Zpět

Vnucované očkování na vrcholu epidemie připomínalo vakcinační jarmark, kde nešlo o zdraví lidí, ale o byznys

Text 4.1.202227 min Přehrát

„Dobrovolně bych si to píchnout nenechal, ale systém mě donutil. Pokud chci alespoň trochu normálně žít a pracovat, nemám jinou možnost.“ – To jsou častá, možná až příliš častá vyjádření lidí, kteří se nechali očkovat po tvrdém podzimním nátlaku vlády a zpřísnění opatření pro neočkované lidi. Je to zásadní rozdíl oproti případům, kdy se lidé nechají očkovat dobrovolně ze své vlastní svobodné vůle, což je v pořádku, protože každý má pečovat o své zdraví tak, jak mu jeho poznaní a myšlení velí. Co způsobí tvrdý nátlak politiků? Rozdělí lidi ještě více, a rozdmýchá vzájemnou nenávist? V celé Evropě se občané proti nelogickým opatřením bouří a označují je za diskriminaci. Hoří auta, létají zápalné lahve a kameny, objevují se dokonce žluté židovské hvězdy. Tak je snad na čase se ptát, jestli politici od počátku takzvaného boje proti covidu napáchali na společnosti mnohem více škod, než covid sám. A zda nejsou tyto škody dokonce dramatičtější, než kdyby se nedělala opatření žádná. Dočkáme se vůbec někdy odpovědi na tyto zásadní otázky? Bude možnost tyto otázky svobodně klást, a svobodně na ně odpovídat? O covidu, a jeho následcích, si budeme povídat s imunologem a vakcinologem, nanotoxikologem a nanotechnologem, profesorem lékařské imunologie Jaroslavem Turánkem.

Martina: První otázka, pane profesore. Minulý americký prezident Trump dal za úkol tajným službám zjistit, jestli je virus covid-19 umělého původu, nebo ne. Mnohá média se tomu vysmívala, ale jen do chvíle, kdy zopakoval tajným službám úplně stejný úkol nový prezident Biden. Vy jste odborník, jak už jsem předeslala, vakcinolog, imunolog, co si o tomto viru myslíte po téměř dvou letech, co s ním žijeme, a co se o tom více či méně otevřeně diskutuje?

Jaroslav Turánek: Už jsme o tom mluvili v posledním pořadu zhruba před rokem, a můj názor se nějak nezměnil. Když se podíváme, co nám sdělily tajné služby, alespoň na to, co bylo v novinách, v médiích, tak nám sdělily, že se pravdu pravděpodobně nedozvíme, asi jako o atentátu na Kennedyho. Takže já to čtu takto: Vy se tuto pravdu nikdy nedozvíte, protože vám ji nikdy neřekneme, protože ji vědět nesmíte.

Martina: Máte svou teorii? Teď vás samozřejmě trošku tlačím do spekulací, což bych nerada, ale máte svou teorii, proč se ji nesmíme dozvědět, když už ji tak trochu tušíme, a jenom to rozjíždí kola dalších hypotéz a takzvaných konspirací?

Jaroslav Turánek: Odpověděl bych názvem románu Dänikena – Tušení souvislostí.

Martina: Už jenom to, že řeknete slovo „Däniken“ vám ve vědeckých kruzích rozhodně medaili nevyslouží. A Tušení souvislost,í myslím, nebyl Däniken, ale Souček. Ludvík Souček. Tušení stínů a Tušení souvislostí.

Jaroslav Turánek: Jo, Souček. Tak už můžeme říkat: Ludvík Souček

Jak to bylo s původem covidu-19 se už nikdy nedozvíme, protože to nemáme a nesmíme vědět

Martina: Jak vidíte, také jsem na scestí.

Jaroslav Turánek: Ne, já jsem jenom chtěl říct, že to je, což každý ví, atomová politická bomba. Ve chvíli, kdyby se ukázalo, že to opravdu má souvislosti s institutem ve Wu-chanu, že v tom hraje nějakou roli americká a čínská strana, tak si představte, co se ve světě bude dít, kdo všechno bude chtít kompenzace? Úplně všichni, a je schopen takové kompenzace vůbec někdo dát? Není! Čili je to tak politická věc, že je lepší říct, že to vyskákalo z netopýrů, a je to uklizeno.

Ale nejpravděpodobnější vysvětlení je, že to bylo opravdu z Wu-chanu, protože tam se s tímto virem pracovalo, tam byly záměry vytvořit vektorovou vakcínu na bázi koronaviru, která by byla zaměřena proti některým infekčním chorobám. V Číně je aktuální třeba HIV.

