Zpět
Vladimír Pikora Díl 1/2

Už nežijeme v kapitalismu, ale ve výtvoru sociálních inženýrů

Text 7.11.202128 min Přehrát

Nemine snad jediný den, aby se v médiích u nás i v Evropě neobjevila alespoň nějaká zmínka o Zeleném údělu, který chystá EU, a většinou nejde jen o zmínky, ale rozbory, diskuse i velké hádky. Někteří na něj čekají jako na spásu, jiní ho označují za blížící se katastrofu. Co máme tedy očekávat od tolik diskutovaného Green Dealu? Radikální cesta k očistě kontinentu, nebo jeden z nejnebezpečnějších sociálních inženýrských experimentů od 2. světové války? Přežije Zelený úděl střední třída? Ta, která patří k nejvíce stabilizujícím prvkům každé demokratické a svobodné společnosti? Nejsou to jen ekonomové, kdo má obavy, že střední třída na povinné masivní zdražování způsobené Zeleným údělem tvrdě doplatí, k těmto závěrům došla i Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj známá často pod zkratkou OECD. Co nám tedy Zelený úděl přinese? Čistou přírodu a šťastný život, nebo čistou ideologii, chaos a katastrofu? O tom všem budeme hovořit s ekonomem Vladimírem Pikorou, zakladatelem společnosti Pikora Invest, a mimo jiné autorem a spoluautorem řady knih, například: Všechno je jinak, Co nám neřekli o důchodech, Euru a budoucnosti, Zlatý poklad, nebo Robot na konci tunelu.

Martina: Prudké zdražování prakticky všeho vidí každý. Obecně je zvykem tuto situaci přisuzovat pocovidovému stavu. Řekni mi, může za to opravdu covid, nebo se za něj mnohé schovává?

Vladimír Pikora: V tom je hned několik položek. Za prvé to, že ekonomika ožila. Ano, to je všeobecně pravda, ale vedle toho tady máme dlouhodobě uvolněnou měnovou politiku, rekordně nízké úrokové sazby. V Evropě, nebo lépe řečeno v eurozóně, jsou záporné úrokové sazby něčím nenormálním, a dříve či později to muselo skončit tím, že přijde inflace, a také se před tím léta varovalo. A další věcí je rekordní uvolnění fiskální politiky, státy mají ohromné deficity, všem roste dluh. To také nemohlo skončit jinak, nežli růstem cen. A dále je to růst mezd. Mzdy, ačkoliv to mnoho lidí u nás nechce pochopit, v reálném vyjádření rostou nezvykle rychle. To všechno jsou položky, které musely dříve či později vytáhnout cenovou hladinu nahoru. Plus – navíc, zelená politika Evropy.

Dnes se bavíme o tom, jestli je to Babišova drahota, nebo ne, ale Německo, Amerika, Británie také mají rekordní inflaci. Inflaci vidíme všude, kam se podíváme, a je způsobena řadou položek, a jednou ze specifických pro Evropu je to, že se snažíme být papežštější než papež, a tlačíme na to, abychom za každou cenu měli co nejdřív zelenou politiku za sebou – a výsledkem je růst cen.

Martina: Vladimíre, my se samozřejmě budeme Green Dealu velmi věnovat, ale když jsme se teď dostali k inflaci, tak mně jako laikovi se zdá, že se pohybuje jinak než dříve. Normálně jsme věděli, že inflace roste pomalu, ale tento skokový nárůst připomíná to, co tady mnohokrát vyprávěl třeba profesor Bárta, který říká, že společnosti se do krizí dostávají tak, že krizový vývoj je skokový. A tato inflace mi to připomněla. Co to je za inflaci?

Vladimír Pikora: Tato inflace je skutečně nového typu. To vidíme třeba na tom, jak se zadrhávají kontejnery při mezinárodní dopravě do Evropy, najednou vidíme, že dostat cokoliv z Asie do Evropy je mnohokrát dražší, a řada položek začíná zdražovat ne o desítky, ale o stovky procent, což začíná vytvářet problémy ve stavebnictví, v IT, v automobilové dopravě a v mnoha dalších oblastech.

Tato inflace není taková, jak jsme ji znali v minulosti, je nového typu, a dokonce i řada ekonomů začíná varovat před stagflací, což je zvláštní jev: Obvykle platí, že když ekonomika roste, tak s ní rostou ceny, ale problém stávající ekonomiky je, že jsme stále pod úrovní dne, kdy přišel covid, stále ta ekonomika není tak vysoko, zatímco ceny jsou už podstatně výš. A stagflace by podle definice měla být, kromě toho, že to je stagnace spojená s inflací, doplněná i tím, že máme vysokou nezaměstnanost. Nicméně celá Evropa pracovala na tom, že se snažila za každou cenu udržet nezaměstnanost uměle na nízkých hodnotách, takže vznikaly různé dotační systémy, které držely nezaměstnanost na nízkých hodnotách. A tak jsme ve velmi specifické situaci, kdy vidíme, že ekonomika je stále pod úrovní začátku koronaviru, ale ceny jsou mnohem výše, a úrokové sazby jsou stále nízké. Prostě vidíme tady snahu o sociální inženýrství, kdy se jak centrální banky, tak vlády, snažily za každou cenu udržet ekonomiku tam, kde byla i ve chvíli, kdy se už nevyrábělo.

