Zpět

Peníze a závislost

Text 2.1.2018

Není to zase tak dávno, kdy se mezi nejznámější závislosti počítal alkohol, tabák a karban.

Dnes se počet závislostí rozrostl a přibyly drogy, proherní automaty, pornografie, závislost na internetu a špičkových mobilních telefonech. Nelze mít ovšem všechno. Leč slogany kolem nás hlásí, že ten, „kdo si život neužije, ten ho není hoden“ nebo ještě horší hláška „když mít musíš, tak mít musíš“. A protože si to nelze všechno obstarat z důvodů finančních, nabízí se možnost půjčky.

Existují ovšem životní situace, kdy lidé nemají ani všechny prostředky k zajištění základních potřeb lidské existence a musí si půjčku vzít. V takových případech nelze hovořit o rozmařilosti, marnivosti nebo závislosti, ale o nutnosti.

Na výše uvedený počet závislostí se statisticky dotahuje závislost na každoroční letní dovolené u moře a zimní v Alpách nebo vánoční „cenová exploze“ pod stromečkem. V těchto případech kraluje slogan „nebuď troškař“.

A abychom nebyli oni troškaři, a aby se o nás u sousedů neříkalo, že v létě jezdíme jenom na Lipno, místo na Mallorku, tak si na to půjčíme. Zasáhne to sice bolestivě do našeho domácího rozpočtu, ale na druhé straně naše selfíčka z pláže, předložená méně majetným sousedům, budou na tu ránu zaručeně hojivým balzámem.

Stejná je situace před vánočními svátky. Celý rok jsem se ženě ani dětem nevěnoval, tak jim to nahradím v naturáliích. A nejsem troškař. Loni jsem dostal dárek za tisíc, letos vrátím za dva. A spirála se roztáčí.

Závislost na nakupování, eventuálně hromadění věcí, zde ještě nebyla zmíněna. Tato závislost také existuje a má ještě své siamské dvojče a tím je půjčka. Zde kraluje slogan „buď jak buď – chuť je chuť“.

Když po dovolené nebo po Novém roce začnou přicházet upomínky za opožděné nebo nerespektované platby, řeší se to další půjčkou v jiné bance nebo pokusem získat potřebné finance v tzv. “výherních“ automatech. Takový postup nevede jen z bláta do louže, ale z jednoho bláta rovnou do dvou dalších kaluží.

Třetí, nejčastější volbou jak dluhy uhradit, je půjčka od rodičů. Tento „peněžní ústav“ nebere úroky a nenechá své klienty v nouzi… leč dostane se do nouze sám. Měl jsem v ordinaci případ matky, která za svoji dceru a jejího druha zaplatila velmi vysoké dluhy a musela kvůli tomu prodat prostorný byt a nastěhovat se do malé garsonky.

Za několik týdnů dostala od dcery pohlednici z dovolené v Brazílii. Vzala si na to se svým druhem v bance půjčku za sedmdesát tisíc.

Svoji velikou roli v takových případech hraje mentalita doby. Ony slogany. Ty musí přesvědčit člověka, že všechno nadstandardní nutně potřebuje, bez nejdražších výrobků nemá lidskou hodnotu, bez dovolené u moře ztrácí punc sjednoceného Evropana a Vánoce bez půjčky v jejich peněžním ústavu nejsou žádné svátky. Další roli zde hraje předchozí nedobrá výchova v přeceňování materiálního a bažení po nepřetržitých zážitcích. A to jsou další formy závislostí.

Budiž nám zdravý rozum a pevná vůle nejlepšími přáteli.

Všechny příspěvky s Maxmilián Kašparů

Diskuze:

  1. Pan Profesor to opět vystihl, a řeší problémy některých dnešních lidí, opět si to ale občané neberou k srdci, raději si berou půjčky na blbosti – nepotřebné, potom ovšem se diví když příjde pán od Exekuce a začne oblepovat jejich věci nepěknými obrázky, a tito občané skončí na ulici, nebo v blázinci.
    A proto : „Budiž nám zdravý rozum a pevná vůle nejlepšími přáteli“, plně souhlasím. A.S.

Napsat komentář