A jak se taková vakcína připravuje? Na vektorovou potřebujete mít virus, který je adaptován na lidské buňky, který se poměrně rychle množí tak, aby se potom dal ekonomicky vyrobit biotechnologicky. A jak ho budete připravovat? Budete adaptovat virus na lidské buňky, budete do něj vnášet nové funkce, což není potřeba dělat molekulárně-biologickými metodami, jak se pořád kritizuje, že tam nenašli žádné stopy manipulací. Tento virus má RNA polymerázu, která je schopna přenášet velké úseky, to znamená, že když transakujete buňky různými typy koronaviru, tak ty mezi sebou přenáší úseky svého genomu, a vznikají stále nové varianty. To není žádná molekulárně biologická machinace s těmito viry, to je jenom adaptace, a vznik nových virových rekombinantů, kdy jenom hledáte, jestli někde vznikla nějaké funkce, a pokud vznikla, tak máte nový virus, se kterým dál pracujete.

A to oni dělali. Když si přečtete informaci od francouzských vědců daleko před koronavirovou pandemií, tak oni popisují, že tam nedodržovali základní bezpečnostní kritéria, že to nebylo na takové technické úrovni. A potom, když to propuklo, tak tam na rok nikdo nesměl, rok se tam zřejmě uklízelo, takže se opravdu už nic nedozvíme.

Martina: A pak tam pustili WHO, která řekla „čisto“.

Jaroslav Turánek: A pak tam pustili odborníky – teď tam dáme čtyři závorky, nebo čtyři uvozovky – odborníky z WHO, kteří, když tam byli, na 99 procent vyloučili, že to vzniklo tam. A když odjeli, a už nebyli pod přímým vlivem, tak z nich pomaloučku začala odpadávat opatrnost, ale pořád se nic nedozvíte, protože se nic dovědět nemusíte, ani nesmíte.

Každý epidemiolog musí vakcinaci v průběhu epidemie odmítnout

Martina: Ale povězte mi, není pro vývoj látky, léku, protilátky naprosto klíčové, kdybychom věděli postup a technologii vzniku daného viru?

Jaroslav Turánek: Především by to určitě usnadnilo vývoj. Nicméně tento virus tady je, ať už původu z Wu-chanu, nebo se opravdu objevil z netopýřích jeskyní, to je nyní už celkem jedno. Tento virus si žije svým životem, přizpůsobuje se podmínkám, které mu nastavíme. A my jsme mu nastavili to, co odsuzuje každý epidemiolog, a to je vakcinace uprostřed pandemie. Virus, pokud má přežít, tak se musí adaptovat, to znamená, že ve chvíli, kdy jsou protilátky proti určité formě viru, tak se vyselektují mutanty viru, které protilátce nějakým způsobem utíkají, a my jsme pořád krok za virem.

Varianta delta plus, tak tam už se projevilo to, o čem jsem psal hned na začátku pandemie, tedy že virus unikne do varianty, která využívá mechanismus ADE (Antibody Dependent Enhancement), tedy posílení nemoci protilátkami, a bude tohoto mechanismu využívat, aby přežil a šířil se. Když se podíváme na dnešní situaci v Evropě, která je proočkovaná daleko nejvíc, tak tam je to daleko nejhorší, a největší proočkování premianti, jako Irsko, jsou na tom hůř, než byli před očkováním. Za vzor se dává Portugalsko, kde pan generál od ponorek všechny proočkoval, a podívejte se, jak to vypadá. Oni měli prázdnou vlnu, takže se to tam o několik měsíců opozdilo, ale už tam rostou počty pozitivně testovaných, takže je vidět, že proočkovanost nemá žádný vliv na šíření delta varianty.

Žádná infekční respirační choroba nemůže být vakcínami vymýcena

Martina: Teď položím zoufale zjednodušující otázku: Znamená to, že vakcinace je k ničemu?

Jaroslav Turánek: To je zase postaveno jako černá a bílá. Především, když chcete posoudit vliv vakcinační kampaně, tak máte dva parametry. Je to fit-benefit a cost-benefit, to znamená, jaký je přínos z hlediska zdraví, a jaký je postoj z ekonomického hlediska. A takovéto analýzy můžete udělat jen v případě, že máte věrohodná, a poměrně strukturovaná data – a takováto data nemáme, nebo nejsou. To, co se prezentuje jako takováto data, jsou už degenerované soubory, kde se úplně všechno ostříhá. To znamená, že musíme vědět, na co daní lidé zemřeli, tedy detailní skupiny rozdělené podle morbidity, a tak dále. A to vůbec není, že „zemřel s covidem“, a to je všechno, co se dozvíte.

