Zpět

Násilná invaze do soukromí

Text 30.10.20235 min Přehrát

Náš spolupracovník Ivan Hoffman je ještě stále v nemocnici. Proto k němu putuje už druhá zdravice z Rádia Universum, tentokrát z pera Ladislava Henka. Ivan je bojovník, a věříme, že se s ním brzy opět setkáme.

Je však nejen bojovník, ale také hledač. Což z něj dělá výjimečného novináře. Neboť novinář by měl být dobrý pozorovatel. Avšak pozorování bez hledání odpovědí na to, co sleduji, bez pídění se po správném pojmenování dějů, činů a jejich aktérů by bylo nic. Jak se říká hezky česky, bylo by to jen mlácení prázdné slámy. Proto je hledač Ivan Hoffman tak skvělý komentátor. Dokáže pozorovat, pojmenovávat, hledat. Pojmenovávat společenské jevy. Hledat pro ně správná jména. Hledat bez nárokování si uznání nějaké své neomylnosti. Hledat s vědomím, že přibližovat se k pravdě je možné pouze a jen odhalováním vlastních omylů. A dobrou vůlí si je přiznat. Tuto hledačskou sebekontrolu, vůli, či ochotu přiznat omyl Ivan má – vlastnost dnes už téměř nevídaná. Vlastnost, jíž nesmí postrádat nikdo, kdo se chce popravdě nazývat demokratem a svobodným člověkem.

K odhalování svých vlastních omylů je vždy nezbytný dialog. Zejména vnitřní, ale také vnější. Pouze totalita se spokojí jen s odhalováním omylů „těch druhých“. Protože totalita je vždy vedena bezbřehým sobectvím, pýchou a pohrdáním všemi, kdo nekonvenují totalitně smýšlejícímu člověku, jeho názorům, ideologii, mocichtivosti či jiným choutkám.

Právě to jsou – bohužel – nejmarkantnější převažující vlastnosti soudobé „politické“ společnosti. Projevují se na všech úrovních lidských kontaktů, nejjasněji ovšem na té nejvyšší, nejviditelnější. Jakoby politikům a jejich věrným aktivistům dal někdo povel k násilné invazi do soukromí lidí, do jejich výsostně svobodné sféry. Běžnou praxí tak je bezohledné zasahování do rozhodování lidí o vlastním životě, prudké, až rakovinové bujení všemožných zákazů, rozkazů, regulací, povinností. Byrokratizace všemožných oblastí lidské činnosti. Útoky i na tu nejvnitřnější lidskou intimitu. Degradace lidí na pouhé služebníky sobeckých zájmů politiků, oligarchů, vyšinutých aktivistů, demagogů a propagandistů. Pohrdání lidskou důstojností, individualitou, originalitou. Zášť vůči lidem, kteří nechtějí být jen manipulovanými loutkami, tahanými po společenském jevišti v zájmu kohokoli jiného, ale chtějí žít vlastní život svobodně podle svých hodnot a myšlenek – na což mají mimochodem to nejvyšší lidské právo.

To vše bývá navíc prodchnuto nechutnou klamavou hrou na hájení vyšších zájmů, nebo zájmů menšin, či většiny, lidstva, lidských práv nebo zbožštělé Evropské unie. Slova, zejména pro politiky a politické aktivisty, ztratila svůj smysl. Jakýkoli tvor, jen přičichnuvší k politice, vypouští veřejně cokoli, kdykoli, kamkoli. Hlavní je obelhat, zasáhnout nepřítele, zranit, ponížit, zakázat nebo rovnou zavřít. A to vše vydávat za jedinou pravdu nejpravdivější. Pak se všichni diví, na jakém nechutném vztahovém smetišti žijeme. Ale hlavně se nezastavovat, nezpytovat. Ne. Útokem vpřed, hurá, ničit, ovládat, zneužívat.

Málokdo dokáže tyto proměny politické společnosti vyobrazit slovy tak působivě a přesně, jako Ivan Hoffman. A statečně, což prokázal už svou odvahou postavit se otevřeně komunistické totalitě. Tak, jako se staví dodnes odvážně všemu a všem, kde vnímá nějaké znaky totalitního myšlení. Právě to je v této pohnuté době zatraceně potřebné. Ivane, drž se.

Všechny příspěvky s Ladislav Henek

Diskuze:

 1. Odkaz pre pána Hoffmana.:
  Vážený pán Hoffman, zdravím Vás zo Slovenska, želám Vám skoré uzdravenie a teším sa na pokračovanie „pořadu Politikos“.

 2. Nevím, zda je za vámi něco pozitivního, nebo postaveno, nebo vynalezeno?
  Ale jedovaté sliny umíte plivat. Takové tečou z tlam varanů, kteří s ale živí hlavně mršinami. A moc rozumu nepobrali.
  Je dobře, že se zajímáte o všechny směry, tak ještě přemýšlení vám přeji.

 3. Pan Hoffman dokázal vzdorovat komunistům, když byli u moci, aby ve stáři režim, proti kterému se v mládí stavěl začal omlouvat a našel společnou řeč s jeho pokračovateli. I já mu přeji brzké uzdravení a těším se, až znovu začne psát své laskavé články.
  Pan Henek příležitost dokonale využil a ukázal, že i on dokáže napsat skvělý článek.

