Zpět

Populisté Cyril s Metodějem

Text 8.7.20245 min Přehrát

Jednou před lety naše dcera přišla ze školy a vyprávěla, co se nestalo na hodině dějepisu. Gymnazistovi, který nevěděl, co se slaví 5. července, učitelka prozradila, že to je příchod věrozvěstů Cyrila a Metoděje. „A co slavíme 6. července?“ dávala učitelka šanci tápajícímu studentovi. Ten si po chvíli váhání tipnul: „Odchod?“

Doba, ve které bratři ze Soluně absolvovali své misijní cesty, byla politicky velice turbulentní. Historici se při rekonstrukci tehdejších událostí mohou opřít o písemné prameny, ze kterých je patrné, že o moc a vliv se soupeřilo stejně drsně, jako dnes. Také ovšem, stejně jako dnes, existovalo napětí mezi elitáři a populisty. Kníže Rostislav si vyžádal věrozvěsty z východu, aby šířili křesťanství v jazyce místního lidu, což se nezamlouvalo západním klerikům, kteří pro účel bohoslužby považovali za přípustné pouze jazyky, ve kterých nechal Pilát napsat nápis na Kristův kříž. Tedy hebrejštinu, řečtinu a latinu.

Myšlenka, že by lid měl rozumět tomu, v co věří, a věřit tomu, čemu rozumí, je noční můrou všech elitářů, kteří potřebují mít nad prostým lidem navrch. Cyril s Metodějem se dopouštěli křesťanského populismu. Z pohledu barbarů byli ovšem i oni elitáři! Tolerance k pohanům, spoluobčanům jiného přesvědčení, nepřipadala v úvahu. Pro „vesnici, v níž se konaly oběti anebo přísahy pohanské“, stanovili Cyril s Metodějem „ať je předána Božímu chrámu se vším majetkem, který patří pánům v této vesnici. Ti, kteří konají oběti a přísahy, ať jsou prodáni s veškerým svým majetkem a výnos ať se rozdá chudým“. Konverze lidu ke křesťanství tedy nepostrádala materiální motivaci. Dnešní liberální demokrat v tom musí spatřovat znárodňování, čili populismus levičácký. A zmíněné vymezování se proti tehdejším západním elitářům z pozice národní, či nacionální sezná dnešní liberální demokrat typickým populismem krajně pravicovým.

Na křesťanství, které našim předkům zvěstovali populisté Cyril s Metodějem, vyrostla mocná civilizace. Přitom politický chaos, ve kterém tito dva byli střídavě za hrdiny anebo za padouchy, činil jejich misi zdánlivě beznadějnou. Politicky vpravdě šlo o „mission impossible“. Pokud tito dva dezinformátoři a dezoláti uspěli, bylo to proto, že jejich mise měla odezvu duchovní. Slovo, které zvěstovali, několikrát odolalo vlnám barbarů, kteří se opakovaně pokoušejí zmocnit Evropy v různých převlecích.

Soudobé barbarství, usilující o umlčení Slova, má progresivní image, korporátní kulturu a militantní náturu. Barbarství se pozná podle toho, že vnáší do společnosti agresivitu, intoleranci, primitivismus. Typickým barbarem je vlivný sociopat. Takto o svátku spolupatronů Evropy, Cyrila a Metoděje, máme sklon se rozhlížet, zda odněkud nepřicházejí současní misionáři, kteří by coby političtí lídři vyvedli lid zpět do civilizace. To se ale nestane. Nad barbarstvím nelze vyhrát politicky, civilizace se obnovuje duchovně. Cyril s Metodějem už přišli, a co měli zvěstovat, zvěstovali. Objevovat lze pouze už objevené, kráčet je třeba cestou, která odjakživa vede stejným směrem. Nebe i peklo jsou provždy na stejném místě.

Šestého července Cyril s Metodějem neodešli. Jsou zde přítomni v tom, co duchovně trvá. Stejně tak neodešel ani Jan Hus. Aby to ale nebylo jednoduché, a aby bylo oč usilovat, neodcházejí ani barbaři.

Všechny příspěvky s Ivan Hoffman

Diskuze:

 1. Je to hezký článek, ovšem obhájci starých pořádků pohané to tehdy projeli, o moc soupeřili dvě nové frakce, západní a východní, podobně jako dnes. To pro dnešní obhájce starých hodnot nevěstí nic dobrého. Zvítězilo pokrytecké učení o absolutní lásce, šířené požehnanými meči, prosazující dvojí metr. Pro poddané pokora a nastavování druhé tváře. Pro pány, urvi si co můžeš. Pro vrchnost se nic nezměnilo, u poddaných vznikla nová povinnost milovat pána, který je odíral, být spokojen se svým údělem a očekávat odměnu po smrti.

 2. ,,A tak zbývá jen víra, naděje a láska.A největší z té trojice je Láska..“ ( Kdesi v Bibli..List Korintským..,,Láska je nejvyšším darem“.) Tak buďme prostě jen Laskaví a pravdiví sami v sobě a k sobě a Bůh s námi…;-)

  1. „Láska – je trpělivá, je dobrotivá, láska nezávidí, láska se nevychloubá ani nenadýmá, nechová se nepatřičně, nehledá svůj prospěch, nedá se vydráždit, nemyslí na nic zlého, neraduje se z nepravosti, ale raduje se z pravdy;“ » 1 Ko 13:4-6 v Zápasu o duši č.7/06 str.7.

 3. Maturita 2025:
  Kto boli Cyril a Metod?
  odpoveď :
  Eurokomisári
  _________________
  My si už svoju minulosť začíname opakovať.
  V akejsi horšej verzii.

 4. A temný démoni bez proti kladu v podzemí komplexu na planetě zemi Resident Evil hororu Alice jak šla tajné základny pod velko městem, to ,mýt i oceánem, či v oceánu či moři, či v vyhaslé sopce, a či v horách pod ni my, a kanonech horách, Despace Kabala správci, bez proti kladu světelné temna dobra lásky, nemají žádné zábrany Chaosové mimo kosmický prostor zradily své tvůrce nad ni my zničily proti klad zábrany a emoce a svědomí a lidskost. A do roku 2030 4 světovou válku , diky falešným vládám a hercům umělé inteligence, a be pomocí klonů z magický my štíty, černé magie, a roboty a kyborky z ze skutečnou kůží jako má člověk ze scifi filmů a seriálů je skutečné, z reálného života z vesmíru a planety Gany Galaxie kjupo. A očkování falešnou nemoc vyvolají farmaceutické společnosti temných démonů. Velké korporace giganty démonů bez proti kladu, A zemře miliony lidi či miliardy, a zvířat a rostlin. A školy, či televize a radio podprahové virové programy temnoty, na mozek a buňky v těle ,přeprogramování, A nano sondy roboti v vakcíně nemocnice doktora a sestry. Maniaci a šílenci. A Kyberpank a Apsuldistán filmy se stanou realitou ve velko městech Evropy či světě než do odpaliště 3D tam barbaři z doby kamenné myslet a  nic fungovat technologie. A půjdete bud v obraně či na Ukrajinu bojovat obludy monstra a zemřete že zbraně či ochrana vojáků je k ničemu lepší vzdát Rusku Brigsu není nepřítel. 22

Napsat komentář