Zpět

Čtyři mozkové výhybky

Text 4.4.2024

Lidský mozek má, mimo jiné vlastnosti, také schopnost vyrábět kauzality. Srozumitelně řečeno, příčiny. Pokud vás bolí večer záda, mozek si to zdůvodní tím, že jste celý den pracovali. Bolí-li vás pro změnu ráno hlava, je po ruce, lépe řečeno po mozku, rychle zdůvodnitelná příčina v tom, že jste to večer přehnali v místní krčmě. Tolik varianta vysvětlení číslo jedna, které se říká „je to jasný.“

Pokud jde o přímé a jednoznačné souvislosti příčin a následků, má to mozek i jeho majitel poměrně jednoduché. Horší situace ovšem nastává, když je vztah mezi příčinou a následkem komplikovaný. Ale i zde si mozek poradí. Pokud je hledání souvislostí příliš složité a málo srozumitelné, přehodí se pod lebeční kostí sama od sebe automatická výhybka do polohy číslo dvě, zvané „zjednodušený program.“ Složité se stává jednoduchým. Uvedu několik příkladů. Synkovi to nejde ve škole? Může za to učitelka. Oběd se mi nepovedl? Může za to manžel. Mozek je s pravdou natotata hotový.

Ovšem ona důmyslná výhybka má v záloze ještě další polohy. Variantou číslo tři je program zvaný „pitomost“. Pokud už mozek skutečně něčemu nerozumí, prohlásí to automaticky za nesmysl. Filozof nebo kněz? Darmožrouti! Operní zpěváci? Vřískalové! Akademičtí malíři? Matlalové! Všechno, čemu se tihle věnují, jsou jen a jen pitomosti.

Další polohou oné kouzelné výhybky je poloha číslo čtyři, zvaná „záhadno“. Když už mozkový výhybkář skutečně neví kudy kam, přehodí to sem. „Pořád mám nějaký to píchání, a doktoři neví od čeho. Tak to bude v čakrách, auře nebo v minulém životě.“ Jiným příkladem může být jistá rarita z Vysočiny. Tentokrát jde o úsek dálnice D1, kde je na 90. kilometru nejvíce dopravních nehod se smrtelnými následky. A co na to náš výhybkář? Vzhledem k tomu, že první a třetí poloha nejsou pro tyto případy rychle použitelné, nastaví automaticky polohu čtvrtou.

Proto jsem se dozvěděl pravá vysvětlení této záhady. V první verzi šlo o to, že dálnice vede nad keltským pohřebištěm, a každý mrtvý Kelt se z hrobu vysvobodí tím, že na své místo stáhne duši jiného nebožtíka. Druhá verze byla jemně upravená a hovořila o tom, že provoz na dálnici mrtvé Kelty ruší, a proto se řidičům mstí.

Dokonce mne za účelem potvrzení tohoto podivuhodně záhrobního jevu navštívili kameraman a reportérka jedné televize. Nejprve jsem si myslel, že se mnou oba žertují, ale pak jsem zjistil, že to mysleli vážně. Lovili prostě senzaci. Předpokládali ve mně, snad vzhledem ke kombinaci mých dvou profesních oborů, kněze a psychiatra, jakéhosi odborníka přes „zásvětné posmrtno“. Neuspěli. S chutí bych jim doporučil mokrý hadr na hlavu a pár minut setrvání ve studeném průvanu.

Ale co naplat. Jděte na někoho s pojmy, jakými jsou matematická pravděpodobnost nebo logika. Právě s pojmy, které mají cosi společného s těmi „nesmysly“, které se studují na matfyzu. Při jejich vyslovení mozkový výhybkář přehodí kauzalitu okamžitě do polohy číslo dvě. A cyklus mezi sudými výhybkami se začne opakovat.

Všechny příspěvky s Maxmilián Kašparů

Diskuze:

 1. Měl bych ještě jednu „vědeckou“ pochybnost.
  Může fungovat mozková výhybka (kterákoliv z uvedených) u jedinců, kteří nejeví známky existence mozku?

