Zpět
Matyáš Zrno Díl 1/3

Evropská unie vůbec nebyla schopna reagovat na Erdoganovu dezinformační kampaň

Text 15.3.202036 min Přehrát

„Říkali nám, že před takovým množstvím lidí se hranice prostě uhájit nedá a ploty nepomáhají. Teď vidíme, jak Řekové drží tisíce migrantů na turecké straně hranice. Za plotem. Říkali nám, že není možné zastavit čluny mířící na Lesbos. Teď je řecké námořnictvo zastavuje. Říkali nám, že Maďarsko se tvrdým přístupem k migrantům vyobcovalo z evropské rodiny. Teď v němém úžasu můžeme sledovat, jak Ursula von der Leyenová chválí Řecko za to, že je „štítem Evropy“. Hra na větší morální převahu, kterou evropské elity tak dokonale předvedly před pěti lety, skončila. Na zadostiučinění ale není čas…“ To jsou slova mého dnešního hosta, kterým je Matyáš Zrno. Šéfredaktor Konzervativních novin, šéfredaktor časopisu Psychologie dnes. V roce 2010 vedl české civilní experty v Provinčním rekonstrukčním týmu v afghánské provincii Lógar.

Matyáš Zrno v rozhovoru mimo jiné říká:

  • To, že na nás zcela pochopitelně ze všech médií útočí skoro pouze a jenom koronavirus, to neznamená, že ty ostatní problémy, výzvy a nebezpečí ustoupily do pozadí. Pořád žijeme ve velmi nebezpečném světě.
  • Základní prostředky by asi měl mít stát k dispozici, protože se může stát, že najednou odněkud něco nezvládneme dovézt a zjistíme, že si to ani nejsme schopni vyrobit na místě.
  • Můžeme skutečné hodnoty života odhalit v tom, že jsme se svými blízkými, se svou rodinou a také se svými sousedy, které jsme do té doby třeba ani neznali.
  • Za krizové situace se lidé v Bosně snažili vytvářet iluzi normálního života, aby se z toho nezbláznili.
  • Erdogan tuto migrační krizi cíleně, záměrně vyvolal s cílem tlačit na Evropskou unii. Ale v situaci, kdy média mají jinou potravu a neukazují tragickou situaci uprchlíků sevřených mezi tureckou a řeckou hranicí, tak pochopil, že už není důvod, aby tam dál tlačil uprchlickou vlnu na hranici. I on k prosazení svých záměrů potřebuje média…
  • Většina migrantů v Turecku neuposlechla Erdoganovu výzvu, aby šla k řecké hranici, nemá zájem se vláčet přes pohraniční řeku… Erdogan vyškrabával spíše ty novější příchozí, kteří ještě nemají v Turecku žádné zázemí, a někdy je nutil i násilím, aby nastupovali do autobusů mířících na řeckou hranici.
  • Na Erdoganovu dezinformační kampaň nebyla Evropská unie vůbec schopna reagovat. Turci dávali na sociální sítě třeba videa z roku 2015 z Makedonie, kde byla otevřená hranice, a na to někteří migranti skočili.
Všechny příspěvky s Matyáš Zrno

Diskuze:

Napsat komentář