Zpět

Polévka s játrovými knedlíčky

Text 27.1.2024

Světové ekonomické fórum v Davosu nemá dobrou pověst, protože mnoho lidí má pocit, že se zde setkávají bohatí a vlivní lidé, a snaží se rozhodovat o dalším řízením světa. Je to ale příliš mnoho lidí různých zájmů, takže bych spíš předpokládal, že se jedná o něco jako polévku s játrovými knedlíčky, kdy každá koule představuje určité centrum moci a vlivu, a do toho přijdou nějaké nudle a zelenina, a také dost vody. Píši to tímto způsobem, abych odůvodnil užitečnost každoročně již 19 let vydávaných zpráv o globálních rizicích. Zatím poslední vyšla v lednu 2024. Neboť co mají společného třeba americké a ruské tajné služby? Přece dobré informace, které pak interpretují podle toho, co se jim hodí. Zprávy „WEF Global Risks“ sleduji už řadu let. Jsou užitečné už z toho důvodu, že člověka činí citlivějším k přicházejícím trendům. Pro skutečné konspirační skeptiky bych dodal, že jim sice nemůžeme beze zbytku věřit, ale také je nemůžeme ignorovat.

Těch zhruba 150–200 stran nelze jednoduše převyprávět, ale můžeme z nich vybrat alespoň pár významnějších údajů. Nálada je spíše pesimistická, protože více jak polovina z několika stovek autorů a respondentů očekává spíše turbulentní roky. Ve výhledu na dalších deset let je to dokonce 63 %. Mezi velká rizika jsou počítány klimatické změny a rozsáhlé dezinformace řízené s pomocí umělé inteligence. Ta zřejmě ještě víc rozdělí společnost a způsobí nedůvěru k jakýmkoliv volbám, ostatně to v USA již poměrně brzy uvidíme. Kromě již probíhajících konfliktů a darebáckých států může dojít i na Egypt, Kyrgyzstán, Japonsko a Srbsko. Umělá inteligence dokonce nemusí být to nejhorší, pokud by došlo k nějakému zásadnímu průlomu při použití kvantových počítačů. Již před lety shromažďovaly různé státní i kriminální skupiny šifrované údaje. Technika se nazývá SNDL, neboli „Store Now, Decrypt Later“, tedy ulož si cizí tajné údaje teď, a třeba je jednou vyluštíš. Zajímavá je role Indie jako státu s mnoha vynikajícími matematiky a zároveň silnou ekonomikou, která celkem nenápadně pracuje na nových počítačových technologiích. Počítačový svět nemusí změnit Silicon Valley, ale třeba Hajdarabád.

Jediná dobrá zpráva je ta, že inflace by v dalším desetiletí měla klesat. Doufejme, že to je pravda. Značná část technologického vývoje je v rukách „nezvolených miliardářů“. Přitom bychom měli předpokládat, že když je člověk skutečně bohatý, tak je reálná šance, že bude mít sociopatologické rysy, a přitom větší moc než zvolená státní správa. Člověk ani nechce myslet na to, jak dokonalé viry bude AI už brzy umět navrhnout.

Další velká skupina silně rizikových procesů se týká ekonomického zpomalení a zhoršení situace. Přitom následkem propojenosti světa se nejspíš bude jednat o globální vlnu, která kdesi začne, ale postupně se bude přelévat do zbytku světa. Vzhledem k zahraničním vlastníkům velkých bank se toto „přelití“ může v ČR odehrávat v řádu minut či hodin. Zdá se, že dluhy drtí celý svět, ale představte si lidnatou africkou zemi zadluženou až po uši, které už nikdo nebude chtít půjčit, a do toho přijde zdražení potravin, na které prostě nebude mít.