Existují studie publikované v renomovaných časopisech, které ukazují, že risk benefit pro lidi středního věku a mladší je nula, je skoro záporný, a to má oprávnění. Existují senioři (já jsem taky na prahu seniorského věku), kteří vůbec neonemocněli, netrpí žádnými chorobami, nemají komorbidity, nebo ne takové, které jsou nebezpečné, žijí poměrně zdravým životem, jsou ještě tělesně zdatní, sportují. A kolik takových lidí máte v těch, kteří onemocněli? Já jsem za celou dobu, a to se stýkám s lidmi, kteří byli pozitivní, neonemocněl, nestál jsem pojišťovnu ani korunu, a ještě jsem ze svého pojištění připlatil na vakcíny těm, kteří se vakcinovat chtěli. To není jednoduchá věc, nastavit správnou vakcinační kampaň, obzvláště u nemocí respiračního traktu, kde žádná vakcína nevedla k jejich vymýcení. Žádná infekční, respirační choroba, nebyla vakcinačně vymýcena, a to ani veterinární, kde jsou úplně jiné přístupy, kdy vakcíny mohou mít jinou trvanlivost, co se týče imunity, a tak dále. Takže nebyly vymýceny, a pravděpodobně nebudou.

Respirační choroby jsou naopak prubířským kamenem toho, jestli především seniorská generace je ve zdravotní kondici, a jak se tito lidé starají o své zdraví. A jak vypadá jejich zdravotní stav? Pokud budeme věřit číslům „zemřel s koronavirem“, tak máme poměrně hodně úmrtí. A čeho jsme svědky? Toho, že naší senioři nejsou v dobré kondici.

Nátlak, aby se lidé vakcinovali, není správný. Mnoho lidí se vakcinovat nechce, nebo už nechce jít na třetí dávku, a to i proto, že viděli následky tohoto očkování.

Martina: Teď by vám asi každý ze zastánců současných postupů řekl: Dobře, tak jsme zjistili, že nejsou v dobré kondici. Ale teď je přece nenecháme všechny poumírat tak, že je nevakcinujeme.

Jaroslav Turánek: Ne tak, že je nevakcinujeme. Tak, že jim dáme možnost se vakcinovat. Ne, že je postavíme před hotovou věc: Všechny vás navakcinujeme! Člověk, který cítí, že na tom je dobře, a nemá pocit nějakého ohrožení, což je dnes celá řada seniorů. Vakcinovat se nechce 300 tisíc lidí, a ti, kteří dostali druhou dávku, zvažují, jestli vůbec půjdou na třetí, protože následky vakcinací byly u některých otřesné.

Když to uzavřeme, tak nátlak, a tento vakcinační jarmark, nemá žádné opodstatnění. A není to nic jiného, než vakcinační jarmark, protože toto není vakcinační kampaň, když vás budou odchytávat na nádraží, a slibovat tenisky, iPhony, nebo další věci, na které vás nalákají. To je vakcinační kampaň, že kdyby to slyšeli odborníci typu profesora Rašky, profesora Zdeňka Jirsáka, nebo dalších významných vakcinologů, tak by chytali za hlavu.

Martina: Pane profesore, vím, že když se lidé nechávali očkovat třeba proti chřipce, tak jenom do určité doby, a pak je řečeno, že už je pozdě, už je tady epidemie, vakcinovat se nedá. Vy sám jste mínil, že probíhá vakcinace uprostřed epidemie. Co to může způsobit? V čem spočívá nebezpečí toho, že tady máme, nevím kolikátou vlnu, a vakcinujeme, až se za námi práší?

Jaroslav Turánek: Základní biologický zákon, kterým se řídí všechny organismy, je přežít. Pokud chce přežít virus, tak se musí množit. A v prostředí, které není příznivé, to znamená v prostředí vakcinovaného člověka, se budou množit a prosazovat jen ty varianty, které uniknou imunitnímu dohledu, a teď myslím imunitní dohled daný protilátkami, kterým uniknou. A ty, které uniknou, budou další variantou, a čím víc budou unikat, tím víc budou mít větší šanci se rozšířit v populaci a množit se dál.

Očkovaní lidé mohou jednoznačně roznášet covid

Martina: A pokud možno hledat, když to řeknu laicky, způsoby, jak se vyhnout účinku vakcín, a tudíž můžeme vyprodukovat sofistikovanější viry.