Země, které se označují jako kapitalistické, jsou už tak načichlé socialismem a sociálním inženýrstvím, že standardní kapitalismus v Evropě už neexistuje

Martina: Vladimíre, ty jsi teď vytáhl pro mě nový pojem „stagflace“, a když se nad tím zamyslím, opět jenom laicky, tak jestliže Evropská centrální banka stále drží záporné úrokové sazby, a zároveň roste skokově inflace, která je za normálních okolností spojená s růstem ekonomiky, což se neděje, tak je to úplně protiekonomický a protikapitalistický jev.

Vladimír Pikora: Proti kapitalismu už byla dříve záporná úroková sazba, která by v kapitalismu neměla co dělat. Celé je to konstrukt sociálních inženýrů, kteří mají pocit, že se všechno dá posunovat tak a tam, kam zrovna potřebují, takže dneska už na planetě nemáme kapitalismus. I ty země, které se označují za kapitalistické, jsou už tak načichlé socialismem a sociálním inženýrstvím, že už standardní kapitalismus v Evropě neexistuje.

Martina: A co za kočkopsa to tedy máme?

Vladimír Pikora: Myslím, že to ještě nemá název, nějaký to teprve získá. Ale rozhodně to není kapitalismus.

Martina: A moje poznámka, že je to vlastně jev, který jde proti logice ekonomiky, je dobrý postřeh? Nebo ne?

Vladimír Pikora: Samozřejmě. Záporné úrokové sazby nemají v kapitalismu co dělat. Stejně tak ohromný, rekordní dluh, kdy se mnoho zemí světa, i těch nejbohatších, nejvyspělejších, pohybuje s dluhem kolem, nebo dokonce nad 100 procent HDP. To je něco, co je úplně v rozporu s tím, jak by měl kapitalismus fungovat, ale on funguje díky tomu, že je tady neustálá umělá podpora, a tam patří i záporné úrokové sazby, a stále je tady víra, že se to může udržet. Tato ekonomika bude ve stávajícím systému fungovat tak dlouho, dokud budeme věřit, že za papírky, které máme, si něco koupíme. Dokavaď tady tato důvěra bude, tak to bude skvělé, ale jednoho dne může zmizet, zejména u rekordních dluhů, důvěra, že budou někdy splaceny. A ve chvíli, kdy lidé začnou pochybovat, že to je vůbec splatitelné, tak se systém zbortí jako domeček z karet. Ale to může trvat ještě dlouho, protože se zatím zdá, že mnoho lidí, kteří věří mainstreamovým médiím, a jsou hezky zpracovaní, takové správné ovce, důvěřuje, že tento systém je nezbouratelný.

Automobilky obcházejí emisní limity, protože se nedají splnit

Martina: Vladimíre Pikoro, to, co jsi teď popsal, ve mně evokuje to, co už jsme tady jednou zažili – tehdy jsme poroučeli větru, dešti, není to tak dávno – a teď se zdá, že hodláme poroučet ekonomickým, fyzikálním i matematickým zákonům.

Vladimír Pikora: To je přesně řečeno. To vidíme nejenom v ekonomických aspektech, ale i v tlaku na to, jaké emise mohou generovat auta. A když se dostáváme se k tomu, že to fyzikálně není možné, takže automobilky začaly tyto limity obcházet různými podvody, protože se ukázalo, že není možné splnit, aby auto mělo nějakou rozumnou cenu, a zároveň aby to bylo fyzikálně možné.

Martina: Ale Volkswagen to zvládl hezky ideologicky, protože když byl nachytán na hruškách, tedy, že fingoval výsledky emisí, tak je teď nejpříkladnějším zastáncem elektromobility, a obrazně řečeno, shazováním dieselu ze skály.

Vladimír Pikora: To dneska asi dělají všechny automobilky. Nevidím automobilku, o které bych řekl: „To je klasická špinavá automobilka, která generuje emise. A motor má ještě hezký zvuk.“ Když se teď podívám, a vidím, že i Mustang je elektrický, tak si říkám: „To už nejsou auta.“

Martina: Mně se moc líbí offroady, pracovní auta, i kterých fakt nevím, kde v terénu seženete nabíječky.