Mnoho mladších lidí začíná pociťovat, že se jim možná už nikdy nepodaří se ekonomicky uplatnit. Budou zaměstnáni, budou bydlet a nebudou mít hlad, ale na nějaké větší kariéry to nevypadá. Množství mladých lidí, kteří se cítí „být na okraji“, roste. To zvyšuje i počet smrtí ze zoufalství například při předávkování drog nebo nadměrné spotřebě alkoholu. Za jednu takovou krizi je dokonce nepřímo zodpovědný Tálibán, který zakazuje pěstování máku, takže nedostatek opia způsobil fentanylovou krizi, tedy technologický průlom při výrobě syntetických drog. Fentanyl je laciný a poměrně snadno vyrobitelný opiát, který je citlivý na dávkování. Jen v USA došlo v roce 2022 ke 110 tisícům úmrtí na předávkování. To už jsou ztráty pomalu srovnatelné s ukrajinsko-ruským konfliktem. Za situace, kdy státy nemohou své mládeži zaručit ekonomický růst, tak jsou víc ochotné zavřít oči nad organizovaným zločinem, postupně s nim prorostou a začínají jej dokonce podporovat.

Jako člověka, který učí a přichází do styku s mladými lidmi, mě snad nejvíc zaujalo riziko plynoucí ze zvyšujících se nákladů na bydlení a obecně živobytí. Nejistota života vede ke snižování počtu manželství, je méně narozených dětí a problém se přesouvá na další desetiletí. A nedělejme si iluze, že nás zachrání třeba mladí Ukrajinci, z nichž mnozí u nás zůstanou. Zatímco třeba o rizicích z použití AI můžeme dlouho diskutovat, tak naši (ale i američtí a australští) mladí lidé bolestivě a s obavami řeší problémy, kde a za kolik budou bydlet, a zda by neměli své rodičovství přeci jen ještě odložit.

Všechny příspěvky s Václav Cílek

Diskuze:

 1. Ale pane Cílku, na to opravdu potřebujete Davoské mudrující hlavy, abyste se toto dověděl? To jste přeci před Davosem věděl také. A stejně tak jste musel už dávno před Davosem vědět, že klimatické změny nejsou zdaleka tak nebezpečné, jako „boj“ proti nim v podání euroatlantické civilizace a zejména EU. To je lest nehodná Vašeho intelektu!

  Ale s čím bych zásadně nesouhlasil, je poslední odstavec:“… mě snad nejvíc zaujalo riziko plynoucí ze zvyšujících se nákladů na bydlení a obecně živobytí …“.
  Jste asi poněkud starší, než já, ale tím spíš si budete pamatovat porevoluční léta a svinstvo jménem „regulované nájemné“ (pro nepamětníky: kdo měl užívací právo k bytu, bydlel za cca desetinu ceny oproti těm, kdož dekret neměli; mnozí bydlící ve státních bytech dokonce přes noc pohádkově zbohatli, když si mohli byty, k nimž měli užívací právo, koupit za zlomek tržní ceny).
  V roce 1994, kdy průměrná mzda v této zemi činila kolem 7 000 Kč (a medián byl mnohem níž, moje žena brala kolem 5 500 Kč) jste v Annonci mohl číst inzeráty na pronájem 2+kk (41–45 m2) na sídlišti od 10 000 Kč + poplatky. Promiňte, ale jestliže dnešní strojař či elektrotechnik může ještě na škole nastoupit za 30–60 000 Kč měsíčně (lékař sice později, ale s vyšším platem), nějak mi jich prostě není líto, jestliže za dvoupokojový byt cca 60 m2 mají platit 20 000 Kč měsíčně hypotéku a byt bude za 30 let jejich! To je proti mému mládí naopak La Dolce Vita! (Sladký život). A to nemluvím o tom, že tehdy stálo obyčejné auto nižší střední třídy kolem 150 000 Kč, zatímco dnes stojí sotva dvojnásobek, ale průměrná mzda je min. 5x vyšší! A tak by se dalo pokračovat.
  Jestli on ten problém nebude spíš v tom, že místo vzdělávání si dnes ti „ohrožení“ mladí lidé pouze prodlužují mládí na všemožných žvanicích oborech obskurních „vysokých škol“ typu Masarykovy univerzity, u kterých jim – nebo minimálně jejich rodičům – musí být zřejmé, že za jejich „výsledky“ jim dobrovolně nikdo Korunu nedá a budou celoživotně závislí na tom, co pro ně stát ukradne na poctivě pracujících a tvořících spoluobčanech.
  Nebude se skutečný problém jmenovat „co s nekvalifikovanou pracovní silou s vysokoškolským diplomem v kapse“?

