Zpět

Politika jako vtip

Text 25.3.20245 min Přehrát

Občas to vypadá, že neumíme brát politiku vážně, že nám jsou politici jenom pro legraci. Příčiny to může mít dvě. Buďto jsme obdařeni smyslem pro humor, a nic, ani politika, nám není svaté, anebo jsou naši politici neodolatelně legrační, respektive beznadějně směšní. Tyto dvě příčiny se samozřejmě nevylučují. Spíše se doplňují a jejich synergií je onen zpravidla černý politický humor.

V rozdělené společnosti se samozřejmě nesmějeme všichni témuž. Lidé s opozičním naturelem slyší na to, když se zesměšňuje vláda, někomu ale přijde zábavné dělat si legraci z opozice. Kdo jde k volbám, činí hlasováním vnitřní rozhodnutí, komu se nebude smát. Ano, jsou to politici, které volil. Smát se jim by znamenalo být k smíchu sám sobě. Těch, které jsme nevolili, je ovšem pro ironické špičkování k dispozici dostatek. A kdo je politikou natolik znechucen, že k volbám nechodí, disponuje kompletním portfoliem politických celebrit, které brát vážně by bylo komické.

Dnešnímu humoru, kdy se politici parodují a zesměšňují, předcházely kdysi politické vtipy. První politický vtip, který si pamatuji z dětství, byl o tom, jak v letadle letí tři prezidenti. Hoří motor a zjistí se, že jsou jen dva padáky. Iniciativní Husák vybídne Brežněva, aby se zachránil první. Ten vyskočí a na Husáka se ten třetí prezident, myslím, že to byl americký, zlobí, že jim už zbyl padák jenom jeden. Na to ho vychytralý Husák uklidní, že Brežněv vyskočil s batohem.

Staré politické vtipy byly prvoplánové, nekomplikované, nadčasové. Proto mnohé zlidověly a vyprávěla se už jenom jejich pointa: „Dneska je krásně, dneska by to šlo“. Neklame-li mne paměť, politické vtipy nebyly vulgární, hrubé ani agresivní. Snad proto, že byly reakcí na nekonečnou dočasnost. Jako vtip, že socialismus je slepá cesta ve vývoji, pročež tento systém nemůže trvávat déle, než nějakých dvě stě let. Zajímavá byla na starých politických vtipech víra, že opakem toho, čemu se smějeme, je něco lepšího. Vtipy o beznaději byly vlastně laskavé.

Dnes výsměch adresovaný politikům vychází z nenávisti. Jestliže politika snese srovnání s organizovaným zločinem, pak se humorem neutralizuje zoufalství, skepse, bezmocnost proti tomu, v čem lidé žijí. Když premiér získá přezdívku Nutella, anebo Nutelovič, nevyjde z toho jako nějaký popleta. Je to výraz hlubokého pohrdání. Lidé se politikům smějí skrze zaťaté zuby. Čím více se politici v žoldu korporací pletou lidem do života, tím více lidí vidí, že tady končí legrace.

Jako černý humor působí samotný projekt zelené devastace hospodářství. Anebo progresivní demontáž tradiční pospolitosti, ať už jde o rodinu, obec, anebo národní stát. Kam se člověk podívá, nabízejí se absurdní alternativy k tomu, co ještě včera normálně fungovalo. Terčem výsměchu se tak stává politická deviace, která se promítá do programů, usnesení, regulací, předpisů a zákonů, kterými politici nenormalizují veřejný prostor.

Humor už není jako kdysi namířen proti papalášství, proti nevkusu. Dnes se humorem bráníme idiocii elitářů. Není to ten smích od plic, který osvobozuje. Smějeme se křečovitě něčemu, co nám jde po krku. Ale opět – ne všichni. Ti, kteří se příliš dívají na televizi, jež má nulový smysl pro humor, jsou politického vtipkování ušetřeni. Jako nevědomost nečiní hříchu, jsou tyto oběti televize omluveny z nevtipnosti. S tím, co jim jde po krku, jsou smířeni a nechápou, co je nám na nich k smíchu.

Všechny příspěvky s Ivan Hoffman

Diskuze:

 1. Jestli něco… pak fakt „fórky“ co mne mněly od PODSTATY vzdálit z prudka nesnáśim.
  Není každej jako Vy.
  Politik debil?
  Naseru kolik ctěj „atomovek“,,, dokážu LGBT.. dokážu i změnit tu jejich DNA a udělet z henteho naprosto kaši… Fašista o mě si DEBILE sappiens myslíš?
  Ne… ovládám „VIDLE“… ale i špendlík.
  A ZUŘIM… a nepřestanu… dokud Vás nedostanu.
  Jo.. určitě „demokrat“.. NEBO STEJNĚ DOBŘE…. SAKRA KAT!

 2. Jo.. a tak se jevím „kapku“ ZLEJ… akorát že jsem jak tu jak jsem nikdy nebyl Tulič-pán a ani jen ta „orchidej“-.
  Ustřílení palic. atomový hříbek… BORDEL, děvky, napalm… co chcete… UMOŽNÍM VÁM… i na téhle /Pro mě milé.. a fakt z jádra (nebo žluči, nebo játra) DOBRÉ PLANETĚ.
  Kam chceš… každý (každá, každé… VÁŽNĚ… dítě „vstanete“–
  Také možné je i …VZPLANETE……
  Váš znectěný, zplivaný, POSRANÝ povstalý dělený… „HAJZL“—
  „Kripl“ z „KRIPLA“ /kdo jej z něho uďál?.. Ďábel sám.
  NEBO KURŇA KEREJ SRÁČ?
  Pošlu si vás na PEKÁČ.
  Zkusíte že ne?
  HAHAHAHAHA
  Jsu sviňa neúplatná.
  (A nebo mě ještě chvíli pokoušej… A VYCPI MNE DO SÍLY… budu jistě „bezva“ až mne uvidíš…