Vladimír Pikora: Nedávno mě pozval jeden automobilový časopis, abych s nimi testoval auta, a během jednoho dne mi rozpůjčovali asi 8, 9 elektrických aut. A já jsem se nestačil divit, jak jsou všechny stejný. Tato auta ztratila duši, a jsou absolutně nezajímavý.

Martina: Závislá na baterce.

Vladimír Pikora: A řízená počítačem. Je to absolutně nudný, tato auta mě prostě nebavily. Vždycky jsem si rád s auty pohrál.

Martina: Odpich mají dobrý, chvíli si s tím člověk rád pohraje, určitě to není špatné řešení do města, ale na druhou stranu, když si představím Jižní Město, jak z 11 patrových paneláků visí nabíječky…

Vladimír Pikora: To je další problém. Já jsem to bral čistě z řidičského pocitu, jak jsem se v daném autě cítil, a neřešil jsem, jak se to bude nabíjet před domem. Když jsem viděl v centru Prahy, jak z okna jednoho domu táhli kabel k autu, tak to bylo jenom jedno takovéto auto. To šlo. Kdyby tam každý měl do okna veden svůj vlastní kabel, tak by to bylo o něčem jiném. Ale já jsem to bral čistě z řidičova pohledu, a z tohoto hlediska byla všechna tato auta víceméně stejná, stejně nudná, a nebyla tam žádná originalita. Najednou jsem měl pocit, jako kdyby to všechno vyráběla jedna továrna, ačkoliv to bylo několik značek.

Kvůli koronakrizi jsou zablokovány přístavy, kde stojí kontejnery se zbožím, které v Evropě chybí, takže stoupají ceny téměř všeho

Martina: Četla jsem studii, která dokazovala, že kdybychom začali všichni jezdit elektromobily, tak se musí ihned dostavět minimálně šest bloků jaderné elektrárny.

Vladimír Pikora: To je další věc, to jsem ani nerozebíral. Rozvíjel jsem to čistě z řidičova pohledu.

Martina: Dnes jsme, jak by řekl Jára Cimrman, mistry slepých uliček, tak se vrátíme zpátky k ekonomice, auta na chvíli zaparkujeme, přesto, že se k nim ještě určitě dostaneme. Ty jsi v první, nebo druhé odpovědi zmínil, že dostat kontejnery z Asie do Evropy je čím dál tím dražší. Čím to je? Co najednou navyšuje cenu, pokud zrovna není Suezský průplav zablokován lodí?

Vladimír Pikora: Ukázalo se, že řada přístavů kvůli koronakrizi přestala fungovat. To byla jedna z položek, která to dražila. A další je, že ve chvíli, kdy najednou vidíte, že vás všichni potřebují, tak tam logicky funguje, že cena musí vzrůst. Ve chvíli, kdy začínáme přepravovat více, a jsme ochotni to zaplatit, ukazujeme asijským přepravcům, že jsme ochotni platit, tak cena logicky roste, a poroste tak dlouho, dokavaď budeme schopni zaplatit.

Myslím, že dobrý příklad je stávající problém s řetězci dodavatelů, kde se ukazuje, že globalizace byla přeceněna, že jsme moc věřili globalizaci, jak krásně funguje, a nastává proces deglobalizace. Bohužel někteří politici se toho zase chytili za špatný konec, a vidí šanci na to vytvořit nějakou státní instituci, která nám tady bude vyrábět lokální podpory pro výrobu v Čechách, ve střední Evropě a podobně. Ale pokud to bude čistě tržně, kdy automobilky uvidí, že to asi nebylo super, spoléhat na to, že dostanou čipy z Tchaj-wanu a podobně, a čistě tržně vzniknou firmy v Evropě, v EU, které budou vyrábět čipy, tak to bude skvělý. Bohužel se bojím, že z toho plynou nějaké nové dotace, a další přerozdělování peněz.

Green Deal už nyní zdražuje ceny elektřiny a plynu, a tím pádem všeho ostatního

Martina: Hlavně je možné, že výroba čipů nebude ekologická, tím pádem nebude odpovídat Green Dealu, a dostáváme se k tomu, čím jsem dnes začala. Green Deal přinese další, a podle analýz odborníků, masivní zdražování. Ty sám jsi napsal, že prudkým zdražením to nekončí, Green Deal nás bude stát ještě hodně peněz. Co přesně jsi tím myslel?

Vladimír Pikora: Už nyní vidíme, jak se Green Deal propisuje do cen energií. Vidíme, že roste cena plynu, elektřiny, roste běžným lidem, takže už to není něco, s čím se potýkají jenom továrny. A v tu chvíli se ceny energií začnou přepisovat i do výrobků dalšího typu, kterého se vyrábí s využitím elektřiny.