 2. Ja mam pana Cilka za chodici encyklopedii tech faktu, ktere nam nejsou vseobecne zname a maji rozhodujici vliv na vyvoj a deni ve spolecnosti, coz vede k prohloubenemu poznani a moznosti si udelat lepsi predstavy a nazor na to, co se deje ve spolecnosti.

  Minimalne, mate moznost ziskat vetsi prehled.

  Napriklad me pan Cilek seznamil s pojmem Frankfurtska skola, ktera ma byt, jak naznacuje, jednim s hlavnich hracu, kteri se podileji/li (ci mohou podilet) na soucasnem politickem stavu. Co jsem se ale zatim o teto Zidovske nemecke skole dozvedela jsou povetsinou sama dobra. Nechapu, jak by mela FS videt ve hnuti woke (extremni neomarismus) nebo v obsazovani (invazi) Evropy a USA nevytanym obyvatelestvem z kultur s opacnymi nazory a moralnimi navyky, spolecny zajem.

  A co ma znamenat ze: „Horkheimer v květnu 1967 pochválil „imperialistické“ USA a podpořil válku ve Vietnamu.“? – wiki. To spise nahrava zase (tzv.) konspiratorum? Naznacuje pan Cilek spravne?

  1. „Co jsem se ale zatim o teto Zidovske nemecke skole dozvedela jsou povetsinou sama dobra“

   neni divu kdyz temer 90% mainstream medii na Zapade vlastni 7 nebo 8 zidovskych klanu.

  2. Snad si to nepletu, ale o FS a vztahu k dnesnim progresivistum psala Matejickova v nejakem Echu z posledni doby. Vychazelo z toho, ze ti „vcerejsi“ by si s “ dnesnimi“ uz nerozumeli.

  3. Smyslem Frankfurtské školy je likvidace kapitalismu a konzumního životního stylu. Dále se snaží člověka „osvobodit“ od jeho vlastního ekonomického výkonu a rovněž jej „osvobodit“ od zodpovědnosti za vlastní život. Je to jedna z mnoha kolektivistických doktrín, stejně jako marxismus, fašismus, nacismus, enviromentalismus, LGBTI+ atd.
   K dosažení svých cílů používá několik cest, z nichž jednou z nejvýznamnějších je tzv. „dlouhý pochod institucemi“, což představuje obsazování míst ve státní a obecní správě lidmi nakaženými Frankfurtskou školou. Ti potom společně „pracují“ na rozkladu „tradiční“ společnosti a zejména na rozkladu individualistické společnosti a její přetvoření v kolektivistickou.
   Vámi zmíněné prvky (woke, imigrace) jsou jen částí tohoto záměru, stejně tak sem patří GreeNew Deal, sexismus, rasismus a další prvky rozkladu, které denně čtete v novinách.
   Jejich účelem je rozložit kapitalistickou společnost a přetvořit ji v cosi jiného. Co to je, není úplně přesně definováno (jako definoval své cíle např. Marx).
   Princip je rozložit a neřešit. Pro Frankfurťáky není podstatné co bude, ale zničení toho, co je.

 3. „Mnoho mladších lidí začíná pociťovat, že se jim možná už nikdy nepodaří se ekonomicky uplatnit. Budou zaměstnáni, budou bydlet a nebudou mít hlad, ale na nějaké větší kariéry to nevypadá.“

  Tak to se nezměnilo. Naštěstí. Mít 3 ředitele, kteří řídí jednoho pracovníka, není dobrý ekonomický model.

