Zpět

Chceš Trumpa? Fašisto!

Text 7.9.2022

Před několika dny přednesl před filadelfskou radnicí, v níž Otcové zakladatelé vyhlásili nezávislost Spojených států, prezident Joe Biden první veřejnou řeč po měsících zákulisního ticha. Uniká mi, co to bylo za génia, který navrhl scénu – tvrdě do ruda nasvícená radnice vypadající jako Kreml a dva mariňáci ve slavnostní zbroji jako stafáž. Až doposud bylo zásadou nezatahovat armádu na domácí politickou scénu. Aspoň v něčem byl Biden první. Samotný projev prezidenta sjednotitele (podle toho, jak se sám vnímá) byl nejvíce rozkolnickým projevem v historii USA od dob občanské války. Biden v něm označil podporovatele hnutí MAGA (Make America Great Again), které stojí za Donaldem Trumpem, za nepřátele demokracie a polofašisty. Projev se nesetkal s velkým entusiasmem ani mezi skalními voliči demokratů.

Pro mne nepochopitelná politická chyba demokratů. Až doposud byla kampaň demokratů k mezitermínovým volbám – s nimiž nemá Trump nic společného kromě podpory republikánských kandidátů – zaměřena na vtažení Trumpa do předvolebního kolotoče, aby voliči vnímali volby jako soutěž mezi Trumpem a Bidenem, a nikoliv jako referendum na Bidenovu katastrofální politiku. Nájezd na Mar-a-Lago mi tuto hypotézu jen potvrdil. A taktika fungovala, republikáni ztráceli náskok. O to víc překvapující byl Bidenův agresivní projev označující 74 milionů Trumpových voličů za nepřátele demokracie a státu, který jen přihrál munici Trumpovi k jeho sobotnímu shromáždění v pennsylvánském Wilkes-Barré.

A Donald Trump toho dokonale využil. Mám s ním stále stejný problém – nelíbí se mi na něm vůbec nic kromě výsledků jeho politiky. Bylo to patrné i v sobotním projevu. Pokud sledoval text na čtecím zařízení, byl umírněný a občas i kultivovaný. Pokud se odchýlil, byl to opět starý známý polír s manýry řeznického psa (Kongesmana Schiffa nazýval melounovou hlavou na tužkovém krku a o Zuckerbergově návštěvě v Bílém domě prohlásil, že mu tam Zukerblick přišel políbit zadek. Tedy, ne že by to nevystihlo skutečnost, ale přece jen to není příliš prezidentské vyjadřování). Obsahově byl projev připravený a perfektně podložený neodiskutovatelnými fakty úspěchu Trumpova vládního období a tragických výsledků Bidenovy administrativy – katastrofa otevření hranice s přílivem téměř dvou milionů ilegálních přistěhovalců ročně a ponižující útěk z Afghánistánu. V závěru se Trump více orientoval na teleprompter (čtecí zařízení) a podle toho vyzněl i jeho projev. Kritický, ale optimistický, konkrétní v cílech a bezvýhradně prezidentský. Prožíváme americké schisma dvou presidentů. Doufám, že ten hulvát Trump nakonec převáží.

Všechny příspěvky s Dušan Neumann

Diskuze:

Napsat komentář