Zpět

Blinkenovy rady

Text 25.3.2024

Americký ministr zahraničí Antony Blinken se na konci týdne vrátil z jednodenní cesty do Izraele, kde se mu nepodařilo přesvědčit premiéra Bibiho Netanjahua, aby se Izrael v podstatě vzdal Hamásu. Bidenova administrativa utrpěla dříve ponižující porážku v OSN, kde Rusko a Čína vetovaly jejich rezoluci o „příměří”. Ukazuje se, že v zahraniční politice je americká vláda klubem amatérů, který jakoby nevěděl, co chce.

Blinken se však dál snažil, sešel se s Netanjahuem a poučoval ho o jemných stránkách boje proti Hamásu. Neboť jistě není většího experta na terorismus, než člověk, který pomáhal vést katastrofální stažení z Afghánistánu a dohlížel na obnovení vlivu Islámského státu na Středním východě.

Blinken Netanjahuovi a válečnému kabinetu řekl, že do Izraele přijel jako přítel, který posledních pět měsíců strávil obranou Izraele po celém světě. Varoval však, že při současném vývoji, bez jasného plánu na poválečné uspořádání, bude Izrael vystaven trvalému násilí ze strany arabských militantů, které nezvládne. „Potřebujete ucelený plán, jinak uvíznete v Gaze,“ řekl podle zákulisních zdrojů Blinken.

Na takové hraběcí rady je Netanjahu, který arabskému terorismu čelí půl století, určitě zvědavý. Blinkenova bilance v zahraniční politice je jedním velkým neúspěchem. Vše, na co sáhl, skončilo v troskách, a jeho jediným „úspěchem“ bylo posílení postavení Íránu jako hlavní síly na Blízkém východě. Izraelci mají jasný plán. Jmenuje se porážka Hamásu v existujícím fyzickém bojovém prostoru, což znamená jít do Rafáhu. Co se stane potom? To přece není problém Izraele. Hamás, který podporuje naprostá většina Palestinců, se rozhodl zaútočit 7. října. Zavinili si to sami, a Izrael svou misi nezastaví jen proto, že na obzoru panuje nejistota.

Myšlenka, že by Hamás měl být ponechán na místě, aby nedošlo k „velkému povstání“, je nesmyslná. Co bylo v Gaze před válkou, bylo to bezpečnější? Méně násilné? Méně náchylné k vražednému řádění? Někdy neexistuje dokonalá odpověď na každou obavu, a jedinou cestou je vítězství. To je lepší, než mít vedle sebe otevřeně nepřátelskou teroristickou vládu, která beztrestně operuje. Na tom však nezáleží. Blinken chce, aby všichni věděli, že věří, že Hamás by měl být poražen, ale že porážka Hamásu není tou správnou cestou.

Možná, že když bude Izrael opravdu hodně váhat a tolerovat Hamás dostatečně dlouho, tak prostě zázračně zmizí. Co se tím Blinken vůbec snaží říct? Nemůžete zabíjet teroristy, aniž byste provedli vojenskou operaci na zabíjení teroristů. Nevstoupit do Rafáhu znamená umožnit Hamásu přežít a obnovit se. Jiná cesta k jejich odstranění neexistuje, což je přesně důvod, proč ministr zahraničí vlastně nenabízí žádnou alternativu. Žádnou nemá. Blinken musí vědět, že Izraelci nebudou poslouchat jeho zahraničně politické požadavky k udržení dolarového obchodu. Hraje jen pro kamery a snaží se, aby se Írán a prohamásovský kontingent ve Spojených státech cítily lépe. Je to nechutné, ale předvídatelné.

Všechny příspěvky s Dušan Neumann

Diskuze:

 1. Neumannovy rady.
  Jaký boj proti Hamásu?? Vždyť je to bezuzdné vraždění palestinských civilistů a dnes také humanitárních pracovníků. Proč Izrael brání přísunu potravin do Gazy? Proč zavřel vodu? Tak se vede boj s teroristy? Ne! Tak se dělá GENOCIDA!

 2. Děkuji, pane Dušane, souhlasím s Vámi.
  Židé bojují o přežití. Jako už tolikrát v historii …

 3. Zajímavý článek. Svět se hodně změnil za posledních 30 let. Dnes se té skupiny Arabů, která si říká Palestinci nezastal vůbec nikdo. Myslím fakticky, ne slovy. Takže je čeká podobný osud jako jiná etnika v minulosti, která neměla žádný vliv a hodnotu pro nikoho. Stejně tak se děje se Srby v Kosovu, s Armény v Náhorním Karabachu atd. Pokrytectví, cynismus, bezcitnost k cizímu utrpení, pohrdání lidmi bez vlivu a majetku. Takový je dnešní svět. O nic lepší než před staletími.

  1. Promiňte, uniklo mi. Židé v Gaze popravuji ženy a děti systematicky tak, aby nezůstalo ani jedno z nich? Maximálně se nabízí srovnání s partyzánským bojem, kdy rodiny trpí za své bojující otce a syny. Ale to není problém Zidu. A tak si svou propagandu strcte do klusovy fialové krávy.

   1. Asi vám to neuniklo. Jenom to nevidíte, nebo spíš nechcete vidět. Přesně to dělají! Asi nelpí úplně na tom, aby všichni byli popraveni, stačí když „nezůstane ani jedno z nich“ v „Plastelíně“.
    A tak si svou propagandu strčte do židovské řiťě. Nebo Židovské řiťě? Nevím a je mi to jedno.

