Zpět

Svoboda projevu po česku

Text 13.1.2022

Za projížďku v tričku s nápisem Ku-Klux-Klan potrestal plzeňský okresní soud 38letého muže deseti měsíci vězení s podmínečným odkladem na rok a půl, čteme v tisku. „Při řízení motocyklu značky Yamaha v ulici U trati v Plzni měl na sobě jako svrchní oděv bílé tričko, na jehož zadní straně byl černými písmeny o velikosti deset centimetrů nápis Ku Klux Klan,“ stojí v rozhodnutí soudu. Ten muže uznal vinným z přečinů výtržnictví a projevu sympatií k hnutí směřující k potlačení práv a svobod člověka. „Z ideologie této organizace, která některé rasy a etnika považuje za méněcenné, vycházejí neonacisté po celém světě,“ stojí v rozsudku. To je klasický výklad svobody projevu totalitním režimem. Ten člověk – pachatel – je pitomec, který se provokativním tričkem sám vyřazuje ze společnosti, kterou definujeme jako občansky demokratickou – a tím to končí. Dobrovolně se zviditelňuje, což samo o sobě u většiny jedinců zmenšuje sklony k agresivitě. Trest ho jen ubezpečí a utvrdí v jeho přesvědčení, zažene ho do ilegality a vzbudí touhu po odvetě. Navíc vůbec neproběhlo soudní řízení, ale rozsudek byl vydán „trestním příkazem“.

Evidentně soudní tribunál o nemá o historii Ku-Klux-Klanu nejmenší tušení. Ku-Klux-Klan byl založen jako paramilitární organizace Demokratické strany USA a skutečně vraždil (lynčoval) černochy. Ještě do poloviny 60. let minulého století Demokratická strana podporovala rasovou segregaci. Dnes je KKK jen stínem bývalé moci a strachu. Dodnes je v USA legální organizací. Stejně jako dodnes v České republice legální komunistická strana, která, obávám se, nepřátel pokroku vyvraždila víc. Korunu všemu pak nedávno nasadila státní zástupkyně Lenka Bradáčová volající po aktivním policejním dozoru a vyhledávání společensky škodlivých projevů účastníků internetových debat.

Všechny příspěvky s Dušan Neumann

Diskuze:

  1. Vidíte to příliš tragicky. Podle mne je rozsudek OK, dostal podmínku, co chce víc. Nezáleží přece na tom, jestli v USA je KKK legální, jsme v Čechách a u nás jsou prostě nacistické symboly z pochopitelných důvodů zakázány zákonem. Můžete sice tvrdit, že KKK není to samé jako nacismus, ovšem v právu existuje i tzv. „duch zákona“ tedy jeho význam (a ne jen pouhý výklad´) a ten očividně takovouto výmluvu nepřipouští. Ani neznalost neomlouvá, i když si tedy vůbec nemyslím, že 38 letý motorkář neví, co si bere za tričko a za symboly. Že nezná zákony, tomu bych možná věřil, chybu bych potom hledal spíš ve školství a v občanské výchově, než u soudu. Podmínečný trest ho neuvrhne do ilegality, jak píšete, pokud se tedy nad sebou zamyslí a uhasí v sobě ony touhy po odvetě a radikalizaci. Záleží na tom, co je to za člověka, buď se napraví a začne respektovat naše zákony (potažmo jiné rasy lidí), nebo bude dál propagovat nacismus, pak by nejspíš nějaký trest zasloužil. Nemyslím si, že je toto výklad svobody totalitním režimem, naopak tričko KKK je propagace totalitního režimu. Stejně jako musí (nejen) motorkář dodržovat pravidla silničního provozu, tak i svoboda projevu má svoje „pravidla hry“.
    Ale souhlasím, že tričko např. se srpem a kladivem, by mělo být bráno ve stejné rovině. Bohužel, zákon, který by zakazoval komunistické symboly v Čechách nikdy nevznikl. Tak prostě respektujme pravidla hry, jaká jsou.

  2. Inu když ukradnete 1600 jízdních kol a prodáte je, asi vás nedohledají třeba po 10 letech….Čímž toto jednání rozhodně neobhajuji. Ale když sew v mládí zůčastníte třeba demostrace, kde se nějak projevíte, už nevíte, zda to třeba po 10 letech až dostanete rozum a budete se ucházet o veřejnou funkci třeba nepoužijí proti vám. Presumpce neviny v tomto státě pozbývá významu. A stačí se jen třeba dožadovat nepohodlných informací a najednou vám přilítne nálepka…antivaxer, nepřizpůsobivý, zastánce extremní….Kdyby si tem kluk vzal tričko s vlajkou bývalého SSSR a heslem Proletáři všech zemí spojte se….asi by byl prokurátor v klidu. A mimochodem, když vás ten prokurátor falešně obviní a sebere vám pár měsící i let života po soudech a vyšetřovacích celách, nedostane za to ani veřejných 25 výchovných na zadek.

  3. To neni zadna Demokracie nybrz Idiokracie, do niz jsme pozvola sklouzli. Co kdyz ten (dle toho soudu) kriminalnik pachatel clen vzazedneho komanda a kdovijakou nalepku by mu jeste dali, ani nevedel co to ten Ku-Klux-Klan vlastne je? Neomlouva, do lochu s nim! A co takhle rovnou ke zdi pred popravci komando nebo alespon do koncentraku (tedy mam na mysli napravne zarizeni dle akceptovane terminologie)?

  4. Každý, kdo si přeje, aby zde zůstaly zachovány alespoň poslední stopy svobody [politického] projevu, se nevyhnutelně musí zasazovat také o svobodu těch projevů, s jejichž obsahem či formou sám nesouhlasí. Tím neříkám nic nového, jen parafrázuji Orwellova slova: „If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.“

    Pokud však nechce zůstat u pouhého přání svobodu projevu zachovat, musí dle mého názoru nejen zpětně reagovat na činy jejích nepřátel, ale mj. se snažit také předjímat jejich budoucí taktiku a strategii. Ta mi zde připadá evidentní, navíc opakující se již po několikáté: Pravomocným odsouzením prosťáčka, který zřejmě o Ku-Klux-Klanu ví stejně málo jako česká justice, jeho jméno si na tričko napsal snad jen jako výraz své neartikulované nespokojenosti s poměry, pravděpodobně nemá prostředky, které by byl schopen a ochoten vydat za efektivní obhajobu, a nyní je možná rád, že s podmínkou ze spárů justice vyvázl (zdánlivě) lacino, si tato postupně a systematicky vytváří své předpolí precedentních případů. Nesetká-li se co nejdříve s účinným odporem důsledně hájícím základní občanská práva, představitelé ani řadoví členové skutečné, vážně míněné oposice by myslím neměli být překvapeni, budou-li v příštích letech a snad i měsících odsuzováni k nepodmíněným trestům, lhostejno kterou skutkovou podstatu si orgáni pro jejich persekuci zvolí.

    Tohle považuji za jádro věci. Zjevná tendence OČTŘ stíhat kupříkladu příspěvky na sociálních sítích spíše než skutečnou obecnou kriminalitu, na jejíž objasňování přinejmenším v některých regionech již dávno fakticky rezignovaly (viz třeba https://echo24.cz/a/w9mdz/zlodej-rekordman-za-rok-ukradl-v-praze-az-1600-kol), situaci občanských práv ovšem dále zhoršuje, není však její příčinou. Nepřátelé svobody tuto tendenci jen umně využili.

Napsat komentář