Zpět

Obdarujte se lepším pocitem, je zadarmo

Text 22.12.2021

Podobně jako většině chlapů se mi z předvánočních nákupů ježí chlupy, ten tlak lidí i odpovědnosti ulovit ty správné drobnosti, aby se nejbližším u stromečku rozzářily oči… Atlase, ty to chápeš, taková jest tíže nebes!

Ale pak mne trklo, že se na to všechno jen dívám nedobře. Vždyť pokaždé, když u pokladny zašustím bankovkou, zakroužím kusem plastu nad terminálem, nejen platím, ale i obdarovávám. A teď nemyslím manželku nebo syna, kteří ty tlusté, vlněné ponožky dostanou, ale celý zástup úplně neznámých lidí: počínajíc tou paní, co přede mnou skenuje čárové kódy. Ano, i ji sem obdaroval. A také dopravce, i neznámou dělnici u pletací linky, armádu manažerů a kontrolorů…

Že to není dar, ale směna? Jistě definice, … ale proč nemít ten pocit. Udělal jsem něco, co jsem nemusel. To je dar. A navýším při koupi platbu o úsměv, to je také dar, nejen investice, která se může dál zúročit. A navíc jsem sám podobně neustále obdarováván. Hotová lavina štěstí.

Je to jen pocit, lepší pocit úplně zadarmo, stačí si ho jen uvědomit. Úplně zadarmo, a přesto k nezaplacení.

Šťastné a veselé…

Všechny příspěvky s Pavel Stöckl

Diskuze:

  1. Tak nevím, ……vždy na povel zaplnit obchoďáky, zanadávat si “kolik je tam zase těch lidí!”A co pořád kupují!? Ale povel je povel, tradice je tradice! Musím přeci přinést pod stromeček důkazy lásky a starostlivosti. Nejdříve se vytroubíme na silnicích, pak pošlapeme s lidmi ve frontách, zase ty silnice a….. rychle se uklidnit nejlépe ve vaně, aby se člověk připravil na další kolo. Kolo napětí u stromečku, jak se budou mí milí tvářit při rozbalování dárků?! Falešná radost to spraví, takže zpět do obchodů, vyměnit velikosti, vrátit zbytečnosti a těšit se, až mi zase někdo něco koupí. Takže dary ano, ale pro děti či pro blízkého člověka o kterém vše vím, nikoliv hromadu věcí za každou cenu. Vždyť rok má 365 dní, to je obrovský prostor, kdy si můžeme dělat radosti. Vždy si můžeme říct “Dnes je první den zbytku mého života!”
    Rici

  2. Váš dar sice přispívá ke zvýšení blaha obdarovaných, ovšem nerealizovaný dar snižuje tlak na naše další bližní, zvířata, rostliny i planetu jako celek.
    Zdržme se tedy toho jednání a všechny bytosti budou šťastny.

  3. Myslím, že jste zapomněl na majitele obchodu, spedice, akcionáře. To v souvislosti se velikostí daru 🙂

Napsat komentář