  1. Myslim, ze by mel byt kazdy financne ocenen podle vysledku sve pile a stesti, ve volne soutezi na trhu.

   Mame se prilis dobre. Nikdo neni motivovan otevrit tovarnu na sublimacni keramicke hrnky, aby zaopatril sebe, rodinu a svou zemi.
   Radeji budeme hledat cestu, jak se lecit z nasledku civilizace, ve ktere se neda zit, prechazet na zkraceny uvazek a hledat, co chceme v zivote delat (v lepsim pripade, jak to (i) promenit ve finance). Ja toto plne chvalim – jenze – cas nas predbehl. Respektive sily, co se derou po nadvlade. Demokraticky nezvoleni.

   Pochopila bych, ze pada EU ci zeme
   Zapadni a Stredni Evropy, protoze se vsichni schopni prestehovali do USA. Ale proc tedy ‚pada‘ i USA? Jediny, kdo prosperuje – totalitne – je EU, WHO a dalsi nadnarodni korporace a ti (politici, neziskovky), co jim slouzi. Tam se musi tocit prachy a korupce. + wokeismus na vzestupu -globalni (extremisticky) neomarxismus.

   — — —

   Filosofujeme s iphonem v ruce, ktery byl vyroben v Cine a snima nas oblicej, hlas a otisky prstu. Meditujeme v sitovce z Ciny, v dzinach bez znacky, cisla velikosti a krasy. Z Ciny; zatimco se vedle nastehoval muslim, nastoupila totalita a vy uz se nemate kam prestehovat. Jste zivouci minoritou v puvodne sve Zemi ve vsech ohledech. A misto snahy a odpoje se lide krci a boji. Jako mudlove na sose na ministerstvu Lorda Voldemorda.

   Nemci prostestuji, Kanadane, a dalsi. Snad to zvladneme.

   Aneb muzete byt nestastny, potencialne bohaty tovarnik na sublimacni hrnky, nebo nestastny, ekonomicky necinny chudy vazal ve sve zemi a (i) „obet/d“ spolecenskeho prevratu globalistu/fuhrer wokeismu – Troudeau (hojduje kokainu).

   1. USA padá kvůli globalizaci a s tím spojeným vyvedení výroby do Číny, válkám které vyprovokovala, pozitivní diskriminaci a přílivu přistěhovalců z jihu. Jsou to jejich vlastní chyby, které je ničí. A je to spravedlivý trest.

    1. Zeme Zapadni a Stredni Evropy nevyprovokovaly zadne valky od druhe svetove, pokud je mi znamo, a presto jdou ekonomicky a narodnostne ke dnu diky spatnemu hospodareni. Stejne jako USA.

     Pak je zde zvysujici se totalitni vliv EU a nadnarodnich korporaci, kde demokraticky nezvoleni obcane se stavi do role Kralu.

     – Kompletni korupce vsech politiku s temito, jak se sami tituluji – celosvetovymi/planetarnimi – giganty, kteri maji site az do posledni horni dolni a kazdeho magazinu. Big Tech s nimi kolaboruje take.

     – Jaro (nelegalni)/hysterie Tretiho
     sveta. Neprobehlo to jiz v Londyne uplne stejne v 19. stoleti?

     – wokeismus, ktery podporuje vse,
     co povazovano obecne za „poor“ (at uz opravnene, nebo ne). A jedna
     casto pod natlakem nemoci sars-cov-2, ktera dela lidi vice agresivni, nepokojmymi, nestastnymi, dramatickymi, hysteriky a vzkeklymi (o techto projevech nemoci
     se nemluvi).

     – samozrejme koreny vedou take do Americkeho neo-liberalismu, ktery je v podstate levicacky.

     A co na to Knhacke?