Jaroslav Turánek: To není tak jednoduché. Pokud virus zásadně nezmění způsob, kterým se dostává do buněk, tak nemá nekonečné mnoho možností, kam uhnout. Může se začít točit dokola, kvůli protilátkám, které vznikly vakcinací, i přirozenou infekcí. Ale pozor, přirozená infekce má ještě jiné složky, které jsou indukovány imunitní odpovědí, a teď mluvíme o protilátkové, která nikdy, a to dvakrát podtrhuji, nevede ke sterilizaci, ale jenom usnadňuje snížení virové nálože, zatímco uzdravení vede ke sterilizaci buněčnou odpovědí, kdy buňky imunitního systému, ať už NK buňky, nebo potom T-lymfocyty, které jsou zabíjecí, vedou ke zničení infikovaných buněk, a teprve potom může nastat, že jste viru prosti.

A další věc, která se nezkoumá, je vironosičství. Každý virus má další strategii, aby přežil, to znamená, že může mít dvě formy, jednu, která způsobí latentní infekci, a to je doloženo u mnoha infekcí, a když budeme u koronavirů, tak je to perfektně doloženo třeba u kočičích koronavirů, kde máme dvě formy virů, jedna je asymptomatická, to znamená, že nosič viru neonemocní, a virus tam jenom přežívá.

Za lepších okolností se asymptotická forma viru přemění na smrticí virus, který způsobí propuknutí nemoci u koček, a zkoumá se to i u lidských koronavirů. Je evidentní, že budou lidé, ze kterých se stanou vironosiči. Ve zvířatech se už pozorovalo, že byli asymptomatičtí psi a kočky, a v Americe to byli jelenci. Pokud se virus stane zootickým, to znamená, že se bude rezervovat ve zvířatech, tak odtud se může šířit zpátky na člověka, takže se ho prakticky nezbavíme. A stejně tak ale může být, že bude lidský, ale budou zde vironosiči, kteří budou virus přenášet, a ve chvíli, kdy se jim třeba oslabí imunitní systém, tak jim propukne infekce, a budou zdrojem dalšího šíření viru.

Martina: Kdo má šanci, v uvozovkách, stát se vironosičem? Má to něco společného s tím, že když je člověk třeba vakcinován, tak může dál šířit vir? A navíc ještě vakcinovaní nejsou testováni. Nebo se člověk může stát vironosičem stejně, jako třeba existují bacilonosiči?

Jaroslav Turánek: To je zase otázka, kde mohu spekulovat, jak to bude, nebo jestli to tak bude, protože jsem zatím v literatuře nenašel nějaké relevantní odkazy. Ale aby se virus udržel, tak v člověku, který se stane vironosičem, musí být virus držen pod nějakou kontrolou, aby nepropukla infekce, která má symptomy. To obecně.

A druhá věc je, že virus musí mít mechanizmus, kterým drží imunitní systém na uzdě, to znamená, že imunitní systém si ho nevšímá. Jedním takovým mechanismem může být to, co se pozoruje u lidského syncytiálního respiračního viru, kdy spike proteiny na virech mají zároveň funkci fúzních proteinů a mají fúzovat membrány, což je dáno tím, jak pronikají do buňky, kde se může vir daleko lépe množit, nebo tam přetrvávat v nějakém dormantním stavu, a z nich se znova uvolňovat. Nedávno se objevilo v literatuře, že taková syncytia vznikají u koronaviru, a ne jenom v subukosách, jako u respiračního syncytiálního viru, ale v různých tkáních.

Covid může u očkovaných lidí přežívat v ložiscích

Martina: Nebudu předstírat, že rozumím tomu, co jste mi teď říkal.

Jaroslav Turánek: Když to shrnu, tak vznikají mnohobuněčné útvary, ve kterých se virus daleko lépe aplikuje. Otázkou je, zda tyto útvary mohou sloužit k tomu, že tam virus bude v nějakém dormatním tvaru přežívat, a z nich se to bude reaktivovat. Když vezmeme analogii s jinou infekční chorobou, jako je tuberkulóza, tak vznikají ložiska, kde může bakterie přežívat (není to vir, ale mykobakterie), a kde už přežila desítky let, než se reaktivuje. U RNA virů to může být složitější, a otázkou je, jestli to může být u koronaviru.

Martina: Stále se diskutuje o tom, že očkovaný člověk může být infekční, a roznášet nemoc dále, ale nemusí se testovat, protože je přece očkovaný. Rozumíte tomu? Chápete to? Dává to logiku?

Jaroslav Turánek: Chcete u některých politiků a jejich vyjádření hledat logiku?

