Zpět

Mrazivý summit v Praze a zhrzený plynový emír

AUDIO 8.10.20225 min Přehrát

Vážení posluchači rádia Universum, přinášíme aktuální reportáž ze summitu 44 evropských leaderů v Praze.

Premiér Petr Fiala na prvním nádvoří přivítal postupně více než čtyřicet předních představitelů evropských zemí. Každému podal zmrzlou ruku a prohodil s ním milé slovo svou jadrnou „Angelidštinou“. Poté se všichni sešli ve Vladislavském sále Pražského hradu, aby mohl být tento historický okamžik zvěčněn na fotografii. V rámci úspor a srdnatého boje proti ruské federaci se již v sále netopí. Pro fotografa to představuje výhodu i nevýhodu. Výhoda je v tom, že ztuhlé státníky mohl naistalovat postojem i gesty přesně podle představ zkostnatělé EU.

Jediným problémem byla pravá ruka Viktora Orbána, která nechtěla povolit z pozice zdviženého prostředníčku. Nakonec vše vyřešil trik s roztočeným fotbalovým míčem, který z tohoto drzého gesta vytvořil gesto sportovní. Bohužel však objektiv postupně zakryla jinovatka a tak se po několika záběrech z této fotografie, představující ctihodné evropské hlavy, stala reklamní fotografie na nanuk značky Zmrazík Kyjeváček.

Leč důležité je, že premiér Fiala ještě stačil všem oznámit svou radost nad jednotným postojem Evropy, než mu definitivně zatuhla ústa.

Poté byli státníci přesunuti do závodní jídelny pražského hradu, kde jim byla připravena opulentní hostina z mražených potravin, které rozehřívaly dlaněmi tajemníci a asistentky na takovou teplotu, aby byly poživatelné. Občas se to v některých případech i podařilo. Vrcholem hostiny se stal velký polárkový dort v modré barvě se žlutými hvězdičkami z ledových krystalků. Jen Viktor Orbán narušil jednotnou mrazivou atmosféru, když prohlásil: „Ez biztosan nem jó magyar konyha!“ Doslovný překlad zní: „Tohle rozhodně není dobrá maďarská kuchyně.“ Poté opustil sešlost a zavítal do pracovny bývalého prezidenta české republiky Václava Klause, kde se nejen topí, ale rozlévá i dobrý maďarský Tokay.

Nakonec z večeře státníci předstoupili před novináře v už celkem rozehřáté atmosféře. Viditelně teplý Emanuel Macron na otázku, co ho tak rozpálilo odpověděl, že řada francouzských polibků, se kterými se ten večer měl možnost seznámit.

Naopak ministerská předsedkyně Estonska Kaja Kallasová prohlásila, že je od Baltu a v prosinci chodí plavat do moře a když je jí zima, vloží si do dlaně teplý pytlík.

Olaf Scholz se všem pochlubil svým termo-prádlem s umělecky vyvedeným nápisem Alles für das deutsche Europa. Polský premiér tvrdil, že to bylo napsáno švabachem. Vše tedy bylo nakonec zalito sluncem.

Jediným mráčkem nad summitem byl nečekaný odlet neevropského hosta, katarského emíra, který přijel do České republiky a do Evropy s obchodní nabídkou plynu.

Našemu rádiu, jako jedinému se podařilo s emírem udělat rozhovor. Na otázku, proč tak narychlo opouští Českou republiku odpověděl: „Víte, to je tak. Podporuji finančně Hamás, který je kdovíproč na Západě označován za teroristickou organizaci. Ano, někteří jeho šéfové nejsou z nejkultivovanějších, ale vždy mi projevovali a stále projevují velkou úctu. Podporoval jsem také Usámu Bin Ladina, protože i ten nám projevoval úctu, ať ho Západ jakkoli pomlouval. Podporoval jsem nejradikálnější imámy a stavěl pro ně mešity v celé Evropě. A hádejte, co mi projevovali? Ano, úctu.

Financoval jsem Al Kaidu, stejně jako teroristy z Haját Tahrír aš-Šám a dokonce i íránské teroristické organizace. A určitě neuhodnete, co mi projevovali? No úctu přece! Ovšem tady, tady se ke mně chováte jako k teroristovi! A současně mě terorizujete! Jak? Klidně na mě vypustíte obsluhu a číšnice vysokého věku a navíc při nízkých teplotách. Jste barbaři, když nevíte, že to musí být přesně opačně!“

Poté, co vystoupal po schodech do svého Boeingu 747-8 v provedení business jet, emír ze dveří letadla ještě zamával a rozloučil se s námi: „Salam alejkum a plyn pryč!“

A s tímto pozdravem se s vámi za Rádio Universum loučí i Michal Gulyáš!

Všechny příspěvky s Michal Gulyáš

Diskuze:

  1. Viditelně teplý Macron 😂😂😂… při vší té tragice evropských sebevražedných snah je tohle aspoň veselé zamyšleni, které sice nic nevyřeší, ale rozesměje

Napsat komentář