Martina: Což je prakticky všechno.

Vladimír Pikora: Takže když by se to mělo zjednodušit, tak můžeme říct, že zdražení budeme pozorovat na všech frontách, a Green Deal to prostě urychlí. Dá se říct, že skutečnost, že tady generují inflaci, je svým způsobem přirozené řešení rekordního dluhu. Evropu máme předluženou, a moc se neví, co s tím budeme dělat. Ukazuje se, že inflace je jedno z možných jednoduchých řešení, jak se tohoto dluhu zbavit, inflace ho prostě požere.

Martina: Vzpomínám si, že když jsem byla v 18 letech se sborem v Itálii, tak jsem si tam kupovala sendvič za několik tisíc lir. To nás čeká?

Vladimír Pikora: Euro má v tuto chvíli takovou pozici, že se nenakupuje za tisíce, ale jsou to jednotky, a z jednotek udělat tisíce, to je ohromná inflace. A že bychom to mohli mít takhle, tak to myslím, že ne. Ale že to budou desítky, místo jednotek, je reálné.

Vysoká inflace ožebračí ty, kteří mají peníze. Ale peníze uložené v nemovitostech, v akciích, zlatu hodnotu neztratí, protože s růstem inflace porostou ceny těchto komodit.

Martina: Dobře, sníží to dluh, který, ač jsme si to třeba nepřáli, udělala naše země, naše vláda, za nás, a ač jsme si to nepřáli, udělala i za naši zemi dluh EU. Ale obrovská inflace, o které hovoříš jako o naději, nás ožebračí.

Vladimír Pikora: Ano, ale ne všechny, jenom ty, kteří budou mít hotovost. Ti, kteří nebudou mít hotovost, budou mít peníze uložené v nemovitostech, v akciích, a v dalších věcech, ve zlatu, se tomu vyhnou, protože s tím, jak poroste inflace, porostou ceny nemovitostí, zlata, porostou ceny akcií. Takže to potká ty, kteří mají peníze v hotovosti. Proto je v tuto chvíli zajímavé se hotovosti zbavit, a úplně nejvychytralejší je mít malý dluh, protože malý dluh inflace požere.

Martina: Přesto všechno se musím zeptat: „Toto je ekonomika, ke které směřujeme?

Vladimír Pikora: To je ona. V tuto chvíli jsme v situaci, že řada zemí má dluh, který je už nesplatitelný. Itálie má dluh kolem 160 procent HDP. Když Řecko mělo dluh kolem 160 procent HDP, tak se říkalo, že je to nesplatitelný dluh, který se musí řešit tím, že se část dluhu škrtla. Jenomže Řecko tvoří v eurozóně necelá tři procenta, zatímco Itálie je ohromnou ekonomikou. Dluh, který má jih Evropy, je strašně problematický, a inflace je jednoduchým řešením.

Martina: Je řešením ho škrtnout? Prostě když jsme všichni tak zadluženi, že si to budeme pořád všichni splácet, tak je to podobné, jako když si blázni hrají na obchod. Takže možná tak, když někdo řekne, jako to svého času udělal Island: Nic nedostanete.

Vladimír Pikora: Těžko se to bude škrtat ve chvíli, kdy dluhopisy Itálie vlastní penzijní fondy, takže se to škrtne penzistům. Takže teoreticky to možné je, prakticky bych to nedoporučoval, a politicky to je těžko průchozí. To by se penzijní fondy musely od těchto dluhů hezky očistit, nahnat všechny tyto dluhy pouze a jenom do centrální banky, a v tu chvíli by to řešení bylo. Evropská centrální banka vlastní velkou část dluhu Řecka, Itálie, a dalších podobných ekonomik, ale ne všechen, takže by to odnesli jednotlivci. To by určitě nebylo sociálně průchozí.

Green Deal přinese do již špatné situace další problémy

Martina: Dobře, ale v okamžiku, kdy je Evropa, a nejen Evropa, v této situaci, tak Evropa ještě chystá pro státy, které patří do EU, další zátěž v podobě Green Dealu, která by mohla být posledním zárazem.

Vladimír Pikora: Ano, Green Deal přinese další problémy, a pravděpodobně další zadlužení, protože budou potřeba nové technologie. Celý proces inovací bude uměle urychlen, budeme vtlačeni někam, kam bychom s trhem přišli pravděpodobně později, ve chvíli, kdy technologie budou vyzrálejší, než jak tomu bude nyní.

Martina: Myslíš, že EU nevidí možné důsledky toho, kam může, teď to nazvu pejorativně, touto zelenou posedlostí, své státy vehnat?