Martina: Nevím, jestli chci hledat logiku u politiků, ale potřebovala bych této situaci porozumět. Existují odborníci, kteří říkají, že očkovaná skupina je státem povolený přenašeč této virové nákazy, a proto se potřebuji zeptat vás, protože v epidemiologii, virologii a nanotoxikologii je málokdo tak kovaný, jako vy. Co vy na to?

Jaroslav Turánek: Nepovažuji se za kovaného v epidemiologii a virologii, nicméně přece jenom o imunologii trošku vím. Takže pokud tvrdí, že se lidé mají očkovat a že očkovaní lidé se nemusí testovat, a nás přitom označují za antivaxery, tak já je označuji za popírače imunologie. Vakcinovaný člověk s protilátkami, které jsou neutralizační, tak snižují virovou nálož, ale jak jsem říkal, nejsou schopny vir odstranit. To znamená, že tento člověk může být asymptomatický, nebo může mít mírné symptomy, a virus se bude množit v omezeném množství, takže se v podstatě dostává do fáze vironosiče. Virus se bude v omezeném množství množit v subukosních tkaních, a bude vylučován v nějakém množství, podle toho, jak se bude množit na sliznici.

Toto je přirozený cyklus viru, protože jednak se virus do vás musí dostat, ale pak se musí dostat z vás na dalšího, to znamená, že musí být vylučován sliznicí, a když zakašlete, nebo mluvíte, tak pohyb jazyka, nebo proud vzduchu utrhavá kousky mucinu, ve kterém virus je, a šíří se v kapénkách do prostředí. Proto vás většina respiračních chorob nutí třeba ke kašli, protože proud vzduchu je síla, která žene a strhává kapénky, takže tito lidé mohou být po nějakou dobu asymptomatičtí, ale mohou virus produkovat a roznášet ho. To je naprosto evidentní.

Rozhodnutí vlády omezovat neočkované, a neuznávat ani jejich testy, je naprosto nelogické a nemá to oporu ve skutečné vědě

Martina: Dobře. Tak teď pojďme hledat logiku u některých politiků a politických rozhodnutí vlády, mesiášů, a podobně. Má tedy smysl podzimní rozhodnutí vlády držet pod krkem neočkované, dokonce jim ani neuznávat testy, které by mohly prokazovat jejich bezinfekčnost, ale nechat kamkoliv bez omezení chodit očkované?

Jaroslav Turánek: Logiku to nedává, nemá to ani žádnou oporu ve skutečné vědě.

Martina: Ani v imunologii?

Jaroslav Turánek: Na co to úplně jednoznačně ukazuje?

Martina: Na co?

Jaroslav Turánek: Zkuste si odpovědět. Nebo to mám říct já?

Příčina tlaku na očkování lidí je obyčejný byznys. Ale mohlo by za tím být i něco horšího.

Martina: Vy, to bude lepší

Jaroslav Turánek: No, na co to ukazuje?

Martina: Vakcinace?

Jaroslav Turánek: Na byznys, protože tady máme skupinu, která je potenciálním zákazníkem, což jsou neočkovaní, kteří se nám nechtějí nechat očkovat po dobrém. Utíká nám tady spoustu klientů, tak se na ně zaměříme, ale nemůžeme to dát zákonem, to dobře vědí, že nemohou, tak, jak říkala paní ministryně financí, musíme jim tak znepříjemnit život, aby to do sebe dostali „dobrovolně“. A tady jsme u první milníku. Co je to za politiku?

Martina: Vy tomu říkáte „jarmark s vakcínami“, a oni tomu říkají „snaha vykonat dobro za každou cenu a na každém, i když by ho mělo stát bůhví co.“ Řeknete mi, je to stále jenom obyčejný byznys, obyčejný jarmark, výprodej?

Jaroslav Turánek: Pokud to je pořád obyčejný jarmark a byznys, tak je to ještě dobré, proti tomu se dá snadněji bojovat, než kdyby se nad tím hrála ještě další hra. A o tom nechci spekulovat.

Martina: A tak možná trošku.

Jaroslav Turánek: Ne, ani trochu nechci spekulovat. Zatím to beru jako velký byznys. Už jsem to, myslím, říkal minule, že v roce 2020 byla hodnota globálního trhu s vakcínami, bez koronaviru, 60 miliard dolarů. Ať si každý za domácí úkol spočítá, hlavně i politici, kolik se těchto vakcín nakoupí, a kolik stoji jedna vakcína, ať si to vynásobí, a uvidí hodnotu globálního trhu. Dnes je to zhruba dvojnásobek toho, jak tomu bylo v roce 2020. To znamená, že se bavíme o 100 až 200 miliardách, a pokud se prosadí posilovací dávky, což je taky „úžasný“ termín, tak máte, co půl roku, byznys zajištěn.

