Zpět

Konvoj svobody

Text 31.1.2022

Prokletím národů, jejichž občané se dlouhodobě mají materiálně velmi dobře, je pomalá ztráta nezbytnosti osobní svobody. Spokojení občané stále častěji ochotně delegují osobní zodpovědnost státním orgánům, aniž by pociťovali okleštění osobních svobod. Kanada za vlády Justina Trudeaua může být učebnicovým příkladem.

Všechno má své hranice a omezování osobních svobod vládní byrokracií též. Vždycky stačí jen jiskra – a tou se v Kanadě stalo vládní nařízení povinného očkování dopravců, jimiž jsou v Kanadě převážně řidiči kamionů. Povinné očkování a zejména digitální registrace očkovaných prostřednictvím QR kodů v mobilních telefonech vyvolalo řadu protestů, které přerostly v mohutnou neformální organizovanou vlnu. Státní orgány mohou přes tuto aplikaci sledovat pohyb telefonu, a dokonce i stáhnout e-maily a všechny uložené informace, což i podle kanadské ústavy je prolomení ústavních svobod občanstva.

Před měsícem organizátoři založili sbírku na internetové stránce GoMeFund na podporu celonárodní protestní akce řidičů kamionů. Výtěžek byl určen na nákup pohonných hmot pro kamiony, které se měly účastnit protestní jízdy do Ottawy (hlavního město Kanady). Během 3 týdnů se na účtu sešlo 6,5 milionu dolarů.

26. ledna vyjel z Britské Kolumbie protestní konvoj kamionů „Freedom Convoy“. Cestou se přidávali další a další řidiči a koncem týdne měřil konvoj zhruba 70 kilometrů a sestával se asi z 50 000 vozidel.

„Vždycky jsme jen jednu generaci od ztráty osobní svobody,“ pravil kdysi prezident Ronald Reagan. Takový závan nesvobody nebyl nikdy tak silný, jako dnes. Konvoj totiž pokračoval v cestě lemované deseti tisíci lidí s vlajkami a transparenty. Trudeau napřed vystoupil v televizním prohlášení, že „nepatrná“ skupina demonstrujících popírajících principy kanadské demokracie se snaží narušit pořádek, a pak „se hodil marod“.

Ještě v sobotu ráno strašila kanadská média „nedozírnými následky“ protestu řidičů kamionů. Do hlavního města Kanady, Ottawy, dojely mezitím tisíce kamionů i menších nákladních aut a pick-upů. Většina vozů zůstala na okraji města, a před budovou parlamentu se v mrazivém počasí shromáždilo přes deset tisíc lidí. Jsou to jen neoficiální odhady. Žádný oficiální počet zveřejněn nebyl. Protest proti povinnému očkování chvílemi přerostl i v protest proti samotné vládě. Ta demonstraci odsoudila s poukázáním na radikální ultrapravicové organizátory. Tvrzení podpořila i tak směšným důkazem, že jeden z těch deseti tisíců demonstrantů mával americkou konfederační vlajkou. Skutečné incidenty zaznamenány nebyly. Ministerský předseda požadavek protestujících nepřijal. Ukrýval se totiž i s rodinou na utajeném místě.

Všechny příspěvky s Dušan Neumann

Diskuze:

 1. Situaci v Ottawě sleduji již několik dní a plakal jsem dojetím. Na youtube jsou live videa lidí, co chodí ulicemi a dokumentují, jak se věci mají ve skutečnosti, aby ukázali, jak moc mainstreamová media lžou a překrucují, co se děje. Atmosféra je tam krásná, lidé jsou otevření a září, protože konečně cítí závan svobody.

  Někteří obyvatelé si stěžují na troubení a na to, a jeden, že musí jezdit jiným autobusem na univerzitu. Demonstranti si podle nich mají nechat píchnout předepsané injekce a tím bude po problému. Je to ale docela malé množství lidí oproti tomu, kolik lidí podporuje na místě toto hnutí. V rámci solidarity skupina odklízí sníh a dává jídlo bezdomovcům. Říká se, že klesla kriminalita ve městě, ačkoli ve zprávách říkají, že dochází k přepadením v obchodech – jedny z mnoha protichudných informací.

  Policisté se po jednom distancují, berou si dovolenou, nebo i dávají výpověď, a opozice ve vládě brojí. Myslím, že jakmile se policisté přidají ve větším počtu k demonstrantům, nastane společenský obrat na poli médií a to odhaduji někdy v březnu.
  A co bude pak, je velký otazník.

  Inspirováni Kanadou se i v Austrálii, kde žiji, lidé vydali do hlavního města a už týden kempují v Cambeře. Úžasná nálada, další a další přijíždějí, jsou jich mnohé tisíce. Lidé, co jsou tam vyzařují mír a lásku a uvědomují si, že média vezmou jakoukoli malou záminku k osočování. Proto jsou opatrní. Policisté v prvních dnech měli za úkol zastrašovat protestující i automatickými zbraněmi, ale lidé ukázali naprostou statečnost, udrželi si klid a stáli ve své síle a stojí dál.

  Ví, že je potřeba i trpělivosti a jsou ochotní zůstat tak dlouho, dokud bude třeba, aby nastal nový společenský řád, řízen od spoda nahoru skrze diskuzi svobodných lidí ve skupinách. Řízení shora dolů již dovršilo svou funkci a stalo se nepotřebným. Všichni to cítíme, že povely zhora brzdí vývoj a blahobit a brání štěstí. Výzva pro každého je vzít odpovědnost za své zdraví, za svůj život a angažovat se ve veřejném životě jako svobodná bytost, která tvoří svým bytím a činností, a tím inspiruje všechny kolem.

  Jsme na prahu obratu. Tato hnutí ukazují i novou ekonomiku, která je založena na vzájemné podpoře a dávání. Každý si zajišťuje svou soběstačnost, jak může, a čeho má nadbytek, o to se dělí s ostatními. Vytváří se tak společenský dostatek pro všechny.

  Svoboda, za kterou tito lidé stojí, je podle mě pro každého, kdo je připraven převzít odpovědnost místo, aby ji projektoval na jiné lidi nebo systémy. Je to přirozená svoboda, kterou má každý živočich, rostlina a houba na Zemi. Tímto krokem se lidstvo mentálně připojí ke zbytku planety a konečně skončí boj s přírodou a nastane mír na Zemi, možná i nebe na Zemi. Svoboda je naše skutečná podstata a ti kteří ji zpochybňují nebo narušují zde nejsou vítáni a mají poslední šanci v tomto měsíci odejít, než budou Zemí zahubeni.

 2. Lide asi pomalu chapou, ze je jim opet vnucovano dobro. Je to novy typ socialismu. Ne diktatura delnicke tridy, ale diktatura levicovych intelektualu. Neni to tak brutalni, ale ve sve podstate nebezpecnejsi. Socialismus s lidskou tvari. Diktatura tzv. elitami vybranych mensin. Politicka korektnost, tedy self cenzura limituje jakekoliv tema, at uz LGBT, multikulti, gender, CO2 nebo cokoliv jineho. My vime presne o co jde. Zapad to nevi.

 3. Ano, demokracie v praxi.
  Tu nedělá žádný demokratický blok politických stran, ale právě ti lidé.

 4. četla jsem, že konvoj v závěru dosáhl délky 460 km….. to je prostě super…..lidé se jim sebrali na naftu na dopravu, aby tak vlastně zastupovali i je, aby to byl i jejich protest…. to je úžasné….

Napsat komentář