     @Jetvart

   2. Jestli problém není v tom, že dneska si v EU postavit nějakou továrnu prakticky nejde.
    Tedy pokud nejste nadnárodní korporace, ideálně laciná asijská montovna, která podmaže koalici, to je pak něco jiného. Nebo pokud Vaše továrna nevyprodukuje nikdy nic, co by někdo k něčemu potřeboval a dobrovolně za to utratil nějaký svůj peníz, tak máte šanci v nějakém dotačním programu EU.
    Ale pokud byste chtěl vyrábět třeba penicilin, tak to máte Smolíka, protože jednak ten je potřebný, takže se to v EU nesmí a za druhé výroba chemikálií k penicilinu potřebných je klimaticky neudržitelná stejně, jako tento vesmír, takže je to v EU zakázané. Maximálně byste tak mohl po EU převážet potřebné chemikálie vyrobené někde v Asii a bouchat z nich prášky, ale i to Vám bude tak 10 let trvat, než si vyběháte potřebná povolení.
    A hlavně, kdo by se dřel na vlastním a byl pořád jednou nohou v kriminále, když se za lepší prachy může úplně legálně flákat na cizím, ne?

 4. pán ze Západu píše:
  „jakykoli kvantovy pocitac s AI software vyplivne pouze to co do nej nejaky zidealizovany nebo zkorumpovany blb nacpe, po nejakem software premysleni nebo inteligenci ani stopa.“

  To bychom na tom byli velmi dobře, výborně. Jenže konspirátoři se styky bůhvíkde už v roce 2015 psali, že UI bývá velmi, velmi nebezpečná. Tehdy r2015 – bude. Dnes možná už je…
  Cílek je zde jeden z nejlepších, asi vůbec nejlepší diskutující s pí Martinou.

  1. uvedomte si konecne, ze AI neni nic jineho nezli vychytraly marketing z cilem podojit dalsi hlupaky na burze, podobne jako r 2000 podojili tupce kdyz kazda firma majici v nazvu navaznost na internet stala na burze 60 nebo 80 miliard $, ackoli jeste nevydelala ani 1 dolar, az na nejake vyjimky pak vetsina tech mydlovych bublin proletla kominem. AI neni nic jineho nezli zpracovani velkych mnozstvi dat mnohem vetsi rychlosti nez dosud,tedy sofistikovana automatizace, zadna inteligence v tom neni, protoze zadny programator nemuze nikdy zakodovat program, ktery je chytrejsi nez on, nebo sebechytrejsi clovek. AI ma samozrejme opodstatneni v urcitych oblastech a muze znamenat znacnou racionalizaci, vyhodnoceni urcitych mnozstvi dat rychleji nez clovek neznamena ze system premysli nebo je chytrejsi. Famy o tom jak nam budou computery vladnout jsou pro male deti, krome toho neexistuje zadny system ktery se neda hacknout a cim vetsi naprogramovany kod, tim vice chyb system udela, staci mrknout jak dopadly nektere pokusy v USA s auty bez ridice, tech variabilnich ktere se nedaji predvidat je proste neuveritelne moc. Co zrejme asi netusite, konspiraci ktere se ukazaly byt realitou je pomerne dost, proto propagandisticky aparat dava do obehu i jine, zcela absurdni, aby zdiskreditovaly ty ktere jsou opodstatnene, nebo proste aby se na tom napakovali, viz treba klima nabozenstvi.

 5. no hlavne ze tenhle papousek uz roky sleduje WEF Global Risks zpravy, tam se toho urcite dozvi. Nevypada to na to ze by nekdy sesmolil nejakou vlastni myslenku, akorat vi co 63% „expertu“ ocekava na pristich deset let, to je tedy nadeleni.
  „Jediná dobrá zpráva je ta, že inflace by v dalším desetiletí měla klesat. “ Jasne az na to ze papousek nevi proc nebo proc ne.
  „Značná část technologického vývoje je v rukách „nezvolených miliardářů“. “
  Odkdy se miliardari voli a v jakych rukach by technologicky vyvoj podle papouska mel byt? Treba v rukach rodne strany?
  „Mezi velká rizika jsou počítány klimatické změny“
  Kdo ta rizika krome vypatlane a zkorumpovane klima sekty spocital?
  Papouskova vrozena neinteligence zrejme netusi ze jakykoli kvantovy pocitac s AI software vyplivne pouze to co do nej nejaky zidealizovany nebo zkorumpovany blb nacpe, po nejakem software premysleni nebo inteligenci ani stopa.
  Tedy zadna polevka s jatrovymi knedlicky, pouze jeden mentalni papouskuv gulas.