Všechny příspěvky s Jaroslav Turánek

Diskuze:

 1. Takže pán nechce špekulovať ale v podstate je to biznis s vakcínami. Hm. Len tak nahrubo: ovce sa nechali pichnúť 3x po 20€. Osvietení sa testovali Ag testom po 10€ alebo PCR testom po 50€ asi tak 20-50x, alebo viac? Ale chápem že sme sa tu teraz zišli imunológovia, vakcinológovia a odborníci na pandémie (najmä veterinárne) a nie matematici.
  A ešte mrknem na burzu: za posledné 2 roky stúpli akcie Pfizeru o takmer 50%. Fíha, toľko? No jo, ale US500 stúpol o 35% a technologický US100 o 55%. Takže na to že obrátil planétu hore nohami až tak veľa ten Pfizer nezarobil. Tragédi

 2. Svinsky miliardovy byznys a zkorumpovani resp hloupi politici co delaji totalitni rezim. Jak dlouho to takhle pujde dal? Az nam vsem zdegeneruje nas vlastni imunitni system a zacneme vymirat uz na obycejnou chripku?

 3. Pane Turánku, děkuji za odvahu, Martino vám taky:-) někdy jen naznačujete, ale asi to stačí, minimálně pro podnícení fantazie. Kdyby to bylo taaaak jasné a čisté, tak se to přece řekne, aby se právě utly spekulace…

  Případně tyto spekulace odvádí pozornost někam jinam. Čím víc se člověk ptá, tím méně chápe… do covidu se proti chřipce očkovalo PŘED EPIDEMII, ted se to píchá hlava nehlava furt… to nevadí? asi ne, minimálně těm co tam paži strkají a do toho je bude Kubek hladit po hlavě a říkat, že jsou zodpovědní….
  Když můžeme mít nemocného starce prezidentem a může rozhodovat o všem, tak můžeme mít zástupy šedesátníků, kteří také rozhodují o svém zdraví:-) nemusíme z nich dělat nesvéprávné staroušky. Jde o ně, tak by si oni měli říct, co chtějí.

 4. Děkuji moc panu prof. Turánkovi za další vhled do situace odborníci versus vláda. Obávám se, že důvěru, kterou vkládá do současné vlády, asi brzy ztratí.
  Všichni bychom si oddechli, kdyby se začali politici chovat jako lidé a ne jako naprogramovaní roboti.
  Ale když vidím, jak se nejprve všechny podněty, později protesty a argumenty od nich odrážejí a oni je ani neposlouchají, myslím si, že tomu nebude jinak ani v budoucnu.
  Teď už je snad všem jasné, že nejde o zdraví národa.
  Pokud se národ nezvedne v dostatečně velkém počtu na obranu svých svobod teď, ztratí je na kdovíjak dlouho.

 5. Bohužel tato doba a my s ní.., sme tam kde sme.., protože pan profesor a lidi jemu podobní jsou obyčejní alibisti a prizdisráči…. !!!
  Absolutne každému., kdo nemá v hlavě nasráno je už dávno jasné.., a důkazů je plný internet, že toto je biologická VOJNA proti lidstvu.., a všichni co s tím mají cokoliv společného jsou covid Judáši a budou zanedlouho souzeni jako vojnoví zločinci. Dnes již dávno není doba poslouchat bečení podobných ovcí.., již je doba svolávat VLKY..!!!

 6. Tak dobře. Co to může být za jinou HRU o níž pan profesor nechce (a ani nemůže) spekulovat. Co je černější a mocnější než bambiliónový megabyznys s trejfe „vakcínami“ ? Na čem se beze slov shodnou všechny ty ubožácké tzv. „ELITY“ majetkové, politikářské, nepotické a rodové ? Přemýšlejte. Mergle to už dávno nejsou. Těch si tisknou dle libosti jako hajzlpapíru. Co je tedy jejich skutečnou a vlastní motivací k tomuto páchání „celoplanetárního dobra“ – když to nepůjde jinak, tak i násilím. Přemýšlejte. Odpověď je – jak už to tak bývá – velmi prostá. Je však zároveň tak obludná, že se jí mysl normální lidské bytosti brání a štítí vzít na vědomí a v potaz. Teprve až již bude pozdě. Hezký den.

 7. Děkuji za skvělý rozhovor – hned mi je lépe když alespoň mohu číst něco čemu se dá věřit, místo těch děsivých lží a manipulací. Dodává sílu se mi bránit proti tlaku zaprodanců. Snad svitne alespoň jiskřička na konci tunelu bludných lží.

