Zpět

Černe Vanoce v hornim Šlonsku

Text 18.12.2023

Tuž vykašleme se chvilu na polityku (ale nezapominejme, že polityka se nevykašle na nas) a poďme se podivat, jak vypadaju vanočni trhy u našich susedu. Brněnske, videňske nebo krakovske trhy každy zna, takže nebudu nosit vanočni smrčky do lesa. Podivejme se na trhy, kere su kusek od Ostravy, v male haviřske kolonyji Nikiszowiec (aktualně pod polskou spravou).

Je to archytektonycky ucelena čtvrť, postavena Němcama před prvni světovu, to znamena v době, kdy mistni šachty spadaly pod Prusko. Takže vy, keři se rozčilujete, že pišu „aktualně pod polskou spravou“, se moc nerozčilujte, aby vam nepraskla cevka a nemuseli ste za sebu tahat nohu. V našich krajach neni nic na věčne časy.

Kolonyja Nikiszowiec je nadherna neenem v zimě, stoji za to navštivit ju kdykoliv. Ale pokud ju navštivite okolo svatku svate Barbory, budete moci popit trochu šlonskiego svařaku, a to se rozhodně vyplati.

Ladik Větvička, hlasatel Radia Universum, Ostrava-Nikiszowiec

 

Všechny příspěvky s Ladislav Větvička

Diskuze:

  1. Hezké. Když jsem byl naposledy v Katowicích, po návštěvě Krakowa, celé centrum mi přišlo strašně vylidněné a industriálně chladné. Navíc, Katowické (bývalé vojenské) letiště je strašně daleko od centra (31 km, 50 minut taxíkem). Na druhou stranu doporučuji hotel Best Western, jehož součástí je (snad ještě) parádní mikropivovar Restauracja Browar Mariacki.

Napsat komentář