  Nechci tím tvrdit, že existují lidé úplně bez mozku (takový organizmus by asi nebyl schopný života); mluvím o lidech, u kterých nejsou zřejmě žadné stopy vyšší mozkové činnosti ….

 2. A letadla nad Evropou či Amerikou sypou Chao Tejmonajtit pán všeho zla hororů sypat Elon obry a Bajtič kvantový počítač, sype na civilisty v České Republice falešné jinde z letadel toxické plyny či chemické zbraně a vsakuje do půdy kde sazí na zahradách u domů civilistů či polích otráveny je pole a louky či zahrady aby toxiny a jedy či težké kovy zničeny od aliance světla federací věrni všeho stvořitelům světla a  světelným temnu a dobra a lásky. A zmetky najít bunkr zničit zeptat matky přírody kd nalezají na planetě zemi na její těle a na jakém kontinentu či ostrovu či oceánu a moři či sopce. A jak hluboko podzemí!

  1. Už dopoledne se mi „jaksi kamsi“ zmizel text v němž bylo psáno proč na matfyz dost schopný „mozek“ nehledí jak na vlastní „dvorek“ (kde by mohl slípečkám předvádět VÝKRUTY, barvičky pírek a taký ten kohoutí tanec.
   Třeba pro to že „utrpěl“ zájem ne o runy a další „vlny“ na stěnách té matfyzácké jeskyně… a byl tím svým „blbým“ já z téhle jámy nenadšen…. a šel, aniž by se zdržel hledat cosi … třeba v řece, třeba v krajině… tedy ne ty „runy“, „ikony“ a „kříže“…. zato ovšem JAK TO JE…
   No jo, no ale kterak jsem pro pana Kašparů a pro ostatní vybral tu tančící ilustraci, nějako to udělalo „fíf“ a byloť to na to šup VYKLOVNUTÝ.
   (Tak to asi ona AI bude
   https://www.youtube.com/watch?v=a1QsnQtrKvM

 3. Tak aha. Vychází z Googla/Youtuba…. asi tam cosi co poslat jsem mínil je pro ně veliký strašák.
  (Najděte si Bolero, ovšem to, kde “ choreography by Maurice Béjart…

 4. „Lidský mozek má, mimo jiné vlastnosti, také schopnost vyrábět kauzality. Srozumitelně řečeno, příčiny.“

  Ako vyrába ľudský mozog kauzality :

  Prší , asfal je mokrý.

  Kauzalita : „Príčinou dažďa je to , že je asfalt mokrý “
  Dôkaz : Vždy, keď je asfalt mokrý, vždy vtedy prší. Tato kauzalita je dokázaná !!!
  ====

  Takýto spôsob vytvárania kauzalít majú politici a politickí ekonomovia.
  „Rastú ceny ? Musíme natlačiť peniaze!“
  A TÚTO „kauzalitu“ uznávajú a milujú skoro všetci ovčania.

  1. Ukrajinská kauzalita :

   “ Na Ukradine je vojna. Musíme ju zastaviť. Pošleme Ukradincom zbrane ! „

  1. ale ty zřejmě zná jen málo lidí, protože jinak by volby u nás nedopadaly tak, jak dopadají …

  2. Väčšinu šialenstiev, ktoré sa dejú – vysvetľuje debilita ľudí.

   Kauzalita : Parkinsonove zákony nie sú príčinou, ale dôsledkom ľudskej debility.

   1. Parkinsonovy zákony jen ukazují, že lidé se v určitých situacich chovají stejně či podobně.
    Výjimkou je pouze zákon o inzerátech – inzerát je správně napsaný, pokud na něj odpoví právě jeden zájemce 🙂 🙂

 5. Existuje ještě jedna poloha výhybky. Nejznámější je arabská verze: „Když Aláh dá, i muž porodí“, ale moje babicka použivala ryze českou verzi: „Když Pánbů dopustí, i motyka spustí“.

  1. a jestě jedna výhybka existuje: přjíčinou je púsobení zákona schválnosti, též Murphyho zakonů či zákona namazaného krajice (rusky „zakon butěrbroda“).

Napsat komentář