Vladimír Pikora: Myslím, že to vědět musí, není snad možné, aby to neviděla. Ale je to nové náboženství, ve které se prostě věří, jde se jedním směrem, a až tolik se nad tím nepřemýšlí.

Martina: Myslíš, že ekonomický systém založený na víře může fungovat?

Vladimír Pikora: Ano. Ukazuje se, že i ten stávající systém funguje na víře, my věříme v to…

Martina: Ale on nefunguje.

Vladimír Pikora: Stále s ním tak nějak žijeme. Už dneska fungujeme na víře.

V hospodářské politice EU je mnoho paralel s tím, co tady bylo za komunismu před rokem 1989

Martina: Když se podívám zpět, tak se mi vybavuje další analogie, a to, že se komunisté se skutečnou vervou hnali za řízeným hospodářstvím, i když už byli na hranici bankrotu. Je tato současná víra, nebo jí možná raději říkejme „ideologie“, stejně zaslepující?

Vladimír Pikora: Paralelu bych tam viděl. Myslím, že to je šílený. Ale když se díváme na EU, a na její hospodářskou politiku, tak paralel s tím, co bylo před rokem 1989, máme ohromné množství. Tyto paralely sice často kulhají, protože nová situace je specifická a v řadě ohledů jiná, ale když se na to podíváme z většího nadhledu, tak tam podobnosti jsou.

Martina: Podobnosti tam jsou. Jako makroekonom jdeš určitě do minulosti a srovnáváš, protože i když má nyní ekonomika trošku jinou povahu, tak některé paralely zkrátka existují. Řekni mi, když srovnám naše minulé komunistické, centrálně řízené hospodářství s tím, co se chystá a děje, tak je současný stav, a to, co nás čeká, ekonomicky nereálnější, a tedy nebezpečnější? Dá se to tak pojmenovat?

Vladimír Pikora: Stále nemáme centrální plánovací komisi, to tady zatím není, takže z tohoto pohledu bych viděl, že jsme na tom lépe, než jsme na tom byli. Bohužel ale zásahů do ekonomiky je už tolik, všech různých dotací a systémů, že se hrozně moc vzdalujeme od přirozené tržní ekonomiky. Dneska vlastně nemůžeme říct, že jsme tržní ekonomika, tržní ekonomikou už dneska nejsou ani Spojené státy, všichni se tomu velmi vzdalujeme. Ale zatím jsme na tom stále lépe, než před rokem 1989. Nemůžeme tvrdit, že by to bylo stejný.

Martina: Říkáš, že zatím nemáme centralizovanou ekonomiku. Myslíš, že se to chystá? Myslím třeba v podobě Green Dealu, protože to je, když to řeknu lidově, befél shora.

Vladimír Pikora: Je to befél shora, ale rozhodně to není centrální plánování. Takhle to ještě není dáno, i když některé prvky můžou být podobné. Třeba tady vidíme ohromný tlak na to, aby bylo všechno na baterky, a bylo to elektrický, ale zároveň lze říct, že tam zůstává jakýsi prostor, abychom si řekli: „A není třeba řešením vodík?“ Takže to není automaticky nadiktováno, že elektřina musí být. Ale důsledkem je to, že ve chvíli, kdy firmy přecházejí na elektrické pohony, tak už jim nezbývá moc peněz, aby mohly mít nějaké další vývoje, nebo výzkum v tom směru, že by to mohl být také třeba vodík. Peněz už je tam v tuto chvíli tak málo, že firmy mohou teoreticky říct: „Nebudeme elektrické, budeme vodíkové.“ Ale prakticky zůstávají elektrický, protože na vodík už nejsou peníze.

Martina: A navíc, myslím, si spousta lidí uvědomuje, že ve Fukušimě nebouchl reaktor, ale vodík.

Vladimír Pikora: To je dobrá poznámka.

Martina: Ale na politickou objednávku se ruší jádro.

Vladimír Pikora: Jasně. Myslím, že s jádrem jsme se ještě nedostali do situace, kdy by bylo rozhodnuto. Myslím, že tlak na jádro, ve smyslu, aby zůstalo, bude ještě velký.

Martina: To by ho ale někdo musel vysoutěžit, a začít stavět.

Vladimír Pikora: To je zase další věc, a na další diskusi.

Zelený úděl povede k tomu, že budeme kupovat předražené evropské zboží, nebo z Asie a Afriky, vyrobené s velkými emisemi

Martina: Určitě. Vedle zdražování nám prý Zelený úděl také přinese pokles konkurenceschopnosti. Souhlasíš s tím?