 3. A cokoli chcete ješté zvědět.. Fakt sdoucítím s UKRAJINOU a mám „lidí“ zcela dost!
  Až na kost… Pokud jste schopní chápat…. TAK TU TWEDY DRÁPOEK JAKO HODNÁ KOČKA NESCHOVÁM… A to co chci dodělám!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 4. Tisíckrát mne může /když dokáže/ reklama….. POŘÁD JSEM TA TLAMA V KTERÉ TOHLE ZKONĆÍ NASRANÁ… /a možná… docela pokorná….. / jenže má KŘÍDLA..
  /neznačí že tahle je ta bezzubá „KACHNA“
  UáígrRR VÍš.. auž jsi pochopil co tu je BAGR?
  https://www.youtube.com/watch?v=ThBHWf3TFSI

 5. Moc jsme meli jako volici. Kdyz nechodime volit a nezakladame strany, ktere by se vymezily proti prevratitelum … nemame moc. Politici slouzi tem, kdo vyhrava v boji o moc a vladu.

  (Vubec se neorganizujeme!; v Nemecku alespon vyslaly traktory! … vzdyt v Tescu jiz skoro nelze koupit mlecny jogurt)

  Chybi nam politicka strana, ktera by se dala volit. Republikanska strana, krera ma v programu, ze jsme suverenni zeme, ktera se rozhodne sama za sebe, zda chce mit jinou menu, jinou formu meny apod.

  ps: Ve VB maji Stranu zen, ktera ma v programu ze zeny jsou zeny. … https://m.youtube.com/watch?v=broZum2_z2I (anglicky)

 6. Dnes je málo lidí nadšených pro strany které volí. Dost lidí volí menší zlo, to jim ve smíchu politikům, které volí nebrání, nemají o nich iluze.
  A pořád u nás zbývají lidé, kteří si dokáží dělat legraci sami ze sebe.

  1. Hele.. docela rád chlastám,,, VELICE. ale nejsem „poloice“ Kočka mi tu vrní, chaloupka mi voní… nekontroluuju až tak co jsem si napsal.

   Jsem sebou nakrmená a docela dostatečná „příšera“…
   A DOCELA PO TOM CHLASTU PŘČETNÁ.
   Uaígům?
   Klidně Vám seberu DŮM.
   /bubacím velmi… JSEM TVÁŘÍ ŠELMY

   1. akorát že sama dioma radši nevykouřím /páč to kurňa jaksi nchci kopytama páchnoucí mi doutníček.. A PROTO JSEM ŠELMOU.. a sežeru dobytek.
    /nebo ne???
    A tedy a proto tento MNE?

    1. fakt nejsem hodnej.. tak mne „ukruťte“..
     A JÁ VSTANU .. a tak budu UKRUTNEJ§/klidně třeba „zahradník“ /nebo „atomovej“ nárzník,…
     Zákaz? Ník? „pán“.. Jenplním Váš PLÁN./asi jsem tu´..-. NEOPLÁN.

 7. Komu dnešná proVojnová politika pripadá ako vtip, ten má hodne prebujnelý zmysel pre humor. Je to ako smiech na pohrebe.

   1. Nežeru tu diagnózu že je někde v něčem PAT..
    Tondo… radši přijmi že jsem… TADY … a uber že „psychopat“…
    Na „orbitě“.. čí jsem „dítě“?–
    vím že vím— že jsem „knedlík se zelím“.
    /A TAKÉ ŽE UMÍM VELIKEJ UKRUTNEJ BORDEL.. klidně omezit v rozpočtu i počtu lidstvo…. a je a bude mi ODPUŠTÍNO.

 8. Poznáte ten najnovší VTIP?
  „Ruských rakiet sa nebojíme. Majú hnilé drevené rakety, a namiesto uránu iba piesok. Naši vojaci ich ubijú čapicami.“

  .

 9. Mnoho starých vtipů lze snadno aktualizovat.

  Třeba ten, jak příslušníci přivedli chlapa na služebnu a hlasí důvod zadržení: „Vykřikoval: všechny vykopat a dát místo nich komunisty“.
  Na náčelníkův nechápavý dotaz „a co je na tom špatného?“ příslušník doplnil hlášení „no, on to vykřikoval na hřbitově“.

  Stačí nahradit slovo komunisty dle potřeby jinou politickou „elitou“ a je to.

  1. nebo definice: „Socializmus ma dvě etapy. První je etapa potíží růstu, druhá etapa růstu potíží“. Jak je vidět, platí toto pravidlo obecně. A nebo je to tím, že opět budujeme socializmus, tentokrát korporátní?

 10. Někdy ty vtipy jsou až neuvěřitelně působivé.

  Jednou (v dobách „dočasného“ pobytu vojsk) jsme šli po turistické značce a dorazili jsme ke sloupku, kde bylo na tabulce napsáno „Misto dalekého rozhledu“. Ale rozhled se nekonal, kolem dokola mytiny byly jen vzrostlé stromy. A pak jsme si všimli textu, který na tabulku někdo připsal: „Místo dalekého rozhledu, DOČASNĚ zakryto stromy“.

  1. a vidíte, už tady zase máme „smlouvu o rozmístění vojsk“ a krysaře, kteří chtějí odvést naše děti na smrt …

 11. A to já se zase rád zasměju politikům které volím. Z těch druhých mi je spíš do pláče.

  Ale třeba tenhle vtip se mi docela libil:
  Letí Fiala, Pavel, Vystrčil a MPA do Kyjeva, a letadlo zasáhne ruská raketa. Kdo se zachrání?
  No přece Česká Republika 🙂 🙂

Napsat komentář