 4. Na Slovensku po voľbách čo sa týka informovania vyhrala alternatíva, média hlavného prúdu sú v šoku. Alternatíva by ale nemala zaspať na vavrínoch, lebo média hlavného prúdu už iste chystajú protiútok. Preto by sa mali zjednotiť hoci majú svoje polia pôsobnosti rozdielne – niektoré sú národne, iné sociálno demokratické ďalšie sú konzervatívnokresťanké a na prekvapenie majú aj prvky zdravého liberalizmu a to je dobré. Preto by možno cez nejaký zákon v parlamente mali usilovať o úprave mediálneho zákona k zrovnoprávneniu médií hlavného prúdu (maistream) s alternatívou. A u vás v Českej republike by sa pod spoločnou hlavičku, kým politická situácia nedozreje do podobného stavu ako na Slovensku, mali zjednotiť podľa hesla :V jednote je sila (nezamienať s heslami národnej fronty) také média ako vy Rádio Univerzum, Proti Proud, ABJ, Modrý Jelen, Inovace Republiky, Zákony bohatství a množstvo iných.

  1. Vyhrála alternativa? Myslíte stíhané kriminálníky Fica a jeho mafiánskou komunistickou partaj? Už likvidují policii, aby si s mohli dělat co chtějí a byli beztrestní. Totalita se opět přiblížila díky prorusskýmu Ficovi. Nejdřív vystoupíte z Československa, teď můžete i z EU. Pod russáckou nadvládou se dostanete nejméně o 100 let zpět. Blahopřejeme.

   1. 1/Napríklad, Aeronet ma nezaujíma – RuSSká propaganda. Chcem Vás poopraviť, áno sú dezinformačné média a kanály, ale je tu aj seriózna alternatíva, ktorá sa snaží dať priestor rôznym názorovým prúdom, ako príklad uvediem top kanál Zákony bohatství – Tomáša Lukavca dal priestor profesorovi Turankovi, ale aj pánu Kubkovi. A ešte Vám prezradím takú zvláštnosť Lukaše, keď položí otázku (často je to otázka od jeho divákov) tak je ticho a dotazovaný môže bez prerušenia volne hovoriť na rozdiel od novinárov tzv. hlavného prúdu (podľa mňa často to nie sú novinári, ale ako sa vyjadril Ivan Hoffman – propagandisté), ktorí skáču do reči vtedy keď si myslia, že neodpovedá tak ako oni chcú… Mnohí včetne mňa sledujeme aj maistream (sleduj svojho možného nepriateľa), ale aj alternatívu – pozor nie konšpiračné weby! Podľa môjho dlhoročného pozorovania, väčšina ľudí sa dá zblbnúť médiami hlavného prúdu – zapnú si televízor a všetko čo im povedia zhltnu aj s navijakom. Taký súdruh Václav Moravec je toho príkladom.
    2/ Fico a jeho partia, ja osobne som nevolil SMER, Hlas a ani SNS… ale to čo tu bolo takmer štyri roky tak to bol fašizmus skrížený s nacizmom na čele s súdruhom – dútčem AuAu. Ruský vplyv, zrejme ste postrehli, že aj pápež František a nedávno aj generálny tajomník OSN vyzvali k mierovým rokovaniam, aj oni sú proruSSký ¿¡respektíve pro Hammasovský¿¡ Politici západného sveta sa dostali do pasce, na jednej strane – UA dodávajme zbrane, žiadne jednanie o mieri neprichádza do úvahy na druhej strane konflikt Izrael – Palestína opatrné hlasy – lídrov EÚ jednať o mieri (obava vzrastu eskalácie násilia v ich krajinách – Francúzsko, Nemecko, Švédsko, Benelux a iné… +nárast migrantov).
    3/likvidácia polície takmer 4 roky tak ako aj pred tým, ale teraz ešte ostrejšie bola polícia, prokuratúra (špeciálna) až po istého člena na najvyššom súde na strane bezpravia, pouzivajuc univerzálnych kajucnikov (ktorý by udali aj vlastnú matku, len preto aby boli na slobode – jeden má dokonca podobné meno – Slobodnik)
    4/ totalita nie je len v Rusku (psychopat Vladimír Vladimírovič), ale aj v celej EÚ na čele so sudružkou Ursulou von den Layen, ktorá je podozrivá s korupcie (Pfizer)

  1. Modlím se za p.Hoffmana, aby se uzdravil. Bez jeho psaní by mi bylo smutno. Poslouchám ho už mnoho let, kdysi býval v pořadu – Jak to vidí. To už dnes nejde. Tak si ho najdu sama. Pomáhá mi najít cestu. Hodně zdraví.

 5. „Běžnou praxí tak je bezohledné zasahování do rozhodování lidí o vlastním životě, prudké, až rakovinové bujení všemožných zákazů, rozkazů, regulací, povinností.“

  – je to smutné, vlastne je to KATASTROFA.
  Oveľa, oveľa väčšia katastrofa je však to, že to veľká časť tzv. ľudí podporuje. Ovčania si libují v terore, pretože tí teroristi ich vraj CHRÁNIA tým terorom. Viď COVID TEROR.
  Toto nie je otroctvo, otroctvo bolo NÁSILNÉ. Toto je ŠIALENSTVO demokraticky schválené ovčanmi.

 6. Výstižné. Děkuji vám oběma za to, že nemlčíte a pojmenováváte věci a události pravými jmény. Přeji panu Hofmanovi, ať se brzy uzdraví.

  1. Pravými jmény? Doufám, že úchylné Kociánové a dalším dáváte co nejvíc peněz aby mohli ještě víc šířit proruSSkou propagandu. Guru Járovi taky věřili. Tohle tzv rádio univerzum je jinak placené z ruSSka a nejen tohle.

   1. A nějaké důkazy pro vaše silná slova by nebyly?
    Jestli spíše vy nejste někým placený/placená, když máte neodbytnou potřebu zde, na mediu, s kterým očividně nesouzníte, napadat ostatní diskutující a bez jakéhokoli důkazu plivat špínu na Martinu Kociánovou a Rádio Universum.

Napsat komentář