Vladimír Pikora: To je, myslím, jasný a neoddiskutovatelný. Když se podíváme na Asii, tak vidíme, že problémy s emisemi nemáme jenom my. Má je celá planeta, ale Asie je v porovnání s námi neřeší, nebo řeší v tom smyslu, co řekla Čína, že bude uhlíkově neutrální v roce 2060. Evropa má být v roce 2050, to znamená o 10 let dříve. Logicky mi ale nedává smysl, jak může jedna ekonomika být o 10 let později, aby to nemělo stejný dopad na Evropu. Myslím, že by bylo racionální, aby pro všechny vyspělé země platil stejný termín, ne rok 2050, ale 2060. Nebo, pokud se Číně dřívější datum nelíbí, tak ať lidé bojují, a jdou jí vysvětlit, že to musí udělat ve stejný rok jako Evropa.

Ale ve chvíli, kdy jí řekneme, že se špinavou výrobou u nás skončíme, a Čína v ní bude pokračovat, protože je pro ni ekonomicky výhodnější pokračovat, tak se logicky střílíme do nohy. Evidentně se ukáže, že tam, kde prodávala Evropa, už Evropa prodávat nebude, ale bude tam prodávat Asie. Takže myslím, že to je ohromně neracionální. Kdyby byla Čína nějakým malým emitentem, tak by se dalo říct: „Dobrý, můžeme nad tím mávnout rukou,“ ale Čína je naopak největším emitentem emisí.

Martina: Čína s Indií otevírají, nevím, za jaký časový úsek, 27 uhelných elektráren.

Vladimír Pikora: Přesně, takže když tady budeme papežštější než papež, a nebudeme mít žádnou špinavou výrobu, tak to logicky povede k tomu, že se špinavá výroba přesune z Evropy do Afriky, do Asie, do dalších zemí, a celkové emise na planetě se nezmění.

Martina: A my je budeme předraženě kupovat.

Vladimír Pikora: A my budeme předraženě kupovat buď bariérami podpořené evropské zboží, které ale bude drahé, nebo to, které se vyrobí v zemích, kde budou ohromné emise.

Martina: V čem všem myslíš, že nebudeme konkurence schopní?

Vladimír Pikora: Asi v ničem. Neumím si představit, v čem. Možná bychom mohli být konkurence schopní v nějakých službách, možná bychom mohli říct, že bude dobrý třeba evropský software, možná by se dalo říct, že bude skvělé evropské bankovnictví, takže ho budou vyhledávat i jiní. Ale nemyslím si, že by to byla nějaká průmyslová výroba.

Všechny příspěvky s Vladimír Pikora

Diskuze:

 1. Pane Karle, mám dojem že si s tím trhem nerozumíme. Trh fungoval i za socíku, pochopitelně v prostředí určeném mocenskými zásahy státu / to byli všichni ti meloucháři, veksláci, prodej nedostatkového zboží „pod rukou“ /. Trh funguje nejlépe pokud existuje mnoho konkurujících si dodavatelů, což pochopitelně není splněno pro pár mamutích nadnárodních firem manipulujících existující monopolní „pseudotrh“ a schopných uplatit jak politiky, tak i zákonodárce a soudy. A pokud jde o levičáky, ekologisty, „woke“, „svj“ a jiné šílence je zajímavé že nevidíte, jakou mají právě ze strany něch nejbohatších firem podporu. Tyhle firmy sponzorují nadnárodní neziskovky, levičácké profesory, zřizují oddělení pro „diverzitu“, školí zaměstnance jak být korektní, „společensky uvědomělí“ a pokrokoví… Za tímto účelem zaměstnávají absolventy nejrůznějších ideologických pseudooborů a tím jednak tyto nesmysly udržují při životě, druhak všechny tyto zbytečné činnosti promítnou do cen a nechají je zaplatit veřejnost. Tohle ale není trh, to je sociální inženýrství a korporátní socialismus par excelence. Současný stav je kapitalismem jen podle názvu, ve skutečnosti jde o globální technofeudalismus. A ti spekulanti s energiemi jsou v porovnání a digitálními platformami a nadnárodními korporáty velmi malé rybky… bez „emisních povolenek“ a politických tlaků na „zelenost“ by nedokázali nic. Vy zapřaháte vůz před koně – to napřed vznikla všelijaká ujetá „hnutí“ a až následně toho využili globální hráči ve svůj prospěch. Proč například i náš stát platí studium zbytečných pseudooborů a sponzoruje parazitické neziskovky? K tomu jej taky nutí světoví multimiliardáři?