   2. Židé postupují systematicky ze severu na jih, vylákali obyvatele ze severu k přesunu pod falešnou nadějí na bezpečí, podobně, jako kdysi Němci židy do transportů, jen na rozdíl od Němců, nechali Palestince jít po svých, znemožnili produkci potravin a odmítají vpustit zahraniční pomoc. Ještě to neskončilo, nejsem jasnovidec, tak nemohu říci kolik jich zbude, doufám, že svět nepřipustí návrat biblických časů, kdy židé spáchali první dokumentovanou genocidu, když vyvraždili národy opravdu do posledního kojence. Židů po takzvaném holocaustu zbylo víc než dost na nelegální invazi do Palestiny. Dříve za útoky Izrael trestal celé rodiny, nyní trestá všechny Palestince, i ty, kteří v Gaze nežijí. Nikdo na světě nedělá víc pro obhajobu nacismu, než Izrael.

    1. V Egypte (podle vseho pod spravou Izraele) se stavi nove obri vezeni a zed na hranici s Rafah.
     (z Redacted, youtube + net)

   3. Presne to delaji. Existuji stovky videi, kde IDF popravuje nahodne civilisty vcetne zen a deti, prejizdi ranene tanky, muci. Bud jste prolhany Zid nebo vypatlany konzument vyhradne zidovskych medii.

  2. – Nuž, aspoň JEDEN komentár ku :
   „kde se mu nepodařilo přesvědčit premiéra Bibiho Netanjahua, aby se Izrael v podstatě vzdal Hamásu.“

   – Stačilo by poslať JEDINÚ správnu SMS správu z Bieleho baráku, a bolo by hotovo.

  3. Nikdy jsem nepochopil, proc Nemci potrebovali na zidy plynove komory, kdyz je mohli nechat umrit hlady jako miliony sovetskych zajatcu.

  4. Nejde o Zidy kdo ovlada media, usa, eu a vede valku o Izrael.
   Jsou to Zioniste a nejbohatsi nejvlivnejsi Z. rodiny, ktere jsou Zioniste! + obchodnici. Atd.

   Vubec nejvetsi problem je v extremismu (ortodoxii) a zneuziti moci (jedno kym, jedno jak). Dale je problem v tom, kdyz si nekdo mysli, ze je lepsi nez ostatni! Treba je, treba ne. Ale opravnuje ho to k nasili? Ne.

   Vetsina Zidu jsou uplne normalni! Zide maji cit pro spravedlnist, moudrost jako malokdo. Jsou nesmirne vtipni, talentovani a nadani. Jsou take nesmirne laskavi.

   Slusnost a poctivost jsou pro Krestany hodnoty, ale Z. spise hledi na to, zda je to skutecne nebo hrane (ideologicke), za to jiny Zid to muze pouzit k neplese.

   Zide jsou nejschopnejsi narod a neporazitelna konkurence s virou a kulturou ktera je mazaná, se spoustou magie. Proto jsou zavistivym (ci goyum) trnem v oku.

   Predevsim Krestanum, kteri se vuci nim vymezili a veri, ze podvadet se nema (i kdyz to delate pro neci dobro; kdyz jde do tuheho tak to udela kde kdo, aby si zachranil zivot; spravny krestan by ale mel prijmout svuj osud radsi nez vyvaznout??? Zide se spis opiraji o realitu Zivota nez o bozskost..

   1. A o rozum! V Hrabeti Monte Christo krestanska sestra (pecovatelka) zalhala, aby zachranila v jejich ocich dobreho cloveka pred temi, co by ho chteli dopadnout za kradez chleba.
    Krestanstvi (ideologicke) ji zakazuje lhat. Jak se pak ale muze ubranit zlu?

    Kde je to vyssi dobro? Spravedlnost? Na onom svete, nebo na zemi?

    1. Možnosti byla záruka práce pro každého za socíku, později státní úřady práce, v době kdy jim všichni zaměstnavatelé museli povinně hlásit volná pracovní místa, než tu povinnost TOP-09 odstranila a sociální dávky, které odstraňují nutnost krást jídlo aby lidé nezemřeli, popřípadě nemít přísné zákony za krádež jídla. Podobné očividné nespravedlnosti někdy vedou ke změně špatných zákonů, takže i dopadení za krádež jídla a nespravedlivé odsouzení může mít jako důsledek dobro. Od křesťanů se nějaké hříchy vzhledem k přísnosti požadavků očekávají a mohou být prominuty. Navíc pro věřící je pozemský život jen poměrně krátká epizoda před tím lepším posmrtným, pokud odmítnou porušit přikázání aby se zachránili může jim to být přičteno k dobru.
     To, že křesťanství nedává možnost porušit přikázání, znamená konec výmluv, kterými si někteří lidé dokáží odůvodnit jejich časté porušování.
     O onom světě nemám žádné spolehlivé zprávy, tak se na vaši otázku zdržím odpovědi:)

   2. „Vetsina Zidu jsou uplne normalni!“

    Jsou lide s zidovskymi predky, kteri jsou plne integrovani do vetsinove spolecnosti. Potom jsou zidovsti soviniste jako autor tohoto clanku. Sovinismus je soucasti zidovskeho nabozenstvi.

 4. Ministr zahraničí USA má vždy alternativu, možná jich má i několik. Všechny ovšem musí vyhovovat momentálním geopolitickým a ekonomickým zájmům Deep State.
  Izrael i Gaza mu jsou putna.

  1. Dokoce bych řekl, že konflikt mezi Židy a Araby je pro Deep State takovou šikovnou laboratoří, kde si mohou předem ověřit to, co připravují pro Evropu ….

  2. Ne tak úplně. Gaza mu je putna, ovšem Izrael za každých okolností všemožně podporuje. Ten předstíraný verbální jakože nesouhlas je jen snahou o zmírnění škod, otupení a kontroly síly veřejného mínění.

Napsat komentář