvodu.

    1. V Cechach se v mluvenem jazyce pouzivaji koncovky „ej“. V pisemnem projevu je temer nikdo nepouziva nebo se alespon snazi je nepouzivat. Nechapu, proc je pro severo-moravany problem pouzivat spisovnou cestinu v pisemnem projevu.

Napsat komentář