 2. To Honza:
  Trochu soudný člověk vidí nebývalou koncentraci majetku a moci do rukou nejbohatších vrstev, které z tohoto trhu vyrostly. Trh je boj, kde silnější a schopnější pohlcuje ty ostatní. Někdy i jakýmkoliv pravidly, když na to přijde i válkou. Tyto skupiny už ovládají nejen neskutečné majetky, ale média, vlády, ovlivňují zásadním způsobem společenský diskurz – vše samozřejmě ke svému prospěchu. Schovávání se za sociální inženýry, levičáky … je jenom neuvěřitelně trapná hloupost, vždy´t vždy kroky těchto nastrčných figur vedou k tomu, že tyto nejbohatší vrsty jenom více a více bohatnou. Náhoda? Ani náhodou.
  Jsou tak silní, že si pravidla skrze vlády, parlamenty, EU, neziskovky, novou „levici“, média atd. ohýbají do svých kapes, což samozřejmě vůbec nevylučuje mocenský boj mezi těmito skupinami. To jsou ty Vaše zásahy politiků, úřadů a centrálních bank, které samozřejmě existují, ale vztahují s mocenskému boji různých skupin. Viz. Green deal. Občan je většinou na posledních místech.
  Elektřinu vyrábějí elektrárny v ČR ca. za 0,50 Kč/Kwh, ale musí na burzu, kde je okamžitě skupována spekulanty, kteří vytváří umělé nedostatky, aby mohli vytvářet tlak na cenu …. mohl bych pokračovat … plyn … bydlení ….
  Svým kapitálem tyto skupiny vyvolávají umělé nedostatky, aby se neuměrně navýšila cena, především v odvětvích, bez kterých se běžný občan neobejde. A stát se v lepším případě většinou jenom dívá nebo jim rovnou nahrává. To je ten Váš „volný trh“ – džungle pro nejsilnější (ale vy se chcete schovat za sociální inženýry, levičáky …).
  Stačí se podívat i jinam, např. mezi giganty procesorů x86 AMD a Intel. AMD vládne v retailu, ale je vytlačen podivnými dohodami z OEM. Intel skupuje kapacity waferů, aby AMD nemohl navýšit podíl na trhu pro svoje levnější a kvalitnější procesory.
  Nebo jak zneužívá svou pozici Amazon, Facebook, Google, .. mohl bych pokračovat ….
  Lina Khan: Can big tech companies be tamed by US antitrust laws?
  https://www.bbc.co.uk/programmes/w3cszbyk
  PS. Tisk peněz, zde s Vámi souhlasím.

 3. Milý pane Karle! Ptáte se, kde je ta „neviditelná ruka trhu“ a jak by řešila drahotu energií, bydlení a „spekulanty“. Odpovídám, že „ruka trhu“ by to vše řešila, kdyby jí sociální inženýr nenasadil svěrací kazajku. Ale i přes ni ruka trhu funguje – jen neřeší drahotu, ale zásahy politiků, úřadů a centrálních bank. Pokud ECB „tiskne peníze“, což ve skutečnosti je výkup dluhopisů od států „jihu“, pak tyto peníze „ruka trhu“ umisťuje tam kde vydělají – do nemovitostí třeba v Praze. Kupují ti, co už doma kvůli regulacím nemají do čeho investovat, většinou cizinci ze západu. A energie? „Spekulanti“ skoupili emisní povolenky, neb bylo nabíledni že pokud EK bude povolenky z trhu „stahovat“ jejich cena poroste. A když nezafouká, bude cena energie ze „špinavých zdrojů“ kvůli povolenkám vysoká. Ideologické rozhodnutí omezit těžbu plynu v severním moři i frakování na Aljašce zase zvedá cenu plynu – kde tu vidíte nefungující trh? Ten naopak funguje! Ale reaguje na pošetilé politiky, které způsobují nedostatek. Taky covidová „pomoc“ se na stavu podepisuje. Jen pitomec si může myslet, že když jsou lidi placeni za to že sedí doma a nevyrábí se, že nevyrobené zboží nebude chybět. Lidi mají peníze a tak jsou spokojení, ale když si chtějí nakoupit zboží není. A výsledek? Ceny letí nahoru… Trh funguje… Za socíku by ceny zůstaly, ale krámy by byly prázdné. něco byste sehnal pod rukou, ale za protislužbu nebo za několikanásobek ofociálních cen. Čest!

 4. Green Deal a celý ten EU/EK a nakonec i USA hysterický „boj proti klimatickým změnám“, které jsou samozřejmou přirozenou součástí přírodních dějů na planetě Zemi, považuji za největší podvod a finanční tunel na kapsy občanů i států v rozvíjejícím se stádiu v celé historii lidstva. Moderní média a jejich snadná plošná dostupnost pro každého falešnou „zelenou“ propagandu velmi usnadňují, a ta média, která se podařilo obsadit zeleným fanatikům (typicky ČT nebo Aktuálně.cz a další…), fungují jako hlásné propagandistické trouby za „starých dobrých“ komunistických časů… Zavedená cenzura společně se sociálními sítěmi a firmami jako Google či Youtube (viz kauza bezplatného sledování dokumentárního filmu Planet of the Humans (2019) na Youtube na jaře 2010 a snahy o jeho zákaz aktivisty mafie Greenpeace) omezuje či zcela znemožňuje účinné odhalování propagandistických lží a šíření nového klimaalarmistického náboženství…
  Co si pomyslet třeba o výrocích předsedy OSN Antónia Guterrese v pokročilém důchodovém věku (*1949) vyzývající celý svět k vyhlášení „klimatické nouze“?
  https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/vyhlaste-stav-klimaticke-nouze-dokud-nedosahnete-uhlikove-ne/r~9901fcfc3cb011eb8b230cc47ab5f122/
  Mně tihle lidé připadají, jako by utekli z léčebny pro duševně nemocné… 🙂

