Zpět

Americká pomoc nepomoc

Text 24.4.2024

Pro české posluchače rozhlasu a televizní diváky je americká politika redukována na zahraniční politiku se zaměřením na Ukrajinu a Izrael, a už téměř nudící soudní skandály bývalého prezidenta Trumpa. Sobečtí republikánští izolacionisté odmítají pomáhat Ukrajině, zatímco do Izraele se valí miliardy dolarů. Skutečnost je poněkud složitější, a už vůbec ne jednoznačná.

Na konci minulého týdne konečně Sněmovna reprezentantů schválila další balík peněz – celkem 95 miliard dolarů finanční pomoci. 60 miliard pro Ukrajinu, 26 miliard pro Izrael, včetně humanitární pomoci obyvatelům Gazy, a konečně šest miliard pro indo-pacifickou oblast určenou k odstrašení agresivních choutek Číny. Vzhledem k jejímu vojenskému rozpočtu je to částka povýtce symbolická.

Jedinou novinkou v pomoci Ukrajině je částečné financování ze zmrazených ruských aktiv na Západě a ustavení generálního inspektora, který by měl dohlížet na to, aby se z této pomoci  neprošustrovalo více, než z těch dosavadních 75 miliard pomoci. Za tu Ukrajina nedostala pouze vojenskou pomoc, ale 26,4 miliardy dolarů se rozpustilo ve financování potřeb ukrajinského státu, zatímco zbraní a munice dodaly USA za 23,5 miliard a 18,3 za výcvik, logistické a další formy asistence.

To byl jeden ze dvou hlavních důvodů, proč malá republikánská většina návrh již před časem schválená Senátem dlouho blokovala. Tím druhým a podstatnějším bylo, že republikáni do tohoto balíku nezahrnuli financování k zabezpečení hranic. A to je dnes pro většinu amerických voličů, váhajících komu v listopadu dát hlas, nejzávažnější problém, jemuž dnešní Spojené státy čelí.

Daleko vážnějším problémem je porozumět, jak chce americká Bidenova administrativa Ukrajině pomoci. Zatím nedodala jediné letadlo, přestože ukrajinští piloti se na F-16 cvičí od prosince 2022. Bez letecké převahy je každý pokus o ofenzivu odsouzen ke krvavé porážce. Ukrajinci nedostali ani rakety schopné napadnout ruská shromaždiště a zafrontové muniční sklady. Také těch pár Patriotů, které Ukrajinci dostali, by nestačilo ani na obranu před teroristy z Gazy. Co tedy tahle americká vláda chce? Obávám se, že se drží neoconské mantry snící o vzájemném vyčerpání Ukrajiny a Ruska a pozdějším rozdělení zbytků. Máte-li rozumnější vysvětlení – sem s ním.

Všechny příspěvky s Dušan Neumann

Diskuze:

 1. Ten poslední balík prošel hlavně proto, že americké zbrojovky potřebovaly další finanční injekci kongresu pod maskovacím krytím s nápisem “Ukrajina” a kdyby ta Ukrajina neexistovala, americký vojensko-průmyslový komplex by si ji musel vymyslet.
  Ve skutečnosti nejde o balík pomoci, ale je to vlastně jen “přesnídávka” pro Ukrajince, která zalepí několik měsíců potravin a munice pro Ukrajinu, přičemž v důsledku korupce dvě třetiny té pomoci někde zmizí po cestě a na frontu se nikdy nedostane.
  „Považuji za nezodpovědné dál doufat v naději, že ukrajinská strana může vyhrát,
  když dostane jen trochu víc peněz.“ podplukovník ve výslužbě Daniel L. Davis.

  1. A ať to dělá řetízky… Jak suprová slivovice a ještě i další, ty více.
   Dědek smekuje, ať to šmakuje 😉

  1. Geopolitika USA nepotřebuje žádné vysvětlení. Spíš by bylo potřeba, aby konečně vybuchl ten Yellowstonský supervulkán a Američani měli uplně jiné starosti ….

   1. Navic by průměrná teplota na zemi klesla o 5 až 8 stupňů, takže by dali pokoj i klima-alarmisti …..

 2. Ok… tak to tady nějak ztichlo… Jenže.. Já su „sviňa“.. Upalujte ňebo nebo jděte na Vidláka,, v diskuzi si dohledávat… JE TO TAM..
  Zappomínám, akundrát si na některá hlubší duše rychle vzpomínám.