 8. Mě už nezaráží ani ta zmínka o vývoji čínsko americké vektorové vakcįny proti HIV, vzhledem k tomu že asi půl roku zpět vyšel v jednou odborném časopise článek o testování několika jedinců po očkování, kdy měli příznaky nemoci AIDS i když se jednalo o starší nepromiskuitní generaci bez rizikových kontaktů. Výsledky rozborů krve potvrdili přítomnost protilátek podobných víru HIV a k těmto testům došlo náhodou, vzhledem k tomu že testování byli příbuzní lékařů a laborantů a tito lékařští pracovníci si to dle jejich závěrů nedokázali spojit s ničím jiným, než jako následek očkování. Otázkou je, co by se stalo kdyby si teď populace nechala celoplošně v Evropě otestovat přítomnost protilátek proti HIV, zda by vyšla zvýšená pozitivita a možný skrytý cíl vakcinace k snížení populace lidstva na naší planetě Zemi nebo to byla jen náhoda.

 9. A co toto?:
  Výzkumníci z Čínské akademie věd v Pekingu nedávno oznámili zajímavé nové důkazy o možném myším původu varianty Omicron. ..
  Jejich hlavní myšlenkou je, že myš mohla být nějakým způsobem infikována lidským virem „reverzním zoonotickým přenosem“, načež se virus vyvinul všechny nebo mnoho ze svých 45 nových mutací a následně byl přenesen zpět na člověka. Zatímco tato teorie by mohla vysvětlit, proč se Omicron jeví tak anomálně, když je vykreslen na fylogenetickém stromu proti obvyklým podezřelým, existuje jeden hlavní problém: Myší homolog lidského receptoru ACE2 (hACE2), který virus obvykle používá k získání vstupu do buněk,má malou afinitu ke standardnímu problému SARS-CoV-2 spike protein.
  Ve skutečnosti tak malou, že za účelem studia viru na tomto preferovaném výzkumném zvířeti musí vědci uměle zavést hACE2, aby vytvořili myši, které vykazují jakoukoli významnou respirační tíseň při infekci. Tyto transgenní myši jsou vyráběny několika způsoby….“
  JSOU VYRÁBĚNY, tedy to jsou laboratorní myši.
  https://lifeboat.com/blog/2022/01/omicron-might-have-come-from-a-mouse-but-what-kind-of-mouse

 10. Aco řeknete na toto?:
  „Vše nasvědčuje tomu, že Omikron unikl z laboratoře zabývající se výzkumem zisku funkce…
  důkazy jsou silné, že Omikron cirkuluje přednostně u očkovaných. S největší pravděpodobností je to výsledek výzkumu zisku funkce, ve kterém byl SARS-2 opakovaně procházen rekonvalescentní nebo očkovanou plazmou, v naději, že pomůže viru vyhnout se získané imunitě. Účelem tohoto výzkumu by bylo předvídat budoucí varianty imunitního úniku, na které by se vakcíny mohly zaměřit.
  https://eugyppius.substack.com/p/omicron-is-not-normal?r=9damc&utm_campaign=post&utm_medium=web

 11. Dobrý den, děkuji za skvělý rozhovor. Mainstream je koupený. Zda se probudí, toť otázka. 🙂 Vox populi probraný je a to dost. 🙂 A politici? Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá. EU se už moc naparuje a dostane tudíž po „ústech“. Rexflexu- titulek -Omikronem se nakazí 20 mil. Čechů. Je nás cca 11 milionů. Je lepší se už tomu smát než plakat. Pecka přijde od pana Putina. A víte, že se „těším“. EU je před rozkladem. Tak pěkný den, optimismus a určitě sport, šťávy, D3, K2, béčka, céPObavilčka atd. Však všichni víte, jak to je. Vysoká imunita. Jsme z toho už venku. A i kdybychom měli svítit svíčkami. Tak budeme. Alespoň se děti odtrhnout od mobilů. 🙂 Pěkný den.

 12. Říkáte že “ Varianta delta plus, tak tam už se projevilo to, o čem jsem psal hned na začátku pandemie, tedy že virus unikne do varianty, která využívá mechanismus ADE , tedy posílení nemoci protilátkami, a bude tohoto mechanismu využívat, aby přežil a šířil se. “
  – Toto ale neplatí u Omikronu, protože pak by mohl být znám jeho živý předchůdce, ne? Proč WHO ani většinu vědců vůbec nezajímá původ Omikronu? Server GISAID to řeší tak, že u jeho fylogenetického stromu usekl začátek.
  A ještě varianta Lambda, která jen v Peru zabila asi 150.000 lidí. Když tam vznikla, žádní očkovaní tam nebyli. S tím se začalo později, je to na ourworldindata.org

 13. Od první odpovědi čtu rozhovor s panem profesorem takto: já sice taky nic nevím, ale budu tady o tom klidně hodinu rozvádět teorie.