  1. Je mi z Vás smutno, pane nebo paní nickname. Jakoby to bylo to jediné, co umíte Vy. Schovat se za přezdívku a dštít kritiku a síru na všechny strany. Nic jiného jste nám tu nepředvedl/nepředvedla. A ani mě ty Vaše bryskní postřehy nijak myšlenkově neobohatili, neinspirovali. Na rozdíl od těch v textu pana Cílka. Ne každý, potřebuje všechno polopaticky a s nepřeberným množstvím vysvětlivek.
   Pokud Vás výše uvedený obsah do této míry irituje, doporučuji se vrátit k: Novinky.cz, Aktualne.cz a jim žánrově podobným. Mějte hezký den.

   1. musim Vas zklamat pani Vackova, pan Cilek je patrne ten posledni, ktery mi muze neco vysvetlovat, on by potreboval sam spoustu veci ktere ocividne nechape vysvetlit, patri totiz k te dlouhe rade „expertu“ kteri papouskuji vsechno co na webu najdou. Ja se zasadne snazim psat pouze o vecech ktere znam, coz je ekonomie, monetaristika, burza,informatika a dejiny. I mentalne slabsi jedinec dnes uz patrne chape ze soucasny system je jeden giganticky podvod rizeny kriminalniky, 95% ovsem nechape proc a jak to funguje protoze jsou ekonomicky negramotni, proto ty tajtrliky v politice povazuji za vsemocne a siri tyhle alarmisticke pitomosti. Na proflaknute Novinky mne nemusite posilat, ja v tom Vasem Kocourkove neziji a kdybych citil potrebu podobny srot cist, mam tady v zapadni Evrope podobnych hovadin na vyber vic nez dost. Internet je vyborna vec pokud clovek neprebira bezhlave kazdou pitomost, pouze hlupaci nechapou ten rozdil mezi tim o cem dnes vladnouci sebranka NATO statu sni a co jsou schopni realizovat, cokoli kvakne blbecek Schwab a jeho WEF parta dnes kdejaky trouba bere jako hotovou vec, ackoli je to absolutne mimo realitu. Tak se zase pro zmenu rozveselte a nehrajte zde mimozu, moje kritika je naprosto opodstatnena protoze na rozdil od podobnych papousku vim o cem je rec a to co vim je vysledek 45 lete praxe tady ve Svycarsku.

    1. Takže ze sebe vyplodíte dlouhý text, který by se dal shrnout do jedné věty: Žiju na ‚vyspělém‘ západě, vím všechno a vy všichni jste blbci, co mi nesahají po kotníky.“ Skutečný hodnotný obsah vašeho příspěvku veskrze žádný. Gratuluji, že tolik energie a vlastní inteligence plácáte na čtení ‚blábolů‘ a plození takových komentářů, asi se musíte hodně nudit. Vaše příspěvky bohužel o vysoké inteligenci a vzdělání nevypovídají..

     1. melete nesmysly, Zapad uz davno vyspely neni a pujde ekonomicky a nasledne i politicky paradne do kytek. Blbci nejsou urcite vsichni, blbci jsou v prve rade ti kteri maji nutkani verejne mluvit o vecech ktere nechapou, pokud potrebujete na par radek „tolik energie“, bude to asi vasi „vysokokapacitni“ myslivnou, ja urcite ne. Pokud jsou zvasty autora pro vas hodnotnym obsahem, nechte se vysetrit, nevite vubec nic. Pokud nekdo neco nevi, nemusi to byt blbec, blbec je ten ktery odmita si sve znalosti doplnit a pouze pritakava jinemu blbci.

Napsat komentář