  Je tam.. Ten pán, ne „Pán“ normální příčetný BÁDAČ.. a jestli nkurňa nejní víc..
  Který se v diskuzi zeptává.. Jak.. JAK SPRÁVNĚ „UMŘÍT“… / jo.. mám „žádnej“ xicht.. akorát vim.. že pán který se takhle má odvahu zeptat..
  Je ŽIV-¨
  /ačkoli vím.. co a CO na stránkách „hnojpole“ (Vidláka)… zkouší se urputně CHYTIT.
  (Jebnže já jsem „zamráča“… „šotoušové dobře slyšej… JAKÉ MÁ TY „KOULE“ grdlau grdlau „BARDOTKA“ .. ZAMRAČENÁ.. na naftu FAKT POCTIVÁ… něco ještě?
  Tak na dráze a „kolejích“ STROJOVNA“
  GRDLAU.. sre veškerým kdo má srdce „zatřesu“… a?
  Taqk ještě gvágni vágně že je „čučkin“ /tak to říkal Zeman „hovno“, …. (na hlavu..
  Debil to Pan Zeman nebyl.. AKUNDRÁT BACHA..
  Je tady.. ne že by nebyla.. ASI TAK KVETOUCÍ LOUKA

 3. Tak co.. ňák to tady ztichlo… Pořád myslíte si … že se nejsem sama SEBE.. jó ta „““Malá“““ koule prosadit?
  Ccete nty hry? /řídím osud,řídím poćasí?
  Demokratka, JENŽE KATKA … vám to.. Víc neŽ.. ňéžná /NEJSU kŇEŽNÁ.. DOVOLÍM.
  tAK?
  jDETE SI ZvOLIT?
  nEVOLTE .. NAJDĚTE kde a „F“ čom je ten.. HENTÝ.
  „ÚÁ…ighatý stará fosilie, šaman? nahatý.
  A .. jo i s IA a IT!

 4. To na co je „přes drátky“ včetně vlnových redukovaná (ó chudinka) Ušácká politika je Ušákova nemoc, dement.ální hladina.

  Takže ta rada.
  Šup zpátky do toho kouta kterej už dobu má Ušák za svůj, kde má svý génie a kde celé území někomu „humánně“ ukrad… za vůbec ne genocidy.
  Dále rozvedem si:
  Pane kNíže nežebrejte u služek a podkoních a utřete si řiť a pěstujte kobzole a vyváděte jako smradi tam kde smrdíte tak, že už i vzduch, aby jste nezdechli v metanu… Ví se! O2 taháte si do plic si dlouhejma „hadicema“.
  Dál:
  (Klidně si tam vezměte i iq 107 a fialkovej parfém s prasátkyní pekari… a taky i jejich podržtašky. (Těmto ovšem dávám malou NEknížecí radu já… a ta zní, račte si rozmyslet na čí stranu se dáte… tedy jestli darmožroutů nebo oněch dezolátů, nechcibombů a polohnojičů… nebo rozborčíků a čas dávno vymlácenou slámou plničů. (To je hodně rozšířené ale ne dvakráte moudré a praktické řemeslo)
  Já vim, nouze „o zrno“… Zvyk na „standardy“… Na pohodlí u PC, TV… joystycku na peci.
  Jenže to, že do ohně pomocí lokálních poskoků po drátku hladce sobě dáte přiložit…
  No aby jste nevolali přes moře pro led… až se vám zakouří z „koudele“ ze vzácných travin a kožešin, až „kaviár“ set sakrble „zamří“ ….aby se už jen v ten kadáver změnil.

  Rada byla žádána… Stav jenom konstatován… To připomínám.

 5. Ale tak to asi nebylo myšleno. Je to zřejmě slušný chlap a slušní bývají opatrní. Cítím z toho článku jiný pohled autora, než se vám zdá.

 6. Prej “ k odstrašení agresivních choutek Číny“. Agresívní choutky tady po desítky, ne-li stovky, let ukájí akorát SSA. Je to takový gangsterský stát. Nejsou oni neocon?
  Co tahle, předchozí i budoucí emerické vlády chtějí, je pořád to stejné – vládnout světu. Aktuální cestou k tomu je poškozování a oslabování Ruska, Čína je v přípravě. Pokud možno za peníze a životy jiných.

  1. V kontextu tohoto příspěvku by autor pravděpodobně rád dodal Ukradině F16, co hrdlo ráčí, všechny rakety, co mají, patriota do každé dědiny a dva abramse k tomu. A to by teprve bylo tóčo.
   Proti němu se zdá být americká vláda sbor umírněných mírových holubiček. A nebo taky mnohem chytřejší, než Neumann.

Napsat komentář