 5. Kdyz se tady lidem nelíbí, jake budou důsledky dnes činenych rozhodnutí ČR nebo EU, tak zacnou urážet pana Pikoru??asi jim to pomaha

 6. Jděte do prdele, pane inženýre. Je úplně jedno, jak něco nazýváte, je úplně jedno jakou dáte něčemu nálepku. Navíc jakoby život v echt kapitalismu, což tenhle režim podle Vás není, byl nějaká výhra. Jste směšnej.

 7. V článku je nešťastný překlep:
  „…Radikální cesta k očistě kontinentu, nebo jeden z nejbezpečnějších sociálních inženýrských experimentů od 2. světové války? …“
  Obávám se, že správně mělo být „… nejNEbezpečnějších experimentů …“. Pak by sdělení dávalo smysl. 😉

 8. Mám takový pocit, že s každým bystřejším sousedem, spolupracovníkem, známým, dokážeme podebatovat o společenském dění, jevech a jejich příčinách zasvěceněji, než všichni ti analytici, ekonomové a experti, kteří tady 30 let rozumují a inovativně kreativní jsou jen ve vymýšlení příčin, proč ty jejich moudra nemají odraz v realitě, proč se jejich léčba míjí účinkem, proč to pod jejich rukama jde s drobnými výkyvy od desíti k pěti.

 9. Pane Pikoro, než ideové kecy o tom, jak za vše může socia…. by mě zajímalo, jak řešit ten Váš „volný trh“.
  Ceny energii se obchodují na burze, skoupí je spekulanti a my musíme platit 3x tolik, i když poptávka významně neroste. Proč?
  To je v pořádku?
  Byty skupují spekulanti, a náhle je jich nedostatek (i přes desítky tisíc prázdných bytů) a zájemci o bydlení musí platit brutálně přehřaté ceny vzhledem k úrovni platů. Proč?
  To je ten Váš „volný trh“ či „svobodná ruka trhu“?
  Kdy nejsilnější hráči silou svého kapitálu doslova vytváří džungli, která odírá občana?

 10. Současná krize je plodem uplatňování idejí pravicového liberalismu a neoliberalismu s pomocí užitečných levičáckých extremistů.
  A platí to Big Money, skoro jako vše i v mediálním světě. Krásný kapitalismus v jeho oligopolní fázi.
  Určitě to neplatí prázdná kapsa korumpovaného Uni profesora čekajícího na grant, který prý nadto realizuje levicový pochod institucemi na západě…. ? 🙂
  Pane Pikoro, budete se muset více snažit, i přes nahrávky ideové souputnice a „moderátorky“.
  Nadnárodní kapitál v rámci geopolitických třenic dostává stopky (v rámci rychlých zisků si vychovat drsnou konkurenci, která přemýšlí v dlouhodobějším horizontu než management a akcionáři korporátu), a tak se obrácí dovnitř systému. Začne ještě více vytěžovat občany tzv. demokratických zemí. Green deal, privatizace funkcí států, … nic hezkého, umět to prodat občanům, aby to klidně přijali.

 11. Říkám to už mnoho let, že je likvidována Evropa za naše peníze.
  Zrušíme výrobu, koupíme v Číně a nezaměstnaní zůstanou na bedrech těch, kdož ještě mají práci. Tím se zdraží evropská produkce, přesune se další výroba..
  V Číně tak vzniká další velmoc, bohatne a sílí její vliv my chudneme a vliv ztrácíme.
  Zavřeme jednu elektrárnu, Čína a Indie postaví dvě, protože musí nejen vyrobit, ale nejprve i postavit výrobní kapacitu, bydlení pro lidi, kteří v té továrně pracují, dopravní infrastrukturu aby se dostali do práce a aby mohli zboží odvézt, auta, vlaky a lodě které to vše převáží.
  Při převozu zboží přes půlku planety se vygenerují další emise.
  Politici postrádají logické uvažování a média, vlastněná tím samým nadnárodním kapitálem, to dovedně maskují.

Napsat komentář