Zpět

Je lepší černá než bílá? Čeho všeho mě ještě donutí si všímat?

Video 29.7.2020

Všechny příspěvky s Martina Kociánová

Diskuze:

 1. Až budou o kultuře zas rozhodovat uliční výbory a nomenklaturní cenzoři, pravděpodobně se zas konečně začnou psát dobré knihy, točit zajímavé filmy a hrát kvalitní hudba. Aspoň takový závěr mi vychází při srovnání naší současné svobodně a předlistopadové totalitní kultury.

 2. Tento týden šel film Ragtime a byli zde“zlí bílí a chudáci čerňí“jsem zvědav jak filmaři znázorní časem nadvládu jak korektně říkají občanů N?

 3. Paní Kociánová, za tuto a jiné glosy bych před Vámi s úcty poklekl okamžitě a rád, před BLM nikdy, podle mne je to totiž rasismus naruby a nechci ani domyslet kam to dojde pokud se to včas nezarazí! Bojím se aby to nedopadlo jako v Číně za kulturní revoluce Mao Ce-Tunga !

 4. Líbí se mi výrok Teng-Siao pchinga, že nezáleží na tom, jestli je kočka černá nebo bílá… Hlavně když chytá myši.
  A teď je mi podsouváno, že bílé kočky už se nalovily dost, měly by si dát pauzu a uvolnit místa těm černým…;-(

 5. Milá Martino,
  děkuju, že jste to napsala tak jasně. Otevřeně a bez keců. Chápu, že se provinile cítili někteří židé, že přežili holokaust, že oni měli to štěstí, ale vinu vnímám ZA SVÉ SKUTKY. Ikdyby byl můj předek otrokář, co já s tím? Nědy se jinakost projeví jen tím, že vám chybí domorodý přízvuk. Psát Černá a bílá, kde to jsme, fuj.

 6. To všímání si se týká i homosexuálů apod. Myslím, že až na výjimky jsme neměli problém s nikým, kdo se lišil. Na VŠ kolejích jsme měli kamarády mezi študáky z Afriky i Asie a nikdo barvu pleti neřešil. Vždy mě velmi naštve, když někdo tvrdí, že Češi nemají zkušenosti se soužitím lidí různých ras. Je to účelový kec. Před plyšákem tu bylo cizinců dost. A dnes se vám např. na Kubě stane, že se k vám přihlásí docela pěknou češtinou člobrda, co tu kdysi studoval nebo pracoval, protože zaslechne, že jste parta Čechů. A je to moc milé setkání i popovídání.
  Martino, moc Vám děkuji za Vaše rádio! Ať se Vám daří!!!
  Kateřina

 7. Dobrý den Martino,
  díky díky díky, že to říkáte nahlas a tak jasně!!! Je mi jedno kdo má jakou kůži, ale odmítám se jako „bílá“ cítít vinna, za to že jsem bílá zrovna v našem přirozeně bílém regionu. Žila jsem ve 4 zemích ve světě a v některých jsem byla jasná na první pohled bílá menšina, znám ten „opačný rasismus. 10 let v cizině, mě naučilo velké toleranci k jinakosti, ale odmítám si nechat diktovat podmínky života v našem kulturním prostředím jen proto že „menšina to tak chce, protože má nárok……..“Kupředu jsem poslouchala už v rozhlase, i ted sleduji více méně všechny rozhovory. Děláte pro mě i “ za mě“ tu důležitou práci, nalézat nové inspirativní lidi a nejen za to díky. Než sedět hodiny u „sítě“ radši zahradničím a poslouchám vás, a pokud mě někdo hodně zaujme ráda dostuduju do hloubky. Jsem ráda, že alespon menší částkou mohu měsíčně přispívat a podílet se tak na chodu „mého rádia. At se daří

 8. Dobrý den, jen drobná poznámka. Možná jsem jen špatně slyšel, ale zaznělo mi tam jméno Cartney a Mccartnismu.
  Asi šlo jen o přeřeknutí. Správně je samozřejmě jméno totožné s tou editorkou a sice McCarthy.

Napsat komentář