 14. Děkuji panu profesorovi za další rozumný názor a argumenty odborníka.
  Jenom doufám, že se očkovaní už nenechají dál nachytat na slibované benefity a v zájmu svého zdraví už další dávky tímto neznámým experimentem odmítnou.

 15. Prostě skvělý a odvážný článek!!!!!!!!! Pokud nechceme být otroky, nebát se a bojovat!

 16. Odpověď pro Hábu:
  Určitě možnosti detoxikace jsou, některé jsou zmíněny zde :
  https://www.divadlokampa.cz/aktualita/aktualizace-k-dusi-k-s-mi
  Tedy vitamíny D+K2 jak je na odkazu uvedeno.
  K tomu by se daly připsat vitamíny B komplexu hlavně B6-B9-B12 , Na rozpuštění mikroembolií brát tak dva týdny malé dávky acylpirinu. Dále hořčík,kvercetin,zinek. Různých čajů a doplňků pro detoxikaci je celá řada. Hlavně už nejít na žádnou další dávku. Další věc je ta, že vakcína zablokuje čakry a energetika organismu jde dolů. Tady to je na živé věci, šťávy,byliny,cvičení,procházky apod. Organismus se dokáže vzpamatovat i z horších věcí. Důležité je, začít něco sám dělat..

 17. Bezvadné, ale řekněte, proč se tolik expertů zabývá wuhanskou variantou, která už zde dávno není, ale nikdo neřeší původ Omikronu? Je přírodní, když jeho předchůdce je už 1,5 roku mrtvý a má asi 40 mutací? A proč WHO nevytvořila komisi, která by to vyšetřila? Je to přece varianta obav, která je už i v Japonsku i Austrálii. JAR nebo Botswana není tak mocná jako Čína.

 18. Už není obrany.
  Paul Volcker to napsal v roce 2018 jasně, cituji :
  „…Polarization between (and even within) political parties, accompanied by the ever-growing influence of highly concentrated wealth, has paralyzed key elements of public policymaking….we’re developing into a plutocracy……“We’ve got an enormous number of enormously rich people that have convinced themselves that they’re rich because they’re smart and constructive. And they don’t like government, and they don’t like to pay taxes….. „no force on earth can long resist the thousands of individuals and hundreds of millions of dollars in the Washington swamp aimed at influencing the legislative and electoral process…..“
  Můžeme třeba i vědět, a to i detailně. Ale nemáme tu moc něco změnit. Je to situace v podstatě zralá na sbevraždu….ke které ostatně nemáme také moc daleko, viz vývoj na východě.
  Nakolik však bychom byli aktéry takové sebevraždy a nakolik jen trpnými prostředky, to je také úvaha zralá na sebevraždu.
  😀

 19. Píšete, že spike protein produkovaný vakcínami i virem je silně toxický – znamená to tedy, že všichni, kteří v současné době mají QR kod (očkovaní, po nemoci)to vlastně mají spočítané nebo je nějaká možnost jak se detoxikovat ?

 20. myslím, že se dá už oprávněně říci, že žijeme v době biologické války, a jedou v tom téměř všichni politici světa
  díky za odborný rozhovor panu profesorovi Turánkovi i odvážné paní Martině

 21. To něco horšího, by se třeba mohlo nazvat zavedení systému řízené depopulace pravidelným hromadným očkováním. Minimálně od června je z nezávislých laboratoří známo, že spike protein produkovaný vakcínami (i virem) je silně toxický. Od září je ze švédské studie známo, že se spike protein váže na jádro buňky a blokuje sebeopravné procesy, tedy může být karcinogenní. Navíc je zde podezření, že vakcíny obsahují i nepřiznané toxické látky.že byly falšovány testy,že nejsou známé dlouhodobé vedlejší účinky.Všichni důležití politici ,politické strany,lékařská komora apod byli otevřenými dopisy informovány. A výsledek..místo aby se očkování okamžitě zastavilo se tyto informace silně cenzurují a lidé se tlačí do povinného očkování za každou cenu. To už je zločin..
  Děkuji za výstižný rozhovor , jsem opravdu zvědav, kdy se proberou i korporátní a státní sdělovací prostředky..pokud vůbec.

Napsat komentář