Zpět
Radek Ptáček Díl 2/4

Samota zabíjí víc než kouření a alkohol

Text 3.5.202030 min Přehrát

Radek Ptáček v rozhovoru mimo jiné říká:

 • Je zajímavé, že poptávka po psychologických a psychiatrických službách je během krizí relativně nízká, ale ve chvíli, kdy pominou, tak se rozjede poptávka velká.
 • Velmi zjednodušeně řečeno je syndrom vyhoření reakce na nadměrnou zátěž.
 • Samota je pravděpodobně jeden ze zdravotně i psychicky nejvíce ohrožujících faktorů.
 • Jsou studie, které uvádějí, že samota zabíjí více než kouření a alkohol.
 • Je samota fyzická a samota emoční. Fyzická osamělost je těžká, ale pro řadu lidí může být nějak přijatelná. Daleko horší jsou pocity osamělosti emoční.
 • Duševní pohoda dítěte je přímým odrazem duševní pohody a stavu rodiče. Duševní stav dítěte nás doslova a do písmene zrcadlí.
 • Jestliže je pro nás dospělé nezbytné, abychom zůstávali v aktivitě a žili ve dni, který má strukturu, tak pro děti to je ještě mnohem důležitější.
 • Jestliže po dětech chceme, aby setrvávaly v aktivitě a dodržovaly řád, musíme jim k tomu dát nějakou motivaci. A jestliže my dospělí tu motivaci k vnitřní činnosti velmi často obtížně nacházíme, tak u dětí se teprve rodí.
Všechny příspěvky s Radek Ptáček

Diskuze:

 1. Možná by diskutujicim pomohla obyčejná slušnost a respekt k profesim obecně. To, že někdo sám nerozumí psychologii neznamená, že není potřebná.

 2. RE – Novotná Že máte v hlavě nasráno tu ukazujete poměrně pravidelně. Až budete vědět, co to je skutečná deprese, to jest klinická deprese, mluvte. Do té doby držte tu vaši stupidní držku a neurážejte tímto lidi, kteří skutečně trpí klinickou depresí!

 3. No jo…tohle jsou rady pro mésto… na vesnici to funguje úplně jinak – zvířata potřebují péči ráno i večer, nakrmit, novou podestýlku, čerstvou vodu, kouknu na trešně – bože, tamhle jsou ožrané listy – tak fofr, zkontrolovat lep na kmeni, dotřít, rybíz má zámotky – tak obrat, než se housenky vyvinou, tady jsou mšice až v koruně – tak lep proti mravencům, kteří je tam nosí, natrhat kopřivy pro housata, nasekat, zkontrolovat teplotu a nezapomenout na kvočnu, co sedí a nechodí se krmit, neprší-li, tak zalévat atd atd atd….. s dcerou si denně telefonujeme a je to úplně dostačující….. 🙂

 4. Chtip je možné i v tom, že kde je nabídka, vytvoří se (nečekaně) i poptávka…Dneska VŠ chrlej psicholoky jako za dolary…
  Já jsem jednou měla takovou deprézi, že jsem se o ní mohla opřít…A najednou koukám: prasknul šlauf od pračky a v koupelně bylo brouzaliště…
  Když jsem si představila ten jekot báby pod náma ( vyplavili jsme jí už 2x), tak jsem skočila, začala vytírat…a helemese!?
  Podlaha suchá a bylo po deprézi…;-)

Napsat komentář